Prebúdzanie KATKY 2008


Návrat

Pridané: 9.5.2008 8:00
Autor: Igor Molnár, nick: Igi

Už niekoľko rokov patrí jeden z aprílových víkendov v košickom depe prebúdzaniu parnej úzkorozchodnej krásavici U 36.003 z jej zimného spánku. Nebolo tomu inak ani tohto roku, keď v dňoch 26.-27. apríla 2008 ožilo tunajšie depo. Všetko sa to začalo už v piatok, 25.4.2008 keď do metropoly východného Slovenska smerovali od západu a severu návozy rôznych historických HDV.

V piatok ráno som sa teda vybral do Hanisky pri Košiciach privítať návoz od Zvolena a zdokumentovať i vozidlá z miestneho depa. Partia z Klubu historických koľajových vozidiel /KHKV/ v Haniske pri Košiciach vyposunovala do stanice MAGDU M 131.1125 spoločne s KARKULKOU 726 082-1 a čakala  na príchod Zvolenčanov. Tí trochu meškali, ale to vôbec nevadilo. Po ich príchode sa v stanici na konci návozu trochu poposunovalo s vozidlami a po krátkom čakaní sa tento vlak rozbehol dolu do Košíc. Po príchode do stanice nasledovala krátka porada a už sa začalo s posunom do depa. Pre každé vozidlo bola určená koľaj a tak to išlo pomerne hladko. Popoludní sa k prenasledovaniu návozov od severu pridal i karel.f s terčíkom a tak sme sa spoločne vybrali na zastávku vo Veľkej Lodine. Aj napriek informáciám, ktoré sme mali k dispozícii sme  to stihli len tak-tak. Scenár z dopoludnia sa zopakoval. Návrat do depa a zdokumentovanie pristavovaných vozidiel na koľaje miestnej rotundy. Potom už len čakať na príchod nášho kamaráta Janeka z Poľska a urobiť nejaké nočné zábery. Piatkový deň sa pomaly končil a tak nám neostávalo nič iné len sa rozlúčiť a rozísť sa domov.

V sobotné krásne slnečné ráno sme si privstali, aby sme si v pokoji mohli nafotiť vystavené vozidlá. S pribúdajúcim časom počet starších i mladších obdivovateľov rástol až sa priestor okolo točne úplne zaplnil. Zelený Anton 486.007 sa postaral o návoz návštevníkov z okolia Prešova. Malý Býček 422.0108 mal pri jazde do Trebišova opäť smolu. Verím, že do tretice na budúci rok bude všetko  klapať tak ako má. Asi najväčšiu pozornosť prítomných vzbudil príchod moderného rušňa OBB 2016 100-6.
Príhovory predstaviteľov ŽSR a mesta boli tentoraz kratšie a tak sa na pódiu dal väčší priestor detskému súboru, ktorý vyrozprával príbeh o KATKE. Ten zaujal hlavne najmenších návštevníkov. Zapálenie symbolického ohňa v kúrenisku KATKY odštartovalo i rušňoparádu, ktorá sa tradične teší najväčšiemu záujmu. K zhliadnutiu bolo i koľajisko veľkosti TT vo vozni modelárov z Komárna, výstava napodobenín rušňov z nepotrebných súčiastok, predaj železničnej literatúry a pod. Trošku v ústraní, ale veľmi vydarenou bola i prezentácia modulového koľajiska veľkosti H0 od košických modelárov. Títo sa prezentovali počas víkendu v priestoroch železničnej stanice. 

Nedeľný program priniesol taktiež zaujímavú ponuku. Hneď zrána to bol odchod mimoriadneho vlaku s rakúskymi cestujúcimi, kde sa v závese ukázal HERKULES 2016 100-6 OBB. Mnohí sa ale tešili na súbežnú jazdu 486.007 a Tr 12-25 z Kostolian do Košíc. Spoločne s našimi poľskými priateľmi sme najprv zdokumentovali jazdu parného vlaku z Margecian na zastávke vo Veľkej Lodine a pri vjazde do žst. Kysak a následne i druhého parného vlaku z Prešova pri Trebejove. Súbežnú jazdu sa nám podarilo zachytiť pri výjazde z Ťahanovského tunela. Po návrate do depa sme prijali pozvanie na obed do vozňa PKP. (Janek, ešte raz veľká vďaka za pohostenie a pozvánku do Chabówky.) V priateľskej debate sme sa dozvedeli i o ďalšej akcii o ktorej sa dozviete v samostatnej reportáži. Prezradím len toľko, že to bude článok o jazde Hurvínkov u našich južných susedov, ktorú sme absolvovali 1. mája. Na záver stretnutia sme ešte zorganizovali spoločné fotenie v uniformách pred parným rušňom PKP. Po ňom sme sa ešte poprechádzali po depe a večer po perfektne strávenom víkende rozpŕchli domov.

Čo dodať na záver? Snáď len toľko, že to bola opäť príležitosť stretnúť sa so známymi, či už zo Slovenska alebo i spoza hraníc. Spoločný záujem o železnicu a jej históriu vzdialenosti medzi nami zmenšuje. Už teraz sa teším na stretnutie s mnohými opäť o rok. Dovidenia teda priatelia v roku 2009!

Igor Molnár


Galéria k článku


Počet: 60
Stránky:  1   2 


FotoNávoz zo Zvolena dorazil do Plešivca, © Dušan Anta ...

Foto Pojazd budúcej pary 434.2338 v Haniske, © Igor Mol ...

Foto MAGDA vykúka z hangára, © Igor Molnár

FotoMedzi depom a stanicou v Haniske pri Košiciach, © ...

Foto Čakanie na návoz zo Zvolena, © Igor Molnár

Foto Náhodní cestujúci sa nechali odfotiť pred MAGDOU, ...

FotoČakanie na návoz zo Zvolena, © Igor Molnár

Foto Konečne je tu spomínaný návoz zo Zvolena, © Igor M ...

Foto Konečne je tu spomínaný návoz zo Zvolena, © Igor M ...

nasledujúce obrázky »

Súvisiace trate

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Pridaj príspevok

Príspevky: 28     Stránky: / 2     Výpis:    
laminátka VLAKY.NET Mail
[Prednosta]
Príspevky: 129
Body: 32481

13. 5. 2008 0:22:21
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

mano754

O Poľane sme vedeli ale bolo to príliš skoro na to že bola sobota... malé dieťa... atď. ja som chcel trochu iba provokovať zodpovedných že aj pre návštevníkov z toho smeru by bolo dobré niečo vymyslieť.Už ale budem vedieť, že keď ráno nechceme alebo nestihneme skorší odchod, celkom sa oplatí ísť aj na poobedňajší program - aspoň to tam bolo trochu vzdušnejšie.

karel.f VLAKY.NET Mail
[Prednosta]
Príspevky: 2097
Body: 46411

12. 5. 2008 20:29:16
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

Milan-BJ : KUKNI
http://picasaweb.google.cz/karel.f162057/KoIceJV?authkey=_en6yGPv-Co


mano754 VLAKY.NET Mail
[Prednosta]
Príspevky: 3590
Body: 182735

12. 5. 2008 20:23:08
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

laminatka:
Ráno si mohol ísť Poľanou (R801), alebo potom Zr 1829 ten je v Košiciach okolo 12:50. No a kedže sa začiatok rušňoparády (alebo ako sa to mechceche volalo) natiahol o takmer 45 minút, v kľude by si stihol aj zo dve-tri pivká ťapnúť do seba.

tercik VLAKY.NET Mail
[Majster]
Príspevky: 168
Body: 16189

11. 5. 2008 23:05:29
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

Re: Milan-BJ ten vozeň o ktorom píšeš bol pre všetkych keby si opýtal tak si sa doň mohol ísť pozrieť nebol problém.

milan_BJ VLAKY.NET Mail
[Majster]
Príspevky: 83
Body: 5545

11. 5. 2008 15:19:23
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

tradicne vydarena akcia ... skoda len, ze sa nevystavovali nove typy voznov: Bmpeer a Bmeer, na tie som bol zvedavy najviac a WRRmeer bol tiez len pre VIP, no ale co uz

laminátka VLAKY.NET Mail
[Prednosta]
Príspevky: 129
Body: 32481

11. 5. 2008 2:02:09
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

nakoľko som svoj príspevok nechtiac poslal inde, teraz to asi nedobabrem...
Pekné zábery z podareného stretnutia. Trochu na rozmyslenie len toľko, že zo smeru Zvolen-Plešivec-Rožňava ani mimoriadny vlak ani vlakové spojenie podľa cp. k začiatku stretnutia nebolo. Predpokladám že neboli sme sami ktorý chceli ísť s vlakom na to stretnutie no ranný Zr. v sobotu nepremáva Tak nezostalo nič iné len natankovať do starej ale spoľahlivej Škodovky a stihnúť program čo mal začiatok až o 13:30. Inak tešíme sa už na budúcoročné stretnutie a dúfame, že vtedy aj "usmievavá lokomotíva " NOHab z maďarska dorazí nie o týždeň skôr..


masinak VLAKY.NET Mail
[Majster]
Príspevky: 774
Body: 18186

10. 5. 2008 19:42:16
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

Igi k tomu skrátka nie je čo dodať.

uragán VLAKY.NET Mail
[Mechanik]
Príspevky: 34
Body: 2133

10. 5. 2008 18:43:47
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

Skoda na katke sme neboli ale mozno nabuduci rok pojdeme pevne verim ze aj tento rok to bloooooooooooolo superrrr
Katka je jedna z mojich najoblubenejsich rusnov

nini VLAKY.NET Mail
[Posunovač]
Príspevky: 17
Body: 513

10. 5. 2008 18:11:16
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

tochto rocne prebudzanie katky bolo suprove


miro116 VLAKY.NET Mail
[Mechanik]
Príspevky: 39
Body: 4704

10. 5. 2008 17:35:41
IP: Logged
RE: Prebúdzanie KATKY 2008

pridavam link na zopar mojich fotiek z tejto akcie:
http://lisinovic.blog.sme.sk/c/145321/Ako-sme-Katku-prebudzali.html

nasledujúce príspevky »

TOPlist