Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

» Návrat

Pridané: 16.11.2016 8:00
Autor: Ing. Igor Molnár, nick: » Igi

Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov Na začiatku všetkého bola výzva od Zbynka o tom, kto by mal záujem zúčastniť sa tlačovej konferencie ZSSK k obnoveným IC vlakom a novinkám v GVD 2016/2017. A keďže som mal v tom čase cestu do Bratislavy a voľný program na piatkové dopoludnie, tak som neváhal a prijal túto ponuku.
Nebýva zvykom, aby železničné podniky pôsobiace na slovenskom trhu pozývali na svoje tlačové konferencie okrem známych médií i tie menšie, v tomto prípade internetový magazín VLAKY.NET. A tak som sa potešil možnosti osobne sa zúčastniť tlačovej konferencie organizovanej novým vedením ZSSK. Ako už z pozvánky vyplývalo, nosnými témami boli:

InterCity vlaky

- cestovný poriadok
- ceny a služby

Nový cestovný poriadok od 11. decembra 2016

- zmeny v diaľkovej a regionálnej doprave
- novinky v cenách a kvalite verejnej železničnej dopravy

Po privítaní a úvodných slovách generálneho riaditeľa Mgr. Filipa Hlubockého ako aj ostatných prítomných členoch predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. nasledovali otázky prítomných novinárov. Zaujímala ich hlavne cenová politika, rýchlosť spojenia IC vlakmi. Dôvod prečo súpravy budú jazdiť s menším počtom vozňov ako rýchliky spájajúce Bratislavu s Košicami, ale i to, či v prípade stratovej prevádzky tohto nového komerčného produktu bude možná jeho dotácia. Taktiež aký kľúč bol použitý pri výberie staníc, v ktorých budú IC vlaky zastavovať a aké služby v nich bude spoločnosť poskytovať svojim cestujúcim. Padla i otázka, prečo bude cestovný lístok stáť rovnaku pri nákupe cez inetrnet alebo v pokladnici pri okienku.

Po vyčerpaní otázok prítomných novinárov nasledovali individuálne natáčania rozhovorov televíznych štábov a jednotlivých denníkov.

Medzi top novinky v cestovnom poriadku ZSSK 2016/2017 patria tieto:

 • Nové 2 páry vlakov InterCity z Bratislavy do Košíc. Historicky najrýchlejšie pravidelné spojenie s časom 4 h 42 min.
 • Nový priamy vozeň Košice - Viedeň, Prešov - Košice - Brno, Humenné - Cheb
 • Nové priame vlakové spojenie Banská Bystrica - Žilina - Ostrava
 • Prípoje od IC vlakov z Bratislavy do/z Vysokých Tatier sú nastavené v stanici Poprad-Tatry električkou do Starého Smokovca (13 km) aj na Štrbské Pleso (29 km) a opačne
 • Vytvorenie nových prípojov k IC vlakom na linke Košice - Čierna nad Tisou a späť. Prípoje v stanici Kysak k IC vlakom do/z Prešova.
 • Predlĺženie rýchlika R 613 MARLENKA do/z Bratislavy do/z Košíc každý deň okrem soboty )v súčasnosti jazdí väčšinu dní v týždni len na trase Bratislava - Poprad-Tatry.
 • Predĺženie trasy regionálneho rýchlika RR 762/17762 CASSOVIA v nedeľu do/z Košíc do Bratislavy (pôvodne jazdil na trase Trenčín - Košice).
 • Zavedenie priameho spojenia popoludní z Bratislavy do Humenného.
 • Zlepšenie prípojovosti v Žiline a vo Vrútkach vo večerných hodinách (prípoj vo večerných hodinách a prestup na medzinárodný expres do Prahy).
 • Priamy ranný školský osobný vlak z Trenčína cez Žilinu do Kraľovian. 


Počet priemerne denne vypravených vlakov v rámci cestovného poriadku 2016/2017

Kategória vlaku Priemer na deň
SuperCity (SC) 2
EuroCity (EC) 22
EuroNight (EN) 6
Expres (Ex) 18
Rýchlik (R) 61
Regionálny rýchlik (RR) 15
Regionálny expres (REx) 74
Diaľková doprava ZoDSVZ spolu 199
IC (mimo ZoDSVZ) 4
Diaľková doprava spolu 203
Regionálna a prímestská doprava spolu 1242
ZSSK spolu 1445

Nám ostáva len veriť, že uvedené novinky v pripravovanom GVD 2016/2017 prispejú k spokojnosti cestujúcich a nanovozavedené IC vlaky si nájdu svojich zákazníkov.

Odkazy:

 1. ZSSK Slovakrail - oficiálny web národného dopravcu
 2. InterCity - ZSSK Slovakrail - základné informácie o obnovených vlakoch
 3. Obnovené IC vlaky budú najrýchlejšie v histórii - Aktuality - ZSSK Slovakrail
 4. Historicky najrýchlejšie spojenie Bratislavy a Košíc chce byť do roka v prevádzkovom zisku - Aktuality - ZSSK Slovakrail

Ing. Igor Molnár

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 20         Výpis:    
» Ito Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 3.12.2016 15:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

Skvelé!!!!!,Trať 160 zase nič,asi nepatrí k Slovensku

» jesuswlasac Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 29.11.2016 8:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

Skvele !! A na trati BA - LV - BB nikto necestuje ??? R850 v dezolatnom stave a snaha o nápravu žiadna. Kedy tuto trať už konečne predajú súkromníkovi (a je mi jedno ktorému) ???

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 422 17.11.2016 18:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

To si teda ti němečtí moderátoři dovolují dost, vzhledem k významu německého slovesa fiken.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 605 17.11.2016 16:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

Dominik.HK: S dovolením bych tvůj pohled trochu korigoval. Doprava zdarma je určitě naprostá pitomost a teoreticky by mohla fungovat jedině tehdy, pokud by byla ochota eráru za tu dopravu adekvátně připlatit ze státního (pak by na Slovensku měli poměr dotace k tržbám zhruba podobný jako u nás, cca. 70%), což se ale neděje- veřejná doprava je přeci sociální služba, že ano...
Ale ten zásadní problém, proč to na Slovensku s železnicí vypadá jak vypadá, je jinde a má svůj původ v době, kdy "Herr Fíko" (jak říkají slovenskému premiérovi Němci v rádiových zprávách) ještě ani netušil, že někdy bude politikem. Jsou to totiž dvě spojité věci- tou první je nadvláda vlakokilometrové modly nad reálnými ekonomickými ukazateli při objednávce vlaků (takže leckdy vlaková souprava neplodně prostojí půl dne ve stanici, namísto aby s jen mírně vyššími náklady kmitala sem a tam jak je zvykem ve vyspělých zemích) a tou druhou skutečnost, že slovenské ministerstvo dopravy je tradičně ve vleku "národního dopravce" ZSSK. A pro modré gumy všude na východě jsou záležitosti oběhů vozidel a turnusových potřeb personálu tradičně mnohem důležitější, než nějací cestující. Své hraje i to, že MDVRR na Slovensku objednává všechny vlaky a nejsou tak zohledněny potřeby regionů. Ty si objednávají autobusovou dopravu, tudíž propojení autobusové a železniční dopravy je mizerné a zpravidla spíše náhodné. A když se všechno uvedené sečte, máme před sebou poloprázdné traťové tabulky i na těch nejdůležitějších tratích. Rozdíl v přístupu je dobře vidět na trati 131, kde Jančura přes všechny svá "specifika" provozuje taktovou dopravu, vymohl si P+R na stanicích a dnes se v oblasti "Csallököz" řeší naopak problém, že zatímco cestující přibyli oproti dobám ZSSK výrazným způsobem, soupravy jsou spíše kratší, než v dobách, kdy začínal (a leckdy se v nich pro narvanost o kultuře cestování nedá vůbec mluvit). Důvod je ovšem prostý- ve smlouvě s MDVRR jaksi chybí ustanovení o smluvní pokutě za přeplněné vlaky (jak je tomu u nových smluv o veřejných službách v ČR).

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 843 16.11.2016 21:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

Nový grafikon rozhodně žádná sláva není. TOP trať by si rozhodně zasloužila dvouhodinový takt IC s provozem od 4.30 ráno do 23.30 večer. Jenže tento neblahý stav vyplývá z toho, že vlaky=služba zdarma. Normální cestující jsou pak vytlačováni do aut, i když by rádi jeli vlakem. Ale o tom skutečně nemá cenu psát, protože dokud se Ficovy myšlenky nesvrhnou, jakýkoli pokrok zůstane zmrazen.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 140 16.11.2016 21:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

sa len tak v Európe nevidí.
Tak ono sa toho tam viac nevidí. Napr. 2 páry IC na TOP trati...

Keď sa ZSSK začala opičiť po RJ počtom zastávok, tak to nedopadlo. Celkom správne teda vsadili na opačný model. Tarifná politika je potom druhá vec...

» RadoB Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 572 16.11.2016 19:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

kubino: uvidímr či práve tí Trenčania a Lipťáci nebudú chýbať pri rátaní peniažťokov... ceny boli totižto postavené tak diskriminačne... kým BA-KE stálo "naplno" 24 Eur tak BA-TN stálo "naplno" 16 eur. Pri takýchto cenách mohol dopravca vyskakovať od radosti, že za 10 minút kratšej jazdnej dioby boli trenčania ochotní zacálovať miesto 6€ (cca toľko stojí rýchlik) takmer o 10 eur viacej. Ani im nemožno zazlievať, že sa trenčania príliš na túto reláciu do IC vlakov nehrnuli - teraz najväčší argument tých, čo Trenčínom chcú prechodiť. Ak by túto cenovú politiku zachovali, to už aj keby to sedadlo obsadené na úseku BA-TN sa znova zaplnilo len na úseku Poprad-košice už ZSSK mohla byť s tržbou v pluse oproti cestujúcemu napr. na trase Ba-Poprad. Vidno, že obcodný duch nie je silnou stránkou terajšieho managementu ZSSK. Aby svoje rozhodnutie nemuseli korigovať z dôvodu zlých hospodárskych výsledkov. Prechodiť krajské mesto ktoré má žst takmer v centre mesta sa len tak v Európe nevidí.

» Lubino14 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.11.2016 16:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

pezincan : chyba tam nieje. Preco by tam pripocitaval RJ? ak matematika neklame tak 2+2 su 4

» Lubino14 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.11.2016 16:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

doktor : uz davno to bolo pisane hockde aj tu na fore. Lozko do Brna na Polane + Strele a do Viedne Slovakia + Chopin

» mikulik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.11.2016 10:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tlačová konferencia ZSSK - znovuzavedenie InterCity vlakov

A ten detsky vozen bude aky( okrem clove nehnevaj sa)????? Mam (aj) male deti tak ma to zaujima.......mensich ten detsky vozen a tych vacsich opica a 160ka.

nasledujúce príspevky »