Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

» Návrat

Pridané: 28.7.2011 8:00
Autor: Bc. Jozef Gulík, nick: » Dodi

Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom V sobotu 18. júna vstúpil v Maďarsku do platnosti letný cestovný poriadok, ktorý už tradične prináša vyššiu hustotu spojov na tratiach smerujúcich z Budapešti ku Balatonu a v jeho okolí. Druhotným efektom sú zaujímavosti v železničnej doprave, ktoré sú nedeliteľnou súčasťou tohto dovolenkového obdobia.

 


     Záujem fanúšikov sa celkom pochopiteľne sústreďuje najmä na trasu Budapest – Székesfehérvár – Balatonfüred – Tapolca, kde sú priame vlaky vezené motorovým rušňom, častokrát Sergejom radu M62.3, ale tiež vďaka smerovaniu týchto vlakov po odklonovej trase cez Börgönd.

     Čo sa týka nasadenia hnacích vozidiel, v minulej sezóne 2010 sme sa stali svedkami ‚experimentu‘, keď zvýšená potreba rušňov nebola pokrytá zaužívanými Sergejmi (ako po predošlé roky), ale Csörgő radu M41, ktoré sa dočasne poschádzali z východu Maďarska. Týmto krokom sa však problém s nedostatkom rušňov iba preniesol na vzdialenejšie miesta a náhrady, často vo forme starých M62, museli pre zmenu riešiť v depách Debrecen a Nyíregyháza.

Bzmot 311 prichádza do Börgöndu zo smeru od Székefehérváru.

Onedlho prichádza do Börgöndu i zmeškaný vlak 19707 na čele s M62.305 zo smeru Szabadbattyán.

     Malou náplasťou na minuloročné sklamanie fanúšikov bola aspoň zaujímavosť vo forme odklonovej trasy, ktorou sa vlaky vydávali a aj v aktuálnej sezóne stále vydávajú na svoju cestu ku Balatonu. Obchádzku obvyklej trasy (na mape zelenou farbou) si totiž už druhým rokom vyžaduje náročná koridorizácia hlavnej trate Budapest – Székesfehérvár, ktorá momentálne sužuje medzistaničný úsek Tárnok - Mártonvásár, a z toho plynúca znížená priepustnosť jednotlivých úsekov, pričom prednosť dostávajú elektrické vlaky jazdiace na Siófok a Szombathely.

     Prečo padol ‚Čierny Peter‘ presne na balatonfüredské vlaky? Práve preto, lebo tieto sú vezené motorovým rušňom a môžu teda bez zbytočného preprahu premávať odklonom po neelektrifikovanej trati cez Börgönd až do Budapešti (na mape červenou farbou). V hlavnom meste, presnejšie na západnej stanici, sa tak po rokoch opäť rozlieha zvuk veľkých dízlov, ktoré z nej boli medzičasom už úplne vystrnadené.

     Na spojovaciu trať č. 44 Pusztaszabolcs – Börgönd – Székesfehérvár sa týmto krokom vrátili časy, o ktorých 'spiaca Šípová Ruženka' mohla iba snívať. Nová úloha zastihla ospalú lokálku v zúboženom stave: medziľahlé stanice Seregélyes a Zichyiújfalu degradované na zastávky - nadôvažok zdevastované, traťová rýchlosť 40 km/h a niekoľko párov osobných vlakov, na ktoré stačil sólo Bzmot.

     Prípravy na odklonovú vozbu sa lokálkou prehnali v druhej polovici roka 2009 ako tornádo a priniesli radikálne zmeny. Došlo ku kompletnej obnove koľajového spodku a zvršku, nástupíšť, znova bola aktivovaná stanica Zichyiújfalu, kam boli dosadené nové svetelné návestidlá, traťová rýchlosť zvýšená na 80 km/h, atď. Projekt obnovy bol sčasti financovaný z fondov EÚ, ako vynútená súčasť koridorizačných prác medzi Budapešťou a Székefehérvárom.

Pôvodný stav trate č. 44 Pusztaszabolcs - Börgönd - Székesfehérvár pred modernizáciou.

     V aktuálnej sezóne 2011 je však odklonová vozba balatonských rýchlikov ešte zaujímavejšia, nakoľko vybrané vlaky pokračujú z Börgöndu nie na Székesfehérvár, ale 'skratkou' do stanice Szabadbattyán (na mape žltou farbou), tj. po trati, ktorá bola už niekoľko rokov bez akejkoľvek dopravy - a podľa toho aj vyzeral jej stav. Zarasteným a čiastočne už rozkradnutým zvyškom železnice bol vdýchnutý nový život a po pokládke zvršku sa po nej opäť rozbehli vlaky, a hneď rovno rýchliky. 

    

Križovanie s krabičkou Bzmot na reaktivovanej stanici Zichyiújfalu (jedna z mála maďarských, ktoré majú v názve písmeno 'ch'), ktorá už ani nedúfala v krajšiu budúcnosť.

Obnova zvršku, nástupíšť, návestidiel, atď, na lokálke č. 44 sa realizovala s pomocou EÚ fondov, ako súčasť modernizácie trate Budapest - Székesfehérvár.

     Za pozornosť stojí, že aktuálna sezóna tiež priniesla očakávaný návrat Sergejov do čela rýchlikov a zrýchlených vlakov. Štvordňový obeh remotorizovaných M62.3 vyzerá nasledovne:

1. deň
9719 (04.44) Tapolca - Székesfehérvár (07.18)
1974 (10.26) Budapest-Déli - Tapolca (13.57)
19701 (15.40) Tapolca - Budapest-Déli (19.40)

2. deň
19712 (08.21) Székesfehérvár - Tapolca (11.12)
1973 (14.03) Tapolca -Székesfehérvár (16.15)
978 (19.40) Székesfehérvár - Tapolca (21.57)

3. deň
19707 (08.50) Tapolca - Székesfehérvár (11.34)
1976 (15.40) Székesfehérvár - Tapolca (17.57)

4. deň
1975 (10.06) Tapolca - Budapest-Déli (13.30)
19708 (16.26) Budapest-Déli - Tapolca (20.25)

     Radenie týchto vlakov počas letnej sezóny je dostupné na maďarskej stránke osszeallitas, kde sú poznámkou zvlášť zdôraznené vlaky, premávajúce odklonom cez Börgönd.

M62.332 pri prechode zastávkou s 'jazykolamným' názvom Seregélyes-Szőlőhegy.

     Cestovné poriadky kmeňovej trate č. 29 a odklonových trás vo forme zmien č. 854 a 855 sú k dispozícii na stránke MÁV.

     Stále platí, že s trochou šťastia, rovnako ako po iné roky, možno na čele niektorého z vlakov zastihnúť aj Sergeja starého typu. Stáva sa tak pri náhlej neschopnosti M62.3 alebo M41.23, a záleží na operatívnom rozhodnutí strojmajstra, ako dlho ponechá náhradný stroj v obehu. K jeho vyňatiu z obehu potom dochádza počas pobytu vlaku v stanici Székesfehérvár.

     Jeden z najnovších prípadov, kedy sa M62.165 držal v obehu zaznamenávame v dňoch 20. až 22. 7., ktorý zachytávajú fotografie na stránke maďarského časopisu Indóház.

My sme počas návštevy dňa 13. 7. 2011 vyššie spomínaný M62.165 zachytili uprostred jeho bežného pracovného nasadenia v stanici Dunaújváros.

Snímky autor, 13. 7. 2011.

Bc. Jozef Gulík

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 28     Stránky: / 2     Výpis:    
» hrosik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 8.8.2011 14:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

Pekná reportáž a chlapi, díky aj za zaujímavé fakty o Maďarčine v diskusii.. ja sa som z Levíc, kde sa maďarčina dosť hojne vyskytuje, ale sám z nej viem veľmi málo... snažím sa ale čo-to pochytiť :)


» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 2.8.2011 9:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

Jinak pro doplnění tématu: kamarád mi poslal odkaz na grafické znázornění maďarského jízdního řádu. Tak pokud by někoho zajímalo, jak má vypadat správný grafikon, případně se chystal do Maďarska, tak tady najde v jediném obrázku komplexní železniční síť celé země: http://itf.hu/images/stories/101030_utemterkep/utemterkep-2010-2011-v2.pdf Možná jsem zaujatý hungarofil, ale takto přesně si představuju vzorový železniční grafikon- ovšem u nás se o tom na dopravních fakultách učí, v Maďarsku se podle toho jezdí:-). O to lepší, že integrace se netýká pouze železnice, ale veškeré veřejné dopravy. Pro zajímavost ještě plánek integrované sítě (zatím ale bez tarifní integrace, to bychom po Maďarech chtěli moc) celkem zapadlé oblasti kolem Ipľu, který už mají Maďaři zpracovaný a už se jenom zajišťují peníze na spuštění celého systému. A tohle přesně na Slovensku (ale i v ČR) bytostně postrádám...
http://itf.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=90:boerzsoenyi-koezlekedesi-szoevetseg-integralt-koezlekedesi-rendszer-bevezetese-a-boerzsoeny-tersegeben&catid=36:itf&Itemid=41.
Jinak kdyby chtěl ěnkdo vidět, jak to kolem toho Martonvásáru vypada, nedávno jsem tam jel a pár fotek udělal: http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4022-Balkansko-putovanje-1-den-patek-432011-Praha-Budapest/ .

» murko5678 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 825 30.7.2011 18:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

to 350.009 - urcite maju nejake aspon na muzejne jazdy, kedze prednedavnom jeden isiel aj cez Slovensko, pozri foto v cca polke clanku: http://www.railpage.net/modules/news/article.php?storyid=2343

» 350.009 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 540 29.7.2011 15:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

Vlastnia MÁV ešte dieselagregátové vozne, resp. používajú ich ešte?

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 29.7.2011 11:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

Dodi: No, s přejatými slovy to mají docela těžké. Už jsem v Budapešti zažil babku, co vyslovovala TESCO jako "tešcó", ale s tím se potýkají více či méně všechny evropské "latinkové" jazyky. A pořád lepší, než když Srbové všechno píšou foneticky. Obzvlášť srbské cestopisy z Maďarska se čtou dost špatně, protože např. na zápis města Kiskunfélegyháza jakožto "Kiškunfeledjhaza" jednoduše nejsem zvyklý. O Litevcích s jejich Bušasem a Šekspírasem radši pomlčet:-). Jinak máš pravdu, že jazyk je to vlastně jednoduchý, ale pokud v tom člověk nevyrůstá, tak jazyková logika je prostě úplně jiná, než v našich jazycích. Mě třeba dělá potíže už takový prostý fakt, že nemají sloveso "mít" a tím pádem jsou pravídla pro přivlastňování z našeho pohledu hodně zvláštní. Nebo lepení všeho na konec slova (tudíž překlad maďarské věty do češtiny je zpravidla téměř pozpátku) je hodně nezvyklý apod. Tudíž slovní zásobu už celkem mám, domluvím se bez problémů, ale maďarští buditelé se při tom mluvení musí otáčet v hrobě:-). A na rozdíl od ostatních evropských jazyků, kde nejlépe umím číst, v maďarštině mi čtení doteď dělá dost podstatné potíže. Jak říkám- vezmu papírový Indóház, tlustý maďarský slovník, v sobotu ráno usednu na gauč a do neděle večer mám těch cca. 100 stránek přečtených:-).
Což je škoda, protože co se týče dopravy, mnoho bychom se od nich mohli učit. Už jen ten rozdíl, když člověk dojede zbědovaným slovenským vlakem do Komárna, kde doslova "chcípl pes", přejde přes most a tam jezdí naleštěné Flirty každou hodinu jak někde ve Švýcarsku. Už jsem mnohokrát psal, že "ütemes menetrend" je věc, kterou považuju v rámci zemí Visegrádu za nejlepší organizaci jízdního řádu, jejich nákupní politiku taky oceňuju. Zejména jim závidím těch 400 "Halberstadtů" (takže kdejaký rychlík vypadá tak, že v ČR můžeme jen tiše slintat), 61 FLIRTů, Talenty, nakonec i ty ruské vehikly jsou v porovnání se šukafonem pokrok a tak se dá pokračovat dlouho. To vše v zemi, kde se žije podstatně hůř, než u nás a vždy byla (a je dodnes) podstatně chudší, než ČR i Slovensko. No, už se těším, až tam zase pojedu- bohužel musím konstatovat, že duši fanouška železnice (a veřejné dopravy obecně) tam umí potěšit mnohem víc, než na Slovensku...

» Dodi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 774 29.7.2011 11:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

SZKV - mas pravdu, ako vysvetlujes s tym pismenkom 'ch' (alias 'č') - okrem poukazania na zriedkavost som mohol doplnit aj vyslovnosti. Tiez mam pocit, ze v Madarsku de facto ako keby nevedeli co si vlastne pocat s tymto pismenkom. Napr. pri stanici Berhida je jedna osada, ktora sa vola Cholorchémia lakótelep, a pochybujem, ze sa cita ako 'Čolorčémia' , ale ako 'Kolorkémia'. Vseobecne vsak, gramaticke pravidla maju velmi jednoduche - slovencina a cestina s milion vynimkami, sklonovaniami, casovaniami, atd, su proti nej naozaj tazke jazyky - staci sa v podstate nadrvit slovicka, par zakladnych pravidiel a mas to :)
Musim plne suhlasit s Tvojimi slovami, je to inspirativna krajina, plna kontrastov, s pestrym dianim na zeleznici, odlisnym od toho nasho, takze vzdy je tam co obdivovat.

» setup Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 0 29.7.2011 11:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

SZKV...ja viem trošku po maďarsky, ale to len tak, aby som si vedel kúpiť v Maďarsku dačo, keď potrebujem...a až také ťažké to nie je :)...uričte s Vami súhlasím ohľadom článku o Maďarských koľajách...možno dakedy ešte cez tieto prázdniny pôjdem aspoň do Hidasnémeti na lov V43, alebo V63...

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 29.7.2011 10:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

Dodi: A jen drobná jazyková perlička: stanice Zichyújfalu nemá v názvu "ch", ale "č". Písmeno "ch" Maďaři nemají, pakliže se spolu c a h pospolu objeví, zpravidla je to složenina z víc slov (např. lánc-híd, řetězový-most). Výjimkou jsou staromaďarská jména, protože podle starého pravopisu se "č" zapisovalo jako "ch". Dnes už takových jmen moc není, ale vznešené aristokratické rody se toho drží- Széchényi (Séčéňi), Zichy (Ziči), Keglevich (Keglevič). Ostatně mám dojem, že v zapisování "č" mají Maďaři dodnes problém. Např. vojvodinský zpěvák původním jménem Zoran Štefanović vystupuje v Maďarsku (kde je velmi oblíbený) jako Zorán Stevanoviti- vyslovuje se stejně jako v Srbsku.
Tahle lingvistická poznámka byla samozřejmě určená většině čtenářů. kteří z maďarštiny neznají ani "jó napot" (nedivím se, takhle náročný jazyk na učení by jeden pohledal), je mi jasné, že tento pěkný jazyk umíš tak, že můžu jen tiše závidět. Však jsem dost uvažoval, že bych si tu knížku o slovenských nehodách koupil v maďarštině v Bp na Nyugati (jednak je to v ČR obtížně dostupné a druhak mi tenkrát přebývaly forinty, což se o korunách říct zpravidla nedá), ale byla to tak složitá maďarština (byť krásná), že bych z toho stejně nic neměl. Každopádně bych poprosil o víc článků z maďarských kolejí- děje se toho tam hodně a to dění je hodně inspirativní. Třeba vznik "národního dopravního holdingu" je věc, kterou bychom v ČR a tím spíš na Slovensku potřebovali jako prase drbání:-).

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 29.7.2011 8:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

djlaminat: Jezdí a celkem dost. Občas prý dokonce zajedou s nákladním vlakem až na Slovensko: Sátoraljaújhely-SNM je tak blízko, že mě to nepřekvapuje. Některé sergeje jsou ale prý rekonstruované. Jelikož zvenku to není poznat, těžko říct. Bohužel na vlacích osobní přepravy to moc nejezdí, tam preferují ty slaboučké "Csorgó" řady M41, ale i tak jsem to párkrát v čele vlaku zažil.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 29.7.2011 8:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Balaton 2011: Za letom, Sergejom, rýchlikom a odklonom

Igi: Nevím, ale jednou (jsou to 2 roky zpátky, těsně po přijetí eura) jsem jel autobusem z Košic do Milhostě a pak pěšky na bývalou celnici, odkud (dodnes) jezdí celkem často maďarský autobus do Hidasnémeti. A konvoj aut tam opravdu byl- zážitek to byl tak nepříjemný, že teď intenzivně přemýšlím, jak se ráno dostat z Košic do Miskolce, když Hornád se od nočních vlaků z Prahy nestíhá a obě cesty přes Sátoraljaújhely nejsou úplně to pravé ořechové... Takže to vidím na pěší přechod Torňa nad Bodvou- Tornanádaska (odkud je do Miskolce hodinový takt, snad ten jediný autobus z Košic neujede...), což je ovšem taky po silnici. Ale snad v těch bohem zapomenutých končinách ani aut moc nebude...

nasledujúce príspevky »