Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

» Návrat

Pridané: 4.6.2017 8:00
Autor: Helmut Böhme, nick: » wxdf

Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom Dňa 21.5.2017 som odišiel prvým regionálnym expresom do Lipska. Mojim cieľom bolo mestečko Laucha an der Unstrut v Sasku-Anhaltsku, kde mal premávať vlak s parným rušnom. V Lipsku som mal asi hodinový pobyt – keby som už mal nohu zasa úplne v poriadku, bol by som možno stihol prechod z 21. nástupišťa na 8. počas dvoch minút, a tak aj skorší spoj.

 

 

 

Navyše som bol aj ustatý, lebo tento môj výlet bezprostredne nadväzoval na Noc múzeí a galérií v Bratislave, na tomto mieste nedávno opísanú. Tak som mohol aspoň vyfotiť vlak spoločnosti Press, ktorá prevádzkuje nielen úzkorozchodné trate.


204.044-6 dopravcu Press s pracovným vlakom

Ďalej ma prepravovala „súkromná“ (v skutočnosti patrí holandským štátnym dráham) spoločnosť Abellio, ktorá ale uznáva aj cestovné lístky DB (mal som Sachsen-Ticket). Servisný personál mi ponúkol kávu a drobné občerstvenie, čo som ale odmietol – keď na stanici dostanem z automatu kávu za 70 centov, prečo by som mal vo vlaku zaplatiť 1,40 €? Že to ide kalkulovať aj priaznivejšie, ukazuje na východe saský dopravca ODEG


Elektrická jednotka firmy Abellio na lipskej hlavnej stanici

Po ceste sme išli okolo vlakotvornej stanice Großkorbetha, kde je vždy čulý ruch, najmä kvôli známym chemickým závodom Leuna-Werke.


Stanica Großkorbetha z vlaku

Vystúpil som na stanici Naumburg (Saale), ktorou krátko nato prešiel pracovný vlak.


Zaujímavá súprava zachytená bohužiaľ iba takto

Potom som nastúpil do električky, ktorá kedysi premávala ako okružná linka, jedna v smere pohybu hodinových ručičiek a druhá opačne. Je to najmenšia električková prevádzka v Nemecku, momentálne v dĺžke 2,5 km.


Električky u hlavnej stanice v Naumburgu

Ako žiak som v roku 1970 fotil križovanie električiek na námestí, kde teraz koľaje už nie sú. Existuje povesť, že mesto obliehal Prokop Holý a učiteľ s deťmi v bielych šatách ho išiel prosiť o milosť. Husitský vojvodca tým vraj bol tak dojatý, že im daroval čerešne a tiahol ďalej. Každý rok sa na pamiatku tejto udalosti koná sprievod. Keď som na ňom kedysi bol, starší vodič električky sa chcel sprievodu vyhnúť a cúval. Pritom sa mu ale zberač sklopil a spadol na strechu. Za chvíľku sa objavil pracovník z vozovne, vynadal mu, uviazal zvyšky zberača lanom a potom poškodenú električku druhý motorový vozeň odtiahol.

Po roku 1991 bola linka niekoľko rokov mimo prevádzky a uvažovalo sa o zrušení trate. Až od 31. 3. 2007 existuje zasa pravidelná prevádzka s polhodinovým intervalom. Podrobnejšie sa o tom zmieňuje nemecká Wikipedia.


Električka na konečnej Vogelwiese v Naumburgu

Ako jediný cestujúci som cestu filmoval a trochu sa rozprával s vodičom električky. Naspäť už išiel väčší počet cestujúcich. Pri stanici stál autobus linky nahradzujúcej zrušené vlaky na trase Naumburg – Zeitz, ktorý napokon odišiel prázdny.


Autobus pred stanicou Naumburg

Na stanici som zachytil vlak do stanice Wangen, z ktorej síce koľaje vedú ďalej do Artemu, ale po nich chodia už iba príležitostné zvláštne vlaky, pretože Durínsko odmieta objednať tam vlaky pravidelné. Turistickou atrakciou Wangenu je miesto nálezu tzv. nebeského kotúča, ktorý hľadači pokladov nelegálne vykopali, boli za to zadržaní a ich nález prešiel do rúk štátu.


Vlak do stanice Wangen

Ja som z Naumburgu išiel po Unstrutbahn do mestečka Laucha, kde som navštívil výstavu o trati.


Bývalé koľajisko stanice Laucha

Potom som si stanicu zdokumentoval. Tam, kde je teraz iba tráva, boli kedysi koľaje a dokonca točňa.


Súčasná podoba stanice Laucha

Bol zrušený aj podchod (na nasledujúcej snímke šedivý prístrešok vľavo od výpravnej budovy), vstup do neho je zamurovaný.


Stanica z uličnej strany

Nástupište bolo upravené a vybavené úrovňovým prechodom cez koľaj.


Nový prístup k vlakom

Zo stanice Laucha kedysi odbočovala trať smer Kölleda, jej koľaje do stanice Lossa (Finne) sice ešte existujú, ale boli naposledy použivané ešte Sovietskou armádou. Ako je vidno, priroda si už dobyla terén späť.


Pozostatky začiatku trate Laucha - Kölleda

Úsek Kölleda - Lossa prestavali na cyklochodník. Sice existuje spolok, ktorý usiluje o obnovenie dopravy v úseku Lossa – Laucha, to ale nie je realistické, najmä preto, že Spolkový dráhový úrad navrhol trať na zrušenie. V stanici Laucha práve chystali výmenu návestidiel na hlavnej, dnes už jedinej trati.


Mechaniky tu už dlho nebudú, ...


… lebo ich nástupcovia sú už pripravení

Napokon som sa dočkal zlatého klinca svojho celodenného putovania, zvláštneho parného vlaku so strojom 41.1144-9 na čele.


Parný vlak opustil mestečko Laucha smerom na Karsdorf


Parný vlak v stanici Karsdorf

Pôvodne mal zvláštny vlak premávať po celej trase. V skutočnosti prešiel iba tam a späť v jej krátkom úseku, pričom na zvyšok zvláštnych spojov bol nasadený motorový vozeň, Ferkeltaxi. To ma nebavilo, a preto som sa vrátil domov do Drážďan. Kvôli „inteligentnej“ tvorbe cestovného poriadku zasa s hodinovým pobytom na stanici v Naumburgu, lebo keď môj vlak prišiel k 5. nástupišťu, prípoj v tu istú minútu odchádzal od 1. nástupišťa.

Prepracoval a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Helmut Böhme

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 22     Stránky: / 2     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 574 8.6.2017 11:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

Cmelak:
Ať žije bezohledný kapitalismu, podporovaný sobeckostí a blbostí. Bohužel, až i těm největším idiotům dojde, že tento systém je prostě špatný, bude už na nápravu beznadějně pozdě.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 066 6.6.2017 15:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

Ja si viem predstavit aj "efektivnejsi" sposob likvidácie starych bateriek. Staci presvedcit zopar idiotov v parlamente a zacnu vyberat "srotovne" na stare baterky ( pamätate sa na listky, ktore sme museli kupit ku kazdej chladnicke ci zarivke nedavno pri stahovani som nasiel asi tucet - len uz ziadny obchod nechce mi vratit tieto zálohy - pritom uz doma nemame ani jednu zarivku).
Tzn uz budu vopred penize a budu ihned aj ochotni podnikatelia, ktori akumulatory "odborne" likviduju. Clovek ich potom uvidi len vo "fabrikach" v Eritrei, Sudanu a inde, kde male deti z nich budu vyrábat velmi uziticne predmety....o jedovatosti nemaju ani len potuchy.
Dotycny velkopodnikatel dokonca sa dostane aj do telky a bude hlásat ako dobre sa stara o pracu v Afrike.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 574 6.6.2017 13:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

Cmelak:
To samé v Praze. Trolejbusy se zlikvidovaly a teď se dělají pokusy, (bylo jich několik a všechny skončily špatně), s elektrobusem. Poslední verze jezdí ze Želivského a na rozdíl od těch předchozích, má dobíjecí troleje. Zatím se dobíjí jen na Želivárně, až se časem baterie zdegradují a jejich kapacita klesne, bude se počet dobíjecích zastávek zvyšovat a skončí to tak, že baterie se z vozidla vyndají a trasa zadrátuje kompletně. Jenom mi není zcela jasné, co se pak s těmi bateriemi, plnými vysoce toxických, žíravých a při kontaktu s mokrem explodujících chemikálií bude dělat. Nejspíš vznikne nějaká firma, která bude rejžovat na tom, že ty baterky bude ,,ekologicky" likvidovat. A ekologická likvidace u nás vypadá tak, že když se rušily pevné linky, sbíral Telecom klasické telefony, (kdo chtěl zrušit pevnou linku, musel vrátit telefon) a házel je na Kladně do šachty dolu Max. A protože dolů, kde skončila těžba u nás ještě pár je, tak s likvidací těch baterii určitě problém nebude - než se ty jedy někde objeví v nějakém vodojemu.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 066 6.6.2017 7:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

Take periody my starsi sme uz zazili niekolko. Kolko miest je u nás ci u susedov, kde mudri likvidovali trolejbusy, aby potom neskor uvazovali o znovuzavedenie alebo to aj opät zaviedli.
Dnes su uz aj hybridne trolejbusy, co by mohli byt aj v Kosiciach.
Co sa tyka elektroaut a busov som trochu skepticky. Dnes tlacia do nasich hlav z kazdej strany ekologicke vyhody takeho riesenia. Nikto vsak ani slovo zatial nestratil na to, aby vysvetlil co sa bude diat za 7-14 rokov s tymi akumulatormi, ktore budu musiet byt vymenene. (zase to budu posielat do Afriky, aby ti chudáci ich rozobrali a ziskali pouzitelne suroviny a otravny zbytok tam vychadzovali na skladky?).


» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 711 5.6.2017 20:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

Cmelak: V Košiciach je to trochu na hlavu. Tu sa likviduje pomerne dôležitá trolejbusová trať. Najprv sa zastavila trolejbusová premávka kvôli rekonštrukcii električkových tratí. Trolejbusy rozkopané ulice nevedeli obísť. Teraz, keď už rok sú tieto rozkopávky ukončené, trolejbus sa neobnovil, vraj by trebalo obnoviť trolejové vedenie a to je dosť drahé, tak sa nakúpili elektrické autobusy na baterky, ale tie sa im ešte nepodarilo ani naštartovať. Neviem si predstaviť, že elektrický autobus sa bude šplhať do kopcov na Furču. Proste jeden veľký tunel. Slovenský folklór.


» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 066 5.6.2017 14:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

Dnes zazijeme sucasne aj obnovenie podobnych dráh. Aut pribudlo, parkoviska nie su, a ludia nechcu ani smradlave autobusy. Takmer denne citat o obnoveni trolejbusovej a tramvajovej dopravy kdesy vo svete. Paradoxom je, ze tu diskutujete a tieto male prevadzky, ked vsak pozrieme trochu do sveta, novo vybudovane trate len málokedy byvaju dlhsie alebo siet rozsiahlejsia.
Videl som nove mestske drahy aj v USA aj inde. Je smutne, ked po vojne likvidovali stovky km mestskych dráh a dnes hrdinsky sa hlásia ked sa im podari vybudovat nejaky novy usek s 2-10 km dlzkou.

Preto si myslim, ze podobne minidráhy maju nadalej opodstatnenie hlavne pre ludi okolo trate.kazdy nahradeny autobus ci auto je len uspech pre vsetkych.
Len pre vasu informaciu v poslednych mesiacoch obnovili trolejbusovu dopravu v Rumunsku ako aj na Novim Zealande.

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 379 5.6.2017 14:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Dominiku, ten trend se pomalu obrátí

dokonce mně volali minulý týden, zda nechci zase pracovat na oboru počítačové techniky. Jenže rok před důchodem se mi už nechce.
Pravda, venkov se vysídlí, protože většinou ani robota, ani obchody nejsou. V městech ale chybějí odbornici, a tak všude jsou nábory, aby se lidé, co po roku 1989 utíkali na západ, se vrátili : http://www.welcomecenter-sachsen-anhalt.de/home.html
V televizí ukázali příklady - rodina, co se přestěhovala z Krušných hor do Stuttgartu, se vrátila a hned obě rodiče našli v rodném městě robotu.
Bohužel se ale přestěhují i nežádoucí lidé - pravě v tom Naumburgu provozuje kurdský klan restaurace a místo toho, aby byli vděčně, že dostali asyl, prodávají tam drogy a přou se s policii, protože nehodlají uznávat německé zákony.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 475 5.6.2017 14:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: povoz

Abychom si to příliš nezjednodušili, prvním prostředkem MHD byl koňmi tahaný omnibus. Ale i taxíky měly své předchůdce - od starověkých nájemných nosítek až po pozdější nájemné kočáry či drožky. Nicméně převládala sice nepohodlná, ale operativní a lidskému zdraví prospěšná IPD (individuální pěší doprava).

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 843 5.6.2017 13:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

Tramvaje vznikaly v době, kdy jedinou alternativou VHD byl povoz. Ve většině případů šlo o napojení centra na nádraží, vlak totiž představoval jedinou možnost přepravy na delší vzdálenosti. Jenže dnes je situace jiná - VHD musí o cestující bojovat, a přestože lidí ve městě přibylo, cestujících ubylo. Avšak Sasko-Anhaltsko (a většina NDR) mají ještě další průšvih, že jim stabilně ubývají i ti obyvatelé...

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 234 5.6.2017 12:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mnohé zaujímavosti z cesty za jedným parným vlakom

pro wxdf:

Velké nebo malé mesto pro tramvaj - nezajímavé. Kdysi mne facinoval prechod pres koleje v "Termalbad Wiesenbad". Proste se zavelelo, a nejaký Sasík to provedl. Nejen dobre, ale i krásne.

nasledujúce príspevky »