Semmeringský úpätný tunel

» Návrat

Pridané: 25.6.2017 8:00
Autor: Eugen Takács, nick: » Cmelak

Semmeringský úpätný tunel Po dlhšej pauze som sa pozrel na pokrok na stavbe tunela pod masívom Semmering v Rakúsku. Ako je známe, prvá horská dráha na svete vznikla práve cez Semmering, keď v druhej polovici 19. storočia pod vedením rytiera Ghegu postavili trať medzi Gloggnitzom a Mürzzuschlagom, ktorá je dnes súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

 

 

 

 

Táto trať s prekrásnymi mostmi a komplikovaným trasovaním dodnes funguje ako jeden z hlavných koridorov našich južných susedov. Len obdivovať možno Ghegu a jeho skupinu, že dokázali postaviť také dielo, ktoré už viac ako 160 rokov slúži svojmu účelu. Samozrejme súčasne je aj prekážkou pokroku so svojimi malými oblúkmi a veľkými stúpaniami. To mohli viacerí cestujúci už zažiť odkedy sú moderné súpravy ÖBB railjet pripustené aj na túto trať, aké ťažkosti robia malé oblúky tesne spojeným vagónom v modernej netrakčnej jednotke.

Preto ÖBB ešte v roku 2005 zadali projekt na stavbu nového úpätného tunela pod horským masívom. Pred oficiálnym zadaním projektanti štvrťročne konzultovali s miestnymi obyvateľmi jeho trasovanie a nakoniec z troch alternatív vybrali dnešnú verziu. A tá bola žiaľ ešte niekoľkokrát napadnutá rôznymi organizáciami a dokonca prípravy na výstavbu tunela museli aj na dlhšiu dobu prerušiť. V roku 2015 boli všetky prekážky stavby prekonané a s plným elánom sa dali stavitelia do práce. Plánované dokončenie 27 km dlhého tunela je v roku 2026.


Stará a nová trasa trate medzi stanicami Gloggnitz a Mürzzuschlag; zdroj: ÖBB

Celý projekt je rozdelený na tri úseky:

SBT 1.1 je od Gloggnitzu po Fröschnitzgraben,
SBT 2.1 je od Fröschnitzgraben po Grautschenhof,
SBT 3.1 je od Grautschenhof po Mürzzuschlag.

Každý úsek má samostatný prístup, t.j. šachty, ktoré neskôr budú slúžiť ako núdzové vchody do tunela. Tieto projekty sú úplne samostatné zadania a k nim nepatria napr. portály na oboch koncoch, ani železničná technika ako položenie koľají, zabezpečovacieho zariadenia atď.

Na razenie tunela zvolili celkom zaujímavú technológiu. Zo severu smerom na juh od medzistanice Fröschnitzgraben pracujú klasickou metódou, tj. s výbušninami rozbíjajú masív a bagrami nakladajú materiál na dlhé transportéry, ktoré horninu vyvážajú na skládku u Longsgraben. Opačným smerom na sever nasadia dve obrovské vrtné súpravy. Tunelový úsek do Gloggnitzu bude vŕtaný z oboch strán, nakoľko od Gloggnitzu je treba vybudovať nielen portály, ale aj veľmi komplexné pomocné šachty. Tunelári tu používajú opäť klasickú metódu ťažby, t.j. výbušniny a bagre. Dlhý pásový transportér z tunela vyváža odpad na medziskládku pri starej trati, odkiaľ špeciálnymi samovýsypnými vagónmi odvážajú horninu.


Schéma tunela; zdroj: ÖBB

Budovanie tunela vyžaduje aj veľmi komplikované vedľajšie opatrenia. Napríklad k druhému úseku je len obmedzený cestný prístup a okolité osady nepovolili presun vybagrovanej horniny po cestách, preto museli pri osade Schottwien zriadiť lokálnu skládku a k nej aj pomerne náročnú horskú cestu pre ťažké auta. Aby pri vstupe do šachty bolo všetko bezpečné, museli vytvoriť pomerne náročnú stavebnú plošinu, vlastne museli tam nanosiť obrovské množstvo zeminy a všetko to stabilizovať na 10 rokov. Na tejto plošine stoja dnes výrobné haly, kancelárie a parkoviska pre ťažké vozidlá.

V prvom úseku od Glognitzu zvolili klasickú ťažobnú technológiu s výbušninami a bagrami, lebo štruktúra masívu je na tomto úseku najkomplikovanejšia. V zriadenom informačnom stredisku sa návštevníci môžu presvedčiť o skladbe horniny, v ktorej sa nachádza takmer všetko od piesku až po žulu. Naraz vŕtajú dve paralelné tunelové rúry a na každom kilometri je spojovací tunel medzi nimi. Nie raz musia pred vŕtaním stabilizovať okolitú horninu, aby potom ťažba bola plynulejšia. Pomocou zvláštnych injektorov natlačia do horniny špeciálne lepidlo, ktoré stabilizuje terén okolo budúcej tunelovej rúry.


Stavenisko Fröschnitzgraben © Eugen Takács

Pri vchode u Fröschnitzgraben bol vybudovaný 2,3 km dlhý pásový transportér, ktorý ušetrí denne až 300 jázd nákladných áut a počas stavby prepraví až 3 mil. kubických metrov zeminy a skaly na novú skládku. V prvej etape na tomto úseku vytvoria jednu obrovskú jaskyňu s plochou okolo 11 000 m2 pre výrobné a pracovné účely a aj pre obrovské stroje, ktoré budú pracovať v tuneloch. Po dokončení tunela túto umelú jaskyňu prestavia na núdzovú podzemnú zastávku. Tu poskladajú aj dve vrtné súpravy pre tunelové rúry smerom do Gloggnitz.

ÖBB na viacerých miestach tejto megastavby postavili veľmi pekné a účelné informačné strediská, kde návštevníci môžu získať podrobné informácie o stavbe a o aktuálnom stave stavebných prác. Nezabudli ani na deti, pre ktorých sú pripravené zaujímavé modely a miniaturizované mechanizmy na simulovanie tunelových prác. A aj ochrancovia prírody si prídu na svoje informáciami o ochrane prírody okolo stavby, nájdeme tam aj fotografie vzácnych zvierat a rastlín z okolia stavby.


Informačné stredisko v Gloggnitze © Eugen Takács

Zdroje a odkazy:

  1. Horská dráha Semmering – Wikipedie
  2. Semmerinský úpatní tunel – Wikipedie
  3. Semmering-Basistunnel – Wikipedia (nemecky)
  4. ÖBB-Infrastruktur - Semmering-Basistunnel – oficiálne stránky (nemecky)
  5. Pätný tunel – Wikipédia - k použitému pojmu úpätný
  6. Světové dědictví – Wikipedie
  7. Carl von Ghega – Wikipedia (nemecky)

Úvodná snímka: Okrem vlastných tunelov sa pod zemou budujú aj ďalšie priestory © ÖBB/Ebner

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Eugen Takács


Galéria k článku

Počet: 46     Stránky: / 2        

Foto Severný portál u Gloggnitzu; 07.05.2017 © Ing. Eug ...

Foto Stavenisko u Gloggnitzu; 07.05.2017 © Ing. Eugen T ...

Foto Názorná mapa v informačnom stredisku; 07.05.2017 © ...

Foto Čeľuste vrtnej súpravy; 07.05.2017 © Ing. Eugen Ta ...

Foto Znázornenie stavby v mierke 1:1 v infostredisku; 0 ...

Foto Práce v tuneli s klasickou technológiou; 07.05.201 ...

Foto V infostredisku; 07.05.2017 © Ing. Eugen Takács

Foto Infostredisko v Gloggnitze; 07.05.2017 © Ing. Euge ...

Foto Infostredisko v Gloggnitze; 07.05.2017 © Ing. Euge ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 52     Stránky: / 3     Výpis:    
» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 320 27.6.2017 17:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

pro maxipes:

Já to vedel, ze najdeme spolecnou platformu! Ale ani kvuli temto EPOteroristkám se nevzdám své náklonnosti k JE.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 819 27.6.2017 16:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

Opravdu, stále ještě silně pokulháváme za Západní Demokracií. Takovéto EPOteroristky bohužel u nás po ulicích dosud nechodí...

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 129 27.6.2017 15:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

EPOteroristky v okresnom plátku
RE: Semmeringský úpätný tunel

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 843 27.6.2017 14:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

Frantisek:
Ono je to velice jednoduché, stačí si zjistit, kdo z jakého dění profituje a z jakého zdroje je placen. (Bohužel, oficiální sdělovací prostředky pracují dle hesla: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej, takže ty skutečně pravdivé informace je třeba shánět z ,,pokoutních" zdrojů, stejně, jako za socíku). Protože všechno je jen a jen o penězích a o kšeftu, potom dlouho nic a teprve potom nastupují zbytečnosti, jako ideály, lidská práva, spravedlnost a další. Je to smutné, ale prostě je to tak a nikdy to jinak nebude.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 421 27.6.2017 14:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

Frantisku

Slovo pseudodemokracia som vymyslel ja a pracoval som pomaly v 30-40 statoch sveta a dalsich najmenej 30 som navstivil ( vcetne Severnej Korei), takze som tiez cosi videl a vyskusal na vlastnej kozi.
To slovo som nepouzil kvoli tomu, aby ste porovnavali rozne systemy, ale som popisal len fakty, s ktorym sa denne stretnes kdekolvek na svete, kde panuje udajne demokracia.
Mam dobreho priatela z USA, ktory sa prestahoval do Ciny, a zrejme mal na to dovod ( nielen manzelku :-) ). Takze vsetko je dost relativne a potrebujes uz dost dobre oci, aby si videl tie malickosti v spolocnosti, ktore nie vzdy su v takom poriadku, ako to citas v novinach ci vidis v televizii.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 446 27.6.2017 13:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

architekt: Žeby ePOteroristky? Zrejme nejaké externistky, realita býva u aktivistiek slabšia
azetdak: Voda z vodného zdroja Tunel ide do "Pohronského skupinového vodovodu". Tunel je najväčším zdrojom jeho harmaneckej vetvy, ktorá zásobuje 3/4 Zvolena. B. Bystricu zásobuje hlavne jeho druhá Jergalská vetva - to je voda z tej doliny smerom na Donovaly, kde často havarujú kamióny. Aj Harmanecký tunel odrezal predošlé pramene. Zacitujem odborníka:
... zdroj Harmanec-Tunel odvodňuje harmaneckú synklinálu. Najväčšie prítoky do tunela sú na styku vápencov a dolomitov. Tunel predstavuje mohutný drén podzemnej vody, ktorý sa prejavil zánikom prameňov a tokov v blízkom okolí. Tento zdroj je tvorený čiastkovými vývermi pozdĺž tunela v smere Harmanec - Čremošné, ktoré sú spoločne odvádzané do vodného zdroja (Némethy 1994).

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 348 27.6.2017 13:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

hm, je dobre citat clanky na tomto webe. jednak sa docitam o stavbe novej zeleznice, a jednak mi potom v diskuzii niektori ludia ukazu, ze vlastne sa radujem zbytocne, lebo vsetko aj tak stoji za h...o.
co je to ta pseudodemokracia? a kde ju mozem stretnut? doma? alebo za hranicami? presiel som kus sveta, ale (napriek vsetkym domacim neduhom) stale sa mi to tu pozdava viac ako v cinskej socialistickej demokracii (kde som rad, ale zit by som tam nechcel).
ekoteroristi? ano, to su ti, ktori zastavili pokrok na svk. a zastavuju ho aj inde, ako citam. postavime ich k muru? samo, ze len pre dobro demokracie. som aj ja ekoterorista, lebo som presvedceny, ze obchvat trencina (ak sa raz bude stavat) by nemal ist cez lesopark ale popod neho v tuneli?
a na zaver toto: pozrite si este raz, AKO ti pseudodemokraticki ekoteroristi z rakuska informuju svojich obcanov. a porovnajte si to s informovanim NASICH vladnych eko+demokratov o napr. stavbe hlavneho tahu. ja urcity malicky rozdiel vidim. vy nie?
a pre taketo 'nepodstatne' rozdiely sa ludia stahuju odtialto tam...

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 843 27.6.2017 12:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

Architekt:
S tou vodou to zase není až tak jednoznačné. Když se razil Čremošenský tunel, (kdysi nejdelší u ČSD), valilo se z něj v jednu chvíli až 750 l vody za sekundu a ještě dnes z něj každou sekundu teče, směrem k Harmanci, (do Čremošného teče poměrně dost vody také) kolem 120 - 150 l. Tato voda se hned u tunelu jímá a pouští do Banskobystrického vodovodu. Takže tunely mohou sloužit i jako zdroje pitné vody. Samozřejmě také mohou způsobit zánik stávajících vodních zdrojů, ale to záleží na konkrétní situaci na konkrétním místě; proslýchá se, že nové tunely u Plzně také pár vodních zdrojů strhly.

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 129 27.6.2017 11:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

Ekoteroristi používajú v A aj sofistikované metódy. organizácia Alliance For Nature naštartoval kampaň "Welterbe Semmering- POsieren aus PrOtest". Párujú krásu prírody s nahou kožou. Obávajú sa vraj straty pitnej vody pre región. Zaujali tým nielen Európanov, ale aj v Ázii. Tam sa ale Semmering dostáva do POzadia.

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 194 26.6.2017 22:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Semmeringský úpätný tunel

... Vidím, že aj v AT sa ekoteroristi činia ....

Nuz, aj napriek tomu postavili stvorkolajne westbahn od Viedne po Linz a od Worgl po Innsbruck.

A za par rokov navrtali tunely a postavili A2 v plnom profile od Grazu po Klagenfurt, stavaju Koralmtunnel, ktory bude na najblizsie obdobie najdlhsi v Rakusku, atd, atd, atd.

Nie, ze by som hajil kazdy nezmysel, ale u nas to zlyhava na inom, nie na "ekoteroristoch".

nasledujúce príspevky »