Kuriozity
Kuriozity na dráhe... Dejú sa to veci "mezi kolejí a trolejí"
ad jano63:+ad Zbyněk : Co se týká Brna tak to má dvě kolejová propojení mezi MHD a ČD. Jedno je na nádraží v Brno-Královo Pole a druhé na křižovatce ulic Poříčí-Vídeňská. Zde je spojení s vlečkou na výstaviště, která vede ze stanice Brno dolní nádr.
a ad napojenie: napr Praha napojena nie je (pokial mozem posudit) - jedine z konecnej Repy vychadza kolaj dlha par desiatok metrov a konci stenou pod ktorou je kolaj ZST Praha-Zlicin (aby sa dali elektricky priamo nakladat na plosinaky). ina vec je metro ktore je snad napojene na viacerych miestach (napr. v Prahe-Krci z depa Kacerov, ale myslim, ze vsetky depa maju spojku na zeleznicu) - ostatne 81-71 sa do Plzne na reko pretahuju po vlastnych koleckach.
ad jano63: A co teda spojenie zeleznicnej a elektrickovych sieti vCR?
Jednou z možností prepojenia železničnej a električkovej siete je projekt REGIOTRAM NISA na Liberecku & Jablonecku:
Projekt REGIOTRAM NISA přináší zavedení systému pro provozování moderní veřejné dopravy v regionu, založené na páteřní síti kolejové dopravy. Charakteristickým rysem projektu je propojení železniční a tramvajové infrastruktury a prostřednictvím provozu TramTrain vozidel zavedení smíšeného provozu na železničních tratích a tím dosažení bezpřestupového dopravního spojení mezi příměstskými oblastmi a centry spádových regionů.
ad jano63:
K těm rozdílům rozchodů: Tramvajové sítě vznikaly v dobách Rakousko-Uherska, které zase nebylo příliš svázáno třeba jednotnou technickou koncepcí nebo nějakými normami. A někde také byl zvolen úzký rozchod kvůli úzkým ulicím atd.
ad jano63:
Kdysi to bylo běžné, aspoň tedy v těch městech, která měla tramvaj historicky dlouho (hlavně Praha, Brno). Jak je to teď, to nevím - na to by Ti odpověděl nějaký specialista na MHD, popř. obyvatel města s tramvajovým provozem. Nebo si zkus něco najít na portálech o tramvajích.
ad mirec:
Nevím, jak je to teď, ale kdysi za dob své mladosti jsem kousek od Poříčí bývával u babičky a mnohdy jsem z okna jejího bytu viděl na těch kolejích věci neuvěřitelné - např. součásti turbín či velké transformátory na hlubinných vozech... Jenže tehdy mi to zas nepřipadalo jako až tak zvláštní. S nákladními vagóny se mohl člověk potkat i na jiných brněnských ulicích, vleček s využitím tramvajové sítě tam bylo povícero.
ad jano63:
Brno, jako všechna města v ČR (s výjimkou Liberce, ale tam dochází také přestavbě), má tramvajovou síť normálněrozchodnou. Jaké je formální postavení těch kolejí na výstaviště a komu vlastně patří právně, to nevím. Křižovatky jsou skutečně částečně upraveny jako železniční přejezdy.
ad jano63:
Původně to byla po ulici Poříčí tramvajová vlečka; jednak po ní jezdily tramvaje pro čištění kolejí vykládat odpad do objektu jedné továrny, ale také na ni byla napojena smaltovna. Takže se tu daly (ale i jinde v Brně, např. po kolejích do starobrněnského pivovaru) vidět nákladní vagóny tažené tramvají ("nákladní"). Později byla prodloužena na brněnské výstaviště pro navážení exponátů. Trolej byla odstraněna. Po této koleji jezdí vlastně také (zvláštní) rychlíky z Prahy při konání některých výstav.
Prepojenie električkovej a železničnej siete v Košiciach je možné pri využití vlečky U.S.Steel.