V. koridor: Traťový úsek Pezinok – Šenkvice (III. časť)

» Návrat

Pridané: 3.5.2005 8:25
Autor: Ing. Marián Šimo, nick: » koko

V. koridor: Traťový úsek Pezinok – Šenkvice (III. časť) V. koridor - Veľa vody pretieklo Dunajom od poslednej návštevy vcelku ojedinelej dopravnej stavby na Slovensku – V. koridoru. Vybavený dobrou náladou, bicyklom a fotoaparátom trávim uplynulý víkend dokumentovaním stavu stavebných prác v železničnej stanici Pezinok a priľahlom traťovom úseku do Šenkvíc.

Žst. Pezinok

Aktivovaním staničného zabezpečovacieho systému ESA11 skončilo využívanie stavadlových domčekov St1 a St2. Pôvodné zabezpečovacie zariadenie stanice bolo odstránené. Nakoľko domček St2 stál v trase železničného telesa bol následne zdemolovaný. Na jeho mieste vznikol nový železničný zvršok. V čase mojej návštevy je budovaná koľaj vlečky FTC a.s. Nové koľajové polia kladie stroj DESEC. Nasledujúci deň je nová koľaj podbíjaná. Výluka vlečky sa skončí 2. mája 2005 o 18 hodine.

Práce pokročili aj na rekonštruovanom moste ponad Drevársku ulicu. Na pilieroch mosta vznikla nová mostovka, na ktorej bude položená trať s priebežným štrkovým lôžkom. Prebieha dokončovanie pilierov pri základoch mosta. Nový železničný spodok je vybudovaný až k mostu.

V stanici je vypnuté napájanie TV v nepárnej skupine, preto vlaky vychádzajúce zo stanice na Šenkvice prechádzajú zhlavie na voľnobeh so stiahnutým zberačom. Vlaky opačného smeru to majú jednoduchšie, pretože trať smerom do Pezinka zo Šenkvíc klesá.

Upravuje sa aj časť staničnej budovy. Prerába sa miestnosť, v ktorej bude inštalovaná technológia elektronického stavadla ESA11. Pred staničnou budovou zo strany ulice je výkop. Bude slúžiť pre nové zaústenie elektrickej kabeláže do staničnej budovy. Neďaleko nástupisť smerom na Šenkvice je technologický kontajner, v ktorom sa nachádza technológia dočasného zabezpečovacieho zariadenia ESA11. Šenkvické zhlavie stanice je zatiaľ rekonštrukciou nedotknuté.

Traťový úsek Pezinok – Šenkvice

Rekonštrukcia v tomto úseku je zameraná na rekonštrukciu druhej traťovej koľaje. Táto koľaj je odstránená v celom úseku Pezinok – Šenkvice. Popri svahu pri vjazde do stanice Pezinok sa buduje odvodňovací kanál. Geologické podmienky tohto úseku trate nie sú priaznivé. Od stanice Pezinok až po nový cestný nadjazd štátnej cesty do Šenkvíc je zemné teleso tvorené ílovitými zeminami. Tieto zeminy veľmi slabo prepúšťajú vodu. Celý tento úsek je posiaty množstvom kaluží. Od cestného nadjazdu sa situácia rýchlo mení a voda zmizla. Stavbári navážajú kamennú drť, ktorou budujú nový železničný spodok. Prichystané je zemné teleso novej trate smerujúce na preložku. Nájazd na preložku a pôvodná trať sa križujú skoro v 60° uhle. Teleso trate, ktorá je opustená preložením na estakádu je postupne rekultivované.

Estakáda má položené obidve traťové koľaje už dlhšiu dobu. Stavebné koľajnicové pásy boli nahradené koridorovými. Dokončené sú bezstykové spoje. Včase mojej návštevy podbíjačka smerovom upravovala oblúk tesne pri začiatku estakády zo šenkvickej strany. Ostáva dokončiť trolejové vedenie a napojiť estakádu z pezinskej strany.

foto: autor

Ing. Marián Šimo


Galéria k článku

Počet: 30    

Foto žst. Pezinok: pokladanie koľajníc vlečky FTC a.s.

Foto žst. Pezinok: budovanie vlečky FTC a.s.

Foto žst. Pezinok: oblúk trate v stanici

Foto žst. Pezinok: práce na moste

Foto žst. Pezinok: mostné provizórium v 2 TK

Foto žst. Pezinok: úprava staničnej budovy

Foto žst. Pezinok: odložené pôvodné návestidlá zo sväto ...

Foto žst. Pezinok: pohľad na svätojurské zhlavie. Vidie ...

Foto žst. Pezinok: srdce zabezpečovacieho zariadenia st ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 23     Stránky: / 2     Výpis:    
» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 334 15.6.2007 21:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: Traťový úsek Pezinok – Šenkvice (III. časť)

len tak dalej

» M240 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 48 16.2.2007 19:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: Traťový úsek Pezinok – Šenkvice (III. časť)

pekne

» Vánok Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 47 5.5.2005 23:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť)

jano63: aj ďalšie úseky budú optimalizované. Postaví sa napríklad tunel pod Tureckým vrchom medzi Novým Mestom nad Váhom a Melčicami.» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 597 4.5.2005 17:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť)

addams: zrovna tento úsek jsem už dvakrát cestoval a neřekl bych jen 60% trasy,130 Km urazí za 35 - 38 min.ale v německu je to o něčem jiném nemůžem srovnávat, u nás by se to nevyužilo a nezaplatilo.
Pro ostatní připomínám že koridor je součástí EU a je dotován z EU a nemůže si Slovensko dělat co jich napadné jsou dané určité podmínky.» Addams Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
SPRÁVCA SEKCIE
Príspevky: 6 864 4.5.2005 16:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť) b

koko, mikinko, maegmorgul: "Ale čo s miestami v meandri Váhu, kde je teraz max 70 ????", "prerazit nove tunely" - hlupost na patnastu: tie tunely by sice boli najlepsie, ale "Pinďo" (ETR 680) prejde akykolvek obluk o 30 % rychlejsie ako obyc. suprava: R - 100 / Pinďo 130, R - 160 / Pinďo 198, R - 70 / Pinďo 91, atď. - tak sa jazdi v sucasnosti Praha - Děčín - Praha.  

» Addams Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
SPRÁVCA SEKCIE
Príspevky: 6 864 4.5.2005 16:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť) a

Az teraz som sa donutil precitat to tu cele, moje doplnky:

p.m. - niekde tusim mapu mam - pozriem doma

Andy - plne s Tebou suhlasim, 160 km/h je malo vsade (aj na MAV a PKP) sa robia rekonstrukcie hlavnych trati na 200 km/h. Cesi este za komancov vytvorili plany na 160 km/h a nasi ich stale len hlupo kopiruju a pritom spickovych zel. inzinierov, ktori by projekt na 200 vedeli urobit mame dost (Dzurindu neratam).

jeffer:
1) (vzhladom na vyssieuvedene) 160 nie je dost
2) - vlak. zab. zariadenie bz naozaj muselo byt radikalne inovovane/nove
- na vysokorychlostnych tratiach clovek na rusni nema ake navestidla sledovat o volnost trate sa plne stara dispecer, rusnovodic len poslucha prikazy na regulovanie rychlosti jazdy zadavane dispecerom elektronicky (vlak./trat. zabezpecovac/GSM-R)
2-2) vozidla na to nema ZSSK, co neznamena, ze ich nebude ma niktora zo vsetkych fyriem,        ktore tu budu moct jazdit od 1. 1. 2007 (ČD, OBB, MAV, SŽ, ...)
4) ktory somar vymyslel to slovo "rychlovlak" by si zasluzil lopatou po tej jeho prazdnej hlave;
vlaky pre rychlost 250 km/h su "vysokorychlostne vlaky" a ostatne su len "vlaky" to, ze zaostale zeleznice na vychod od Chebu povazuju 200 km/h za zazrak je len náš komplex.
5) Maglev projekty do Moskvy, Kijeva aj Bratislavy existuju; pre ich zrealizovanie treba len 3 veci ..

karel.f: Z Frankfurtu/M do Stuttgartu to autem není nikdy rychlejší. - pretoze usek Mannheim - Stuttgart (cca 60 % uvedenej trasy) je prechadzany rychlostou 250 km/h (mozno ICE 3 300 km/h) a obycajne IC, EC, EN, NZ, D, IR "len" 200 km/h.

Nick, kamilk: načo sú v ČR naklápacie jednotky - vsetky hlavne trate v ČR sa nebudu prerabat na 160 km/h lebo to nedovoli bud teren alebo statny rozpocet (Brno - C. Trebova, Praha - Plzen - Ceska Kubice/Cheb, ...) takze tam sa im ETR 680 zíde» Jano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 355 4.5.2005 12:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť)

Modernizacia useku BA-Leopoldov ostava s povodnym vedenim trate s vynimkou Senkvickej prelozky? Teda ziadne ine prelozky ci zmiernovania oblukov?

» barguzin Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 525 4.5.2005 12:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť)

jano63: myslim ze 350ka utiahne v pohode na rovinatej trati rychlik  beznej hmotnosti 160kou, problem je skor v predpisoch. Napriklad ja som bol vzdy presvedceny ze gorily su konstruovane na 160 km/h, neskor ma prekvapilo, ze ich treba prisposobit na tuto rychlost novym vlak.zabezpecovacom a inymi upravami najmä v mech.casti. Samozrejme druha vec je uz zrychlenie v oblasti vyssich rychlosti, ale napriklad medzi CD a DB jazdia vykonovo slabsie modernizovane 372(alebo 371?) na 160 km/h. Mozno je to trochu mimo, ale myslim, ze ZSSK, ci Cargo (alebo to co z nich ostane:-) by malo uprednostit nakup 3-systemovych univerzalnejsie vyuzitelnych modernych rusnov pred Pendolinom.

» koko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 877 3.5.2005 20:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť)

2 Nick - podľa mňa toto nie je megalomanstvo. Skús sa ísť previezť do Nemecka. Je tam úplne normálne, že rýchliky tam jazdia 200 po hlavných tratiach. Regionálne vlaky na hlavných tratiach medzi zastávkami to šplhajú min. na 140 km/h. ICE samozrejme aj viac - Hannover - Berlin 250 km/h. Sú trate kde sa bežne jazdí 300. A vlaky sú plné, pretože autom je to rozhodne pomalšie.

Tu na Slovensku, jednoducho to tiež treba. Keď cesta vlakom stojí rodinu viac ako cesta autom, potom sa to musí vyvážiť komfortom a rýchlosťou. Príklady, ktoré tu uvádzaš, kto bude cestovať 160 z Trenčína do Tr. Teplej sú mimo. Toto nie je dôvod modernizácie. Dôvod je skrátiť čas cestovania medzi BA - KE zo 6 hodín na podstatne menej. Dnes ked R vlaku trvá BA - ZA skoro 3 hodiny a po modernizácií bude trvať 2 hodiny to už zmysel má. Pretože BA-ZA autom sa za 2 hodiny stíha hravo. ICčko tu Žilinu spraví ešte rýchlejšie.

Nepozeral by som sa na to tak, že dnes tu máme iba 350 tky, ktoré sa za chvíľu rozpadnú. Ja som optimista a verím, že sa sem konečne dostane 4 systémový taurus 1216. Podľa informácií čo sa tu premleli na portáli ZZ aj mašinu robí jeden podnik. Tu je to viac než pravdepodobné, že to konečne bude spolu fungovať.

ŽSR už rukavicu hodilo (konečne) a pripravuje konkurenčnú infraštruktúru. Teraz je rad na ZSSK a iných dopravcoch, aby poskytnuté vedeli aj využiť. Keď do toho už išlo toľko peňazí, nech sa to spraví poriadne a nie aby sa o rok prišlo na to, že to treba prerobiť.» Jano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 355 3.5.2005 18:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V. koridor: úsek Pezinok – Šenkvice (3. časť)

Vraj 350-ka vie ist 160 tak akurat bez zataze. To som cital asi niekde tu. Niekde sa predsa zacat musi. Kym sa zrekonstruuje trat BA-ZA, tak hadam pribudnu aj dalsie renov. vagony, mozno aj nejake rusne ci mot. jednotky.

nasledujúce príspevky »