Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
LM bude mat uplne novu stanicu a stanicnu budovu pod druzstvom pri okruznej dialnicnej krizovatke do Dem. doliny.
Na sucasnej budove sa ziadnym sposobom nepodielame.
A "umbauštreken" v Nemecku asi nemuseli riešiť zmenu 30 oblúkov s polomerom 300 až 500m na polomery 1300 - 2000 m v rámci 60 km trate. Ak mám starú trať na rovine a skoro v priamej, tak jej upgrade na vyššiu verziu kľudne nazývajme optimalizácia.
To čo je na modernizácii na SR spôsob najdrahšie je 1000 dočasných medzistavov, provizórií, obmedzení. Tunel Turecký vrch nevznikol preto, že sme dostali chuť prevŕtať jediný kopec v okolí NM, ale preto, že vyrovnávanie oblúkov okolo kopca na 160 km/h znamenalo 13 stavebných medzistavov po dobu 2 rokov!!!!!! na 4 km dlhom úseku s nákladmi rovnajúcimi sa cene tunela!!!!
Málokto si uvedomuje, že pri prestavbe trate za prevádzky sa k stavebným nákladom pripájajú náklady prevádzkové (pokuty za meškania, strata zákazníkov, presmerovanie dopravy cez iné štáty, predlžovanie doby výstavby...) čo sú obrovské peniaze (viď. kapitola projektu Ekonomické hodnotenie stavby). A pri stavbe v novej trase tieto negatíva odpadajú. Cestujúci zrazu jedného dňa iba dostanú novú trať bez predchádzajúcich nervov a stresov.
A oprava starého domu nikdy nebude to isté, ako stavba domu nového.
druha otazka - interiery zel. stanice liptovsky mikulas tiez navrhuje firma, v ktorej pracujete?
dakujem :)
Ja viem, na Sudope Praha mam kolegov - kolajarov, ktori tieto nove projekty pripravuju. Drzim im palce. Prilezitostne sa o tom rozpravame a vymiename si skusenosti. Len tu na Slovensku stale niektori "vyplakavaju" za koncepciou optimalizacie (vid. toto forum), ktora je uz prezita. Jedina sanca, ako urobit ozaj dobru trat, je stavat co najviac v novej trase. Este keby sme aj v nazvoch projektov konecne nemali slovo "modernizacia", tak by to sedelo uplne.
Cakame na pokyn objednavatela projektu - ZSR - aby sme zacali robit dalsi stupen dokumentacie - pre vydanie stavebneho povolenia. Kedze je to usek nesmierne narocny, asi sa rozdeli na niekolko logickych etap (3 az 5), ako tomu bolo od NM po PU. Tie sa budu projektovat postupne a niektore subezne (tie "jednoduchsie"). Postupne sa budu vydavat stavebne povolenia a rovnako postupne sa neskôr bude sutazit a aj stavat. Dnes je to tazko odhadnut, ale ak by vsetko islo dobre, tak koniec realizacie celeho useku by mohol byt o 7 az 10 rokov. Treba si uvedomit, ze tam je 5 dlhych tunelov a dva kratsie. Doba stavby 1 tunela je 2 az 4 roky. Jedina sanca, ako to cele urychlit, je stavat sucasne niekolko tunelov naraz. To je vsak zavisle na peniazoch a organizovani celej sutaze a postupu vystavby zo strany investora (MDPaT a ZSR).
Takze termin zacatia vystavby je zatial neznamy, ale snad to raz bude.
Len este pre zaujimavost - v Nemecku nam povedali, ze oni pripravovali jednu stavbu vysokorychlostnej trate vyse 10 rokov. Tekze aj inde to takto funguje, akurat projekty zacali robit koncom 80-tych a v 90. rokoch. My sme mali este socik. A s Cechmi nas prosim neporovnavajte, my nepripravujeme optimalizaciu, ale uplne novu trat. A to je ina kava.
Cely rok som diskusiu cital.
Ale nezapajam sa. Ked vidim, kolko "odbornikov so zarucenymi informaciami" sem prispieva..... Mne uplne staci, ze viem ako sa veci maju naozaj. A bojovat so somarinami, neprajnostou atd. co tu niektori pisu - tak na to fakt nemam cas, chut a energiu.
Mozno nieco napisem, az sa zacne stavat moj usek NM-Zlatovce. A mozno ani nie...
Uvidime....
A preco by Reming svoje projekty nechvalil? Ved je to prirodzena reklama v trhovej spolocnosti. A nemame sa za co hanbit. A ten clanok som pisal ja a za vsetkym si stojim, co tam je napisane. Ze sa projekty nerealizuju, nie je vina projektantov. Stavby plati tento stat s pomocou EU a nie projektova organizacia. Aj mne ide na nervy, ze cakam ako na bozie zmilovanie, kedy sa stavby na koridore zasa rozbehnu. A prelozka (asi myslis tunel) sa neda kvoli juznemu portalu stavat bez obmedzenia dopravy - robil som projekt organizacie vystavby. Take jednoduche to nie je, ako sa to vsetko zda.
splinterx:
Skusali sme aj jednokolajku, ale vyhybne niet kam umiestnit. Skoro cela trasa je v tuneloch a useky medzi portalmi su tak kratke, ze sa tam neda umiestnit ziadna dopravna. A navyse cela trasa je v sklone 13 az 14 promile. Na vyhybnu potrebujeme sklon do 1 promile. Takze opät je to velmi zlozite.
Jedná se o téměř 12 km dlouhý úsek mezi Doubím u Tábora a Táborem, který je součástí IV. národního tranzitního železničního koridoru. Úsek byl během modernizace zdvoukolejněn a nyní na něm mohou vlaky jezdit rychlostí až 160 km/h. Obnovy se dočkaly také železniční stanice Planá nad Lužnicí a Tábor i zastávka Sezimovo Ústí. Cestující mají k dispozici pohodlné a bezbariérové přístupy k vlakům - vznikla nová ostrovní nástupiště. V rámci modernizace úseku také vznikla zcela nová zastávka s názvem „Tábor - Čápův Dvůr„ v km 79,208 s dvěma 140 m dlouhými nástupišti.
Celý článek: http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/prvni-cast-modernizace-iv-tranzitniho-zeleznicniho-koridoru-mezi-vesli-nad-luznici-a-taborem-byla-dokoncena/
Koridor cez Prešov sa variantne skúmal, no pri trasovaní na 140-160 km/h to vychádzalo tak, že cca 22 km z 30 km trasy by bolo v tuneli, čo by stavbu neskutočne predražilo. Preto sa od trasovania cez Prešov upustilo a pokračuje sa v projektovej príprave koridoru cez Kysak.
Úsek NMnV - Zlatovce (vrátane tunela Turecký vrch) sa mal pôvodne začať stavať v 2 kvartáli 2009, no prvý tender na dodávateľa, vypísaný ešte minulý rok, bol zrušený Úradom pre verejné obstarávanie. Toho roku bol vypísaný nový tender na dodávateľa, ktorý síce Úrad nezrušil, no boli tam nejaké námietky zo strany uchádzačov, takže sa to momentálne rieši.
Okrem toho bol nedávno vypísaný tender na ďalší úsek V. koridoru - Tr. Teplá - Beluša, kde by sa, ak všetko pôjde bez problémov, mala podpisovať zmluva s dodávateľom niekedy na jeseň, takže na jar 2010 by sa tam mohlo začať naplno stavať (prípravné práce sa začnú možno už koncom tohto roka).
Pravdaze, ak by boli tlaky napriklad zo strany EU, mohlo by sa konecne zacat nieco diat. Tak, ako tunel Turecky vrch, aj tuto prelozku je vlastne mozne zacat budovat bez nutnosti obmedzovat dopravu na povodnej trati, tak kedy s tym planuju vobec zacinat? Ked uz nebudu fondy?
K tomu Kysackemu tunelu, teda preklep bol v tom "D1". Ozaj, ten Presov napokon kompletne vzdali? Myslim tym pravdaze ked aj jednokolajne riesenie...(akekolvek riesenie)...