Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

» Návrat

Pridané: 21.5.2010 8:00
Autor: Ivan Wlachovský, nick: » Pio

Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET Tak ako každý rok, v polovici mája, tak aj tento krát sa uskutočnila tradičná celoeurópska „Noc múzeí a galérií“. Ani nebolo treba dlho rozmýšľať, aby padlo rozhodnutie, že VLAKY.NET sa tiež zapoja aktívne do tejto akcie.

 

 

 


Ráno som odpravil rodinu do mesta, kde sa vrhli do prehliadok múzeí. Ja som naložil do našej „okane“ plný kufor DVDéčiek, prehrávač, reproduktory, predĺžovačky, notebooky a vôbec všetko, čo je potrebné k tomu, aby sme mohli v Múzeu dopravy urobiť kino. Prvá cesta však viedla do areálu MDC na bratislavský Rendez. Prekvapil ma pomerne plný areál ludí. Okrem dymiacej Uhranky, ktorá sa chystala na nápor návštevníkov bolo jasné, že Rendez sa pripravuje už na „Zraz“. Za mojim chrbtom hlasitým húkaním oznamoval príchod motorový historický vláčik, ktorý premával dnes na trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava východ, priamo do areálu MDC.

Parný vlak vezie prvých návštevníkov do areálu MDC na Rendezi. © Ladislav Hruškovič
Parný vlak vezie prvých návštevníkov do areálu MDC na Rendezi. © Ladislav Hruškovič

Prvý pohľad naznačil, že vlak je ozaj plný. Pokiaľ sa dav návštevníkov rozbehol po pľace podarilo sa mi zvítať s Lacim, ktorý ostal verný vlaku. Prišiel hneď prvým spojom, ktorý bol tento rok vedený ako parný vlak.  Medzičasom sa rozbehli rendezské aktivity. Uhranka vozila záľahy detí, drezinovlak zas smeroval k bývalému starému depu.

Uhranka vozila záujemcov po MDC. © Ivan Wlachovský
Uhranka vozila záujemcov po MDC. © Ivan Wlachovský

Šliapacia drezina bola tiež v kurze.  Ukázalo sa tu množstvo známych tvárí. Nastala chvíľka, keď motorák opäť odchádzal na hlavnú stanicu aby odviezol a doviezol ďalšiu várku zvedavcov. Pre nás nastala chvíľka oddychu na nabratie nového dychu. Chlapci od Uhranky nazbrojili vodu a mašinku opäť preposunovali na „sračkovú“ koľaj.


Detičky okupovali vystavené podbíjačky. © Ivan Wlachovský

Modulové koľajisko. © Ivan Wlachovský
Modulové koľajisko. © Ivan Wlachovský

To už sa hlásil motor s novou várkou cestujúcich a celý scenár sa opakoval. Nás pomaly začal tlačiť hlad a čas. Zbalili sme sa a po krátkej obedovej prestávke sme sa premiestnili do Múzea dopravy na Šancovej ulici.

Už sme boli očakávaní a tak stačilo niekoľko minút na to, aby sme zmajstrovali improvizované kino. Veru diváci sedeli na svojich miestach skôr, ako sme boli schopní začať premietať. Po úvodnom chvate sa všetko rozbehlo tak ako malo. Stoličiek bolo poväčšinou menej ako divákov. To bola pre nás dobrá správa. Popri starých dobrých klasikách z dielne VLAKY.NET sme si dovolili premietnúť aj filmy z dielne KHT, respektíve Ondra 754. Klasický úspech mali naše videá o železničnej trati z Mlyniek do Telgártu. Z premiér sa dostalo opakovaniu filmu o národnej kultúrnej pamiatke Pohronská Polhora – Tisovec a aj filmu o zimnej jazde rýchlika R811 Horehronec z Telgártu do sedla Besník.

Kino VLAKY.NET © Jakub Wlachovský
Kino VLAKY.NET © Jakub Wlachovský

Kino sa striedavo zapĺňalo a vyprázdňovalo. Konkurenciu okrem exponátov múzea mu robil hlavne Albatros, ktorú medzičasom premiestnili klubisti z Albatros klubu Bratislava do koľajiska múzea. Dlhý predlhý rad detičiek a ich rodičov čakal na možnosť zviesť sa pár 100 metrov parným rušňom.
Film striedal film. Viac-menej sme už hrali na želanie. Nasledovali filmy z Čierneho Balogu 2006, GP 2005, z dlhších filmov Nové Mesto nad Váhom – Vrbovce. Nové, prvý krát verejne produkované filmy o výprave VLAKY.NET na Oravu a mnohé iné.

Ani sme sa nenazdali a hodinky sa prehupli dvadsiatou druhou hodinou. Konečne ma poctila návštevou aj zvyšná časť našej rodinky, ktorá mala dnes vlastný program. Víchrica a Uragán sa okamžite stratili v huriavku múzea. Tesne pred 23 ťou hodinou sme skonštatovali, že je pravý čas zbaliť kino a odobrať sa domov.

Albatros bol ťahákom expozície. © Ivan Wlachovský
Albatros bol ťahákom expozície. © Ivan Wlachovský

Čo dodať? Snáď len to, že sa opäť v kine stretneme zhruba za mesiac na Zraze, alebo o rok v múzeu dopravy.

Ivan Wlachovský


Galéria k článku

Počet: 56     Stránky: / 2        

Foto Bratislava hlavná stanica. Konvoj s Pomarančom sto ...

Foto Bratislava hlavná stanica. Konvoj s Pomarančom pri ...

Foto Bratislava hlavná stanica. Požiarny vlak odchádza ...

Foto Bratislava Lamač. Uhranka obieha. 15. 5. 2010 © La ...

Foto Bratislava Lamač. Historicka suprava. 15. 5. 2010 ...

Foto Bratislava Lamač. parný vlak prichystaný na odchod ...

Foto Rendez. Príchod parného vlaku z hlavnej stanice. 1 ...

Foto Rendez z točne. 15. 5. 2010 © Ladislav Hruškovič

Foto Rendez z kabíny Pomaranča. 15. 5. 2010 © Ladislav ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 6         Výpis:    
» Clean Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 797 26.5.2010 12:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

SZKV
Suplovanie distribučnej činnosti zmienenej dopravnej literatúry vykonávajú na Slovensku aj niektoré kluby, zaoberajúce sa propagáciu histórie železničnej dopravy, jeden z nich sídli napríklad aj v Bratislave. Okrem toho sa uvedená literatúra dá zohnať na pravidelne poriadaných výmenných stretnutiach železničných modelárov a priateľov železníc, konaných v Klube Valčík na Podkolibskej ulici v Bratislave, podrobnosti viď aj www.burzy.sk. Musím však konštatovať, že propagácia a aj distribúcia uvedenej literatúry je na Slovensku hlboko na feudálnej úrovni a každý, kto sa tu postará či už o vydanie novej knihy, alebo o rozširovanie niektorých zo starších titulov, si zaslúži "pochvalu pred zakúreným parným rušňom".

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 25.5.2010 20:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

Clean: Díky, ale do toho stánku na Masaryčku chodím zhruba 2x měsíčně a nikdy jsem to tam neviděl. Ale ta zbylá místa můžu v dohledné době oběhnout. Každopádně mě v Dopravním muzeu dost překvapilo, že tam tenhle druh literatury není k dostání- jinde v Evropě bývá prodej publikací v muzeích pravidlem a třeba nedávno v Průmyslovém muzeu Chemnitz jsem nechal za literaturu spoustu eur. Stejně tak třeba v pražském muzeu MHD ve Střešovicích mají k dostání snad vše, co v oblasti pražské MHD vyšlo. Ale tohle není specifikum jen Doprvného múzea, publikace k tématu neměly ani ostatní "nedopravní" muzea, která jsme navštívili. Třeba v muzeu maďarské kultury u Nového Mostu jsem čekal nějaké hodnotné knížky o Maďarech na Slovensku (vyšlo toho dost) a kde nic, tu nic. Přitom by z toho doplňkového prodeje mohly mít muzea celkem dobrý příjem...

» Clean Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 797 25.5.2010 19:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

SZKV
Kniha "Zelezničné nehody na Slovensku" od Jozefa Gulíka je v predaji napríklad v Prahe celkovo v troch mne známych predajniach - odporúčam napríklad predajňu Pragomodel na Klimentskej ulici, reso. jej filiálku v prijímacej hale Masarykova nádraží, prípadne predajňu kníh v pasáži oproti Masarykova nádraží. Ďalšie podrobnosti viď www.pragomodel.cz


» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 23.5.2010 13:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

Muzejní noc se fakt povedla, jen škoda, že počasí nebylo nic moc- chodit po muzeích v dešti opravdu není to pravé. Ale Rendéz jsme stihli ještě bez deště a opravdu povedené- hlavně mě fascinovaly jejich čtyřnápravodé rychlíkové vozy 3. třídy z meziválečného období: tímhle bych se někdy na nějakém nostalgickém vlaku rád svezl:-). A samozřejmě parní sněhová fréza, obrněný vůz a řada dalších exponátů. Modelová kolejiště moc nemusím, ale tohle taky nemělo chybu- hlavně blikající přejezdová signalizace s čekajícím Ikarusem 280 v originálních barvách a logu Volánbuszu neměla chybu!!
Jediné, co mě trochu mrzelo, že ani na Rendézu ani v Dopravním muzeu na Šancovej neměli dopravní literaturu: plánoval jsem, že bych možná koupil knížku "Zelezničné nehody na Slovensku" od Jozefa Gulíka, ovšem po netu to za ty peníze kupovat nechci (stejně nemám čas chodit v úředních hodinách na poštu, takže vlastně ani nemůžu) a v české distribuci jsem to nikdy neviděl. A určitě bude existovat řada dalších slovenských dopravních publikací, které nejsou v distribuci ZSSK. No, škoda...
A ještě mě zaujalo, že muzejní "noc" končila o půlnoci. Všude v EU (včetně Chemnitz, kde ji měli o týden dřív) bývá zvykem ukončení kolem 2-3 hodiny ranní včetně příslušného posílení noční MHD (ať už zvláštními "muzejními" linkami nebo posílením pravidelné noční dopravy), stihlo by se toho totiž víc.

» Divisek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 21.5.2010 14:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

Modely vlakov sú nadherné

» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 560 21.5.2010 8:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

Pěkná muzejní noc. Pěknou měli i včera v Paříži a pěknou si udělám i já dnes v noci v muzeu.