Letná sezóna 2016 pri Balatone

» Návrat

Pridané: 14.6.2016 8:00
Autor: Bc. Jozef Gulík, nick: » Dodi

Letná sezóna 2016 pri Balatone Začiatok letného grafikonu vlakovej dopravy v Maďarsku pripadne tento rok na 18. júna. Už o pár dní teda začnú obvyklé "rošády", ktorých cieľom je v prvom rade uspokojiť zvýšený dopyt po preprave k jazeru Balaton. Do istej miery bude pre vlakových fanúšikov asi sklamaním, na druhej strane sa však návšteva oplatí - už aj vzhľadom na zmeny, ktoré sú očakávané v najbližších rokoch. Viac sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

 

 

 

Ako sme už naznačili, tohtoročná letná sezóna sa na koľajach v okolí Balatonu ponesie v menej radostnom duchu, než bývalo zvykom. Začneme asi informáciou, že sa nepočíta s nasadením rušňov Nohab, ani Sergej na vybraných pravidelných vlakoch, hoci po minulé roky si našli množstvo priaznivcov a ich prevádzka bola celkovo hodnotená ako úspešná a plniaca svoj účel.

Okrem toho, už druhým rokom po sebe, bude chýbať aj priamy vlak z Győru do Siófoku, ktorý premával cez Kisbér s rušňom radu 408 alebo 628 v neelektrifikovanom úseku. Dôvodom je pretrvávajúca rekonštrukcia stanice Székesfehérvár, kde sú momentálne pre osobnú dopravu k dispozícii celkovo štyri nástupištné hrany. Pri vlakoch z Budapešti do Tapolce, ktoré si vyžadujú preprah, sa to prejaví tým spôsobom, že v Székesfehérvári budú stáť iba jednu minútu a hneď pokračovať do stanice Szabadbattyán. Tam príde k výmene elektrického rušňa za motorový a naopak. Nedajte sa však pomýliť cestovným poriadkom, ktorý týmto vlakom ukazuje cez Szabadbattyán prechod. Pobyt je totiž iba "z dopravných dôvodov".

Ťažkú hlavu mali plánovači letného GVD tiež zo zaistením dostatočného počtu vhodných hnacích vozidiel. Dostatok rušňov radu 418, ktoré budú použité na klasické súpravy do Tapolce, pokryje okrem iného nepretržitá výluka na trati Szerencs - Sátoraljaújhely, načasovaná svojim začiatkom práve na 18. júna. Trať sa následne počas nepretržitej výluky podrobí rekonštrukcii a zároveň aj elektrifikácii.

Ako však vyriešiť dostatok Desir pre vlaky kategórie Katica do Balatonfüredu? Po minulé roky nebol žiaden problém, nakoľko stačilo siahnuť po jednotkách uvoľnených z dlhodobo vylúčenej trate Budapest - Esztergom, na ktorej prebiehala modernizácia. Ostrihomská trať je však v súčasnosti už v plnej prevádzke, Desirá na nej zabezpečujú takmer všetku osobnú dopravu a podľa informácií z celkového inventárneho stavu 31 ks býva obvykle schopných prevádzky 20 až 25 ks, čo síce postačuje na pokrytie turnusovej potreby (v nej sú zahrnuté aj niektoré spoje do Lajosmizse), ale rezerva už nezostáva veľká.

Údajne boli v hre rôzne riešenia, dokonca aj prestup v Székesfehérvári z elektrického vlaku do súpravy zloženej z Bzmot! Avšak MÁV-START, v snahe udržať latku na vyššej úrovni, opäť na vlakoch Katica sľubuje Desirá - aj za cenu toho, že počet spojov bude počas pracovných dní nižší. Môžeme zatiaľ iba hádať, odkiaľ odvšadiaľ plánujú Desirá posťahovať, čím budú nahradené vo svojich pôvodných destináciách a či ich počet bude stačiť, resp. ako často bude potrebné znižovať kapacitu vlaku alebo siahnuť po náhradnej súprave aj na vlaku Katica, na ktoré boli po minulé roky Desirá nasadzované aj trojmo. Dá sa však predpokladať, že aj v tomto prípade čiastočne pomôžu dlhodobé výluky na niektorých miestnych tratiach MÁV s následnými presunmi vozidiel.

Jazda po južnom brehu Balatonu bude prebiehať opäť o niečo lepšie než pred rokom, nakoľko na trati sa konali v uplynulých mesiacoch rekonštrukčné práce. Tie síce pokračujú aj naďalej, ale v menšom rozsahu, bez nutnosti prestupovať na autobusy náhradnej dopravy. Výsledkom prác je skracovanie cestovného času. a zvyšovanie priepustnosti. Po južnom brehu je vedených niekoľko spojov zo vzdialenejších miest krajiny. Zachovaný je "transmaďarský" spoj Záhony - Budapest - Keszthely a rovnako tak i nočné vlaky Budapest - Fonyód a Budapest - Keszthely a späť, s odchodmi vo štvrtok, piatok a v sobotu neskoro večer.

V úvode sme písali, že aj keď má prevádzka v aktuálnej sezóne vyzerať fádnejšie, než trebárs v predošlom roku 2015, dôvod, prečo namieriť svoje kroky k "maďarskému moru" sa beztak nájde. Jednak môžeme predpokladať náhrady v turnusoch hnacích vozidiel, ktoré sa tento rok "dávali dohromady" o čosi ťažšie než inokedy. Ak teda vyšší správkový stav zníži ich počty pod kritickú hodnotu, dá sa uvažovať aj s nasadením niektorého zo Sergejov z depa Székesfehérvár. Okrem toho ale klopú na dvere zmeny v infraštruktúre, a to zásadné.

Zatiaľ málo publikovanou je informácia, že okrem iných investícií na sieti MÁV sa pripravuje aj elektrifikácia trate č. 29, kopírujúcej severný breh Balatonu. Celkovo na maďarských železniciach prebiehajú práce vo veľkom štýle. Minulý rok bola skončená modernizácia a elektrifikácia trate Hegyeshalom - Csorna - Porpác a tiež hlavná časť rekonštrukcie trate Esztergom - Budapest. Rozsiahle stavebné práce prebiehajú v Székesfehérvári a na plné obrátky sa elektrifikuje a modernizuje trať Szombathely - Zalaszentiván. Ako sme už uviedli, o pár dní začne rovnaký scenár na trati Serencs - Sátoraljaújhely a v lete začnú naťahovať "pavučinu" aj na ostrihomskú trať. V štádiu väčších či menších príprav sú okrem trate č. 29 tiež Zalaszentiván - Nagykanizsa, Győr - Celldömölk, Szeged - Békéscsaba, Püspökladány - Biharkeresztes, a ďalšie.

Späť však ku Balatonu, na spomínanú trať č. 29. Projekt na jej modernizáciu a elektrifikáciu bol vypracovaný už v rokoch 2008-2009. Aby sme však boli presní, pôjde zatiaľ len o 60 km dlhý úsek Szabadbattyán - Balatonfüred - Aszófő, na ktorý neskôr nadviaže ďalšia etapa Aszófő - Tapolca. Tu väčšinou prichádza začudovaná otázka: kdeže to má končiť? V Aszófő?? V takpovediac bezvýznamnej staničke, ležiacej 5 km za Balatonfüredom... Aj táto zvláštnosť ale má svoj racionálny dôvod. Práve tam bude vybudovaná napájacia stanica z dôvodu lepšej dosiahnuteľnosti elektrickej rozvodnej siete.

V blízkom čase má byť vyhlásená súťaž na vykonanie prác a v prípade jej úspešného a bezproblémového priebehu by samotné práce mohli začať už koncom tohto roka. Odovzdanie do prevádzky sa potom plánuje na prelom rokov 2018 a 2019, takže už v GVD 2019 môžeme na vlakoch do Balatonfüredu očakávať nasadenie elektrických jednotiek Flirt. Aj keď teda ešte chvíľu potrvá, kým sa tak stane, postupne od východu na západ začnú pozdĺž ikonickej trate vyrastať stožiare pre trolejové vedenie a hoci Balaton ostane stále rovnaký, bez spálenej nafty príde o svoje čaro - najmä, ak ste ju stihli spoznať ešte s Nohabmi a Sergejmi - s nostalgiou však budeme spomínať aj na úplne obyčajné "Csörgő".

Na záver môžeme ešte okrajovo spomenúť priame vlaky k Balatonu od severozápadu. Zo smeru Ukk sú trasované štyri priame vlaku ku Balatonu. Ráno: Szombathely - Tapolca - Keszthely - Kaposvár, Szombathely - Tapolca - Budapest, Győr - Tapolca - Keszthely a Szombathely - Tapolca - Keszthely. Večer sa potom vracajú opačnými smermi. Dúfajme, že na niektorom z vlakov vychádzajúcich zo Szombathelyu bude možné vídať opäť aj Ragulína GySEV, kde z pôvodných štyroch kusov zostávajú po elektrifikácii trate cez Csornu v prenájme ešte dva (č. 002 a 008).

Cestovný poriadok MÁV v pdf so zapracovanou zmenou platnou od 18.6. je na stiahnutie tu.
Zverejnenie radenia vlakov na letné obdobie sa omeškalo (rovnako, ako vlastne všetky podrobnejšie informácie k letnému GVD) a zatiaľ nie je k dispozícii. Už v najbližších dňoch by sa však malo objaviť na obvyklom mieste - na webstránke www.vonatosszeallitas.hu

 

Bc. Jozef Gulík

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 10         Výpis:    
» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 15.6.2016 15:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

miskovlza1: Tak s tou maďarskou návazností autobusů na vlaky je to zajímavé- autobusy totiž (na rozdíl od většiny vlaků) platí župy a je to dost vidět: prakticky nikde nejezdí v taktu, linkové vedení nepřehledné... A přesto to v zásadě funguje- návaznosti jsou, mnohdy v drsném prostředí jako např. v Lökösháze (přijede vlak od Bp a vzápětí dorazí na udusaný plácek se zastávkovým označníkem autobus do Mezöhegyes a dalších řití podél rumunských hranic), prakticky opravdu IDS z tohoto pohledu ani nepotřebují. A musím přiznat, že po překročení slovensko-maďarské hranice vždycky pociťuju úlevu, že teď už se vždycky nějak veřejnou dopravou dostanu kam potřebuju, hlavně v ohbí Dunaje je ten rozdíl mezi oběma stranami hranice opravdu markantní...

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 223 15.6.2016 14:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

Tento článok je výborný príklad využitia turistického potenciálu vlakov. Napr. na Slovensku vo Vysokých Tatrách podobní prístup chýba. Prečo nemôže íst počas letnej/zimnej turistickej sezóny zubačka častejšie. Stačilo by zaviesť vlaky s poznámkou premáva pri zakúpený určitého počtu cestovných lístkov. Určite by tieto vlaky boli dosť využívané (aspoň by mohli cestovať vlakom aj tý, ktrorých sa netýka bezplatná preprava bez tlačenia v preplnených vlakoch).

SZKV- Mne pripadajú všetky trate na Slovensku, ako keby tam zastal čas, nielen trat 130.
Tak v maďarsku je na väčšine tratiach taktová doprava počas celého týždna, len počas dopravných špičiek je doprava na niektorých tratiach posilnená. Na slovensku aj taktová doprava je, ale cez víkend ide vlak každú hodinu a potom 3 nič. A ešte tam existuje aj náväznost vlakov na autobusu a nie je potrebný ani IDS. Napr. v staniciach Szob a Drégelypalánk pokračuje autobus o 5-10 po príchode vlaku autobus do obcí popri hranici zo Slovenskom.

» Dodi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 774 15.6.2016 14:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

SZKV - postupne už prenikajú nejaké informácie (o tom, že príprava na letnú sezónu nebola jednoduchá, svedčí vlastne aj omeškanie zverejnenia - inokedy bol letný CP známy mesiac vopred, teraz iba niekoľko dní) - celkovo sa má dočasne presunúť viac než 100 vozňov a hnacích vozidiel. Desirá sa uvoľnia napríklad turnusovým nasadením druhej klasickej súpravy na ostrihomskú trať (jedna už jazdí od septembra na 4 pároch) a niečo sa má vziať aj z ramena na Lajosmizse (tam je však už teraz cez pracovné dni väčšina spojov v "klasike"). A nie je asi nič jednoduchšie, ako brať z ostrihomskej trate ďalšie a ďalšie Desirá podľa potreby a nahrádzať ich tam klasickou súpravou. Katica potrebuje totiž na hlavnej trati svojich 120 km/h, kým na Ostrihom stačí aj Csörgő alebo Sergej so 100 km, a s troma vozňami bude aj dynamika ok.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 15.6.2016 13:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

miskoviza: Tak na Slovensku mi přijde, že po určitém vzepětí na začátku století, kdy se opravovaly aspoň staniční budovy a někdy i nástupiště (Šaľa, Galanta, Kysak...), tak vyjma velmi sporně pojatého koridoru do Žiliny veškerý rozvoj infrastruktury stojí. Hlavně na trati 130, kterou do Maďarska co chvíli jezdím, si člověk připadá jak o 30 let v čase zpátky... Ale druhá věc je, že donedávna totéž platilo i pro Maďarsko a rozvoj začal až teď s eurofondy. A to nejen kolem Budapešti a Balatonu resp. na koridorech, ale třeba i v tak odlehlé oblasti, jako je trať Szerencs- Sátoraljaújhely. Ale hlavně se mi líbí ta komplexnost v maďarském (zdaleka nejen dopravním) myšlení- třeba v případě trati do Esztergomu se napřed důkladně modernizovala trať a teď se na ní vyrábějí Flirty, aby až bude dokončená elektrizace mělo na té trati co jezdit. Tohle v ČR (ale v ještě větší míře i na Slovensku) neznáme...

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 223 15.6.2016 13:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

Hlavné rušenie tratí v Maďarsku prebehlo na konci roku 2009, kedy boli uzavreté mnohé trate. V súčasnosti je situácia stabilizovaná, ale v búducnosti sa môže zrušiť niektorá trat, to je prirodzení vývoj.

Na trati Balassagyarmat - Ipolytarnóc nehrozí zrušenie dopravy, počas pracovních dní ide z počiatočnej stanice plný motorový vozen a po ceste sa len mení osadenstvo. Údržba trate sa tam robí, čo som videl 07.03.2016, kedy som tade cestoval. Zase na lokálke nikdy nebude veľká rýchlosť, iba ak by sa uskutočnila prestavba trate. Rozvoju tejto trate by pomohlo predlženie vlakov do stanice Lučenec a nákup moderných motorových voznov (napr. podobné 840 ČD), lebo v okolí trate sa nachádza prírodný skanzen v dedine Ipolytarnóc a termálne kúpalisko v dedine Rapovce.
Ono celkovo máme čo dobiehať na Slovesku oproti okoliu napr. Budapešti, kde sa urobila modernizácia trate do stanice Esztergom (Ostrihom), modernizácia stanice Vác a pod. a nákup moderných motorových/elektrických jednotiek a modernizácia iných vozňov.

Zatiaľ čo na Slovesnku, okrem úseku Bratislava-Rača - Zlatovce sa neurobila skoro nič. Napr. výstavba ostrovných nástupíšť na tratiach BA - Kúty a BA - Štúrovo, kde by veľmi zlepšili stav.


» Busman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 262 15.6.2016 12:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

SZKV - děkuji, s tím výlukovým JŘ je mi to již jasné, to víš, v maďarštině jsem neměl šanci se k němu proklikat. Těch 50 minut v Szombathely nakonec může být výhodou, aspoň se kluci proběhnou, paradoxně s dětmi je lepší cesta s více přestupy, když se mění prostředí, než na jeden dlouhý zátah ve stejném vlaku...

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 15.6.2016 11:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

Elvíra ukazuje vždycky stav s výlukami- konkrétně u toho spojení Sopron- Pécs je i napsáno, že to platí do 17.8. a že je tam ze Szombathely do Zalaszentiván NAD. Výlukový menetrend je tady: https://www.mavcsoport.hu/sites/default/files/upload/line-lock/17_hirdetmeny_0517-0815.pdf.

» Busman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 262 15.6.2016 11:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

Děkuji Vám za pěkný přehled, pane Gulík. Koncem července se chystám s dětmi k Balatonu přes Sopron (s pobytem u Fertö). V menetrendu jsem si vyhlídl vlak 8902 odjíždějící v 8:10 ze Soproně do Pécse vezoucí přímé vozy do Keszthely. Elvíra však ukazuje odjezd v 7:52 a přímé vozy nezná vůbec. Myslíte, že Elvíra zohledňuje výlukovou činnost na trati č. 17, nebo se dá spolehnout na tištěný menetrend?

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 15.6.2016 8:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

kamilk: Rušení tratí Maďaři rozhodně za sebou nemají, jenom se to v dnešním populistickém politickém ovzduší moc nenosí. Ale do lokálek se neinvestuje a očekávám, že tratě typu Ipolytarnóc, Újszeged a podobné dojezdí buď s koncem těch šukafonů, co tam jezdí, nebo fyzickou nesjízdností tratě. Otázkou je jen co přijde dřív a kdy to přesně bude. Na druhou stranu se s pomocí fondů EU opravdu rozjeli s rekonstrukcemi hlavních tratí a třeba trať do Esztergomu je v prakticky dokonalém stavu. Čehož ale bylo možné docílit jen tím, že mají dlouhodobě fixované taktové uzly a tím i časové polohy v jízdním řádu a investice mohou být v takovém případě nižší.
Každopádně na letošní vozbu k Balatonu jsem celkem zvědav, ony ty Desira totiž byly dost plná i ve trojici, tak uvidíme, jak to Maďaři zvládnou. Každopádně letošní sezóna je přechodná, protože za rok se bude do Esztergomu jezdit elektricky, Desir bude tudíž zase dost. A docela by mě zajímalo, co s nimi udělají mimo sezónu- Bzmotů, zralých na šrotaci a nahrazení něčím civilizovanějším po Maďarsku jezdí ještě dost a dost.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 089 14.6.2016 20:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letná sezóna 2016 pri Balatone

Rozsiahle investície do tratí v Maďarsku dávajú tušiť, že tam už sú o krok ďalej. My sme ešte len vo fáze rušenia neperspeltívnych tratí, čo už majú Maďari dávno za sebou. Stačí si prečítať tento článok a porovnať s tým len o riadok nižšie.