680 (Pendolino ČD)
Súprava s aktívnym naklapacím systémom, ktorá je členom rodiny ETR ( http://www.rail.sk/etr/ ) vyrábanou v severotalianskom Savigliane - do r. 2000 bola súčasťou koncernu Fiat, potom Alstom.
Pôvodná objednávka na 10 súprav bola zadaná konzorciu Siemens/ČKD/Vagónka Studénka, avšak z dôvodu ekonomických problémov a tým vyvolaného konkurzu holdingu ČKD k realizácii nedošlo. Následne bola objednávka za 4, 35 mld. Kč presunutá do Savigliana.
Skúšobná prevádzka (súpravy inventárneho čísla 003) na trati Praha - Děčín bola uskutočnená v období od 23. XII. 2004 do 6.XI.2005. Od 29. XI. do 10. XII. 2005 ČD nasadili súpravy ETR 680 do pravidelnej prevádzky na trati Praha - Brno.
Do ostrej prevádzky na tratiach Praha - Ostrava (spoje produktu SC Pendolino) a Praha - Brno - Břeclav (spoje IC a EC) boli nasadené 11. XII. 2005, avšak dopadla katastrofou, keď pre časté poruchy zostávali nepojazdné na trati a odo dňa 13.1.2006 zostala na týchto výkonoch iba súprava inventárneho čísla 003 a zvyšné spoje boli obsluhované klasickými vlakmi. Od 1. II. 2006 boli po vyriešení problémov vrátené do prevádzky. Nasadenie na celé pôvodne plánované trate vrátane úsekov Břeclav - Bratislava/Wien sa stalo realitou až 10. XII. 2006. Premávka do Bratislavy bola pozastavená 13. XII. 2009 - 11. XII.2010.
Technické údaje:
Objednávka zadaná: jún 2000
Vozidlá dodané: 19.VI.2003 - 8.XI.2005 (príchod do Prahy)
Vozňový park: 7 vlakových súprav po 7 vozňov
Počet trakčných jednotiek: 2
Počet trakčných motorov na jednotku: 4
naklápací systém: Hydraulický
Max . rýchlosť: 230 km/h
Trolejové napätie: = 3 kV ; ~ 15 kV 16 2/3 Hz ; ~ 25 kV 50 Hz
Trvalý výkon: 4 MW
Ťažná sila na obvode hnacích kolies: 212 kN
Rozchod: 1435 mm
Celková hmotnosť: 340 t
Šírka skrine: 2,8 m
Celková dĺžka: 185,3 m
Celkový počet sedadiel: 331 (+ 2 pre telesne postihnutých na vozíku)
Autori: Zbyněk & Addams
Zaujímavé odkazy:
http://www.scpendolino.cz/ - oficiálne stránky ČD
http://www.pendolino.cz/ - neoficiálne stránky
http://www.transport.alstom.com/ - stránky výrobcu
http://www.alstom.cz/pdf/pendolino.pdf - stránky výrobcu
vsak vieme, kto zariadil, ze zeleznica v Modre nie je ( kto nevie nech cita: http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/h120-07.htm ).
Jozo Raz: ... chcem s nou ist na vylet vlacikom do Modry ....
Toto konkretne bol oznam DP hl.m. Prahy (ale taktiez na http://www.praha.cz).
V jiných kruzích se uzavírají sázky, kdy podlehne tento lákavý cíl sprejerům, kteří se chvějí už nyní plni adrenalínu.
ad Jakub:
Jsme rádi, že nám doplňuješ informace, ale slušnost by chtěla uvést i zdroj citace.
Linka bude v provozu celotýdenně cca od 5:00 do 22:00 hod. v intervalu 30 minut a bude sloužit k přímému spojení zejména pro cestující železniční dopravy na letiště Ruzyně a opačně. Z tohoto důvodu bude na lince platit tarif ČD a současně bude zařazena do systému PID se zvláštním tarifem. Zastávka Letiště Ruzyně bude tarifním bodem ČD, do něhož si budou moci cestující zakoupit jízdenku z kterékoliv stanice nebo zastávky ČD. Cestující bez železniční jízdenky si mohou zakoupit přímo u řidiče nepřestupní jízdenku pro jednotlivou jízdu v ceně 45,- Kč, nebo zvýhodněnou nepřestupní pro jednotlivou jízdu pro děti od 6 do 15 let v ceně 25,- Kč. Zavazadla budou přepravována bezplatně.
Linku mohou využít zejména cestující, jedoucí vlaky SC Pendolino, jako pohodlnou alternativu, která výrazně usnadňuje přestup mezi železniční a leteckou dopravou v rámci hlavního města Prahy. Kromě cestujících vlaků SC Pendolino bude linka sloužit dalším cestujícím vlakové dopravy přijíždějícím do stanic Praha - Holešovice, Praha hlavní nádraží a ostatním zájemcům o toto spojení. Jedná se o zatím unikátní projekt, který propojením vlakového nádraží s letištěm linkou AIRPORT EXPRESS přispívá k lepší dosažitelnosti ruzyňského letiště nejen pro Pražany, ale i pro cestující z jiných měst ČR.
Oni to v těch zprávách trochu zašmodrchali - ten, kdo přijede jiným vlakem, může jet na jízdenku ČD už z Horní Dolní do "žst. letiště Praha", na níž mu bude úsek autobusem účtován v 1. třídě. Plné jízdné za autobus zaplatí substrát náhodný, třeba pěšky se k němu dostavivší.
Autobusovou dopravu zajišťuje provozovatel PID na účet ČD.
Podrobnosti třeba na stránkách ČD.
Na celom svete je zvykom, že sa veľké stavby a projekty posväcujú, a nie je to len špecialita európskej katolíckej cirkvi, ale s podobnou tradíciou sa stretávame aj v budhizme, hinduizme a šintoizme. Ešte aj taký moderný národ ako Japonci s vyspelou technikou si svoje rýchle železničné kolesá pred začatím prevádzky uctí posvätnými rituálmi. Považujú to za výraz svojho kultúrneho dedičstva a spolupatričnosti.
Možno v našich končinách, hlavne medzi technikmi a prívržencami železnice sa môže zdať, že ľudia, ktorí nejakým spôsobom vyjadrujú úctu vyššiemu zmyslu života, (trebárs filozofi, umelci, spirituálni jedinci a pod.) sú nejakí zaostalí ľudkovia patriaci do stredoveku. Vo všeobecnosti je to tak: medzi technikmi je viac ateistov a medzi ľuďmi, ktorí vyštudovali humanitné, resp. spoločenské odbory sa vyskytuje viac duchovnejšie založených jedincov, aj keď sa nie všetci hlásia k nejakému konkrétnemu náboženstvu.
Nie som obhajcom zasahovania katolíckej cirkvi do verejného života, ani k nej nepatrím, dovolil som si len reagovať na predošlú diskusiu a oceňujem názor Zbyňka, že "ač je nevěřící", má vo veci nadhľad.
Supercity "odstartovalo" z nádraží v Praze-Holešovicích tři minuty po deváté ráno. Sedmivozová souprava byla plná. Místo průvodčích vyrazily do uliček vlaku dívky s občerstvením, oblečené do modrošedých mikin s logem pendolina.
Do pohodlných sedaček - modrých ve druhé a červených v první třídě - usedli ministři dopravy a informatiky, zástupci ČD, výrobce pendolina firmy Alstom, odborový předák Jaromír Dušek nebo třeba železniční fanda a moderátor Eduard Hrubeš.
Proč se dráhy rozhodly kotvit svou "vlajkovou loď" právě v Holešovicích, kudy projíždí jen několik rychlíků? Lidé, kteří přijedou do Prahy ze západních či jižních Čech a chtěli by pokračovat pendolinem, si tak musí koupit jízdenku na metro a jet do Holešovic.
Podle mluvčího ČD Pavla Tesaře za to může stavba tunelů pod Vítkovem. Kvůli ní bude několik významných tratí přes rok napojeno na hlavní nádraží jedinou kolejí. Ta by už další vlaky nezvládla. Po skončení stavby budou na hlavní jezdit i pendolina.
Další zastávkou jsou Pardubice. Rychlovlak dorazil do města na Labi za 52 minuty. Jízdní řád mu dává na zdolání 104 kilometrů o čtyři minuty víc. Kromě nových souprav ovšem zkracují jízdní dobu i modernizované úseky koridorů.
Za Pardubicemi vlak uhání stošedesátkou
Na dlouhém rovném úseku za Pardubicemi strojvůdce nastavil jako cílovou rychlost 160 kilometrů v hodině. Rychleji vlaky na českých kolejích nemohou jet. Pendolino tak ani zdaleka nepředvede svou sílu, vždyť ze sebe dokáže dostat až 230 km/h.
"Dámy a pánové, náš vlak poprvé dosáhl rychlosti sto šedesát kilometrů v hodině," hlásil za pár okamžiků vlakovým rozhlasem moderátor Jakub Železný. Stošedesátkou však na přímé trati mohou jet i klasické soupravy tažené lokomotivou.
Teprve v četných obloucích za Chocní mohlo pendolino začít šetřit čas. Naklápěcí systém mu dovoluje projíždět "zatáčky" rychleji než vagony tažené lokomotivou. Do Olomouce tak pendolino dorazilo o 34 minut dříve než běžné rychlíky.
"Dovolte, abych vás přivítal na palubě supervlaku. Tohle je budoucnost dopravy Českých drah," nechal se unést moderní technikou ministr dopravy Milan Šimonovský, když za Olomoucí svolal do sedmého vozu tiskovou konferenci.
Přítomnému primátorovi Ostravy Aleši Zedníkovi jedním dechem slíbil, že do centra Moravskoslezského kraje dovede kromě šesti párů pendolin také dálnici. Kromě Ostravy budou rychlovlaky jezdit od pondělí také do Brna a Břeclavi.
Pendolino zatím nesmí za hranice
Na zahraniční tratě se podívají se zpožděním. Na Slovensku, v Rakousku a Německu totiž vozidlo ještě nebylo schváleno. Podle generálního ředitele Českých drah Josefa Bazaly by do Bratislavy a Vídně mělo zajíždět nejpozději od února.
Ostatně změny termínů provázely pendolino od samého počátku. Vždyť soutěž na dodávku deseti jednotek vyhlásil dopravce již před deseti lety, první měla být dodána do České republiky v roce 1997. Nakonec jich České dráhy koupily sedm.
Na vlacích SC a EC jich bude nasazeno vždy šest, jedna jednotka je záložní. To podle Českých drah stačí. "Při zkušebním provozu do Děčína se ani jednou nestalo, že by pendolino nejelo kvůli technické poruše," argumentuje mluvčí Pavel Tesař.
"V posledním půlroce jsme vyřešili všechny problémy technického rázu," věří pendolinu také šéf ČD Bazala. Pokud by přeci jen musela zaskočit klasická souprava, dráhy by cestujícím zřejmě vrátily část jízdného, naznačil mluvčí Petr Šťáhlavský.
Za rychlost se platí
A jízdné není nikterak nízké - první třída z Ostravy do Prahy stojí 600 korun, druhá o stovku méně. Cesta z Prahy do Pardubic za 400, respektive 300 korun. Pendolina by
Můj zcela osobní typ je, že svěcení asi nabídl, ale nakonec z toho po vzájemné domluvě zůstalo jen to "přihlížení". Nicméně (ač ateista) vidím v této záležitosti také prvek kladný, totiž všeobecně rostoucí zájem o dění na železnici.
Nechcel som liezt dovnutra, ale zvonku som mal pocit, ze rozostupy medzi sedackami su vacsie ako v nasich Bpeer vo vietnamskom prevedeni. Ako sa v tom v skutocnosti sedi?