Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
http://www.etrend.sk/technologie/veda-a-technika/povazsky-tgv-v-hlavach-planovacov/90884.html
"Ak sa zavedie počítačový systém ERTMS s rádiovým prenosom povelov, ktorý prikazuje aj Európska únia, vlaky môžu zrýchliť na dvesto kilometrov. Prebiehajúca rekonštrukcia už tieto parametre spĺňa."
Tak preco sa neustale hovori iba o 160-ke?
Zde ještě poznamenám, že MIB se dodává jako celek (tj. do jednoho místa jeden MIB, na dvojkolejku 2 MIBy) a ne jako balízy, které se sice taky dodávají jako celek, ale do jednoho místa potřebujete 2 ks, na dvojkolejku pak 4 ks.
AVV NENÍ zabezpečovač a nikdy nebylo navrhováno s cílem zabezpečovačem býti. S chybějícím bodem si poradí od začátku své existence. S ETCS spolupracuje (no, když se ETCS zrovna zachce :-), nicméně do budoucna se opravdu uvažuje, že by i vozidla bez ETCS byla vybavena balízovou anténou a orientovala se podle balíz (čímž by se opustily MIBy).
Žádné zkoušky s proměnnými MIBy se nikdy nekonaly, ani se u nich neuvažovalo. Jediná úvaha o proměnných MIBech padla v roce 1996 "u piva" v Čerčanech, kde se čistě teoreticky, po vyřešení problémů "kdo jsme, odkud jsme přišli a kam směřujeme", počátečního bodu vesmíru a příbuzenského poměru Boha, Alláha a Buddhy, řešilo, jak MIBově okoučovat vjezd na krátký šturc od Ledčka, a vymyslel se "převratný" MIB, který by se pomocí přestavníku převrátil o 90° a tak dával jinou kombinaci. Pak to ale bylo vyhodnoceno jako pitchovina a zavrženo.
„Nejsložitějším objektem bylo tzv. dvoumostí na výjezdu z železniční stanice České Budějovice ve směru na Horní Dvořiště a České Velenice, kde byly původní ocelové mosty nahrazeny mosty železobetonovými,„ vysvětlil projektový manažer a zástupce firmy Skanska DS Jan Moravec. V celé části bylo rekonstruováno 19 mostů a 40 propustků, naopak 11 propustků bylo zrušeno.
Na třech místech stavbaři zmodernizovali nástupiště tak, že jejich hrana se nachází 55 cm nad temenem kolejnice, což usnadňuje nástup a výstup cestujících. Nezapomnělo se ani na bezbariérový přístup a akustické majáky pro nevidomé a slabozraké.
Celkové náklady projektu dosáhly 1,235 miliardy korun. Počítá se s částkou z Fondu soudržnosti z EU pomocí Operačního programu Doprava. Evropský příspěvek na uznatelné náklady může dosáhnout až přibližně 904 milionů korun.
Zhotovitelem projektové dokumentace byla firma Metroprojekt Praha, stavební práce vykonaly společnosti Skanska DS a Viamont DSP.
(Železničář)
To su nezmysly!!!
Pri zmene trakcie sa planuje budovanie novych TNS a to vzdy na mieste, kde je dostupna linka 110 kV s dostatocnym skratovym vykonom.
http://www.zsr.sk/buxus/generate_page.php?page_id=632
Su tu ulozene povolovacie listy, staci si zvolit rok a potom odvetvie E (elektro) a zo dva tri povolovacie listy k izolatorom tam urcite najdete
Je pravda, ze 3 kV izolatorov uz moc nie je, vacsinou sa vyrabaju 15 kV a 25 kV. Aj to uz nie je rozhodujuci parameter, dolezite je skusobne napatie, ktore sa voli podla napatovej sustavy, ale aj podla prostredia, do ktoreho hodlate izolator pouzit...
Co sa tyka napajania, trakcne transformovne su spravidla vybavene dvomi jednofazovymi transformatormi 110/27 kV zapojenymi do tzv. V zapojenia, no a meniarne, tam je to komplikovanejsie, spravidla su tam styri trafa 22/3 kV, no a pokial nie je meniaren napajana z 22 kV siete ale zo 110 kV siete, tak je tam este medzistupen 110/22 kV - dve trafa...
drot sa pri prepinani sustavy moze nechat, lebo pre AC staci tensi. Posilnovacie vedenie sa da lahko demontovat
S napajackami je to horsie, primarna cast meniarne je tranformator 3 x 110/27kV, fazy do trojuholnika, trakcna transformovna je v zavislosti od umiestnenia vybavena transformatorom na 110/25kV
Suhlasim s persingom, ze ide o vyvoj. Volakedy sme nemali tak dobre dieelektrika, aby sme si mohli dovolit urobit mensi izolator, ako je napriklad spominany trojtanierovy. Technologia pokrocila a ako keramika, tak aj plasty sa dnes daju vyrobit s lepsimi vlastnostami. Podla mna sa vobec izolatory takto nelisia, pretoze vazne neviem, kde su izolatory vazne len na 3kV (mozno fakt nejake 40 rokov stare). U DC dochadza k polarizacii, ktora kladie vyssie naroky na izolacne vzdialenosti, t.j. aj na izolatory a zeby sa az tak usetrilo pri porovnani s 25kV izolatorom, sa neda povedat.
Len si pozrite, ako vyzeraju izolatory osadene na koridore pri Svatom Jure. Nieco na sposob Richnavy... Malicke, priemer takmer rovnaky, ako tyc zavesu a zvladne to 25kV v pohode. Takze to je asi o tom, ze dnes sa pre zeleznice nebude vyrabat 300 druhov, lacnejsie je urobit vsetko uz na 25kV, pricom rozmery a aj vyrobne naklady su rovnake, ako keby sme vyrabali izolatory na 3kV (ale rovnako musime vytvorit zmes hliny, vymiesat v kyvadlach, odliat do foriem, zapnut pec a vypalit to tam, namalovat, t.j. naklady rovnake)...
Ohladom prepinania z DC na AC mna predovsetkym zaujima zvysok vybavy, t.j. drot, nosne lano, Vzdialenost napajaciek a vybava meniarni/transformovni... Pri prepnuti bude totiz mozne vzdialenost priblizne zdvojnasobit, polovicu vybavy meniarni vyhodit a novu tam nainstalovat... Su pevne zariadenia na to pripravene?
Koridor na Kysuciach by sa mal dimenzovat na 25kV podla reci spravcov TV.
Splinťo, všade sa davali take ako drzia tu zosilnovacku. Az v poslednom obdobi sa zacali davat na 3kV tie male a teraz sa zas davaju dlhe ale z ineho materialu, myslim, ze by to mala byt ta umela živica.