Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

» Návrat

Pridané: 6.3.2017 8:00

Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus Vo včerajšej večernej aktualite sme priniesli upútavku na akciu, ktorej cieľom bude priblížiť školákom prácu na železnici, predstaviť rôzne pracovné pozície a v konečnom dôsledku motivovať, aby s ňou spojili svoj budúci pracovný život. Ide o jednu z "lastovičiek", ktoré v poslednom období opatrne vyletujú a snažia sa o zmenu nepriaznivého vývoja v tejto oblasti.

 

 

 

 

Dlhé roky všeobecne platilo, že štátne železničné spoločnosti majú vo svojich radoch prezamestnanosť a v personálnej oblasti sa sústredili na to, ako stavy čo najskôr znížiť. Odchod zamestnancov je však nezadržateľný proces, ktorý sa ani po skončení "redukčnej diéty" nedá zastaviť (odchádzajú jednak do dôchodku, ale tiež napr. k súkromnej konkurencii). Nie je možné povedať: "Stop! Máme práve toľko ľudí, koľko potrebujeme, nech to odteraz tak zostane." No nezostane, keďže na uvoľnené miesta sa noví  nehrnú, ich príprava na zamestnanie je náročná a keď aktivitu na seba neprevezme zamestnávateľ, zákonite vznikne problém. A nejde tu len o získanie nových síl, ale aj o schopnosť udržať si tie súčasné. 

Aktuálne pracovné ponuky sú štandardne zverejnené priamo na webových stránkach spoločností ŽSR, ZSSK a ZSSK Cargo, čoraz častejšie sa objavujú aj na pracovnom portále profesia.sk alebo na nedávnych Profesia days v Bratislave. Napriek tomu v niektorých profesiách a v niektorých krajoch už nastal výrazný nedostatok vhodných kandidátov a tieto miesta, ak nedôjde ku zmenám, prakticky nebude možné obsadiť. Jednoducho o ne na trhu práce nie je záujem, keďže sú z rôznych, viac-menej známych dôvodov neatraktívne, a z prípadných záujemcov zostáva na konci, po viacnásobnom presitovaní, iba minimum. Ako dlho môže takýto stav vydržať?

České dráhy napríklad už dávnejšie rozbehli Stipendijní projekt ČéDéS a takto sa snažia už od základnej školy podchytiť potenciálnych zamestnancov a ponúknuť im pri tomto procese hneď od začiatku podporu a spoluprácu.

Na druhej strane aj u nás existujú ľudia v železničných spoločnostiach, ktorým nie je situácia ľahostajná a snažia sa z vlastnej iniciatívy vytvoriť aspoň drobné projekty, aby nimi pritiahli pozornosť a záujem o danú prácu. Nemajú to jednoduché, najmä bez dosahu na také dôležité prvky, akými sú výška miezd, legislatívne podmienky a podobne, alebo ak sa stretnú s nepochopením u ľudí, ktorí by, paradoxne, mali mať na riešení problému ten najvyšší záujem. Plánovaná akcia vo Vrútkach ale môže byť signálom, že predsa len existuje vážny záujem niečo s ním do budúcnosti urobiť.

Aký je váš názor na problematiku?

Má zmysel robiť čiastkové kroky, ak sa nezmení základná koncepcia?

Aké sú podľa vás možnosti zlepšiť situáciu?

 

Ilustračné foto: VLAKY.NET

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 49     Stránky: / 3     Výpis:    
» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 10.3.2017 14:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

No, pokiaľ sem prídu inžinieri zo Sýrie, tak sa budeme triasť všetci.
Ale celkovo, hádam vo všetchých trechnických odvetviach, je tých technikov v Európe málo a keby aj o tých 10 - 15 rokov nastala renesancia, tak stále tu bude chýbať jedna generácia. Práve tá súčasná...

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 192 10.3.2017 14:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

Otázka je, či naozaj má/bude mať postarané o robotu až do dôchodku. Tiež, koľko tej roboty bude, aká bude náročná, ako bude zaplatená. Takisto rolu hrá, či bude musieť drieť manuálne ako kôň, alebo mu budú pomáhať pokročilé technológie, či bude mať nielen čas, ale aj prostriedky na oddych a regeneráciu...
Ale áno, zhodneme sa na viacerých veciach, určite aj na tom, že každá lapená dušička stojí za to a treba sa o ňu snažiť. A vieš čo? Tá predstava nemusí byť vôbec naivná. Dokonca si viem predstaviť, že situácia sa vyvinie tak, že odborné školstvo v horizonte možno desiatich či pätnástich rokov zažije renesanciu. Pravda, ak dovtedy (až na výnimky) nezanikne. Ako reálna je takáto predstava, si ale nedovolím povedať. Školstvo u nás sa totiž obvykle neriadi ani tak zdravým rozumom, zásadami trhu, či nejakou spoločenskou objednávkou, ale predovšetkým politickými rozhodnutiami. A tiež môžu byť (a aj bývajú) všelijaké.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 10.3.2017 13:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

popularizovať štreku natoľko, aby opantala dostatok deciek
A čo ak si túto diskusiu nejaké decko vygůgli a stretne sa s názorom, že technik má o robotu postarané do dochodku a nemusí sa vo veku 50+ triasť ako osika? A spýta sa mamy - a prečo ma chceš dať na gympel? A mama nemá iný ako prestižný dovod...

Ja viem, naivná predstava, ale tá nádej... Čo i jediná nestratená (nájdená) ovečka stojí za to...

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 192 10.3.2017 13:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

Traťovák, nehovorím o hlbokej alebo plytkej téme, ale o téme komplikovanej. Veď sám vidíš, že niekomu stačí, keď si flusne nejakú jedovú slinu na celebritky, niekto tu vykrikuje, ako sa nikomu nebude klamať (ako keby to tí, o ktorých hovorí, od neho očakávali), niekto len nostalgicky spomína na časy, ktoré sa už nevrátia. Toto fakt nie je miesto, kde sa oplatí filozofovať o našom školstve, o legislatíve z oblasti pracovného práva, o ekonomických súvislostiach, atď. Pritom práve tam niekde by sme mali hľadať podstatu problému. To, čo sa deje na železnici, je v tomto prípade, už len dôsledok.

A vieš čo? Vlastne ani neviem, či som v tejto téme natoľko doma, aby som ju dokázal poňať v celej jej šírke. A keby aj, tu to fakt nevyriešime. Tu, na vlaky.net, sa dá asi fakt len jediné: popularizovať štreku natoľko, aby opantala dostatok deciek natoľko, že napriek všetkému, čo sa tu spomenulo, sa rozhodnú vybrať si kariéru železničiara.


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 10.3.2017 13:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

Zbytočné na tomto mieste rozvíjať nejaké hlbšie úvahy.

Prísne vzaté, podľa takejto úvahy je zbytočné o čomkoľvek tu rozvíjať hlbšie úvahy. Hlboké témy nevyriešíme, plytké témy nemá cenu riešiť z princípu...

Nejaké východisko (v kontexte situácie na VN)?

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 192 10.3.2017 12:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

František, ako píšeš. Ale tento model sa tu opakuje furt dokola, menia sa len témy.

Ten problém, ktorý tu autor nadhodil, je pritom oveľa komplikovanejší. Zbytočné na tomto mieste rozvíjať nejaké hlbšie úvahy. Preto len tri poznámky: Nečudujem sa, keď sa niekomu ešte v puberte nechce ísť študovať strednú odbornú školu a po jej skončení sa zamestnať za pár šupov, keď vidí, že ten, kto sa učí horšie a sotva sa pregŕca učňovkou, si v GBR (platilo doteraz), IRL, GER, alebo AUT na brigádach zarobí tri či štyrikrát viac. Alebo na fuškách po SVK si zarobí viac-menej rovnako. Nečudujem sa, keď sa niekomu nechce ísť študovať strednú odbornú školu, úzko sa špecializovať a vybrať si psychicky a nezriedka aj fyzicky náročný džob, keď pri vynaložení rovnakej alebo len o minimum väčšej snahy môže vyštudovať niektorý z nepotrebných študijných odborov na niektorej z vidieckych univerzít alebo, ak na to má financie, tak aj možno niečo o čosi užitočnejšie a v praxi využiteľnejšie na niektorej zo súkromných vysokých škôl. Nečudujem sa ani tomu, kto radšej jak o "kariére" na železnici sníva o džobe v PZ SR alebo OS SR a už v puberte si predstavuje, ako to tam dvadsať rokov prežije a keď neurobí kariéru alebo ho to prestane baviť, bude môcť zobrať výsluhový dôchodok, atď. Vravím, podstatne komplikovanejšia téma, než aby sme ju mohli odbiť pár múdrami na fóre vlaky.net.


» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 348 9.3.2017 8:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

hm, ked tak citam diskuziu, tak sa pytam: aky to ma vyznam? cast sniva o tom co akoze bolo (a asi bolo inac), cast nadava, atd.

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 940 7.3.2017 19:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

janek74 : Áno chápeme sa

» janek74 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 935 7.3.2017 17:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

rakana123,
len som si prečítal všetky komentáre pod, pridal k tomu správanie sa niektorých jedincov v spoločnosti, ktorí čakajú, že ostatní im budú onikať a lízať asfalt pod nohami len preto, lebo sú to vysokoškoláci, uniformovaní, politici, kňazi, oligarchovia, či vymleté selebrity vyprdnuté šóbiznisom...
Chápeme sa?

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 940 7.3.2017 16:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: keď je mínus väčšie ako plus

janek 74 : Všetci serieme rovnaké hovno, a nebudem mať rešpekt pred nikým a ničím, kto, čo sa nepričinilo o moje blaho. A nebudem sa klaňať ani vyrezávaným obracom, fotkám, ženským nohavičkám, ani peniazom o čom tu ty vypisuješ na čom teraz fičíš

nasledujúce príspevky »