Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

» Návrat

Pridané: 10.5.2006 8:00
Autor: Ing. Michal Tvrdý, nick: » mikinko

Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča Už dlhší čas som si na cestách do Bratislavy všímal čulý ruch pri výstavbe diaľnice. Veľmi som tomu nevenoval pozornosť, až jedného dňa som si pri výstavbe všimol niečo, čo s diaľnicou určite nemalo nič spoločné. A to stĺpy trolejového vedenia. Nuž, a keďže som človek zvedavý, rozhodol som sa pozrieť, čože sa to deje na železnici kúsok od Žiliny.

A keďže tu v poslednom čase bolo pár vynikajúcich článkov o traťových „deduškoch“ (rozumej zrušené trate), tak som si povedal, že by nezaškodilo aj niečo o takom „batoliatku“ ktoré sa práve rodí. A tak v piatok 5. mája som zbalil len foťák, pero, papier a vyrazil.


Preložka

To čom si celý čas všímal je preložka časti železničnej trate Žilina – Bratislava, konkrétne medzistaničný úsek Dolný Hričov – Bytča v miestach, kde sa nachádza zástavka Kotešová. Vybudovanie preložky bolo prvotne iniciované budovaním diaľnice, konkrétne veľkej diaľničnej križovatky pri Dolnom Hričove (diaľnica D1 povedie smerom na Ovčiarsko, Lietavskú Lúčku – Dubnú Skalu – Martin, odbočka bude diaľnica do Žiliny).

Technické parametre

Preložka sa začína na km 188,4 (od Bytče) a končí v km 189,8 (smer Dolný Hričov). Jej dĺžka je teda cca 1,5 km. Súčasťou preložky je vybudovanie niekoľkých umelých stavieb:

  • v km. 189,3 je to cestný most ponad trať vo výške odhadom 10 metrov nad železničnou traťou
  • v km. 189,2 – 189,4 je to zárez, ktorý v najhlbšom mieste má cca 11 – 13 metrov a je po celej dĺžke a výške spevnený betónovými stenami, resp. stenami z kameňa
  • v km. 189,6 je to cca 4 metre dlhý priepust, vybudovaný ako monolitická betónová stavba s klasickým zvrškom aj spodkom.

Žiaľ, nepodarilo sa mi zistiť, či súčasťou preložky bude aj vybudovanie novej zástavky Kotešová. Isté je len to, že stará bude so zrušením prevádzky na pôvodnej trati zrušená. Celá preložka je vybudovaná na cca 3 metre vysokom násype. Vedenie trate je veľmi jednoduché – v smere od Bytče sa preložka napája na pôvodnú trať miernym pravotočivým oblúkom, pokračuje krátkou rovinkou a nasleduje veľmi mierny pravotočivý oblúk až k zárezu. V záreze a popod most nasleduje krátka rovinka a následne mierny ľavotočivý oblúk na konci ktorého sa trať napojí na pôvodnú trať (ktorá pokračuje od miesta napojenia cca 1,5 km dlhou rovinkou smerom do žst. Dolný Hričov).

 

Celá preložka je teda budovaná na max. rýchlosť minimálne 160 km/hod (čo sa týka polomerov oblúkov), avšak túto rýchlosť tam nevidím ani do budúcnosti ako reálnu, lebo aj po napojení na rovný úsek smerom do Dolného Hričova sa vytvorí súvislý úsek dlhý max. 3 km, čo ale pre praktické využitie rýchlosti 160 km/h nepostačuje. Na jednej strane je totiž trať vedená popri cestnej estakáde a Váhu (smer do Bytče) a na druhej je oblúk a žst. Dolný Hričov. Takže prakticky to bude asi chvíľkové zrýchlenie na 120 – 140 km/h.

Fotenie

Našťastie, na fotenie mi vyšlo celkom pekné počasie. A keďže pár dní predtým nepršalo, aj po stavenisku sa dalo prechádzať relatívne suchou nohou. Stavební robotníci ma našťastie ignorovali, resp. si mysleli (keďže som bol celkom slušne oblečený a v ruke som mal fascikel na poznámky) že som nejaký projektant, investor alebo čo a vykonávam kontrolu.

Pri fotení, čo mi zabralo cca 1 hodinu (behanie hore dole) som bol trochu smutný, že som nevidel žiadny vlak. Avšak, nakoniec odmena stála za to. A to v podobe súbežnej jazdy nákladného vlaku vedeného radou 131 a rýchlika vedeného lokomotívou 350.014-7. Nanešťastie, slnko bolo práve oproti a tak či tak vlaky sa úplne stretli (vhodné na fotenie) asi 1 km ďalej.

Na vysvetlenie – na trati Žilina – Púchov vzhľadom na inštalované zabezpečovacie zariadenie (obojsmerný autoblok, najnovšia réleovka v staniciach) sú súbežné jazdy úplne bežným javom. Takže ak chcete uloviť zaujímavý záber, môžete to skúsiť. Jedinou nevýhodou je, že nikdy presne neviete, kde sa vlaky stretnú tak, aby boli vhodné na fotenie (čo bol aj môj prípad).

 

Záver

Stavba preložky by mala byť podľa informácií, čo som získal, hotová zhruba v rovnakom čase ako diaľnica. Ak teda budú termíny dodržané, tak by to malo byť dokonca roka 2006, ale isté to určite nie je. Najdôležitejšie stavby na preložke sú skoro hotové (momentálne sa vo veľkom finišuje s dokončením cestného mosta ponad trať), nasledovať bude osadenie stĺpov trolejového vedenia v záreze, prekládka kabeláže, a postupná prekládka oboch traťových koľají spolu s trakčným vedením a prekládkou zabezpečovacích zariadení (keďže práve v miestach preložky ležia oddielové návestidlá autobloku.

Bližšie info sa mi však už získať nepodarilo, takže ak viete niečo viac, budem rád ak to doplníte buď priamo do článku alebo do diskusie.

Ing. Michal Tvrdý


Galéria k článku

Počet: 21    

Foto Pohľad na časť preložky od budúceho premostenia tr ...

Foto Pohľad z toho istého miesta na väčší výrez trate, ...

Foto Práce na vybodovaní nového premostenia trate, 5.5. ...

Foto Opäť časť preložky smerom na Dolný Hričov, 5.5.200 ...

Foto Nový zárez s premostením smerom na Bytču, 5.5.2006 ...

Foto Opäť zárez s premostením, avšak celkový pohľad, 5. ...

Foto Detail uchytenia trolejových stĺpov, 5.5.2006, © I ...

Foto Detail priepustu, 5.5.2006, © Ing. Michal Tvrdý

Foto Fotografia z miesta vyústenia preložky do stávajúc ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 48     Stránky: / 3     Výpis:    
» Janoška Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 639 10.3.2009 14:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

Vypadá to sľubne,dúfajme že to všetko napomôže zrýchleniu dopravy,jak cestnej,tak i železničnej...

» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 334 25.6.2007 15:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

bude isto 160km/h

» 0477 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 219 22.5.2007 15:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Kotešová

Keďže sa v tomto úseku prekladá trať tak týmto definitívne zanikne zastávka Kotešová v ktorej ešte minulý rok zastavovali niektoré osobáky. Škoda.

» Rocker Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 046 12.6.2006 22:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča


Dnes som tadeto cestoval,no vyzera to celkom fajn .Chlapi poctivo makajú .Nové kolaje su už položené,aj stlpy trolejoveho vedenia

» Hojco Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 212 25.5.2006 15:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

v úseku preložky je už znesená prvá trařová kolaj, upravuje sa železničný spodok v oblasti napojenia. Na preložke zatial nie sú koľaje ani troleje.

» Hojco Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 212 19.5.2006 9:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

Na prekládku už začali navážať štrkové lôžko. Stĺpy sú už takmer všetky osadené, chýba ich len zopár pri cestnom nadjazde a v Bytči sú už nachystané koľajové polia. Tak už dlho nepotrvá a bude to hotové.

» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 233 17.5.2006 13:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

Súhlasím, že je vhodné, aby sa stanica volala podľa väčšej (známejšej) obce. Keby sme boli puritáni a chceli napr. aj u letiskám dávať názvy podľa skutočne naibližšej obce, tak by sme mali nie letisko Bratislava, ale Ivánka.

Ale aj tak by bolo zaujímavé túto problematiku sledovať.

Čo sa týka Bytče, pamätám sa, že Hrabové bolo v minulosti mestskou časťou Bytče (na ceste bola tabuľa Bytča - Hrabové), ale teraz je tam už len Hrabové.

» EMIL Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 671 16.5.2006 13:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

Jakub:
super trefa s Ružomberkom Ale mam pocit, že tam katastralna hranica ide kdesi po koľajisku. To by len boli zmätky, ak by vlaky do Košíc zastavovali v Ružomberku a vlaky do Žiliny v Likavke

» Jakub Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 495 16.5.2006 9:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

MiroD: A to nie je "Bytca - Hrabove"? Aspon tak som si to vzdy pamatal.

Je zase pravda, ze keby sme boli puritani, potom by vsetky rychliky uz nezastavovali v Ruzomberku, ale Likavke .

» Jano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 404 15.5.2006 21:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Preložka trate v medzistaničnom úseku Dolný Hričov – Bytča

MiroD & Jakub: To, ze stanica/zastavka sa vola inak ako najblizsia obec, je dost bezny jav. Myslim, ze pomenovanie je vzdy podla najvyznamnejsej spadovej obce. Podobne som sa cudoval v pripade zastavy Klastor pod Znievom. 2 najblizsie dediny od zastavky sa vaolaju uplne inak. Klastor je asi o dost vacsia dedina, ako tie ostatne.

nasledujúce príspevky »