Dokumentace provozu na nádraží v Čelákovicích a probíhající peronizace

» Návrat

Pridané: 12.4.2017 8:00
Autor: Pavel Šmídek, nick: » pavlos26

Dokumentace provozu na nádraží v Čelákovicích a probíhající peronizace V úterý 23. 3. 2017 jsem si udělal výlet z Prahy do Čelákovic, abych zachytil aktuální stav železniční stanice, práce na peronizaci a provoz na nádraží. Cílem stavby je zvýšit bezpečnost cestujících a umožnit zkrácení půlhodinového taktu osobních vlaků na polovinu.

Žst. Čelákovice leží na trati Lysá nad Labem – Praha a je odbočnou pro trať do Neratovic, resp. také Mochova, která je ovšem již několik let bez pravidelné osobní dopravy. V rámci PID v ní navazuje několik autobusových linek, a tvoří tak významný dopravní uzel. Jeho hlavním limitujícím prvkem je ovšem původní konfigurace kolejiště s úrovňovými nástupišti a traťovou rychlostí pouze 80 km/h. Rekonstrukce této stanice započala před několika týdny, a tak jsem se rozhodl zdokumentovat stávající stav včetně provozu na nádraží.

Do Čelákovic jsem vyrazil Os 9419 s odjezdem v 14:21 a ještě se mě na stejném nástupišti podařilo zachytit Os 7776 společnosti KŽC do stanice Praha-Čakovice.


471.039-8 připraven na odjezd do Milovic v 14:21 © Pavel Šmídek

Na nádraží následovala krátká dokumentace provozu, kde každou půlhodinu jede v pravidelných intervalech osobní vlak do Prahy, osobní vlak do Kolína nebo Milovic, každou hodinu osobní vlak do Neratovic a projíždí rychlíky z Prahy do Hradce Králové a naopak.


809.350-2 připraven na odjezd do Neratovic v 15:37 a vpravo osobák do Kolína © Pavel Šmídek

Dále mě zde zaujala prodejna pečiva s malým bistrem a posezením, tak jsem vešel dovnitř a při malém pivu jsem se kochal nádhernými fotkami parních mašinek na zdi.


Pekárna, která funguje také jako nádražní bistro © Pavel Šmídek

Potom dorazil Peter Bado, člověk znalý místních poměrů, a vyrazili jsme fotit na místa, kam bych se nedostal, a mohl jsem tak částečně zachytit probíhající rekonstrukci a provoz z dalších míst na nádraží.


Provoz nádraží Čelákovice a probíhající rekonstrukce © Pavel Šmídek

Předem jsem si na stránkách města Čelakovice zjistil, že cílem výstavby nástupišť a podchodů v železniční stanici Čelákovice je zvýšit kapacitu tratě a umožnit pravidelný interval osobních vlaků 15 minut mezi Prahou a Čelákovicemi, zvýšit bezpečnost cestujících při přístupu k vlakům, umožnit jim bezbariérový nástup do vlaků a vytvořit nové propojení pro pěší mezi ulicemi Kollárova a Mochovská a mezi výpravní budovou a lokalitou Krátká Linva. Rovněž byly odstraněny zastaralé stavby. Na konci galerie je zachycen stav v počátku stavby.


Demolice nákladní pokladny © Peter Bado

Stavba zahrnuje rekonstrukci celého kolejiště stanice od km 7,573 do km 9,075. Rovněž bude provedena sanace pražcového podloží včetně zlepšení vlastností zemní pláně. Proběhne výstavba nových nástupišť s pevnou hranou. Na stávajících mostních objektech dojde k náhradě nosných konstrukcí novými s železobetonovou deskou a zabetonovanými ocelovými nosníky. Práce se dotknou i trakčního vedení a energetických zařízení, zabezpečovacího a sdělovacího zařízení.


797.704-4 a probíhající rekonstrukce tratě © Pavel Šmídek

Přešli jsme na protější stranu a za chvíli projel rychlík do Prahy.


Provoz nádraží Čelákovice a probíhající rekonstrukce © Pavel Šmídek

Následně jsme se přesunuli na opačný konec nádraží, kde se odpojuje trať 074 do Neratovic a trať 233 do Mochova.


Provoz nádraží Čelákovice a probíhající rekonstrukce © Pavel Šmídek

Nakonec jsem se s Peterem rozloučil a já pokračoval osobákem do Prahy. Počasí tento den přálo a to byl taky důvod udělat tuto malou reportáž a hlavně zachytit nádraží ještě téměř v původním stavu.

Chtěl bych poděkovat Maxipsovi za pomoc s úpravou fotek.

Pavel Šmídek


Galéria k článku

Počet: 49     Stránky: / 2        

Foto 28.03.2017 - Praha mas.n.: 471.039-8 připraven na ...

Foto 28.03.2017 - Praha mas.n.: 810.381-4 společnosti K ...

Foto 28.03.2017 - Praha mas.n.: 810.381-4 společnosti K ...

Foto 28.03.2017 - nádraží Čelákovice © Pavel Šmídek

Foto 28.03.2017 - nádraží Čelákovice © Pavel Šmídek

Foto 28.03.2017 - nádraží Čelákovice © Pavel Šmídek

Foto 28.03.2017 - Čelákovice: pekárna, která funguje ta ...

Foto 28.03.2017 - Čelákovice: pekárna, která funguje ta ...

Foto 28.03.2017 - Čelákovice: pekárna, která funguje ta ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 1         Výpis:    
» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 322 12.4.2017 9:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Dokumentace provozu na nádraží v Čelákovicích a probíhající peronizace

Dekuji za peknou reportáz. Krom nekolika skolení v míste samém a malé odlehlosti Rz Cechy stred, a dobrovolne-povinné návstevy posádky CA v Milovicích, vstoupila tato obec do mé osobní historie i tím, ze na tamním nádrazí (nekdy v 80. letech) kolínský strojmistr domazával strojním olejem z konve ojnicní tyc stroje 498.106 pri jakési slavnostní jízde. Stroj dle predpisu doprovázel, dokud stacil. A zapom2l jsem na skolní exkurzi do TOS a nemoznost pro normálního smrtelníka dostat se do tehdejsího tamního depozitáre...

Zejména dekuji za fotky pekárny, která funguje dustojne jako nádrazní bufác!