Spojka v Strážskom - súčasný stav

» Návrat

Pridané: 4.4.2017 8:00
Autor: František Sakalik, nick: » Feroo

Spojka v Strážskom - súčasný stav Ako vhodný námet na článok sa mi zdalo zdokumentovanie stavu spojky tratí 191 a 193 pri juhozápadnom okraji žst. Strážske. Prechádzku som tam síce plánoval už dávno, no až 25. 3. 2017 som sa vybral k spojke za účelom fotenia. Bolo slnečné sobotné dopoludnie, okolo 14°C, príroda sa po solídnej zime začínala ešte len pomaly prebúdzať.

 

 

 

 

Spojka bola vybudovaná pri výstavbe trate 193 zo Strážskeho do Prešova, čím umožnila plynulú jazdu vlaku z trate 191 na trať 193 a opačne. Má dĺžku 1,2 km. Netuším, ako často sa spojka využívala, či po nej vlaky jazdili pravidelne aspoň v niektorom grafikone a v ktorom roku po nej naposledy niečo prešlo. Podľa stavu, ktorý som zdokumentoval, odhadujem, že sa tadiaľ nejazdilo aspoň 20 až 25 rokov.

Za účelom zistenia presnejších informácií o využití koľaje som oslovil užívateľa "Vihorlat". To už ale budem citovať jeho slová: "Približne v roku 1986 bola v Strážskom veľká obnova výhybiek na oboch zhlaviach stanice (nie výhybiek 31 až 34, ktorými je zaústená spojka). Vtedy sa spojka využívala tak, že tam vošiel vlak, napríklad od Michaloviec, ako posun na hraboveckej strane z nej vyšiel a tlačil do stanice, kde obehol súpravu a pokračoval do Humenného. Na iné ako toto výlukové využitie sa nepamätám." Z ďalších získaných informácií vyplýva, že spojka bola väčšinou využívaná ako odstavná koľaj pre správkové nákladné vozne, pričom na tento účel podľa spomienok slúžila ešte začiatkom 90. rokov.

Prehliadku začínam na južnom konci - v mieste, kde sa spojka stretáva s traťou 191 zhruba v km 53,3. Ako neskôr zisťujem podľa niekoľkých zachovaných  kilometrovníkov, spojka tu končí, jej začiatok je v mieste napojenia na trať 193. Nachádza sa tu krátka odvratná koľaj a výhybky č. 33 a 34. Táto odvratná koľaj leží v mieste, kde kedysi viedla druhá traťová koľaj trate 191. Jazdu vlaku zo spojky na trať smer Michalovce cez výmeny č. 33 a 34 riadi návestidlo LMc, ktoré je stále riadne funkčné. Už nie tak celkom funkčná je výhybka č.34, z ktorej bola odobratá srdcovka. V susedstve spomenutých výhybiek sú patrné zvyšky betónu pokryté machom a prerastené drevinami. Na tomto mieste stávalo výhybkárske stanovište. Podľa spomienok užívateľa "Vihorlat" výhybkárske stanovištia na oboch koncoch spojky existovali ešte v prvej polovici 90. rokov. Jednalo sa prakticky len o "holé" múry, zrejme sa pri výstavbe stanovíšť neuvažovalo s ich trvalým obsadením zamestnancom.

Poberám sa ďalej po koľaji spojky, ktorá sa oblúkom stáča na severozápad. Atmosféru počas celého dopoludnia dotvára zvuková kulisa, prichádzajúca z neďalekej žst. Strážske. Ako neskôr zisťujem, jej pôvodcom je stroj 752 021. Striedavo kráčam v koľaji alebo vedľa nej, ako to umožňujú náletové dreviny. Koľaj v minulosti zrejme prechádzala opravami, pretože na niektorých miestach som si všimol, že koľajnice boli zvarené. Prakticky po celej dĺžke spojky nachádzam v kroví vedľa trate aj zaisťovacie značky - nízke betónové stĺpiky, ktorými je zaistená výška a poloha koľaje. Mimochodom, koľajnice vyrobili železiarne v Třinci. Ako ďalej pri prechádzke zisťujem, na mnohých miestach koľaje v oblúku chýbajú upevňovadlá, čomu podľa mňa napomohli aj úplne prehnité podvaly.

Pomaly sa presúvam ďalej na severozápad, pričom po pravej strane zbadám kilometrovník s číslom 0,7. To už koľaj pomaly prechádza z oblúku do priameho smeru a takto pokračuje až na svoj začiatok v mieste napojenia na trať 193. Zhruba v km 0,6 až 0,5 je krátky úsek, kde spojka nie je zarastená náletmi. Po pravej strane tu vidno skládku v Strážskom a pred ňou prechádza vlečková koľaj do Chemka a trať 193.

To už po vlečke podniku Chemko schádza do stanice modrý rušeň radu T 448. Usudzujem, že si zrejme ide po záťaž, a tak zatiaľ opúšťam koľaj spojky a presúvam sa na sever k priecestiu, kde si tento stroj vyfotím pri návrate so súpravou cisterien. Na postrku pomáha už spomínaný stroj 752 021. Vraciam sa späť a po vyštveraní sa na násyp spojky pokračujem v prehliadke. Zdokumentujem stav koľaje na nadjazde v km 0,4. Pod nadjazdom prechádza cesta III. triedy z Pustého Čemerného do Strážskeho.

Pokračujem ďalej po koľaji spojky, ktorá je znova obklopená drevinami. Po ľavej strane míňam pár malých rodinných domov a z pravej strany cez krovie už vidno približujúcu sa trať 193. To sa blíži km 0,2 a pred sebou vidím návestidlo LHc návestiace návesť Stoj. Toto návestidlo riadi jazdu vlaku zo spojky na trať 193 smerom k Nižnému Hrabovcu. Koľaj spojky mám po ľavej ruke, čiastočne zakrytú krovím, po pravej ruke je v súbehu trať 193. Znova sa tu nachádza dvojica výmen, tentoraz č. 31 a 32 a iba pár metrov dlhá odvratná koľaj. V priestore medzi ukončením odvratnej koľaje a výmenou č. 32 vidno zvyšky výhybkárskeho stanovišťa. Tu zdokumentujem, čo sa dá a poberám sa ešte k návestidlu HS od smeru Prešov, kde som prehliadku spojky ukončil.

Záverom chcem poďakovať "Vihorlatovi" a "traťovakovi" za konzultácie počas prípravy textu.

František Sakalik


Galéria k článku

Počet: 52     Stránky: / 2        

Foto Náčrt zapojenia spojky k trati 191 a 193, spojka j ...

Foto Trať 191 - pohľad na vchodové návestidlo, v diaľke ...

Foto Pokročil som o cca 100 m severne, navŕšená kopa vľ ...

Foto Pohľad späť na odvratnú koľaj končiacu v nenápadne ...

Foto Priestor výmeny č. 34, naľavo od skrinky transform ...

Foto Domček musel byť znesený dosť dávno © František Sa ...

Foto Výhybka č. 34 bez srdcovky © František Sakalik.

Foto Okolie výmeny č. 33 v km 53,4 © František Sakalik.

Foto Pohľad na návestidlo LMc, stále poctivo návestiace ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 13         Výpis:    
» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 089 5.4.2017 20:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Pekne zdokumentované. Všetko poprášené magickou zelenou ako z príbehov o Harry Potterovi.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 945 5.4.2017 18:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Taky se mi líbí, jak rostou mohutné stromy uprostšed kolejí.

» Martin751 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 310 5.4.2017 14:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Potvrdzujem na spojke v 90-tych rokoch odstavenú po niekoľko rokov súpravu plošinových vozňov Res. Už vtedy to aj s vozňami hodne zarástlo krovím a asi sa dosť potrápili s ich vysekávaním z "náruče prírody", keď ich chceli odtiaľ dostať. Inak pozerám, že na spojke sú síce návestidlá AŽD 65, ale ostatné okolo museli byť vymenené ak sa dobre pamätám len nedávno (rok - dva dozadu ).

» Matias Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 030 5.4.2017 7:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

spojka trvalo obsadená
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

» Matias Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 030 5.4.2017 7:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Feroo super report, už som tam bol veľa krát ale nikdy som sa tam nebol pozrieť, musím ísť na služobku

Bánovecká sa používa, ale Michaľanská a Strážkovská nie, čo je škoda, máme vlaky, pri ktorých by som ich vedeli využiť len do Hrabovca je dosť nákladných ktoré by nemuseli obiehať v Strážskom...

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 711 4.4.2017 23:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Bánovecká spojka sa nepoužíva? V roku 2013 som tam bol a koľajnice boli riadne vyleštené. Jazdili po nich vlaky. Aj počas výluky medzi Trebišovom a Bánovcami v máji 2015 chodili vlaky z Maťoviec do Strážskeho cez spojku v Bánovciach. Neviem, ako je to tam teraz.

» pegas752 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 4.4.2017 22:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Díky Fery za zaujímavý článok. Zabudnuté trate majú v sebe zvláštne čaro.

» Marko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 156 4.4.2017 19:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Ďakujem za aktuálne informácie o jednej zo železničných spojok na Slovensku. Keď som sa pokúšal urobiť prehľad o železničných spojkách, mapoval som ich niekoľko rokov, pričom vtedy aktuálny stav niektorých som len odhadoval:

http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/001657-Zeleznicne-spojky/

Takto je jasné, ako na tom tá Strážčanská spojka v roku 2017 je...

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 945 4.4.2017 18:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

Dák za reportáž a fotky.fotka číslo 19 je dobrá

» hradek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 075 4.4.2017 16:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Spojka v Strážskom - súčasný stav

je síce pravda, že mašiny nejazdia na farbu, ale tá 752 je fakt skvost

nasledujúce príspevky »