Dopravné správy

Berlín se dočkal prodloužení tramvají do části Moabit

Takřka po 60 letech se vrátily tramvaje do „západoberlínské“ části Moabit, v níž tvořila pouliční dráha kolorit ulic už od roku 1875 až do 1. 8. 1964, kdy byl jejich provoz v rámci redukce tramvajové dopravy v tehdejších západních sektorech Berlína zrušen (poslední západoberlínské tramvaje vyjely jen o tři roky později). O jejich návratu do této lokality se po znovusjednocení Berlína (a Německa) opakovaně hovořilo, v Berlíně však vynikají především v malování čar do map a vyhlašování klimatických cílů, samotné překlápění studií do projektů a projektů do reality je jako třetina dálkových vlaků Deutsche Bahn – se značným zpožděním a mnohdy s naprostými výpadky.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na co zírá mašinfíra: Hurvínek nás odveze do srdce Železných hor

S dnešním Mašinfírou se vydáme do Železných hor a projedeme si trať, která měla původně dva konce. Úsek do Vápenného Podolu ovšem zanikl a ani do Prachovic osobní vlaky už nejezdí. Jednou do roka se tam podívá aspoň Hurvínek Pardubického spolku historie železniční dopravy. Kvalitní vápenec ze Železných hor se po staletí dostával do civilizace jenom koňskými povozy. Trvalo to dlouho a bylo to nesmírně náročné. Až vybudování tratě z Přelouče přes Heřmanův Městec do Vápenného Podolu s odbočnou vlečkou do Prachovic tento způsob dopravy změnil.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Klára Notaro: Jak cestovat a nezanechat uhlíkovou stopu

Francouzská média se neustále vrací k tématu globálního oteplování a uhlíkové stopy. O věci se mluví vědecky, pedagogicky, někdy i  hrozivě. Francouzská společnost si je vědoma, že klima se mění a že je stále tepleji. Aby se situace nezhoršovala, tak si mladí lidé ve velkých  městech už nekupují auta, ale používají městskou hromadnou dopravu a na prázdniny jezdí vlakem.

Celú správu a rozhlasovú reportáť nájdete na tomto odkaze.

V piatok mimoriadny pútnický vlak do Šaštína

Na Národnú púť do Šaštína môžete v piatok 15.9.2023 pricestovať s využitím osobných vlakov vedených z dvoch prestupných staníc. Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732, keď bola socha Sedembolestnej vyhlásená za milostivú. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte niekoľko desiatok tisíc veriacich, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000 pútnikov. Vrcholom púte je sviatok patrónky Slovenska 15. septembra.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Dráma na trati: Muž skočil do idúceho vlaku, policajti bojovali o jeho život

Bol v bezvedomí, nereagoval a jeho život visel na vlásku. Reč je o 27-ročnom mužovi, ktorého vo vlaku zasypala železná ruda. Pri jeho záchrane išlo doslova o sekundy, keďže mu hrozilo udusenie. Dvaja železniční policajti Matúš a Róbert preto nestrácali čas a utekali mu na pomoc.

Celú správu a reportáž TV JOJ nájdete na tomto odkaze.

Jihlava chce modernizovat a rozšířit trolejbusovou trať, záměr posuzují úřady

Dopravní podnik města Jihlavy má v plánu modernizovat a rozšířit síť trolejbusových tratí. Cílem je zlepšit možnosti provozu městských trolejbusů v části města, které by mohly nahradit autobusové linky. Záměr Jihozápadní trolejbusová tangenta Jihlava se v součtu týká 4,25 kilometru dráhy. Možné dopady investice na okolí začaly tento týden posuzovat úřady. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Plzeň se zapojí do Evropského týdne mobility, 22. září bude MHD pro řidiče zdarma

Plzeň se ve spolupráci se svými Plzeňskými městskými dopravními podniky (PMDP) zapojí do Evropského týdne mobility. Jde o iniciativu Evropské komise na podporu udržitelné mobility, jež se pravidelně koná třetí týden v září. Vyvrcholením je pak mezinárodní Den bez aut, který vždy připadá na 22. září. V tento den bude na všech linkách plzeňské městské hromadné dopravy jízdné zdarma, cestující se pouze prokáže revizorům při případné kontrole řidičským průkazem. Na 20. září pak PMDP do lokality U Zvonu připravily výstavu a společně se zástupci města budou zodpovídat případné dotazy občanů.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

„Nech doma SUV, jeď radši MHD“ – song na podporu MHD získal ocenění Zlatý středník

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a český hudebník Ventolin/David Doubek představili skladbu na podporu městské hromadné dopravy na začátku tohoto rok. Aktuálně se počet zhlédnutí blíží hodnotě 200 tisíc. Píseň byla také nasazena do hitparády Velká sedma na Radiu 1, kde se udržela 6 týdnů na prvním místě. Poselství „Nech doma SUV, jeď radši MHD“ se šíří nejen online, ale také na koncertech, kde ji spolu s Ventolinem publikum nadšeně zpívá.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Veľká debata po prvej kolízii na nábreží Dunaja: Zmestia sa autobusy do jazdných pruhov?

Po dopravnej zmene na dunajskom nábreží v bratislavskom Starom Meste zdieľajú svoje prvé skúsenosti na sociálnej sieti vodiči i cyklisti. Veľkú debatu aktuálne vyvolal záber z prvej kolízie, keď sa autobus akosi nedokázal zmestiť do odbočovacieho jazdného pruhu smerom k Námestiu Ľ. Štúra a „štrajchol“ električku. Jazdné pruhy sú v niektorých úsekoch užšie, v tomto prípade však bola chyba inde.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Živé muzeum vlaků. Na nádraží a v depu Vršovice to žilo Dnem železnice

Davy lidí přilákal Regionální den železnice do pražských Vršovic. Milovníci vlaků si užili jízdy historickými vlaky, ale také prohlídku zázemí provozu na kolejích. K největším atrakcím patřily jízdy historickými vlaky, které byly tažené jak motorovou, tak parní lokomotivou. Zájemci se s nimi mohli projet po okružní jízdě po Praze, konkrétně z Vršovic přes Smíchov a Radotín zpět do Vršovic.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Správa železnic dokončila rekonstrukci výškové části budovy na pardubickém hlavním nádraží

Interiér i exteriér bývalého hotelu prošel rekonstrukcí a nově slouží jako vzdělávací centrum Správy železnic. V přízemí najdou cestující obnovenou restauraci. Během podzimu se chystá Správa železnic vypsat soutěž na rekonstrukci odbavovací haly i obou křídel nádraží. Původní stavba z dílny architektů Karla Řepy, Karla Kalvody a Josefa Dandy začala fungovat v květnu 1958 a je památkáři vnímána jako nejkvalitnější funkcionalistické nádraží s hotelem v poválečném Československu. Detaily přestavby se konzultovaly s nedávno zesnulým architektem Miroslavem Řepou, synem Karla Řepy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Proti zbourání železničního mostu pod Vyšehradem protestovalo přes 200 lidí

Přes 200 lidí v sobotu odpoledne na pražské Výtoni protestovalo proti plánovanému bourání železničního mostu pod pražským Vyšehradem. Lidé vytvořili řetězec roztažený přes celou délku jižní lávky mostu s cílem poukázat na společensko-kulturní a symbolickou hodnotu mostu. Spolek Nebourat, který událost pořádal, již dříve proti záměru uspořádal on-line petici. Tu dosud podepsalo zhruba 17.500 lidí. Začátkem srpna spolek podal trestní oznámení na správce mostu Správu železnic (SŽ) pro podezření z trestného činu zneužívání vlastnictví. Ten se podle jeho zástupců stal v souvislosti s neprováděním oprav a údržby mostu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Osoblažská úzkokolejka letos slaví 125 let

Klub přátel osoblažské úzkokolejky vás zve na oslavy 125 let trati Třemešná – Osoblaha. Na akci se můžete svézt parním vlakem, zjistíte jak na trati fungovala nákladní doprava ale hlavně si užijete dny plné zážitků a zábavy. To vše na vás čeká příští víkend na Osoblažce. ajne léto aneb oslavy 125 let trati Třemešná – Osoblaha. Proběhne o víkendu 16. a 17. září 2023.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železniční tragédie v Zaječí 1928: Chyba výhybkáře rozhodla o smrti desítek lidí

Před 95 lety, v neděli 9. září 1928, došlo v železniční stanici v Zaječí na Břeclavsku k tragické nehodě. Projíždějící mezinárodní rychlík z Prahy do Budapešti tam naboural do odstaveného nákladního vlaku. Výsledkem bylo více než 20 mrtvých. Neštěstí způsobila lidská chyba. Železniční trať z České Třebové do Břeclavi patří k nejstarším u nás, začala se budovat už v první polovině 19. století. Podle webových stránek Pohled z vlaku je trať z Brna do Břeclavi vůbec nejstarší parostrojní železnicí na českém území; úsek z Brna do Rajhradu byl zprovozněn už v roce 1838 a pravidelný provoz se na něm rozběhl v červenci 1839, zhruba měsíc poté, co byla zprovozněno železniční spojení z Břeclavi do Vídně.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Česko-německý fond budoucnosti byl v Berlíně v centru pozornosti

lavnosti občanské společnosti v berlínském sídle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, které spolupořádala Česká republika s Durynskem, si dnes nenechaly ujít tisíce lidí. V centru pozornosti byl jako zvláštní host Česko-německý fond budoucnosti, který na festivalu připomenul 25 let od svého vzniku. Fond k oslavě připravil rozsáhlý kulturní program a do německé metropole z Prahy přes Drážďany vypravil kulturní vlak, kterým do Berlína přijelo asi 240 lidí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Tunel pod Červenohorským sedlem? Byl by železniční, studie je téměř hotová

Z Jeseníku v Olomouci za 55 minut. Tak by mohli cestoval obyvatelé Olomouckého kraje, pokud by došlo na vybudování nového železničního dopravního spojení Hané a Jeseníků. Jeho součástí by byl i tunel pod Červenohorským sedlem. Jeseničtí se zasazují o prostou elektrizaci stávající trati přes Ramzovou. Byla by hotová dřív a vyšla by levněji.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Rudolf Půlpán se celý život věnuje zabezpečovací technice na železnici. Je i správcem jejího muzea

Vezmeme vás do unikátní Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky Českých drah v Hradci Králové, kterou najdete v areálu firmy Signalmont. Možná, že jste si jí už někdy všimli při cestě vlakem z Hradce Králové do Týniště nad Orlicí, protože z vlaku je její venkovní část krásně vidět. 

Celú správu a rozhovor nájdete na tomto odkaze.

Migračná kríza: Policajti kontrolujú vlaky smerujúce do Česka

Železniční policajti z Trenčína kontrolujú cestujúcich v osobných vlakoch a na železničných staniciach v Trenčiankom kraji. Krajská polícia o tom informovala v sobotu na sociálnej sieti s tým, že ide o opatrenie súvisiace s nelegálnou tranzitnou migráciou. „Konkrétne ide o vlaky prechádzajúce Trenčianskym krajom a vlaky smerujúce do Českej republiky,“ približuje polícia. Ubezpečuje cestujúcich, že doposiaľ neboli zistené prípady, v ktorých by sa osoby, ktoré prechádzajú cez naše územie dopúšťali akéhokoľvek porušenia zákona, alebo by svojim správaním ohrozovali ostatných cestujúcich.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Cez Žilinu nejazdia vlaky pre poškodené trolejové vedenie

Železdničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v sobotu predpoludním informovala, že od 10:47 hod. je prerušená doprava cez stanicu Žilina. Ako dôvod uviedla poškodené trolejové vedenie. Niektoré vlaky meškajú už aj viac ako hodinu. V Žiline aktuálne komplexne rekonštruujú železničnú infraštruktúru. Počas veľkej prestavby už železnice zaznamenali viacero komplikácií.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Historická lokomotiva Kafemlejnek je pýchou jaroměřské Výtopny. Čemu železničáři říkají bobík?

Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři vede spolek nadšenců, jejichž vášní je železnice. Všichni jsou takříkajíc od fochu – Bohuslav Škoda pracuje jako dispečer, Pavel Černý je strojvedoucí. Milovaným „bobíkům“, jak se lokomotivám říká, se věnují ve svém volném čase. „Každá lokomotiva má charakteristický zjev či vlastnost a podle toho dostávají přezdívku – třeba Zamračená nebo Bardotka,“ upřesňuje šéf muzea Bohuslav Škoda. Jak vypadá pravá vášeň ke strojům?

Celú správu, rozhlasovú reportáž a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.