Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

» Návrat

Pridané: 24.5.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3 Jiný kraj, jiný mrav. Zatímco západní metropole se vydávají cestou kupování nových vozidel, v bývalém Východním bloku na nové tramvaje často chybí prostředky. Města tak řeší tíživou situaci nákupem ojetin nebo modernizacemi stávajícího vozového parku, případně alespoň zajištěním kvalitní základní údržby.

Modernizační práce se ve většině případů soustředí na výměnu výzbroje, která byla hlavním tématem v 90. letech v Německu (rekonstrukce tramvají Tatra). Na podobná vylepšení narazíme i v Budapešti (tramvaje Ganz KCSV7) a Polsku (různé modernizace Konstalů 105Na). Všechny tyto práce ale mají jedno společné – zpravidla se zasahovalo pouze do elektrické části vozidla, případně designu čela (např. polský Moderus Alfa). V minulosti se také navyšovala kapacita tramvají přidáním nízkopodlažního článku do staré dvoučlánkové tramvaje (např. Graz).

Značné množství českých měst a Košice se vydaly cestou jedno- až tříčlánkových tramvají Vario, přičemž v některých případech se jedná o modernizace tramvají Tatra, jindy o úplně nová vozidla. Některé dopravní podniky si nelogicky pořizují sólo tramvaje, přestože je provozují trvale ve dvojicích (např. Olomouc a VarioLF+/o). Zásadní změnou je proměna vnějšího designu a především významný zásah do konstrukce původní tramvaje Tatra. Ve skutečnosti se musí celá tramvaj vyrobit nově, ze starého vozidla se použijí pouze některé malé komponenty (pokud vůbec). Délka se v případě T3/VarioLF prodlouží o 1100 mm (jedno okno na bočnici navíc), čímž se zvětší nízkopodlažní část na smysluplnou velikost, a prostřední dveře jsou díky tomu přesně uprostřed délky tramvaje.


Interiér tramvaje T3R.PV v Jablonci nad Nisou © Dominik Havel, 8. 8. 2016

Naproti tomu Praha (a pro úplnost i Liberec a částečně i jiná města), kolébka tramvají T3, se vydala jinou cestou a nadále lpí na původním designu vozů T3. V letech 2003 – 2007 nakoupila 35 novostaveb vysokopodlažních tramvají T3R.PV, které využívají skříň VarCB3 od Pragoimexu a KOS Krnov (dnes Aliance TW Team – spolu s VKV Praha). Do českých měst i Bratislavy byly tyto tramvaje dodány s čelem od Františka Kardause (autor designu T3), po nových čelech „Pelikán“ (u nás na tramvajích Vario) byla poptávka pouze v chorvatském městě Osijek a ruském Volgogradu (pozdější objednávky než v případě českých měst). A protože bylo potřeba, aby soupravy vypadaly uceleně, původní čela dostaly i nové tramvaje T3R.PLF, které jezdí spojené s T3R.PV. Avšak není to jen design, čím se tyto tramvaje od VariíLF odlišují – jsou zastaralé i po technické stránce, jelikož nemají asynchronní výzbroj.

Dopravní podnik však stále nemá tramvají T3 dost a v pátek 19. 5. 2017 přišla do Prahy první T3R.P, která je „papírovou“ modernizací už modernizovaných tramvají T3, kterým končila životnost. Koncepčně připomíná T3R.PLF. Do příštího roku bude dodáno až 90 tramvají za 700 milionů korun (7,8 mil. Kč za kus). Otázka ale je, zda nové tramvaje vypadají nově, jsou schopny přilákat nové cestující a ty stávající potěší, a zároveň čím je laik na první pohled rozezná od těch „ryze historických“ na nostalgické lince 23.

Vypadají T3R.P jako nová tramvaj?

Nebylo by lepší místo 45 souprav T3R.P pořídit 10 Škoda 15T nebo 16 pětičlánkových CAF Urbos 3?

Měla by Praha zachovávat T3 i na běžných linkách, nebo pouze na speciální historické?

Úvodní snímek: T3R.PLF přijíždí do zastávky Geologická v Praze © Dominik Havel, 27. 8. 2016

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 34     Stránky: / 2     Výpis:    
» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 054 28.5.2017 11:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Jožo K.: Že je něco na úrovni dnešní doby - to je pochvala, nebo neúprosná kritika?

» Jožo K. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 254 28.5.2017 9:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Aké si mesto objedná, také má. Ja osobne z pozície cestujúceho si veľmi pochvaľujem bratislavské škodovky, ktorými cestujem každý deň. Tichý chod a to aj na horších úsekoch, ľahký nástup vďaka nízkej podlahe, v lete klíme, v zime teplúčko. Toto je vozidlo na úrovni doby!

» EIO Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 27 27.5.2017 10:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Ad absurdum: Prečo potom rovno nereinkarnovať Kotěrov secesný dizajn? Veď aj ten je neoddeliteľne spätý s Prahou... Mne to už pripadá v prípade Prahy len ako kamufláž pri pretláčaní produkcie TWT do našich miest a to za každú cenu. Už len to lipnutie na sólo vozoch v dnešnej dobe je podozrivé.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 985 26.5.2017 21:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Zlámalík: Asi tak. Jenže CAF a Alstom nejsou národní výrobci, takže to je politicky neprůchodné.
Zazněl tu názor, že Kardausovo čelo by se mělo montovat na nové "housenky". Proboha, dokážete si představit CAFku s čelem T3??? A jak bychom si za ni připlatili!
Možná proto už bude Praha v budoucnu nakupovat pouze Evičky, protože ta úžasná Aliance TW Team by jistě dokázala na ni nalepit čelo T3, které ještě ve velkém vyrábí.

» Zlámalík Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 26.5.2017 16:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

T3 jako historické vozidlo ano. Ale i ten doubledecker je v základu nízkopodlažní... Proč se u nás pořád recyklují deriváty T3/PCC? No něco se ušetří, ale nevěřím, že při tendru na 100 tramvají s opcí na dalších 200 během 10 let by se i tyto tramvaje, jako Citadis nebo ten Urbos nedaly koupit za slušné peníze. Jenže v Brně by zas koupili jen 4 kusy, jako od všeho.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 854 26.5.2017 11:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Kik:
Souhlas. Původní T3 měly dva neduhy: splašený zrychlovač, takže cestovat vestoje bylo utrpení a mizernou izolaci elektroinstalace v podvozcích, což se poznalo hned, jak tramvaj projela první trochu hlubší louží, ale no to občas dojely i T1 a, i když velmi zřídka, i Křižíkovy dvouosáky. Tramvají se občas projedu a pokud mám na výběr, tak jednoznačně preferuji T3 původní, potom T3 s vanou, pak dlouho nic a teprve potom ForCity a až úplně nakonec Porsche. Naštěstí ještě vyškrábání po schodech zvládám.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 985 25.5.2017 18:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

ULFy a nové 15T mají klimu taky. Jak už jsem jinde psal, já hodnotím vozidla jako typ, tedy bez sedadel, která jsou ve vozidle rozmístěna tak, jak si nadiktuje zákazník. Takže upřednostňuji-li místa k sezení, dám tam více sedadel, chci-li, aby se cestující houpali na tyči, dám tam méně sedadel. Takováto variabilita je možná jen tam, kde je interiér co nejméně členitý. Zato v SORu, který má podesty všude, kam oko dohlédne, si sedačky už nikdo přizpůsobit nemůže. Dost podobně je na tom většina tramvají s podvozky uprostřed článku.

Mně se uspořádání 2+1 líbí nejvíce. Pokud jede cestujících normálně, všichni si sednou, jen ve špičce se stojí, ale zároveň je ulička dost široká na to, aby se jí dalo projít. Tohle třeba v SORu nejde - kvůli podestám jsou uličky úzké, dva se v uličce nevyhnou, a tak se dá stát jen v početných dveřích, což je otrava a zdržuje to provoz. Já považuji za maximum pohodlí 60 lidí v kloubovém SORu, což je přesně počet cestujících, který se do něj vejde, aniž by překážel v uličce nebo ve dveřích. Co na tom, že ROPID považuje za standard komfortu 90 lidí v SORu...

» kik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 186 25.5.2017 18:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Souhlasím s tím co tady už zaznělo - T3 k Praze prostě patří stejně tak jako k Londýnu double-decktery či černé taxíky. A přiznám se že raději jedu jedu T3-jkou než T6-tkou. U té T6 mi vadí ten protivný signál při zavírání dveří a sedačky vedle sebe. Ta u okna bývá často prázdná protože se nikomu nechce lézt do uličky přes vedle sedící osoby. A nejpohodlnější pro mě jsou stále původní plastové sedačky s vyhříváním.

» mrkvakj Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 99 25.5.2017 17:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Dominik, prepac, ale 15T ani ULF za dobru tramku nepovazujem, uz len z dovodu, ze ked sa obsadia vsetky miesta na sedenie, tak nieje pomaly kde stat bez toho, aby si zavadzal. Ako najlepsiu moznost vidim nase 29/30T su tam aj miesta na sedenie bez podest, da sa tam stat, je to nova tramka, ma klimu a 2otocne podvozky na krajoch.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 054 25.5.2017 16:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pouto mezi Prahou a tramvajemi T3

Ale jednu nevýhodu nízkopodlažní tramvaje mají: Berou nám mladejm klukům možnost prokazovat galantnost fešné mamině s kočárkem a hned se jí nabídnout, že pomůžeme s kočárkem do vozu a z vozu a když není v dohledu papá od toho roběte, existuje-li vůbec, tak ji doprovodit... o tohle nás nízkopodlažní tramvaj připravila.

nasledujúce príspevky »