Kuriozity
Kuriozity na dráhe... Dejú sa to veci "mezi kolejí a trolejí"
29.6.2005 Táborské listy str. 16 Táborsko
(heř)
Soběslav - Některé nálezy, ač nemají vysokou hodnotu, mohou mít pro své majitele cenu zlata. Nádražáckou čepici se včera podařilo zachránit dvojici mužů čekajících v autě před staženými závorami železničního přejezdu.
"Najednou vidíme, jak vítr přehnal přes koleje modrou železničářskou čepici," uvedl jeden z nálezců, který si nepřál být jmenován, "tak jsme po ní skočili a odnesli ji na stanici."
Jak se zachránci nádražácké cti později dozvěděli, zatoulaná čepice zřejmě patřila samotnému vlakvedoucímu.
Takže je to zkrátka klinika pro chorého železničního fandu jako stvořená.
(Omlouvám se za nekvalitní snímky interiéru, ale fotil jsem to jaksi potajmu.)
Tato budova, i když jí nádražím také nazývají, je novou budovou interní kliniky fakultní nemocnice v Hradci Králové. Nádražní dojem, daný především mohutnými hodinami nad hlavním vchodem, umocňuje také "pražcová" úprava před klinikou.
ad Addams:
Není to jediný projev "amatérismu" v médiích a není nakonec tak křiklavý. Na toto téma už tady padlo v různých diskusích více připomínek i vysvětlení (z klávesnice našeho nad jiné povolaného přítele Garina). Nelze asi dost dobře chtít po běžných, nespecializovaných novinářích, aby se orientovali v normách. Konec konců i na našem fóru, kde by se u členů Klubu předpokládala vyšší než jen laická úroveň znalostí, se můžeme potkat s "výstřelky" daleko hrubějšími (vlak místo třeba lokomotiva, lokomotiva místo motorový vůz...). A nedívejme se na novinářskou práci jen očima železničních fandů - termínová "přibližnost" v ní pochopitelně (a snad i nutně) panuje i v jiných oborech.
Vysokorýchlostný vlak - vlak idúci aspoň po časti trate rýchlosťou minimálne 250 km/h ( norma UIC ) - novinári v krajinách V4 hovoriaci o "vysokorýchlostných" vlakoch a tratiach, príp. používajúci jazykový nezmysel "rýchlovlak" pre trate a vlaky pre rýchlosť 160 km/h (ŽSR/ZSSK/ČD) a 200 km/h (MÁV/PKP), dokazujú len svoj amaterizmus a neznalosť problematiky.
ad p.m.:
Místo kamene přihodím také kuriozitu: Na inovovaných stránkách Ministerstva dopravy ČR lze najít kolonku Nejčastější dotazy novinářů - Drážní doprava. Dotaz je tam jediný. Pořád. Že by se novináři na nic dalšího neptali? Ministra?
Jakou rychlostí bude jezdit rychlovlaky?
Maximální rychlost rychlovlaku typu pendolina v běžném provozu bude však jen 160 kilometrů v hodině, protože právě tolik umožňují jezdit české železniční koridory. Proto i po nasazení vlaku do provozu s cestujícími na trasách mezi Prahou, Berlínem, Vídní či Bratislavou nebude jezdit rychleji.
Vytvořeno dne: 25.11.2004
Ďalšia z mnohých novinárskych "kačíc", tentokrát s opravou...
Konec ručních závor v Čechách?
16.6.2005 Železničář IVO äTECHA Komentář
Skoro každý občan Česka se vyzná ve sportu a ve zpěvácích popu. Úplně všichni ale rozumí železniční dopravě - vždyť každý aspoň jednou jel vlakem... Když se k tomu ještě přidá nepozornost a povrchnost, dočteme se v novinách nebo na internetu pěkné nesmysly.
Na obzvláště povedenou hloupost nás upozornil jeden z našich pozorných čtenářů. Abychom se v tom vyznali, musíme začít od Adama. V železniční stanici Pilínkov u Liberce zrušili 3. června mechanické ručně ovládané závory a nahradili je automatickými. Dobrá zpráva pro auta i železnici.
Ale pozor: na internetové adrese cesko.ihned.cz jsme se mohli dočíst, že:
České dráhy se rozloučily s posledními ručně ovládanými závorami, které byly v železniční stanici Pilíkov na trati do Liberce. Informoval o tom Český rozhlas. Nahradí je automatické výstražné zařízení. Podle vedení ČD jen za loňský rok bylo do automatizace a zkvalitnění přejezdů investováno 14 milionů korun.
Nepozornost a povrchnost se na této zprávě podepsala několikrát. Ručně ovládané závory nenahradilo totiž výstražné zařízení, ale automatické závory - a to je rozdíl. Místo se nejmenuje Pilíkov, ale Pilínkov a není to stanice, ale zastávka. Vrcholem pak byl titulek:
V Česku ode dneška už neexistují ručně ovládané přejezdy! K záměně Pilínkova za Česko došlo patrně špatným pochopením celkem správné věty v Českém rozhlase, že totiž České dráhy se rozloučily s posledními ručně ovládanými závorami, které byly v železniční stanici Pilínkov na trati do Liberce. Tedy s posledními ručně ovládanými závorami - v Pilínkově... Ručně ovládané závory na železniční síti v Česku bohužel budou ještě dlouho existovat, i když se do jejich modernizace vkládají nemalé prostředky. Pro zajímavost - podle údajů odboru 13 bylo ke konci roku 2004 evidováno přes 600 přejezdů s ručně ovládanými závorami, ať už obsluhovanými místně nebo dálkově (s předzváněním).
A jinak? Nevěřte slepě všemu, co se leckde dočtete; mnozí žurnalisté loví "senzace" a skutečnost je při tom příliš neobtěžuje.
Nevedel som, kam zaradiť nasledujúci článok, preto som vytvoril samostatné fórum. Dúfam, že kvôli tomu nebudem ukameňovaný... To snáď nie je ani pravda!
Železničáři vymáhali osm haléřů
22.6.2005 Mladá fronta DNES
PETR KUDELA
Frenštát pod Radhoštěm - Velký údiv i rozpaky vyvolal ve Frenštátské lesní akciové společnosti doporučený dopis z Prahy, podle něhož musí firma železničářům uhradit dluh za nájem skladu. Pouhých osm haléřů. Do konce června.
“Když se mi včera poprvé dostal dopis do rukou, nevěděla jsem, zda se mám smát, či plakat,” řekla Ilona Maková z frenštátské společnosti. “Takové věci se snad řeší trochu jinak.” Frenštátská lesní poctivě platila už několik let čtvrtletní nájem za skladové prostory na nádraží Českým drahám a teď Správě železniční dopravní cesty. Bratru téměř čtyřicet tisíc korun. O to více připadá jejímu vedení taková částka zanedbatelná a směšná.
Zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty tvrdí, že poslání takového dopisu s desetníkovou hodnotou byl jeden velký omyl. “Ten dopis neměl vůbec odejít. Mám na dluhy speciální program, který jsem si sám vytvořil. Asi jsem si toho nevšiml,” přiznal Roman Novotný.
Dopis ale prošel ještě nejméně dvěma páry rukou - Stanislava Cubra z Odboru nakládání s majetkem, který ho i podepsal, a sekretářky či pracovnice podatelny. Nikdo z nich si té směšné částky nevšiml.
Železničáři naštěstí na uhrazení dluhu v době, kdy je nejmenší mincí padesátník, netrvají. “Kdyby nám hned z Frenštátu zavolali, domluvili bychom se na lepším řešení,” tvrdí Roman Novotný.
“To také udělám,” reagovala Ilona Maková, když se od novináře MF Dnes dozvěděla, že šlo opravdu jen o lidský omyl.
Takové šťastné řešení bude znamenat ve Frenštátě uspokojení z toho, že nebudou muset krájet padesátník na drobnější minci. Ale přineslo zbytečnou práci, ztrátu času a výdaje navíc. Za telefon do Prahy a málem i za převod osmi haléřů na účet Správy železniční dopravní cesty.
“Poslali to doporučeným dopisem. Už ten papír musel stát víc než samotný dluh,” konstatovala Ilona Maková.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/20661/
|
Dobry napad nie ???
METRO PRAHA
foto zaslal: karel.f