Širokorozchodné trate na Slovensku
Vitajte priatelia. V tejto diskusii nadviažem na reportáž "Široké depá". ŠRT je mojou srdcovou záležitosťou. Pracujem na nej 12 rokov od Hanisky pri Košiciach po výh. Červený Dvor. Momentálne je mojou základňou vrcholová výhybňa Slančík. Sme tu taká veľká rodina, poznáme sa skoro všetci - rušňovodiči, výpravcovia, výhybkári, traťováci. Všimol som si, že veľa členov Vlaky.net má veľké poznatky o histórii, fungovaní i vozidlách tejto, až na výnimky, výhradne "nákladnej" trati. Myslím, že tu je ideálny priestor sústrediť naše poznatky aj ostatným záujemcom. Ja sám môžem poskytnúť zopár údajov a to, čo momentálne neviem, vám môžem zistiť do niekoľkých dní. Bude mi potešením, keď sa stretneme u mňa v práci a rád vás zoznámim so skvelými ľuďmi, ktorí na ŠRT pracujú. Niektorí sú tiež členmi Vlaky.net.
Zaujímavé odkazy:
Širokorozchodné trate na Ukrajine
Jinak ŠRT natáhnout do Vídně je taková blbost, že to až bolí... Místo toho, aby logistické centrum a celý děj byl v Čierne nad Tisou, tak se Slovensko vlastně dobrovolně chce tohoto vzdát a přesunout toto dění do Vídně. Proč by to Rakosuko nepodpořilo, když má tak chytré sousedy, kteří mu tuto myšlenku za své peníze chtějí pomoct zrealizovat...
I když se tomu ani nedivím. Takový socializmus, co jsem viděl v Čierne, to se jen tak nevidí. A už se vůbec nedivím tomu, že přepravci začínají využívat jiné možnosti, než jet přes Slovensko. Tahleta umělá zaměstnanost a neskutečný bordel v Čierne se jednou krutě vymstí, pánové...
Premiérka Iveta Radičová nedávno vyhlásila, že širokorozchodná železnica nebude.
Podľa poslanca SDKÚ-DS Ondreja Mateja to vyplýva z analýzy, ktorú v týchto dňoch pre Železnice SR a ďalšie tri koľajové firmy vypracovala poradenská spoločnosť Roland Berger. Ako prvý o tom informoval denník Sme, ministerstvo dopravy sa k tomu zatiaľ nevyjadruje. Koľajnice ruského typu, ktoré sú o niečo širšie, ako európske má stavať združenie slovenských, ruských, ukrajinských a rakúskych železníc. Kým dnes končí široký rozchod pri Košiciach, po novom sa má posunúť až do Viedne.Výhodou pre Slovensko by bolo, že by sa po jeho území prepravoval tovar z Ázie. Je však sporné, či by na tom aj zarobilo. To mala zistiť práve analýza uskutočniteľnosti, ktorú si štátna akciovka ŽSR spolu s ďalšími tromi firmami objednala."Analýza podľa informácií mne dostupných potvrdzuje, že ekonomická efektívnosť a návratnosť tu nie je . Potvdzuje, že je to technicky realizovateľné, ale to je jasné. Každá investícia sa v tejto dobe technicky dá uskutočniť. Ale potvrdilo sa, že táto investícia pre Slovensko nemá žiadny ani ekonomický, ani obchodný význam," hovorí Matej.
Štúdia bola hotová už pred mesiacom, firmy s ňou však neboli spokojné a dali ju prepracovať. Argumentom vtedy bolo, že chcú ešte využiť iný prepočet návratnosti, a zistiť, či sa nedajú lepšie využiť existujúce koľajnice na juhu Slovenska. Či dokázala už vtedy analýza aj to, že projekt sa neoplatí, nie je jasné. Štátne železnice totiž výsledky štúdie taja. Dôvody, prečo tak robia, nevysvetlili. Podľa Mateja by o takomto veľkom projekte verejnosť vedieť mala. "Pokiaľ sa uvažuje vstúpiť akokoľvek do takéhoto projektu, z toho vyplývajú náklady aj za tú štúdiu, verejnosť by mala o tom vedieť," hovorí Matej.
Projekt odštartoval ešte bývalý minister Ľubomír Vážny, nová vláda sa však k nemu veľmi nehlási. Premiérka Iveta Radičová nedávno vyhlásila, že táto železnica nebude. Rezort dopravy si však chce ešte analýzu preštudovať a až potom rozhodnúť.
Zdroj: hnonline.sk
Nemyslím iba priamo na trati. Ako som už písal, bude na tom parazitovať x firiem, ako je v EU zvykom a na Slovensku zvlášť. Zober si, iba koľko "reklamných agentúr" pôsobí pri každom "prde". A mohol by som pokračovať. Tých ľudí priamo alebo nepriamo možno tam bude aj viac.
Ak by tam malo robiť 11 000 ľudí, tak to by na tej trati od Číny až po Viedeň musel byť asi mechanický autoblok (rozumej Závorárske stanovištia, hlasnice s mechanikami, stanice s ručne stavanými výmenami)
Prečo konkrétne Viedeň, na to sa spýtaj Nemcov. Ale dôvody sú jasné. Železničný, letiskový, vodný a cestný uzol najbližšie k Nemecku, Taliansku, Balkánu atď. Určite svoju úlohu hraje napätie medzi Poľskom na jednej strane a Nemeckom a Ruskom na druhej. Preto aj variant mimo Poľska, či už SR alebo MR.
Vozne s meniteľným rozchodom - nie všetky typy to majú - obmedzenie, ďalší faktor je pomalé presúvanie z podvozku na podvozok, čo znamená že je to u dlhých vlakov neefektívne. Prečo sa postavila ŠRT do VSŽ. A k tomu prechod 1435/1520 2x. Čína ma tiež 1435.
„Vytvorenie neprerušenej a efektívnej dopravnej reťaze z Ruska, Číny a ostatných ázijských krajín do strednej Európy prinesie úspornú a ekologicky prijateľnú železničnú dopravu v Euroázii,“ konštatuje sa v štúdii."
Priama ŠRT do Katovíc túto výhodu neprinesie? Vozne s meniteľným rozchodom tiež nie? Len ŠRT do Viedne, pretože autori štúdie žijú v technologickom svete 30. rokov 20. storočia a veria, že Viedeň je pupok sveta.
ani nemozete mat - lebo uz rok neplati
ale treba zalistovat v zakone 513/2009 (a novele 433/2010), 514/2009 a vyhlaskach 350/2010 a 351/2010, a aj 245/2010 ....
...a dozvies sa vela zaujimaveho o zeleznici
napr. ze aj momentalne platne predpisy (napr. Ok1, Ok2) uz davno v plnom zneni neplatia - o technických predpisoch ani nehovorím
Oproti štátnym železniciam je to "nebe a dudy"...
Ale aj tie "vynovujú" vozňový park. Očividne starý voz poplátaný, vyvarený je natretý farbou a svieti na ňom nápis "POSTROJEN 10.11.10"