1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

» Návrat

Pridané: 9.5.2005 10:30
Autor: Lukáš Šafář, nick: » S@fino

1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom VLAKY.NET- Dňa 1.5.2005 uplynul presne jeden rok od spustenia nášho internetového magazínu VLAKY.NET. K tejto príležitosti bola na sobotu, 7.5.2005, naplánovaná akcia v spolupráci so ŽSR a KHT Zvolen. V nasledujúcej reportáži, ktorej napísaním som bol poverený administrátorom tejto úžasnej stránky, Mayom, sa Vám pokúsim podrobne celú akciu priblížiť...

Základné informácie o akcii

Už od 10.3.2005 sme mali možnosť zaregistrovať sa na túto akciu, ktorej organizácia aj prezentácia boli na veľmi vysokej úrovni. Na stránkach boli aktualizované informácie a do obehu bolo daných aj niekoľko plagátov. Prihlásiť sa na túto akciu mohol každý. Stačilo iba zaplatiť sumu 290,- Sk, ktorá zahŕňala cestu vlakom, porciu kotlíkového gulášu, technickú exkurziu a samozrejme dostaviť sa do Zvolena. Spočiatku sa v diskusiách objavili isté obavy, že sa nenájde potrebný počet 50 účastníkov. Ak by sa tak totiž nestalo, akcia by bola zrušená. Postupom času však už bolo jasné, že počet záujemcov o účasť bude dostatočná, ba aj vyššia. Už 10.4.2005 o 12:17 bola zaznamenaná 50. žiadosť o registráciu. Od tejto chvíle boli všetky pesimistické obavy, že by sa akcia nekonala, neopodstatnené.  Ostávalo už iba tešiť sa a dúfať, že bude priaznivé počasie.

Jednotlivé body programu

Hlavným bodom narodeninového programu bola jazda historickou vlakovou súpravou, ktorú tvoril motorový vozeň M131.1053 a prívesný vozeň CDLm (RD Zvolen) na trati Zvolen os. st. - Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica a späť. Počas jazdy bolo naplánovaných niekoľko fotozastávok. V Banskej Štiavnici bol pre účastníkov pripravený chutný kotlíkový guláš. Nasledovalo fotenie a exkurzia po bývalej úzkorozchodnej železnici Banská Štiavnica – Hronská Dúbrava (1000 mm). Akcia ďalej pokračovala voľným programom, ktorý sa u jednotlivých účastníkov líšil. Krátko pred 16:30 sa náš „Hurvínek“ spolu s nami vydal na spiatočnú cestu.

Ako to prebiehalo ...

Aj keď väčšina účastníkov zo Západného Slovenska cestovala na stretnutie rýchlikom 811 „Horehronec“, ja som sa rozhodol, že pôjdem autom spolu s Dodom a jeho synom Tomášom. Ráno 05:45 sme sa stretli pred žst. Bratislava - Vinohrady a vyrazili sme. Pre gumokolesársku lobby, ako náš spôsob dopravy do Zvolena nazval RadoB, sme sa rozhodli z jedného prostého dôvodu: cestou sme chceli ešte niečo vyfotiť. Napokon sa to vyplatilo. Po zastávkach v Novej Bani a Žiari nad Hronom sme približne 8:30 zaparkovali pred RD Zvolen. Kým sme vyberali príslušenstvo z auta, dorazil Mayo, hlavný organizátor. Zvítali sme sa s ním a spoločne sme sa pobrali do depa, kde už bola na zadnej točni pripravená naša súprava. Obsadili sme si miesta a po krátkom fotografovaní v depe sme sa ešte chvíľu venovali „Hurvínkovi“. O 9:15 sme dostali povolenie opustiť depo a tak sa naša súprava začala pomalým krokom blížiť k žst. Zvolen os. st. Akcia sa mohla začať.
 

Na stanici už netrpezlivo čakalo zo desať fanúšikov, ku ktorým postupne pribúdali ďalší a ďalší... Mayo začal rozdávať pamätné lístky a zapisovať účastníkov. Pri našom vláčiku sa pristavila aj slečna, resp. mladá pani s bicyklom, ktorá si veľmi skúmavým pohľadom premeriavala našu historickú súpravu a opýtala sa: "Prosím Vás, toto je naozaj vlak do Banskej Štiavnice???"

Medzitým boli do CDlm doplnené zásoby piva a rôznych pochutín. Po príchode „Horehronca“ sa náš vláčik beznádejne doplnil až do posledného miesta účastníkmi zo Slovenska, Česka, Nemecka, Poľska a Maďarska. Presne 09:55 sme ako mimoriadný motorový osobný vlak násled 7504 opustili zvolenskú osobnú stanicu.

Od začiatku panovala vo vlaku priateľská a veľmi príjemná atmosféra. Približne o 10:05 sme zastavili v žst. Hronská Dúbrava, kde sa uskutočnilo prvé obiehanie súpravy. Práve tu sa začalo zopár drobných výmen názorov ohľadom správneho fotografovania bez vzájomného prekážania si, ktoré sa počas dňa opakovali. Okolo 10:25 sme sa vydali na cestu do Banskej Štiavnice, počas ktorej sa uskutočnilo niekoľko fotozastávok:

 • 10:35 – pri nadjazde nad diaľnicou krátko za žst. Hronská Dúbrava
 • 10:55 – žst. Kozelník
 • 11:15 – žst. Banská Belá
 • 11:25 – Beliansky viadukt

Počas celej cesty bol náš vláčik sprevádzaný historickým autíčkom Aero pána Pavla Füleho. M131.1053 a Aero tvorili neopakovateľnú dvojicu.

O 11:50 sme zastavili v Banskej Štiavnici. Tentokrát vystúpili z vlaku už úplne všetci. Nasledovalo opäť obiehanie súpravy. Potom už nás nič nedelilo od kotlíkového gulášu, na ktorý sme sa všetci tak tešili. O 13:05 prišlo na rad spoločné fotografovanie a 13:30 zvečňovanie „Hurvínka“ pri výjazde z banskoštiavnického tunelu. Potom sme sa vybrali na exkurziu po bývalej  úzkorozchodnej železnici Banská Štiavnica – Hronská Dúbrava. Práve v mieste tejto železničky, kde je dodnes zachovaná pôvodná staničná budova, sme sa navzájom popredstavovali. Cestou sme mali možnosť obdivovať krásu okolitej krajinky. Po návrate do žst. Banská Štiavnica sa naše cesty rozdelili, nakoľko prišiel na rad voľný program.
 
Ja a DIS sme sa rozhodli, že zájdeme do Banskej Belej, kde sme cestou zazreli priemyslovú T211. Cez rôzne problémy sa nám ju napokon (DIS ma musel dlho odmäkčovať) podarilo vyfotiť. Pomaly sme sa dostali do žst. Banská Belá, kde nás mal okolo 16:30 vyzdvihnúť náš motoráčik. Štyridsať voľných minút sme ľahko zaplnili rozprávaním sa. Zrazu sa nečakane spoza zákruty vynoril M131.1053 + CDlm. Urýchlene sme nastúpili a povyprávali ostatným, ako sme vyfotili priemyslového „kocúrika“. Niektorí napokon ľutovali, že nešli s nami, ale už bolo neskoro...
 

 Cestou späť už nenasledovali žiadne fotozastávky, jednak kvôli nepriaznivej polohe slnka a jednak kvôli tomu, že po nás išiel Os 6110. Až v žst. Hronská Dúbrava sa uskutočnilo posledné obiehanie súpravy a fotografovanie. Ešte nás stihol predbehnúť R831 „Ďumbier“ v čele s „laminátkami“ 240.092 + 133 a vyrazili sme do konečnej nášho narodeninového dobrodružstva. Po zastavení súpravy na Zvolenskej osobnej stanici nasledovalo ďakovanie a lúčenie. Kŕdeľ sympatizantov železnice sa postupne zmenšoval a strácal v podchodoch. 
 
Zopár posledných jedincov, medzi ktorými som bol i ja, sa rozhodlo odviezť až do depa. Na návestidle sme dali prednosť vlaku v čele so 754.034. Pohľadom sme sa rozlúčili so Zvolenskou osobnou stanicou, kde na nástupišti ešte stálo zopár fanúšikov so zrakom upretým na nás, strácajúcich sa v diaľke. Na zadnej točni zvolenského depa, kde sa naša 1. narodeninová akcia začala, sa aj skončila. Točňa zavŕzgala. Spokojní s vydareným dňom sme sa pozerali, ako sa historický motorový vozeň, prezývaný „Hurvínek“ strácal v tme jednej z rotúnd rušňového depa. Rozlúčili sme sa so všetkými a pobrali domov.

Zopár slov na záver

Ako sa už aj predom hovorilo, hlavným účelom akcie nebola samotná jazda, ale spoznanie sa. Spoznanie tých ľudí, ktorých sme doteraz poznali iba prostredníctvom slov a viet, ktoré ich zastupovali v diskusných fórach a mailoch. Dovolím si povedať, že tento účel akcia splnila na výbornú. Rovnako ako všetky očakávania tých, ktorý sa na nej zúčastnili.

Cítim preto potrebu poďakovať sa všetkým organizátorom, najmä Mayovi a Piovi. A nie len im, ale aj Vám, ktorí ste sa zúčastnili a ktorí ste dotvárali atmosféru.
 
Na záver ostáva iba dúfať, že podobných akcií, ktoré si nejeden z nás bude pamätať až do konca života, bude pribúdať tým správnym smerom...

Portálu VLAKY.NET prajem ešte veľa veľa aktívnych rokov a veľa uživateľov, ktorí budú aspoň takí, ako Tí súčasní...

Okrem mojich fotografií, ktoré sa nachádzajú nižsie, si môžete pozrieť aj pohľady cez objektívy fotoaparátov ďalsích účastníkov našej akcie...


 

POĎAKOVANIE

VLAKY.NET ďakujú všetkým účastníkom narodeninovej akcie.

Svojou účasťou ste podporili propagáciu histórie, ktorá ožíva v šikovných rukách členov Klubu historickej techniky Zvolen. 

VLAKY.NET ďakujú za spoluprácu a ochotu členom Klubu historickej techniky Zvolen. V hlavných úlohách:

 • Vladimír Kavčiak v úlohe rušňovodiča
 • Ivan Ivanič ako pilot
 • Róbert Izák zabezpečoval pomocné práce pri posune
 • Marianna Kubíková ako vlakvedúca
 • Michal Vojenčiak [Krtko] vás obsluhoval v bufete
 • Alenka Galinská v úlohe šarmantnej bufetárky
 • Dezidert Albert taktiež v bufete
 • p. historik Ladislav Kmeť ako autor knihy TRAŤ MLÁDEŽE
 • Peter Kálman [Iskrička] mal okrem iného prsty v zárodku tejto krásnej akcie

Naše poďakovanie patrí hlavne p. Ing. Petrovi Oravcovi, za spoluprácu na príprave akcie, za organizáciu, videoprojekciu, exkurziu a v neposlednom rade za prácu, ktorú odvádza s členmi Klubu historickej techniky Zvolen pri ožívovaní krásnej železničnej histórie.

Narodeninová akcia sa mohla uskutočniť aj vďaka podpore zo strany ŽSR.

ĎAKUJEME !

 

Lukáš Šafář


Galéria k článku

Počet: 41     Stránky: / 2        

Foto Súprava pripravená v RD Zvolen pred začiatkom akci ...

Foto Slečna Alenka obsluhujúca bufet v CDlm

Foto Čakanie v depe na signalizáciu „posun povolený“

Foto Pohľad z okna „hurvínka“ na dominantu Zvolena

Foto Prví účastníci preberajú svoje pamätné lístky

Foto Mayo počas registrácie účastníkov

Foto Takýto vlak v CP nenájdete...

Foto Prichádza Pio so svojimi dvojičkami

Foto Plne obsadený M131.1053
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 39     Stránky: / 2     Výpis:    
» Janoška Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 18.4.2009 14:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

Podľa fotiek to musel byť nádherný výlet,škoda,že na tých čierno-bielych raz vidieť troleje,inokedy novšie ,,gumokoleso,,ale ináč celkom pekné...

» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 331 15.6.2007 21:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

tretie boli naj

» mano754 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 533 5.4.2006 20:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

druhe budu lepšie


» S@fino Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 118 14.5.2005 20:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

Ahojte všetci!

Ospravedlňujem sa, že reagujem až teraz, ale bol som na geograficko-jazykovom školskom výlete... Ďakujem všetkým za pochvalu mojej reportáže, ale aj za pozitívne ohlasy na celú akciu. Takisto ďakujem A-jeto, že vyslovil svoj úprimný názor. Čítal som tu aj nejaké návrhy na ďalšie akcie, a zaujali ma. Verím, že sa niektoré z nich alebo aj iné uskutočnia ešte pred druhými narodeninami. Ak mi to situácia umožní, rozhodne nebudem chýbať :-)» Pio Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 849 14.5.2005 9:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Potrebujem pomoc

Striham, striham film a zistil som, ze mi chyba:

 • Cast jazdy medzi Kolpasskym viaduktom a tunelom
 • Vjazd do tunela z Belianskej strany
 • Jazdu tunelom
 • Príchod vlaku do Stiavnice

Potreboval by som to v nekomprimovanom formate avi na dvd. Pokial ma niekto o spolupracu, tak mi bude ctou.» 350.005 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 619 12.5.2005 15:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

Je mi velmi luto, ze kvoli sluzobnej ceste na niekolko dni som sa nemohol zucastnit tejto akcie pretoze prave v sobotu som cestoval na sluzobku do Polska, a tak namiesto do Horehronca som na Hlavnej stanici nastupoval do Slovenskej Strely.Verim vsak, ze tato akcia sa na buduci rok zopakuje v este vacsom rozsahu ako doteraz, a ze sa budem moct zucastnit.Bude dobre, ak sa z tejto akcie stane tradicia, pretoze vzdy je cas a moznost ziskavat nove kontakty azatvarat nove priatelstva.Urcite ste sa vsetci mali dobre a kazdemu ucastnikovi prajem hodne zdaru.

Vas zeleznicny kamarat a fanusik Andrej Ivanic

P.s. Polsko ma sice privitalo s chladnym a dazdivym pocasim, ale opat som videl nieco nove a zaujimave.» t.matyi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 641 12.5.2005 7:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

caw cestujúci pozdravujem ta z Filakova.No ja teraz uz neidem na akciu len na Grand Prix ale prosím ked niekto tam bude tak vyfotte mi uz fotky od vlaku.A akcia bola paráda

» jaro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 52 11.5.2005 22:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

SKODA YE SOM MUSEL TVRDNUT V ROBOTE

» mirec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 531 11.5.2005 19:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

Pár mojich fotiek si môžete pozrieť na  www.zelfoto.sk/banskastiavnica2005.htm» jarin Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 158 11.5.2005 17:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: 1. narodeniny VLAKY.NET - zážitky z jazdy historickým vláčikom

Super reportáž, nevím proč vadí to jak se autor naakci dopravil. Celkově je článek velice profesionální. Díky.

nasledujúce príspevky »