Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

» Návrat

Pridané: 22.11.2007 8:35
Autor: František Halčák, nick: » FrantisekHalcak

Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007) Ochridské jazero patrí medzi najstaršie jazerá na svete, podobne ako jazero Bajkal v Rusku, Tanganika v Zaire, či Titicaca v Bolívii. Toto jazero vklinené do hôr medzi Macedónskom a Albánskom vzniklo tektonickou činnosťou zemskej kôry a dodnes tu možno nájsť rôzne fosílie z čias treťohôr. Krištáľovo priezračná voda jazera a historické mesto Ochrid (UNESCO) s množstvom pamiatok, lákajú počas letnej sezóny stovky turistov z rôznych krajín.

Z toho dôvodu som sa aj ja rozhodol obetovať posledné dni tohtoročnej dovolenky návšteve Macedónska, najvýchodnejšej republiky bývalej Juhoslávie, krajiny, na pomedzí Balkánu a Orientu. Cestu som absolvoval vlakom, čiastočne autobusom a autom, potrebné cestovné lístky FIP – Maďarsko (MÁV), Srbsko (ŽS), Macedónsko (CFARYM).

TRASA CESTY:

Bratislava-Petržalka – SK/RAK – Kittsee – Bruck a. d. Leitha – Nickelsdorf – RAK/MAĎ – Hegyeshalom – Budapest – Kelebia – MAĎ/SRB – Subotica – Beograd – Niš – Preševo – SRB/MAC – Tabanovci – Skopje – Tetovo – Kičevo – Ohrid – Ljubaništa (Sv. Naum) – Ohrid – Bitola – Veles – Skopje – MAC/SRB – Beograd – Novi Sad – Beograd – SRB/MAĎ – Budapest – Szob – MAĎ/SK – Štúrovo – Bratislava hl. st.

VZDIALENOSTI:

Bratislava-Petržalka – Bruck a. d. Leitha = 32 km (vlak)
Bruck a. d. Leitha – Budapest-Keleti pu. = 220 km (vlak)
Budapest-Keleti pu. – Beograd = 374 km (vlak)
Beograd – Skopje = 517 km (vlak)
Skopje – Kičevo = 163 km (vlak)
Kičevo – Ohrid = 66 km (bus)
Ohrid – Ljubaništa (Sv. Naum) = 31 km (auto)
Ohrid – Bitola = 73 km (bus)
Bitola – Skopje = 239 km (vlak)
Beograd – Novi Sad = 89 km (vlak)
Budapest-Keleti pu. – Bratislava hl. st. = 226 km (vlak)

NIEKOĽKO ZAUJÍMAVÝCH ÚDAJOV O MOJEJ CESTE:

  • celkový počet dní – 7
  • celkový počet nocí – 6, z toho vo vlaku – 4, v apartmáne – 2
  • celkový počet precestovaných kilometrov – 3041 km, z toho vlakom – 2840 km, autobusom – 139 km, autom – 62 km
  • navštívené mestá – Beograd, Novi Sad, Skopje, Ohrid, Bitola
  • navštívené štáty – Rakúsko, Maďarsko, Srbsko, Macedónsko

ZÁKLADNÉ ÚDAJE O NAVŠTÍVENÝCH ŠTÁTOCH:

SRBSKO

Počet obyvateľov: 8 170 566
Rozloha: 91 324 km2
Hl. mesto: Belehrad
Štát. zriadenie: republika, 2 autonómne oblasti – Vojvodina a Kosovo-Metohija
Vznik štátu: 4.2.2003
Úradný jazyk: srbský, píše sa latinkou aj cyrilikou
Mena: srbský dinar RSD, 1 € = 77 RSD, 1 RSD = 0,43 Sk
Náboženstvo: pravoslávni, moslimovia
Vízová povinnosť: nie

MACEDÓNSKO

Počet obyvateľov: 2 022 547
Rozloha: 25 333 km2
Hl. mesto: Skopje
Štát. zriadenie: republika
Vznik štátu: 17.11.1991
Úradný jazyk: macedónčina, albánčina
Mena: macedónsky denar MKD, 1 € = 61 MKD, 1 MKD = 0.56 Sk
Náboženstvo: pravoslávni, moslimovia
Vízová povinnosť: nie

DENNÍK:

1. deň – 10.10.2007 streda.

 

Z Bratislavy-Petržalky odchádzam vlakom REX 7636 (rakúska el. jednotka Talent 4024 008-7 ÖBB) o 19.40 hod. do Bruck an der Leitha s príchodom o 20.13 hod. Tu prestupujem na D 347/738 Dácia Expres, Wien Westbhf. – Bucuresti Nord, s odchodom o 20.44 hod. Vlak ťahá maďarský Taurus 1047 008-6 MÁV, za ktorým sú radené dva maďarské kupákové vozne do Budapešti, rakúsky vozeň 1. triedy, reštauračný vozeň, rumunský kupákový a ležadlový vozeň do Bukurešti a ležadlá do Belehradu a Sofie. Sadám si do maďarského vozňa, ktorý je poloprázdny. Ideme cez Hegyeshalom, Győr a pomaly naberáme meškanie. Do Budapest-Keleti pu. prichádzame o 23.13 hod., 20 min. zmeškaní. Tu sa vlak rozdeľuje, z 8. perónu prechádzam na 13-ty, kde sa zostavuje Ex 790/341 Beograd. Vlak má ležadlá do Sofie a Belehradu a dva juhoslovanské kupákové vozne označené síce ako 1. trieda, ale sú to dvojky. Ja by som ich označil ako vozne 3. triedy, lebo je v nich veľký neporiadok a špina, ich životnosť už dávno skončila. Inak sedadlá sú celkom pohodlné, rozťahovacie a tak si pripravujem kupé na spanie. Vlak je poloprázdny, z Budapešti odchádzame o 23.45 hod., s 20 minútovým meškaním.

2. deň – 11.10.2007 štvrtok.

 

V Kelebii ma budia maďarskí pasováci: „Jó reggelt kívánok! Igazolvány, kérem“. Zobúdzam sa spotený, keďže vagón kúri na maximum, regulácia funguje iba pomocou otvárania okna. Po pasovej kontrole a „Viszontlátásra“ opúšťam Európsku úniu a pokračujem do Subotici, kde ma víta dážď. Srbskí colníci sa pýtajú, či nemam ništa za carinjenje (preclenie). Ukazujem pasoš a odpovedám – nemam ništa. Po srbskej pasovej kontrole opäť líham v kupé a zobúdzam sa až pred Belehradom. Do Belehradu prichádzame o 6.44 hod., 15 min. zmeškaní, je zamračené, padá kiša (prší). Dobro jutro! Od mojej poslednej návštevy r. 2002 sa tu takmer nič nezmenilo. Vlak sa vlečie do stanice, vchodová rýchlosť 10 km/h, staré nástupištia. Na stanici v menjačnici (zmenáreň) si zamieňam peniaze v kurze 1 € = 77 RSD (srbských dinárov). Ruksak si odkladám do garderóby (úschovňa) za 90 RSD (40 Sk). Dážď pomaly ustáva a tak dnešný deň venujem prehliadke Belehradu, hlavnému mestu Srbska, ktoré leží na sútoku Sávy s Dunajom. Zo stanice smerujem najskôr ku kostolu Sv. Marka na triede Bulevar Kralja Aleksandra, pri ktorom je pekný park so športovým areálom Tašmajdan. Je tu aj pomník osvietenca Vuka Karadžiča, tvorcu spisovného srbochorvátskeho jazyka. Ďalším zaujímavým svätostánkom je chrám Sv. Sávy, ktorý zvonku pôsobí veľmi majestátne, zvnútra to však vyzerá skôr ako na stavenisku. Zrejme pre nedostatok peňazí nie je možné dotiahnuť túto novodobú stavbu do konečnej podoby. Potom moje kroky vedú na Námestie Republiky (Trg Republike), ktoré je takým centrom Belehradu. Na námestie nadväzuje pešia zóna kniežaťa Michala (Kneza Mihajla) s mnohými obchodmi, ktorá vyúsťuje do pevnosti Kalemegdan. Táto pevnosť s opevnením a parkom sa týči na skale priamo nad sútokom Dunaja a Sávy a je z nej dobrý výhľad na Nový Belehrad, časť Zemun a okolie. Daždivé počasie a zamračená obloha mi ho však veľmi nedopriali. Nachádza sa tu vojenské múzeum. Z pevnosti pokračujem k hlavnému pravoslávnemu chrámu – Saborna crkva, oproti ktorej je budova srbského patriarchátu. Prehliadku zakončím v mestskej tržnici, pri ktorej na okolitých chodníkoch a v podchodoch sú rozložení na kartónových škatuliach pouliční predavači s rozličným pochybným tovarom. Zrazu nastáva bleskurýchle balenie a chodníky sú prázdne. Okolo prechádza policajná hliadka. Všetci sa tvária úplne prirodzene, akoby nič. Len čo sa policajti stratia z dohľadu, v zlomku sekundy sú chodníky opäť plné predávajúcich.

 

Vraciam sa na stanicu, vyberám ruksak z úschovne a počúvam staničný rozhlas: Ekspresni voz za Skopje postaven na drugi kolosek. Idem teda k vlaku, len neviem do ktorého vozňa nastúpiť, keďže nie sú označené smerovkami. „Izvinite gospodine, koji voz vozi za Skopje?“, pýtam sa okoloidúceho železničiara, ktorý mi potom vysvetľuje, že v prednej časti vlaku sú vozne do Skopje, Thessaloník a zadná časť sa v Niši odpája a ide do Sofie. O 21.00 hod. odchádzam vlakom Hellas Expres 335 Beograd – Thessaloniki. V kupé si robím lôžkovú úpravu, chystám sa spať, načo prichádza policajt a upozorňuje ma aby som úplne nezaspal, lebo v tomto vlaku sa dosť kradne. Hvala lijepa! , ďakujem za upozornenie. Sretan put i laku noč! , lúči sa so mnou policajt.

3. deň – 12.10.2007 piatok.

 

V noci mi do kupé pristúpili nejaký Srb so slepou Srbkou a iné nerobili len lúskali slnečnicové jadierka a rozhadzovali ich po celom kupé, takže o chvíľu to tam vyzeralo ako na smetisku. Potom vystúpili, ale nadránom asi o 5.30 hod. mi vošlo do kupé desať cigániek s deťmi a ďalších päť stálo medzi dvermi na chodbičke. Bol som už hore, myslel som si, že už bude Skopje, vôbec som si nevšimol, že meškáme a že sme ešte v Srbsku. Zrazu na mňa hľadelo tridsať očí, najstaršia cigánka si zapálila cigaretu, čo mi celkom vyhovovalo, aspoň som necítil ten smrad, ktorý z nich išiel. Sedel som ako prikovaný, držal som si batoh. V kupé bolo nejako veľa rúk, keby sa do mňa pustili rozoberú ma ako lego. Myslel som si, že toto je môj koniec. Našťastie však prišiel sprievodca, ktorý ich zrejme poznal a v nasledujúcej stanici – Preševe vystúpili. Povedali, že idú za džamiju (do mešity). Od sprievodcu si ešte vypýtali aj cigaretu, načo mu z celého srdca zaďakovali – da ti bog zdravlje za deti, za ženu. Uf, ale sa mi uľavilo aj driemoty ma celkom prešli. O 7.30 hod. sme v Tabanovci, prichádzajú macedónski colníci a musím vyplniť vstupnú kartičku – vlez (vstup). O 8.30 hod. prichádzame do Skopje, hl. mesta Macedónska skoro tri hodiny zmeškaní. Stanica na mňa pôsobí otrasným dojmom, je to betónový monument bez zmyslu pre estetiku. Takisto interiér je v zanedbanom stave, nič tu nie je. Overujem si cestovný poriadok vlakov, ktorý mám stiahnutý z internetu (www.mz.com.mk) a zisťujem, že viaceré vlaky sú zrušené. Aj vlak Motoren 6900 s odchodom 6.20 hod. do Kičeva, ktorým som chcel pôvodne cestovať má zmenený odchod na 4.04 hod. Idem na vedľajšiu autobusovú stanicu, ktorá je na celkom inej úrovni. Sú tu obchodíky, informácie, zmenáreň (menuvačnica). Zamieňam si peniaze v kurze 1 € = 61 MKD (macedónskych denarov). Ruksak odkladám do úschovne za 50 MKD (28 Sk). Pred stanicou odmietam otravných taxikárov a idem pešo do centra, nie je to ďaleko asi 15 min. Popri parlamente (Sobranije na Makedonija), pred ktorým majú rozložené stany hladovkári sa dostávam ku katedrále Sv. Klimenta Ochridského. Je to moderný svätostánok s prekrásnym ikonostasom vo vnútri.

 

Ďalej pokračujem k sídlu vlády a hlavnej pošte s pozoruhodnou budovou, až prichádzam na námestie Makedonija. Odtiaľto vedie starý osmanský most zo 14. storočia cez rieku Vardar, ktorá preteká cez Skopje. Rieka Vardar pretekajúca naprieč celým Macedónskom sa vlieva neďaleko Thessalonik v Grécku do Egejského mora. Kúsok od námestia je veľké moderné nákupné centrum City shopping center s množstvom obchodov. V modernej a lacnej samoobsluhe si kupujem nejaké potraviny a 43% Strumičkatu mastiku. Na nálepke sa dozvedám, že Strumičkata mastika e tradicionalen makedonski pijalak. Chutí ako grécke ouzo (anízová pálenka). Takže Živjeli Makedonija! Na druhej strane rieky na kopci sa vypína hrad Skopsko Kale. Prechádzam cez most, po pravej strane sú zachovalé turecké kúpele pašu Dauta (Daut-paša hamam) z 15. stor., dnes tu sídli Umelecká galéria. Prichádzam do starého centra – orientálnej časti, ktoré tvorí čaršija – trhovisko s množstvom obchodíkov, hlavne zlatníctiev, rôznych dielní a kaviarní. Je tu však ľudoprázdno, moslimovia majú sviatok, tzv. Ramadan Bajram, i oni ne rade (nepracujú). Toto sa dozvedám až od predavačov na Bit-pazare (trhovisko so zeleninou), ktorých je tu veľmi poskromne. Oni sú však pravoslávni, takže pracovať môžu. Kúsok nad čaršijou stojí najväčšia moslimská svätyňa v Skopje, džamija pašu Mustafu, ktorá je však v rekonštrukcii, uzavretá, nedá sa do nej dostať. Autobusom za 20 MKD sa vraciam na železničnú stanicu. Vyberám batoh z úschovne a idem na perón, kde skupina kosovských Albáncov čaká na vlak do Prištiny (Brz 892) s odchodom o 16.13 hod. Práve ho pristavujú, má dva vagóny a ťahá ho kanadský 6-osí diesel 661- 410 MŽ, Co'-Co'. Mám chuť doňho nastúpiť a ísť sa pozrieť do Kosova, avšak nemám to v pláne a ani neviem, či sa môže do Kosova voľne cestovať.

František Halčák


Galéria k článku

Počet: 61     Stránky: / 3        

Foto Bratislava-Petržalka, REX 7636, rak. el. jednotka ...

Foto Budapest-Keleti pu., Dacia Expres 347 Wien Westbhf ...

Foto Žel. stanica Belehrad, 11.10.2007, © František Hal ...

Foto Žel. stanica Belehrad, 11.10.2007, © František Hal ...

Foto Žel. stanica Belehrad, 11.10.2007, © František Hal ...

Foto Žel. stanica Belehrad, el. jednotka ruskej výroby ...

Foto Žel. stanica Belehrad, 11.10.2007, © František Hal ...

Foto Žel. stanica Belehrad, 11.10.2007, © František Hal ...

Foto Žel. stanica Belehrad, parný rušeň, 11.10.2007, © ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 39     Stránky: / 2     Výpis:    
» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 29.11.2007 12:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

Já nikdy nic z Bautzenu na CFR neviděl, ale jak už jsem psal mnohokrát- CFR znám hlavně vně jejích hranic a z několika tranzitů Transbalkánem. A v 80. letech jsem sice už o dopravu zajímal, ale ne tak do hloubky a upřímně řečeno- Bautzen jako Bautzen, takže mi to naprosto uniklo. Zcela určitě jsem tím nikdy nejel. Do Rumunska bych někdy chtěl, ale jak už jsem psal- rozhodně ne sám a bez jakýchkoliv zkušeností: z okna vlaku to tam vypadá dost divoce (až odpudivě) a netuším, jak to tam vypadá třeba po jazykové stránce (např. co stane, když budu v Sedmihradsku mluvit maďarsky, neb rumunsky znám akorát "drum bun"), jak se chovat v přítomnosti smečky toulavých psů, jak to vypadá s bezpečností v okrajových částech sítě MHD, cenové relace, ubytovací možnosti apod.

» Huples Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 58 29.11.2007 9:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

SZKV: Od hádání tu nejsem, napsal jsem doměnku, Cracovií jsem nejel, takže Ti samozřejmě věřím . To jsi viděl něco, co jezdí na vnitro, ale na Balt-Orientu jezdila klasická B a AB ex DDR, která byla k vidění i na R BUCURESTI. Naprosto klasická jako ČD ala červené koženky jen v modifikaci CFR - celomodrá s hnědými, snad koženými sedačkami, opěrka od opěradla oddělena, jako snad u Ba ČSD se zelenou koženkou.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 28.11.2007 15:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

Huples: pokud jde o tu Cracovii, tak bych se do krve hádal- vždycky, když jsem tím jel (celkově od roku 2002 asi 10x v úseku (Prešov-) Košice- Miskolc), tak jely stejné Bmee jako na Pannonii. Docela jsem je vyhledával, protože svého času to byly nejluxusnější vozy v soupravě, dnes už je ovšem rekonstrukce PKP předčí a zgenerálkované Ganzy MÁV s látkovým potahem sedadel už jsou taky aspoň trochu o něčem jiném. U Venezie nevím- mám dojem, že tam Bmee CFR bylo, ale v jaké variantě fakt nem tudom. A pokud jde o klasická B v celomodrém nátěru, tak mi při průjezdu Rumunskem přišlo, že to bude něco domácího- jiná střecha, okna jak v 810 a tak.

» Huples Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 58 28.11.2007 14:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

SZKV: Ta Tvoje teorie má něco do sebe, ale myslím si, že na Cracovii a na Venecii jsou kupéčka v úpravě 3+3, nikoli 4+4, to už je jen pro Pannonii. Jinak na té Bucuresti jezdily ještě v roce 2003 klasický B-čka celé v modrém nátěru včetně střechy, který jsme znali z přelomu 80 a 90 let minulého století z R372/373 Balt-Orient Expres. Kde že je těm časům konec.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 28.11.2007 12:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

No, Bmee CFR jezdí (stále ještě) i na Cracovii a mám dojem, že bylo i na Venezia expresu. Jestli ono nejde o to, že nemají zase tak moc vozů RIC (Bmee je bez problémů, zato část vozů z Grivice asi RIC není), tak to nasazujou hlavně ven- během tří průjezdů Rumunskem Transbalkánem jsem totiž Bmee na vnitrospoji neviděl. Totéž se dá říct o BDŽ- de facto se ven dostanou jen RIC lůžka Optima, což jsou de facto WLAB od Mitropy z DDR. A obdobné to bude i v ex-Jugoslávii, ty Bmz (resp. Bl HŽ) z Goši totiž kupodivu RIC taky jsou jen málokdy- dost mě to překvapilo.

» Huples Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 58 28.11.2007 10:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

SZKV: Taky jsem zvědav a CFR tam tyto vozy posílá jen díky tomu oslintanému B od ČD, jinak nových vozô maj dost. Horší snad posílaj už jen na R360/361 BUCURESTI (Bucuresti-Beograd), kterým jsem jel několikrát v roce 2003 z Temešváru (Timisoara) do Bělehradu. Jinak dle nového řazení by mělo jezdit nějaké lehátko a stad i lůžko Utasellató na Pannonii v celé trase.Jinak to Bulharsko je kapitola sama o sobě a silný i na mě, "ostříleného Balkánce". Rumunsko je dnes podstatně civilizovanější po všech stránkách.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 28.11.2007 8:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

A k Pannonii jen tolik, že ty Bmee CFR taky nejsou nic moc (většina ostatních řad dálkových vozů vypadá podstatně líp), ovšem v porovnání s oslintalým B ČD je i to nádhera! A jsem zvědavý, co začnou posílat na Pannonce Maďaři, až jim v blízké budoucnosti začne Bombardier Dunakeszi dodávat mraky dalších IC vozů (mělo by to být něco na bázi nových vozů pro OSE, ale ještě trochu vylepšené- aspoň tak jsem to v Indóházu pochopil).

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 28.11.2007 8:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

Huples: jo, já vím. Ono minimálně přepočet z EUR (které jsem neměl) na HUF v jeho podání byl v podstatě dvojnásobný oproti Némzeti bank. Ale zrovna trasa ze Szolnoku přes Újszáz do Bp je teď docela zajímavá, protože se tam hodně kope a docela se to mění. Takže jsem se s ním nechtěl hádat a o tom to přesně je- když člověk není na Balkáně ve střehu, můžou se takové příhody stát. Třeba dlouhé čekání Transbalkánu v Ruse taky nebylo nejpříjemnější- náš lůžkový vůz MÁV tam obstoupil takový dav žebrajících Bulharů až oči přecházely a jelikož v obou případech (únor 2004 i březen 2006) tam už skoro žádní další cestující nebyli, začali být dost agresivní, když jsme jim nic nedali.

» Huples Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 58 27.11.2007 15:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

SZKV: Tak to Tě natáh, 1RON(nový leu) = 10000 ROL(starých LEI) = cca 10Sk. Jinak ČD už si buduje ostudu i tím, co posílá na Pannonii do Bucuresti, v kontrastu z tím, co na ní nasazuje CFR je to do očí byjící.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 27.11.2007 12:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cesta k Ochridskému jazeru alebo Macedónsko 2007 – I. časť (10. – 16.10.2007)

Huples: Přiznám se, že mě tam naštvali tak, že zhruba 2 měsíce jsem pak z opatrnosti na k-report nelezl, takže nevím. Ale s kvalitou CFR naprosto souhlasím, jel jsem v létě EC Traianus (jen ze Szolnoku do Bp) a takovou soupravu ČD nemají a mít nebudou- celé to novotou vonělo a na výrobním štítku byla vagónka Grivica 2006 nebo 2007. Akorát mě tam vzal na hůl zaměstnanec firmy Gevaro- prý 1 lei= 1 EUR= 500 HUF, takže za omeletu á 4 lei jsem vydal 2000 HUF... Smlouvat jsem ovšem nezkoušel.

nasledujúce príspevky »