Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

» Návrat

Pridané: 27.3.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě Opencard, Šalinkarta, ODISka, Plzeňská karta, InKarta, ale i Oyster card, ŚKUP, BahnCard nebo Vorteilscard. To je jen krátký výčet čipových karet užívaných ve veřejné dopravě, které našly uplatnění především v městské hromadné dopravě. Co si myslíte o jejich zavádění a používání? Vyjádřete svůj názor v naší diskuzi.

Na počátku všeho byl papír. Dal se snadno koupit, ale i zničit, ztratit, nebo dokonce padělat, a tak vznikly elektronické karty. Pro jejich získání je zapotřebí vyplnit formulář, přiložit fotografii, počkat přibližně měsíc, než vám ji vyrobí, a teprve poté si na ni můžete nechat nahrát požadovanou předplatní jízdenku, jejíž papírová forma už obvykle zanikla. Když kousek plastu ztratíte, mnoho škody nenastane – jednoduše si kartu zablokujete a obstaráte si nový nosič, na nějž vám bude jízdenka převedena. Případně lze kartu používat jako elektronickou peněženku, jež zjednoduší a zrychlí řádově desetikorunové transakce v pokladně nebo u řidiče linkového autobusu nebo nahradí trhací arch jednotlivých jízdenek v peněžence. Bezpečnost vůči podvodníkům raději komentovat nebudu – nikdo nikdy neví, kolik elektronických peněženek je nabito falešně…

Dalším hnacím motorem pro zavádění elektronického odbavování cestujících je snaha o tarifní integraci. Zatímco v Německu nebo Švýcarsku si dopravci vystačí s ne zcela přesnou výší kompenzace, určenou na základě dopravních průzkumů, u nás, ale i jinde v Evropě, tomu je často jinak. Dopravci vyžadují naprosto přesné dorovnání ztrát, což vede k tzv. systému check in – check out, kde se cestující identifikuje při každém nástupu i výstupu z vozidla. Špičku v této oblasti tvoří katovická konurbace s kartou ŚKUP (Śląska karta usług publicznych). Organizátor dopravy KZK GOP zde vydává v papírové podobě pouze nepřestupní jednorázové jízdenky, zbytek (včetně celodenní) je výhradně ve formě aplikace na kartě ŚKUP, přičemž přikládat kartu ke čtečkám musí i majitelé měsíčních a dalších dlouhodobých jízdenek, místo aby ji ukazovali jen revizorům. Podobným směrem se vydává i IDS IREDO, v němž byly spolu se zavedením čipových karet zrušeny papírové přestupní jízdenky (s výjimkou celodenních). Protože lidé o karty za 150 Kč neměli příliš velký zájem, firma OREDO přistoupila k zavedení slevy 5 % při použití karty. Ještě větší diferenciaci jízdného najdeme v Hradci Králové, kde papír stojí 20 Kč, zatímco „pípnutí“ pouze 14 Kč.

Ač jsou karty představovány, až vnucovány cestujícím jako moderní odbavovací systém, ne vždy jsou s ním jeho uživatelé spokojeni. Ve zmíněných Katovicích se obyvatelstvu nelíbí, že KZK GOP ví, kdo, kdy, čím a kudy jel. V Berlíně nedávno nahradili předplatní jízdenky kartami a zde si veřejnost stěžuje na to, že nově si musí dlouhodobé jízdenky kupovat pouze v zákaznických centrech s omezenou otevírací dobou, přičemž papírová jízdenka šla koupit nonstop v kterémkoli automatu. Hlavnímu městu Německa se nevyhýbají ani technické problémy jako mizení jízdenek z nosiče, kvůli čemuž je jeho majitel považován za černého pasažéra. Pravdu pak musí prokazovat na úkor svého volného času v kontaktním centru…

V neposlední řadě nemohu nezmínit financování takových projektů. Asi každému z nás se vybaví pražská Opencard, která měla stát 89,2 mil. Kč, dnes už ale podle primátorky Krnáčové spolykala astronomických 1,74 miliard Kč. Podle odborníků by přitom takový projekt měl vyjít maximálně na 50 mil. Kč. Nabízí se srovnání se zmíněnou ŚKUP, která si i s tisíci čteček ve vozidlech vyžádala „jen“ 149,3 mil. PLN (908 mil. Kč, resp. 34 mil. Euro). GOP je zároveň i příklad toho, že ani provoz elektronického systému není nejlevnější – organizátor se netají s částkou 40 mil. PLN (243 mil. Kč, 9 mil. €) za 65 měsíců údržby.

Přestože elektronické nosiče mohou znít jako dobrá alternativa k papírovým jízdenkám ve městě, kde bydlíte, představte si, že byste pravidelně cestovali mezi více sídly, potažmo IDS, a potřebovali tak více karet. Protože nějaký plastový obdélníček vydává už skoro každý podnikatel a naše peněženky připomínají spíše kartotéku než přehledné pouzdro na bankovky a mince, začalo Brno nahrávat dlouhodobé jízdenky na bankovní platební karty. Zato Liberec se vydal cestou moderních technologií a testuje systém check in – check out s využitím zapnuté Wi-Fi nebo bluetooth na mobilním telefonu. Obě operace se provedou jednoduše nástupem nebo výstupem z vozidla. Děčín před několika dny představil nový nosič elektronických jízdenek - vodotěsný náramek.

Převyšují přínosy systému vysoké pořizovací a provozní náklady?

Pro které jízdenky jsou karty vhodné a pro které nikoli? Měla by ke každému jízdnímu dokladu existovat papírová varianta?

Uvítali byste možnost nahrát si jízdenku na jiný nosič (např. elektronický módní doplněk, čip aplikovaný pod kůži apod.)?

Nebylo by možné nahradit všechny karty pouhou identifikací cestujícího pomocí občanského průkazu nebo otisku prstu?

Snímky: Kreditová jízdenka RegioJet, Městská karta Hradce Králové, Śląska karta usług publicznych a InKarta ČD © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 34     Stránky: / 2     Výpis:    
» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 609 31.3.2017 14:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Alš_Liesk.: SWT je nabídka DB, podobně tomu bylo ze začátku i s Ländertickety. Postupně ovšem objednatelé veřejné dopravy v Německu zjistili, že je to nabídka pro cestující výhodná, takže začali ostatní dopravce motivovat k akceptaci téhle jízdenky, takže dnes ve většině IDS v Německu jízdenka platí na všechno, co se v tom IDS hýbe. U nás by totéž šlo udělat s IN-100 nebo celodenními jízdenkami ČD, to by ovšem musely ČD vidět v rozšiřování platnosti těch jízdenek i na jiné dopravce přínos (jako je tomu u DB), nikoliv ohrožení, jak to vidí teď. Zásadní rozdíl je totiž v přístupu- zatímco DB (v principu jednající stejně jako ČD) musely od Bahnreform v roce 1994 akceptovat, že jediným a svatým dopravcem na železnici nezůstanou (a začaly se tedy chovat tak, aby v daných poměrech měly co největší profit), u nás ČD stále sní svůj sen o jediné unitární matce dráze. Přitom zákon máme od roku 1994 podobný, jako ti Němci, evropské právo pro nás platí stejně a už léta jsme v celoevropském měřítku eldorádem soukromých dopravců. Takže zatímco DB podporují co nejširší uznávání vlastních síťových produktů (mohou je zdražovat, veřejná správa jim je kompenzuje, víc cestujících si je koupí...), ČD se jakékoliv integraci vlastního jízdného brání zuby nehty a nepodporují ani myšlenku národního tarifu, provozovaného státem nad hlavami dopravců. Ovšem unitární železnici tím nezachrání (to mělo šanci na úspěch cca. v letech 2004-11, dokud tu nezačali jezdit soukromníci), takže jediný efekt této politiky bude tarifně a organizačně rozdrobená železnice jako v Polsku...

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 231 30.3.2017 11:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Pak ale nechápu vaši větu "Schönes-Wochenende-Ticket platí skoro všude, a přitom DB nikoho nenutí." .
SWE je jízdenka "státní" nebo "DB"?
Pokud "státní", tak nechápu, proč by k jejímu užívání měly někoho jiného nutit právě DB.
Pokud "DB", tak je to týž případ jako u nás - karta jednoho dopravce uznávaná druhým.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 847 29.3.2017 22:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Jenže to je úplně něco jiného, protože to je nelegální. Zato integrované jízdenky jsou zcela v pořádku, protože se všechno ve výsledku rozúčtuje.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 231 29.3.2017 21:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

přitom DB nikoho nenutí.
Hm, a když u nás jeden nejmenovaný dopravce začal uznávat slevové karty toho druhého, tak se ten druhý mohl pos*at...

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 847 29.3.2017 17:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Movia: A to je právě rozdíl mezi českým a německým (a švýcarským) uvažováním. Ve Švýcarsku ten jejich systém vlastně vznikl tak nějak samo, podobně i Schönes-Wochenende-Ticket platí skoro všude, a přitom DB nikoho nenutí. U nás je bohužel spolupráce sprosté slovo, což dokazuje triáda dopravců na trati Praha - Ostrava. Všichni tam jezdí přiměřeně často, a protože si soukromníci začínají uvědomovat, že klíčem úspěchu je síť, provozují i množství návazných autobusů od Mukačeva až třeba po Vizovice. Vznikají nám tu 3 paralelní dopravní sítě, na první pohled toho jezdí hodně, ale když si jednoho vyberete, dvě třetiny pro vás přestanou jezdit... To je špatně.

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 640 29.3.2017 11:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

kmotr > Minimalne na Slovensku je moznost pre fyzicke osoby ten cip na karte a potom to sluzi ako zaruceny podpis.

Podnikatelia to budu mat povinne od augusta tohto roku.

https://www.slovensko.sk/sk/faq/faq-eschranka#co2

Je to elektronicka schranka a k nej sa bude prihlasovat pomocou obcianskeho a citacky pripojenej k pocitaci. Mam dojem v cechach je to datova schranka a uz nejaky cas to bezi.

Napr. ja mam obciansky preukaz s cipom. Tu je clanok z roku 2015 kde sa hovori, ze od decembra 2013 ich s cipom bolo vydanych takmer 1 milion.

https://www.etrend.sk/financie/6-rad-ako-komunikovat-s-uradmi-online.html

» karol.jesko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 29.3.2017 8:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Movia: A presne o to ide. V ideálnom svete by všetci dopravcovia, malí, veľkí, komerční aj štátni v "systéme" zapojení boli a tak by stačila jedna karta. Tu to asi bude chcieť zásah "viditeľnej ruky štátu", inak sa asi nič nezmení a kartičky budú pribúdať.

Dominik.HK: Asi súhlas s tvojim návrhom univerzálnej karty. Prečo na kartu dávať viac informácií ako je nutné? Na druhej strane, s fotkou a dátumom neviem... aj na tej OV-chipkaart je dátum narodenia a fotka... možno na to sú nejaké dobré dôvody ktoré si neuvedomujeme...

» Movia Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 29.3.2017 8:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Jenomže ne všichni dopravci, obzvlášť komerční musí nýt zapojeni v "systému"

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 847 28.3.2017 21:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Datum narození by mohl být uložen v systému, ale také by se dal i vytisknout na kartu. Bylo by to ve výsledku jedno a to samé.

» Movia Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 28.3.2017 20:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Čipové karty a jejich nástupci ve veřejné dopravě

Dominik.HK Tuhle diskuzi sleduju, rád bych podtkl, že karty s fotkou a datem narození se můžou hodit při polovičním jízdném (jako náhrada "žákovských karet"), nebo jako legitka do knihovny

nasledujúce príspevky »