Naše téma: Pokladny nebo automaty?

» Návrat

Pridané: 26.6.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Pokladny nebo automaty? S rozvojem techniky jsme si navykli na vícero možností nákupu jízdních dokladů – webová stránka, mobilní aplikace, telefon, SMS, automaty apod. V této konkurenci se klasické pokladny začínají prodražovat. Dokážou je však automaty nahradit?

V městské hromadné dopravě má otázka uvedená v nadpisu jednoduché řešení – pokladny (kromě několika poboček DP) na zastávkách nikdy nebyly a automaty spíše doplňují prodejní partnery (typicky trafiky). Zato na železnici mají pokladny svoji tradici. Fungují zpravidla ve frekventovanějších bodech, aby urychlily (resp. umožnily) odbavení ve vlaku. Dnes už se ale nabízí jejich náhrada v podobě stroje, jehož údržba je mnohem nižší než plat dvou směn pokladních.

A kdo ve výsledku mzdové náklady platí? Vzhledem k tomu, že dopravce má právo na přiměřený zisk a provoz pokladen není zanedbatelná položka, můžeme říci, že plat pokladních se promítá do dotace, a pokladní tak ve výsledku dostávají výplatu od objednatele (ministerstvo dopravy, kraj). Aniž bychom znali konkrétní údaje, lze tvrdit, že pokladny jsou provozovány na úkor četnosti spojů zejména v okrajových polohách a kolem poledne, kde se snadno šetří.

Na druhou stranu cestující je zákazník, který uvítá osobní radu, a to zejména při mimořádnostech. Pokladní nepřímo ujišťuje cestujícího, že je ve vlaku vítán, dodává mu větší jistotu a vybírá nejvýhodnější tarif. Existují i lidé, kteří automat obsluhovat neumí nebo nemohou (zrakově postižení). Také vrácení nebo výměna jízdenky jsou u pokladen daleko snáze proveditelné než u jiných způsobů prodeje jízdenek. V případě automatů toto nelze vůbec. Na druhou stranu se najdou cestující, kteří mají raději automat. Kromě těch introvertů, kteří se bojí komunikovat, se jedná o turisty vyžadující nákup v cizím jazyce. Do automatů lze celkem snadno nainstalovat několik cizích řečí, což je u pokladních skoro nemyslitelné.


Řada automatů od nápojového až po jízdenkové na nádraží Budapest-Nyugati, 31. 12. 2016 © Dominik Havel

K nevýhodám automatů dále patří delší doba potřebná k nákupu jízdenky. Zaměstnanec je už zvyklý na všechna zákoutí počítačového systému, zato zákazník často tápe a hledá požadovanou nabídku, což se podepisuje na času stráveném nákupem jízdenky. V praxi to znamená, že pokud bychom chtěli pokladny nahradit automaty, muselo by jich být více než pokladen. Podstatná je také otázka odolnosti automatů proti vykradení a podvodníkům (vhazování mincí cizích měn).

Rozhodnutí, která varianta nákupu jízdenky na nádraží je lepší, nechám na vás, jen ještě uvedu několik příkladů ze zahraničí. V Německu a Rakousku jsou automaty samozřejmost. Automaty DB se řadí k těm nejpokročilejším a nejintuitivnějším, dokonce zvládají i poradenskou funkci (pánování cesty a tisk itineráře). Pro další informace je možné se obrátit na zákaznickou linku. Za nákup jízdenky u pokladny se v Německu platí přirážka. V Maďarsku se automaty vyskytují například v Budapešti, avšak u nás zatím ne ani v Praze, tedy pokud vynechám možnost jet vlakem na jízdenku PID. Jisté automaty mají ČD, avšak ty jsou schopny prodat jen jízdenky k InKartě a s využitím elektronické peněženky, kterou jde dobít u pokladny nebo přes internet.

Porovnejte pokladny a automaty a rozhodněte, které prodejní místo byste preferovali.

Jak jsou na tom se zaváděním automatů zahraniční železnice?

Úvodní snímek: Pokladny na nádraží v Szombathely, 29. 12. 2016 © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 162     Stránky: / 9     Výpis:    
» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 821 5.7.2017 5:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

Dominik: Jenže když třeba stát někomu ze zdravotních důvodů odebere řidičák, čili mu zamezí použídat ID, je docela spravedlivé, když mu to kompenzuje zvýhodněním HD.

Nebo jiný příklad: Využívám ZTP k tomu, že na kontrolní vyšetření do Prahy do IKEM jezdím vlakem + MHD. Měl bych sice nárok na sanitku zdarma, jenže pro mne je vlak i ta chvilka v metru a pár stanic autobusem z Budějovické do Krče pohodlnější než mlátit se v ohavné vysloužilé převozní sanitce a ještě tím státu ušetřím, protože převoz sanitou je mnohem dražší.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 978 4.7.2017 21:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

azetdak: A ještě mít zadarmo prací prášek, rohlíky a šunku. A nebo rovnou zrušit důchod a zavést přídělové lístky... Tudy cesta nevede. Zvednout důchod ano, pokud na to stát má, ale nekecat lidem do toho, jak s ním mají naložit.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 843 3.7.2017 19:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

Splinter X:
IDS pro mne znamená, že pojedu zadarmo. Takže já jsem pro. A zaslechl jsem, že důchodci nad 70 let mají mít zdarma veškerou veřejnou dopravu, což by se mi také docela líbilo.

» Kuna Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 6 2.7.2017 13:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

» IDS-JMK-fan: vylidnění mnoha regionů už u nás proběhlo krátce po válce, když se chceš srrovnávat se Španělskem. Koukni se na staré mapy z Krušných hor, Slavkovského lesa, Novohradských hor atd. Kvůli tomu třeba zanikla železnice do města Doupova. Tenhle proces už máme za sebou. Pokud se chceš přestěhovat z Osoblahy do Prahy, tak počítej s mnohem vyššími náklady na bydlení. Což u profesí s tarifním platem, jako jsou učitelé, není moc silná motivace se stěhovat do metropole. Navíc když záhy zjistíš, že dojíždět přes hodinu pražskou MHD je normální.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 617 1.7.2017 20:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

SZKV: Tak samozřejmě, že by v principu bylo nejlepší, aby ti lidé z těchto regionů nemuseli cestovat tak daleko za prací. Ono někteří dojíždějí denně za prací okolo 110 km jen proto, že v regionu práce není a oni se nechtějí/nemohou stěhovat. Bylo by tedy lépe, aby zapadlým regionům bylo pomoženo jiným způsobem. Ono pak, pokud je vláda "odpovědná" tam, kde být nemá, vzniká začarovaný kruh. Lidé nemají práci, tak by chtěli za ní cestovat, ale nemohou, protože nic nejede, takže zase zůstanou doma. Tím pádem se ovšem takovýto region vysidluje a můžeme to s ním rovnou zabalit jak ve Španělsku. Jestli si myslíš, že se mi tato perspektiva líbí, tak to ani náhodou. Holt je třeba změnit nastavení v myšlení politiků a úředníků tak, aby tyto regiony byly podporovány a možná daleko více než například Praha, aby tam lidé mohli zůstat a kvalitně pracovat. Pokud se tyto regiony vysídlí, pak to tam totiž rovnou s dopravou můžeme zabalit a téma pokladních/automatů se zrovna v těch místech stane irelevantní.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 1.7.2017 19:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

IDS-JMK-fan: Tak předně je potřeba si vysvětlit pojmy. Denní dojíždění z Osoblahy do Ostravy jakož i z Trebišova do Bratislavy nejde, takže se nejedná o dojíždění, ale o stěhování za prací. Takže "socialním" úkolem veřejné dopravy je zase jen to, aby se ten člověk dostal z místa, kde přebývá, na pracoviště. Jestli takový člověk jezdí domů každý víkend, každý měsíc nebo si rodinu najde/přestěhuje do místa práce a do původního domova už nebude jezdit vůbec- to je každého osobní věc a není věcí veřejné dopravy, aby toto nějakým zvýhodněním rozhodovala a usměrňovala. Nota bene za současného právního vztahu taková adresná podpora v principu není možná a pokud bude z toho důvodu jízdné sociální pro všechny, přesně těmhle lidem se může stát, že v páteční špičce pro ně pro samé výletníky pro radost nemusí zbýt ve vlaku místo.
Obecně vzato mi vadí, že se po VHD chce něco, co po jiných oblastech života nikoliv. Třeba náklady na bydlení platí v principu každý stejné a rozhodně není běžné, že by měl někdo z důvodu soc. situace nájemné nižší, než jiný ve stejném bytě. Těm sociálně slabým ty náklady pomáhá unést stát formou sociálních dávek. Takže v uvedeném případě bych považoval za rozumné řešení, kdyby stát hradil každému nezaměstanému ve slabém regionu, který si najde práci jinde (třeba z Osoblahy v Ostravě) nějaký motivační příspěvek, který by mu pokryl náklady navíc. A jestli by ten člověk peníze propil v Ostravě a domů nejezdil, nebo jestli by pendloval každý týden, to už by byla jeho osobní věc. A ministerstvo/odbor dopravy by nemusel řešit, na jakém místě kvůli hypotetickým potřebám takových lidí bude muset náklady škrtat.
A paradoxně právě tam, kde by tu kvalitní dopravu skutečně potřebovali, jsou na tom "sociálním myšlení v dopravě" nejvíc byti, protože v zapadlých regionech se škrtá nejlíp. Takže se třeba klidně může stát, že když na MF po volbách usedne "rozpočtově odpovědný" ministr, který sníži rozpočet na dálkové vlaky, dojde ke zrušení linky R27 přes Bruntál a Krnov, protože její náklady patří k těm vyšším. A pak by těm "dálkovým dojíždějícím" bylo to sociální jízdné úplně k ničemu, když by vlakem jet nemohli. Moclipak jsou "vlaky zadarmo" prospěšné obyvatelům hladových dolin třeba na Gemeru je vidět velmi dobře už dnes.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 617 1.7.2017 12:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

SZKV: Když on je u těch odlehlých regionů ten problém, že tam mnohdy práce není nebo je, ale tak mizerně placená, že to lidi prostě neláká. Proč myslíš, že tolik Ukrajinců tady pracuje za podminimální mzdy? Odpověď je celkem jednoduchá, prostě proto, že na Ukrajině by tu práci nenašli a pokud našli, tak za ještě horších podmínek než tady. Proč myslíš, že lidé z Osoblažska utíkají jak nejrychleji mohou? Ten stejný důvod. Proto je to i s dopravou za prací poněkud složitější. Zrovna abych vzal jako příklad to Osoblažsko. Daleko je to odtam všude, práce v té oblasti víceméně není a pokud je, tak je mizerně placená nebo na dlouhé roky dopředu obsazená (státní služby). Proto je v této oblasti nutné dát lidem možnost, aby dojížděli za prací klidně až do Ostravy nebo Olomouce za rozumné peníze. Ono je pořád lepší podporovat zaměstnanost všemi cestami, jak mít lidi na podpoře, protože to přináší další problémy.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 1.7.2017 11:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

Zidek: Doprava z Trebišova do Košic je ryze regionální dopravou na vzdálenost 60 km, takže nejsme ve sporu. Každodenní dojížďka za prací je všude v Evropě zhruba ohraničená 60-90 minutami jízdy, víc lidi zpravidla neabsolvují, protože jim za tu štrapác mzda zpravidla nestojí. Na vzdálenost to obnáší zhruba 100 km, což je taky zpravidla horní hranice regionální dopravy- dojížďka za prací totiž vymezuje spádový region. Dojížďka z Trebišova do Bratislavy má zcela stejný charakter jako dojížďka z Trebišova do Birminghamu a předpokládám, že jen málokoho napadne žádat, aby erár bohatě dotoval Ryanair, aby se ti lidé z Birminghamu mohli vracet levně každý víkend za rodinou. Osobně zastávám názor, že kdo se rozhodne přijmout práci mimo vlastní region, nečiní tak proto, že by doma nemohl sehnat obživu, ale čistě jen proto, že jinde je to ekonomicky výhodnější. A to už si musí každý spočítat, jestli se mu zvýšené náklady vyplatí, tudíž není věc veřejného sektoru, aby mu zvýhodnoval jízdné. Věc veřejného sektoru je zajistit veřejnou dopravu tak, aby se v rámci daného území dostal kam potřebuje, vhodně a přiměřeně to dotovat, ale rozhodně není vhodné a žádoucí, aby kompenzace v dálkové dopravě tvořily drtivou většinu peněz v systému, jak to v ČR a SR na železnici máme."Doprava balkánského typu" se beztak všude po Evropě šíří, ale to proto, že erár prostě na kompletní dotování železniční dopravy nemá. Ani v tom Německu nebo Francii (proto tam taky fonedávna autobusovou dopravu regulovali, než převládly neoliberálně tržní myšlenky), protože síťová železniční doprava na úrovni je prostě velmi nákladná. U nás je tomu také tak, rozdíl je v tom, že v ČR se nedostatek peněz projevuje zastaráváním vozového parku, v SR škrtáním výkonů. V obou případech to řeší autobusy a "divoká konkurence balkánského typu" už dávno panuje jak na ÚAN Florenc tak na Mlynských Nivách. A bez regulace, která donutí lidi sáhnout hlouběji do peněženek se prostě nepohneme z místa. Ostatně bité jsou na tom v celé Evropě právě odlehlé regiony, které by rozvojovou podporu potřebovaly, protože ty pak mají dopravu omezenou a drahou. K řešení tohoto stavu ale není, že erár bude z veřejných prostředků konkurovat autobusům nebo letadlům, aby sociálně slabé dostal do vlaků, ale ucelenou regulací veškeré dopravy s rezignací na čistě sociální aspektý. Vzor toho, co mám na mysli už existuje a je bezesporu úspěšný- jmenuje se Švýcarsko.

» zidek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 613 30.6.2017 16:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

SZKV: "doprava na větší vzdálenosti není sociálni služba (to je akorát cestování do práce, do školy a k lékaři, tedy doprava regionální"
Nerozumiem, prečo cesta z Trebišova za prácou do Košíc by mala byť niečo iné, ako cesta z Trebišova za prácou do Bratislavy. Verejná doprava má tvoriť ucelený systém ako v diaľkovej, tak v regionálnej doprave, inak to môžeme v diaľkovej doprave zabaliť a "tešiť" sa na rozmach divokej konkurencie leteckej a autobusovej dopravy balkánskeho typu... A to bude potom sociálna služba ako sa patrí...

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 129 30.6.2017 9:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Pokladny nebo automaty?

SZKV: BID je problematická aj kvôli neexistujúcej, resp. neprávoplatnej parkovacej politike Bratislavy. Pokiaľ, na rozdiel od iných okolitých hlavných miest je možnosť bez veľkého rizika odstaviť desaťtisíce osobných aut na uliciach, aj chodníkoch, prípadne nespevnených plochách, potom je aj volanie primátora na presun ľudí na koľajnice asi márnym volaním na púšti. Mestskí poslanci aktuálne zase neodhlasovali návrh uznesenia, čo by umožnil uvedenie regulácie parkovania do života.
Situáciu komplikuje veľké trieštenie kompetencií počnúc štátom, ako objednávateľom vlakovej dopravy, krajom (busy), magistrátom (MHD) a končiac 17 mestskými časťami, ktoré majú rozdielne názory (nielen) na parkovaciu politiku. Svoju úlohu však zohrávajú aj niektoré obce kraja brániace výstavbe záchytných parkovísk pri vlakových staniciach ale aj kapacitné limity najvyťaženejších tratí a staníc.
Postupne, snáď až príliš pomaly, sa riešia nové železničné zastávky, naposledy pribudlo len jediné provizórium vďaka Vrakunčanom. Na druhej strane do Petržalky premávajú vlaky len každú hodinu z Rakúska, bez ďalšej (koľajovej) nadväznosti. Máme síce nový mestský dopravný generel, ale čaká sa ešte na dokončenie štúdia realizovateľnosti zmien bratislavského železničného uzla- vraj ku koncu roka.
A k vlastnej téme: pri tom množstve ľudí na staniciach dnes, s predpokladom ďalšieho nárastu je podľa mňa prínosom každý jeden vhodne umiestnený, funkčný automat. Mimochodom nezľavnený lístok MHD si možno kúpiť aj sms-kou z mobilu.

nasledujúce príspevky »