Púchov pod striedavou pavučinou

» Návrat

Pridané: 8.8.2015 8:00
Autor: Helmut Böhme, nick: » wxdf

Púchov pod striedavou pavučinou 1. augusta 2015 bol veľký deň pre stanicu Púchov. Prepínala sa zo jednosmerného na striedavý prúd. Toho dna ťahali vlaky motorové rušne. Rád by som to tiež zdokumentoval, z pracovných dôvodov to ale nebolo možné. Tak som si aspoň pozeral fotky, ktoré členovia klubu VLAKY.NET zverejnili v diskusnom fóre pod hlavičkou Zaujímavosti z prevádzky. Nasledujúceho dňa som tam ale vyrazil.

 

 

 


Najprv zasa do Prahy so spoločnosťou Flixbus, ktorá opäť sklamala. Odchod mal byť z Drážd'an 2:05 hod., prišla ale SMS, že meškajú „z dopravných dôvodov“ 45 minút. Nakoniec sa autobus objavil na Florenci v 5:12 hod. a dobehnúť na hlavnú stanicu na vlak s odchodom v 5:16 hod. by nestihol ani majster sveta. Tak vstúpil v účinnosť plán B, čiže EC do Bratislavy v 5:42 hod. Lístok som mal do stanice Kúty s tým, že na Slovensku mám bezplatnú prepravu a že sa so slovenským sprievodcom akosi dohodnem.

Pretože sa ZSSK na svojej internetovej stránke vyhráža, že cestujúci musí sprievodcu aktívne vyhľadať, inak bude považovaný za čierneho pasažiera, poctivo som sa mu ohlásil. Na to mi rozprával dačo o manipulačnej prirážke 4 €, čo by som bol aj ochotný zaplatiť, lenže som mal iba bankovku v hodnote 50 €. Nato vyzvedal, koľko mám drobných, a to bolo akurát 1,70 €. Tak povedal, že si za to vypije kávu a lístok mi nedá. Potom mi otvoril služobný oddiel, že nech si tam sadnem, a do Bratislavy sa už neobjavil.


Môj prípoj s postrkom z Bratislavy do Púchova (- Košíc) už čaká

Tam som mal akurát 5 minút na prestup, bežal som do pokladne, vyfasoval bezplatný lístok a utekal na vlak, ktorý sa bezprostredne po mojom nástupe dal do pohybu. Bol síce plný, ale prinútil som jedného cestujúceho, aby si odložil batožinu tam, kam patrí, totiž nie na sedadlo, ale do priestoru nad nim. Nemám rád ten novodobý zlozvyk, batožinu si z pohodlnosti odložiť na sedadlo. Tak namiesto o 9:40 hod. som vystúpil v Púchove až o 11:53 hod.


EŽ robí v Púchove zvyšné práce aj v nedeľu


Staničná budova ešte vo výstavbe, vpredu autobusy NAD


Podchod

Prvé poznatky som získal cestou od vlaku na ulicu, lebo najprv som si v meste obstaral jedlo a až potom som trochu sledoval dianie na stanici.


Rušne nákladného vlaku prišli so stiahnutým zberačom


Návestidlo stojí vľavo od koľaje, pre ktorú platí


Taká úprava je aj na hlavnej stanici v Prahe, vraj už sa ktorýsi rušňovodič pomýlil


RegioJet prechádza cez stanicu bez zastavenia


Rýchlik do Bratislavy mešká …

… a preto meškal 15 minút aj môj EC „Radhošť“ do Prahy. Pred staničnú budovu postavili automat na kávu tak šikmo, že ten asi nepozná, keď' doň niekto hodí mince. Keď' som vidiel, že sa akýsi stavbár kávy nedočkal a opakovaným buchnutím päsťou aspoň dostal peniaze naspäť, išiel som potom radšej až vo vlaku do reštauračného vozňa a dal som si tam kávu a palacinku za pomerné priaznivú cenu 3 €. Vlak ani nebol veľmi obsadený – nie je čudo, lebo sú prázdniny, takže študenti do Prahy z víkendu necestujú.


Aspoň „ilustračná snímka“ zo stanice Olomouc hl.n.

V Olomouci sa vlak najprv dal do pohybu, potom ale zasa zastavil. Už som si myslel, že sa zasa pokazil mesršmit, ako som to zažil pred pár mesiacmi, kedy sme kvôli tomu meškali 70 minút, takže som posledný prípoj do Děčína stihol len rýchlym behom. Tentoraz si ale majster poradil a nakoniec sa rozbehol definitívne; pršalo, tak sa rušeň asi len šmýkal. Meškanie sa do Prahy síce nepodarilo skrátiť, ale mal som časovú rezervu, tak som sa tam mohol ešte trochu porozhliadať.


„Fantova kavárna“ v historickej výpravnej budove


Expresný autobus DB do Norimberku


„Pendolino“ č. 2 je na rozdiel od nešťastného č. 3 funkčné

V Prahe-Libni nám prišli oproti 749.121 s poschodovými vozňami a Cyklohráček v podaní Esmeraldy s Cassandrou, ale než sa mi podarilo zapnúť fotoaparát, boli už preč. Tak som v 19:30 hod. pokračoval do Ústí nad Labem a tam som prestupoval na vlak do Děčína, kde som mal viac ako hodinu času na nákup. Potom som posledným spojom v 22:40 hod. pokračoval do Bad Schandau, aj keď' Desiro malo na informačnom paneli napísané „Schöna“ a aj sa hlásilo, že vlak tam vraj končí. Rušňovodič potom dačo prepínal a do Bad Schandau to potom už hlásilo správne.

Je to pomerne nový spoj, ktorý zaviedli po otvoreniu trate Sebnitz – Dolní Poustevna. Už som pánu Maxovi z Ústeckého kraja za to poslal pochvalu, lebo predtým bolo jediná možnosť, ako sa po 22. hodine dostať z Děčína na stanicu Bad Schandau, použiť taxík, za čo mi taxikár vytiahol z kapsy 700 korún. Ďalšia cesta domov prebehla bez problémov, a tak som mohol cestu v pondelok o jednej hodine ráno ukončiť tak, ako som to plánoval.

Všetky fotografie z tohto „tematického“ výletu nájdete v mojom verejnom albume a video na zvyčajnom webe.

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Helmut Böhme

Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 40     Stránky: / 2     Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 18.8.2015 19:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Viděl jsem na vlastní oči. Návěst "Konec ss", "Vypněte proud", pavouk, trakční podpěra s uzeměnou trolejí, pavouk, návěst "St" a "Zapněte proud". Celý to má snad ani ne 50 m a je to na záhlaví(ch).
A NESTAHUJE SE (aspoň podle návěstidel stačí jen vypnout proud - asi je to celé mechanicky sjízdné).
Na považskobystrickém zhlaví pak umístěna pojízdná měnírna.

Ažetdák: TNS Střelná napájí jen úsek po st. hranici (plus samozřejmě na druhou stranu na Lideč, dlaší spínačka je tuším v Lidečku a napaječka v Ústí). Slováci si svůj úsek napájejí zřejmě jednostranně z Púchova, z původní měnírny. Zkusím to ještě okouknout, ale na hranici je (elektricky sjízdné) dělení a propojené to není.

K lístkům za 0 Eur (student, důchodce): syn jel (Exem z Prahy) za námi na SK, měl lístek z Púchova na rychlík 60x + návazný Os. Ex měl +40 minut, R 60x samozřejmě fPfP (v Púchově v ). Tak pokračoval Exem do Žiliny, průvodčí nic nenamítal, a ze Žiliny pak jiným osobákem až do LH. Průvodčí tam sice říkal, že má lístek na jiný vlak, ale syn řekl, že přijel z Čech a Ex měl zpoždění a nestačil si lístek už vyměnit, průvodčí to uznal a syn dojel. Obdobně pak na zpáteční cestě - měl lístek až do Pú, ale vinou zpoždění R60x nebyl jistý přestup v Pú na Fatru, tak přestoupil už v Žilině a opět bez problémů uznáno.

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 429 15.8.2015 20:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Ale nie

Ten autobus stojí priamo pred staničnej budovy.
Len treba ísť z Fantovy kaviarňe von.» Johny_Pal Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 593 15.8.2015 13:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Tie autobusy DB do Norimbergu a Frankfurtu stoja niekde dalej od stanicnej budovy Praha hl. n.? Kolko to trva prejst z hlavného nadrazia na aut. stanicu, kde tento autobus zastavuje?

» Divisek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.8.2015 10:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Myslel som si, že tento článok je o práci na Púchovskom elektrickom vedení

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 429 12.8.2015 19:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Kde nie je žalobca ...

nie je sudca

» 3pa3ck3 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 544 12.8.2015 18:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Myslím, že autor článku sa pravé priznal k trestnému činu podplácania

» EC-Transalpin Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.8.2015 12:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Nedať cestovný lístok a vypiť si za to kávu?! Za to by ma hneď vyrazili z roboty...

» LordTHOMINO Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 594 11.8.2015 22:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Thalys, presne, tie nastupné hrany, rýchlik 13 voznov smer BA a predsa 1. trieda a čast reštauraku trčali mimo hrany nemám to odsledované, ale si tých 400 m je fakt nadoraz pre tie 600vky

» Thalys Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 11.8.2015 14:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Veď podľa tej remingáckej vizualizácie mala byť prekrytá takmer celá koľaj č.9 na úseku VB. To by sa dostavalo až po kolaudácii a odchode komisárov EÚ. Inak toto riešenie som počul neoficiálne počas budovania stanice pred cca. 2 rokmi, keď sa ešte neverilo, že tie nástupištné hrany budú postačovať...

» moody77 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 11.8.2015 12:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Púchov pod striedavou pavučinou

Technicky by to samozrejme išlo,ale nikdy sa s takouto alternatívou nepočítalo... A všetko je to o peniazoch,obrovské náklady na zmenu projektu,byrokracia až do Bruselu a pod.Od novembra slúži nová výpravná budova a pred dverami vonkajšieho výpravcu doteraz nie je prístrešok...Keď prší tak sa sledujú vlaky "z dverí" inak si do nitky mokrý...a dalo by sa o tom rozprávať celé hodiny...koridor sa nebuduje pre ľudí ,ale aby správne firmy zarobili...

nasledujúce príspevky »