Vrútky 2008

» Návrat

Pridané: 3.6.2008 5:48
Autor: Ľuboš Chmatil, nick: » hradek

Vrútky 2008 Pri nedávnom surfovaní na stránkach VLAKY.NET (vlastne surfujem po nich denne) som sa dočítal, že vo Vrútkach sa bude konať akcia Železnica pre deti. Program vyzeral naozaj lákavo, hlavne v sobotu parné nákladné vlaky, a tak padlo rozhodnutie – tam musím ísť.

Moja cesta začala v piatok na obed, kedy som na bicykli vyrazil z Novej Dubnice smer Veľké Rovné, kde v miestnej časti Semeteš som prespal u nás na chate. Cesta to ale bola nie moc príjemná, hlavne cez Považskú Bystricu – doprava na cestách bola vďaka vrcholiacej špičke hustá.

Po dlhom a tvrdom spánku ma prebudil v sobotu ráno o 6:00 budík . Výdatne som sa naraňajkoval, nasadol znova na bicykel a vybral sa smer Čadca. Na železničnú stanicu v Čadci som dorazil o 7:50, a hneď na prvej koľaji ma čakal parný vlak vedený pražským Albatrosom 498 022. Rýchlo som si zakúpil cestovný lístok do Vrútok, a po vyriešení problému kde do vlaku odložiť moje dvojkolesové približovadlo, som vybehol porobiť pár dokumentačných snímkov. 

Vlak bol v zložení 498 022 + 2 vagóny druhej triedy + 1 vagón prvej triedy + 2 vagóny triedy tretej. Ja som sedel samozrejme vo vagóne poslednom, treťotriednom. Aj tak som mal pocit že bol pohodlnejší ako mnoho vagónov súčasných, druhotriednych.

 Hneď za vlakom čakala bobina E499 047, ktorá išla za parným vlakom do Vrútok ako požiarny vlak, avšak bez cisterny alebo akéhokoľvek iného vagóna, čo ma dosť prekvapilo.

Z Čadce sme sa pohli načas, 8:10. Cesta cez Kysuce bola príjemná, a vďaka zákrutám aj zaujímavá. Takmer všade popri trati bolo plno fotografov, ktorí si nenechali ujsť príležitosť vytvoriť si snímky takejto súpravy. Do Žiliny sme prišli poloprázdni, to sa ale zmenilo a v Žiline sa vlak poriadne zaplnil, hlavne ale rodičmi s deťmi, ktoré sa na dnešný deň očividne tešili. Po krátkom zastavení vo Varíne sa vlak rútil k najzaujímavejšej časti trasy – Strečnu aj s jeho mostmi a tunelmi. 

Okná v našom oddieli boli pootvárané, a aby to nestačilo, tak som mal hlavu vyklonenú z okna. Po absolvovanú tunelov som vyzeral horšie ako kominár....
Krátko nato sme zastavili vo Vrútkach, osobnej stanici, a vzápätí v nákladnej stanici, kde bola konečná. Stál tu aj Anton 486 007 s jeho súpravou klasických osobných vagónov ZSSK, ktorý tesne predtým dorazil z Liptovského Mikuláša. Avšak odfotiť si ho nebolo jednoduché – vystupovali tu masy ľudí a železniční policajti neradi videli pobehujúcich civilistov v koľajisku, tak vztikla snímka aká vznikla. Požiarny vlak Antonovi tvorila bobina 140 001.

Rýchlo som bežal aj s bicyklom smerom k osobnej stanici, kde už bol nachystaný parný aj motorový nákladný (požiarny) vlak smer Banská Bystrica.

Parný vlak bol v zložení poľká Nemka Ty2 a vrútocký Štoker 556 036. Motorový v čele s Pomarančom T679 019 a Sergejom T678 1168.

Nasledovalo rýchle porobenie snímok, a krátko po 10tej hodine rýchly presun na nadjazd do Príboviec. Samozrejme, videl som kopu fotografov, pričom niektorých sa mi aj podarilo identifikovať ako členov vlaky.net, ktorí sa pohybovali či už v koľajisku, ale aj potom popri trati, hlavne však v úseku Košťany nad Turcom – Príbovce. Musím sa priznať, že ich parkovanie na kraji cesty a pomalé jazdy spojené s hľadaním dobrého šotofleku ma občas hnevali a blokovali...

Na nadjazd do Príboviec som dorazil včas, avšak nadjazd sa podobal na mafiteíter – bol v obložení fotografov a aj miestnych, ktorí boli zvedaví čo sa to deje vidiac toľko ľudí, a potom ostali aj oni aby sa pozreli na tento nezvyčajný parný vlak.

Ako sa bližil čas plánovaného príjazdu do Príboviec, nervozita rástla. O 11tej sa už dal v diaľke spozorovať nový tmavý oblak, ktorý nebol búrkový, ale našťastie sa jednalo o dym nami očakávaného vlaku. Za pár minút sa vlak priblížil na fotiteľnú vzdialenosť, a vtedy som zistil kde som spravil fatálnu chybu. Môj foťák nie je síce nič moc, ale po rýchlej jazde na bicykli boli unavené nielen moje nohy, ale tiež aj ruky, a bol problém udržať foťák bez trasenia. Statív, som samozrejme so sebou nevzal, lebo som sa snažil ušetriť každý kilogram hmotnosti v mojom batohu.... Fotky sú trochu rozostrené a rozmazané, čo ma skoro hodilo od hnevu o zem, ale tak aspoň sa poučím do budúcna.

Keďže vlak mal malé meškanie, nebol som si istý či v Príbovciach skutočne  zastaví. Ale po zhliadnutí, že vlak svoju rýchlosť znižuje, som bleskurýchle sadol na bicykel, a ako o život šliapal do pedálov v snahe zhotoviť nejaké snímky za Príbovcami. Nebol som jediný, kto tento nápad dostal, spolu so mnou sa týmto smerom vydalo aj kopu iných fotičov, tí ale boli v autách...

Po krátkom obhliadnutí terénu v okolí priecestia so závorami som ako najlepšie miesto vybral neďaleký železničný most. Šprint s bicyklom v ruke, a hlavne tretrách po betónových podvaloch bol fakt krutý, ale podarilo sa mi na most dostať skôr než vlaku a tiež aj skôr ako ďalším trom fotografom. Na moste sme sedeli a stáli ako lastovičky na drôte, netrpezlivo čakajúci na vlak. Ten sa za chvíľu aj s pískaním vyrútil a mohlo sa fotiť. Žiaľ, rýchly špurt a beh po podvaloch spolu aj so šplhaním na most vysilili moje ruky ešte viac a fotky sú ešte mizernejšie ako z nadjazdu....

Po prejazde parného vlaku som ostal na moste sám, čakajúc na vlak požiarny vedený dvojicou Pomaranč + Sergej. Ten sa prehnal za chvíľu, a konečne sa mi už ruky tak moc neklepali a fotky sú aspoň pozerateľné....  prekvapilo ma že stanovištia obidvoch rušňov boli plne obsadené ľuďmi....

Po tomto čiastočne neúspešnom absolvovaní príbovskej misie nasledoval návrat späť do Vrútok do depa, navštívíť samotnú akciu. Na vstupe ma vítali lokomotívy Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia.

Veľkým prekvapením pre mňa bola malá 310 433, ktorá stála hneď za zvolenským Pomarančom T678 0012, a bola zakúrená. Po rozlúčkovej zimnej jazde tejto malej starej parnej dámy som myslel že už sa nezakúri, a tu dokonca aj vozila deti na stanovišti, z čoho mali očividne nesmiernu radosť.

Pre deti tu bolo nachystaných aj kopu iných zaujímavostí a atrakcií pripravených hasičmi z Priekopy a Železničnou políciou.

Vyfotiť parné rušne v zložení 475 196 + 498 022 + 498 007 bola úloha takmer nadľudská, pred lokomotívami sa stále motalo kopu ľudí a hlavne boli obletované deťmi. Keďže som mal hlad a trpezlivosti nedostatok, tak som to vzal aj s nimi... Kúsok vedľa stála aj 433 023, samozrejme studená, presne ako posledných zopár rokov.
 Po rýchlom vyfotení vystavených parných rušňov na paprskoch točne som sa vybral doplniť palivo – dal som si klobásu a kofolu. Samozrejme, že som si sadol na jednu z lavíc čo boli položené na plošine nákladného vagóna
Okrem parných lokomotív boli k videniu aj motorové vozne, dokonca aj kontroverzná 813+913.

Vedľa haly rušňového depa stáli elektrické lokomotávy Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a to 183 011, dvojička, bratislavský peršing a bobina 140 001.
Kúsok opodiaľ bol na svetle slnečných lúčov a od prachu zbavený Tatranský orol, 755 001.

Trochu ma ale mrzelo, že sa mi nepodarilo vidieť bratislavský Albatros 498 104, ktorý svoju prítomnosť dával iba tušiť za pootvorenými vrátami haly. Síce keď bol stále v štádiu prebiehajúcej opravy, ale to by bolo pre mňa o to zaujímavejšie.

Ako sa blížil čas odchodu mimoriadneho motorového rýchlika smer  Zvolen osobná stanica vedeného Pomarančom T678 0012, pobral som sa ho uloviť z nadjazdu medzi Priekopou a Martinom. Cestou som ho stretol ešte na priecestí vedúcom z vrútockého depa.

Čakanie na tento vlak mi skrátil pravidelný zrýchlený vlak smer Zvolen osobná stanica .

Teraz ma čakala už len cesta domov. Keďže nie som samovrah, aby som šiel cez Strečno na bicykli, na presun do Žiliny som zvolil zrýchlený vlak Zr1842. Krátko po 15tej hodine som vystúpil v Žiline, nasadol na bicykel, a vydal sa znova na chatu. Tam som prespal, porobil niečo na záhrade, a v nedeľu pred štvrtou popoludní nasadol poslednýkrát na bicykel a vydal sa konečne domov, upchať sprchu od sadzí a potu. Spolu som za tieto 3 dni najazdil 250 kilometrov. S celou akciou Želenznica pre deti som bol nadmieru spokojný, a chcel by som sa všetkým organizátorom a realizátorom poďakovať za tento skvelý program, hlavne však za nákladné vlaky, tie boli nad moje očakávania. Lokomotívam a aj ich udržiavateľom prajem veľa podarených akcií a kilometrov bez problémov.

Na záver by som sa chcel ospravedlniť za mizernú kvalitu fotografií, žiaľ nie som profík, a do budúcna by som sa chcel z týchto chýb poučiť. Dúfam že aj napriek týmto chybám sa Vám moja prvá reportáž aspoň trochu páčila a ukázala Vám iný spôsob ako spojiť príjemné s príjemným (vlaky + bicykel).

Ľuboš Chmatil


Galéria k článku

Počet: 58     Stránky: / 2        

Foto Vrútky rušne Železničnej spoločnosti Cargo Slovaki ...

Foto Vrútky 310 433 a Pomaranč T678 0012. 31.5.2008 © Ľ ...

Foto Vrútky Pomaranč T678 0012 a 310 433. 31.5.2008 © Ľ ...

Foto Vrútky Šľachtičná 475 196. Albatros 498 022, Anton ...

Foto Vrútky Šľachtičná 475 196. Albatros 498 022, Anton ...

Foto Vrútky Motorové vozne a Pielstick. 31.5.2008 © Ľub ...

Foto Vrútky Vraky Modrého šipa a M131.1. 31.5.2008 © Ľu ...

Foto Vrútky Šľachtičná 475 196. Albatros 498 022, Anton ...

Foto Vrútky Šľachtičná 475 196. Albatros 498 022, Anton ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 98     Stránky: / 5     Výpis:    
» Janoška Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 27.2.2009 20:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

Veľmi podarená reportáž,pekné foto

» q.qwertz Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 129 11.6.2008 22:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

Krásné fotky.. Díky

» novinar Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 383 9.6.2008 21:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

Nuž Vážení a milí, verím, že všetci priatelia železnice. Dnes som dostal tip, že diskusia v tejto sekcii "stojí za to". Po jej prečítaní mám však pocit, že som premrhal čas. Všetko to totiž je o neochote porozumieť druhej strane.
Tu by som chcel vyzdivhnúť rozsiahlejší príspevok Pia, ktorý to myslím vystihol najobjektívnejšie. Azda aj preto, že je železničiar, že je fanda a fotograf, či kameraman v jednej osobe. A takto na celú vec treba aj nazerať. Ak sa na to pozrie z viacerých strán, človek sa vyhne subjektivizmu a aj osočovaniu tej druhej strane. Napokon, vyhne sa aj detinským škriepkam, a protivenstvám, ktoré sa robia v materských škôlkach, alebo v susedských vzťahoch kdesi na dedine. Takže Pio, vďaka za názor.

Ale aby som aj ja čosi zo svojho pridal...
Vlaky obdivujem dlhšie, robia mi radosť a hoci som sám fotograf - novinár - pri vlakoch akoby ma väčšinou opúšťa profesionálna dravosť. Vlaky si fotografujem pre radosť, často ako dieťa, začiatočník či amatér... Samozrejme, z času na čas aj vo mne zaihrá žilka, nasadneme do auta a naháňame vlaky na ich trase... Nikdy som však za tie roky na nikoho nenadával. O to horšia bola moja prvá skúsenosť, keď som sa pred rokmi 1.x dostavil na jazdu, pri ktorej asistovala spústa fotografov (až neskôr som pochopil, že nielen nadšencov, ale aj chorobomyseľných fanatikov a zurvalcov). Zostal som vyvalený, akú spŕšku nadávok si vyslúžil ktokoľvek, kto sa okolo mašinky čo i len pohol, keď sa objavil v okne, nezatvoril dvere, pri jazde zakýval a podobne... Bolo mi z toho zle, už aj preto, že železnica a historické jazdy nie sú len pre fotografov, ale hlavne - a to zdôrazňujem - pre cestujúcich. A v tomto prípade pre radosť cestujúcich. Navyše, prečo niekto túži po vyumelkovaných - mŕtvych strojoch - bez ľudí. Železnica predsa bola vždy o ľuďoch a pre ľudí.
Aké sú dnes vzácne fotografie starých parných rušňov, pri ktorých sú zachytené aj strhané, zamazané a upracované tváre rušňovodičov a kuričov. Veď takáto fotka je oveľa cennejšia...!
Zhováral som sa pred časom s riaditeľom Čiernohronskej lesnej železničky Alešom Bílekom o tom, ako si predstavuje fotografie z trate, vôbec z Čierneho Balogu... Povedal mi, že najkrajšie sú zábery s ľuďmi, kde je plno ľudí, kde je život... Nevadí, že práve prešiel popred ojnicu, či dymnicu. A myslím, že má pravdu. Kto chce naozaj zachraňovať historické železnice, mal by mať záujem, aby všade okolo nich, ale predovšetkým vo vagónoch a na rušňoch boli ľudia. Stále ďalší a ďalší. Len tak sa to podarí. Čo zo samotných fotografií? Áno, ak nimi zaplavíme média, tak si to ľudia azda všimnú, ale studené železo bez života nepritiahne väčšinu. Pritiahne len pár maníkov. A že niekto predáva fotografie zahraničným agentúram, nemeckým časopisom, vydavateľstvám, skrátka na tom zarobí? Je to jeho právo, no len na jeho morálke záleží, či časť zisku vo forme peňazí, alebo práce či vedomostí daruje aj na záchranu železníc. Ale to je už vysoká škola ľudskosti a človečenstva, a takto žiaľ nezmýšľa každý.
Vďaka za pozornosť a verím, že môj príspevok prijmete s pochopením, nie ako útok na niekoho konkrétneho. Buďme ľudia, navzájom sa rešpektujme a určite budeme mať viac radostných dní nielen na železnici, ale aj v živote. Lubo

» T6791225 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 54 6.6.2008 19:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

No mosím říct , že akce super ale ke konci nevyšlo vůbec počasí
RE: Vrútky 2008 RE: Vrútky 2008 RE: Vrútky 2008

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 699 6.6.2008 15:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

to brano:
Ja osobne by som to tiez neskusal. Postavit sa oproti lokomotive.
Netusim aka je to trat, takze je to tam take esicko.

» brano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 789 6.6.2008 14:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

qwertr: Je mi jasné, že to bolo fotené dlhým ohniskom. Len zábrzdná vzdialenosť môže byť aj niekoľko stoviek metrov a pri uskakovaní z koľaje sa tiež môže stať niečo nepredvídané (pošmyknutie, potknutie) aj napriek dostatočne dlhému času na "únik". Takže stres u rušňovodiča aj isté riziko pre fotografa tu stále vidím, preto by som podobné kúsky veľmi neskúšal.

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 699 6.6.2008 14:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

to brano:

Fotene fuji9600 na prepocitane ohnisko priblizne 300 mm.
Takze vo vzdialonosti 50 metrov od fotografa na tomto ohnisku je snimac schopni odfotit obdlznik o rozmeroch 6.66 x 4.4m. Za predpokladu ze to nie je vyrez.

» brano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 789 6.6.2008 14:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

ufo: Dá sa urobiť zaujímavý záber aj priamo z koľaje, aj keď ja osobne by som takéto adrenalínové kusy neriskoval...

http://www.zelpage.cz/fotogalerie/motorove-lokomotivy/754/754108.html

» ufo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 935 6.6.2008 13:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

geronimo: To isto nemal dobrý záber, keď to fotil v jazdnom profile. Skôr to bol splašený fotograf neznalý terénu a bez skúseností.

» pilkus Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 399 6.6.2008 11:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vrútky 2008

marián, aby sme sa zle nepochopli : nabudúce (ak nejaké bude) Ti tie fotky s radosťou pošlem. veď sa poznáme.

nasledujúce príspevky »