Naše téma: Nehody na přejezdech

» Návrat

Pridané: 28.8.2017 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Nehody na přejezdech Není to zajisté téma nějak objevné či nové (dokonce ani na stránkách našeho magazínu ne), ale zdá se, že je věčné. Bláhový je zjevně ten, kdo se domnívá, že se hazardérské chování řidičů a chodců na železničních přejezdech vlivem medializovaných tragédií a opakovaně vedených preventivních kampaní změní – nebo že snad ti zcela nepoučitelní se časem sami vyhubí.

 

 

 

Zdálo by se tedy, že je zhola zbytečné toto téma znovu nastolovat. Jenže zdání klame. I kdybychom pominuli fakt, že v úplně prvním Našem tématu se objevila věta Přejezdy teď prosím neřešme, k těm se dostaneme jindy, kterou bereme jako závazný slib, jsou zde i důvody mnohem vážnější, proč se přejezdy zabývat. Už jsou to bezmála tři roky, kdy jsme tak naposledy na tomto místě učinili, a za tu dobu se leccos událo. Nejen toho negativního, jako byla třeba mediálně hojně provětrávaná tragická srážka Pendolina s kamionem ve Studénce, ale také pozitivního, v podobě nových snah takovéto události eliminovat legislativními, organizačními a technickými prostředky.


Pohled na devastované čelo vlaku Ex 512 se zaklíněným SMV, vlevo torzo tahače SCANIA,
vpravo torzo návěsu KRONE
(22.7.2015, žst. Studénka) © Drážní inspekce

Některé z nich přímo vyplývají z doporučení, která tvoří závěr příslušné zprávy Drážní inspekce ze šetření výše zmíněné mimořádné události, jiné z nehody samotné. Město Studénka, Správa železniční dopravní cesty s.o. a další zainteresované složky totiž hledají rychlé řešení zvýšení bezpečnosti toho konkrétního přejezdu – když je jeho zvažované zrušení otázkou dlouhodobou. Selský rozum praví, že nejbezpečnější železniční přejezd je žádný, i když to popravdě řečeno neplatí vždy – silniční vozidla se kupodivu ocitají na kolejích i tam, kde se silnice s železnicí kříží mimoúrovňově, ba dokonce v místech, kde se nekříží vůbec, jak dokládají různé zprávy z médií.


Ze srázu nad tratí spadlo osobní auto. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění
(28.10.2011, u Chodova) © HZS Karlovarského kraje

Že účinným řešením není ani instalace závor tam, kde doposud nejsou, to dokazuje samotná nehoda ve Studénce, kterou jsme si vybrali jako školní příklad. Přesto je to jedno z opatření, která SŽDC průběžně realizuje. A průběžně probíhají také preventivní kampaně, o nichž se můžeme dovědět třeba na webech BESIPu nebo Drážní inspekce. SŽDC a ČD ve spolupráci s dalšími složkami pořádají preventivní akce, někdy také za účasti reportéra VLAKY.NET. Přes všechno toto úsilí k nehodám na železničních přejezdech dochází s alarmující frekvencí, jak se můžeme přesvědčit na stránce Drážní inspekce. A obdobně je tomu na Slovensku, o čemž svědčí nedávná tisková zpráva ŽSR.


Následky střetu osobního automobilu s vlakem: 2 mrtví, škoda 1 520 000 Kč
(3.10. 2016, Hradec Králové-Kukleny)
© Drážní inspekce

Diskusní okruhy k tomuto tématu mohou vypadat třeba takto:

Proč jsou řidiči silničních vozidel a chodci stále nepoučitelní a přes všechny zákazy a varování se na železničních přejezdech chovají tak nezodpovědně?

Mají být technická řešení zvýšení bezpečnosti na úrovňovém křižování železnice a silnice hledána na jedné či druhé straně?

Jaké je východisko ze současné situace, při níž zcela zbytečně přicházejí na zmar (v extrémních, nicméně častých případech) lidské životy a (téměř vždy) nemalé materiální hodnoty?


Také „řešení“: Přejezd je pro silniční vozidla trvale uzavřen a otevře se jen složkám IZS
(21.8.2017, Náchod) © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Drážní inspekce – Wikipedie
  2. Drážní inspekce – oficiální web
  3. Ministerstvo dopravy ČR - Domovská stránka
  4. BESIP – Wikipedie
  5. BESIP – oficiální web
  6. Správa železniční dopravní cesty, s.o. (SŽDC) – oficiální web
  7. Přejezdy v číslech na webu SŽDC
  8. Bezpečnost na přejezdech: pomůže laser nebo „pár facek“? - Železničář
  9. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní ilustrační snímek: Vykolejená souprava osobního vlaku po střetu s traktorem (13.9.2016, Vnorovy) © Drážní inspekce

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 122     Stránky: / 7     Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 14.9.2017 19:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

Trochu už s + po funuse, ale těžce qěcy:
V úterý jsem jel tramvají okolo železničního přechodu se závorami na Hradčanské.
Na obou stranách přechodu stáli policajti v oranžových vestách (tj. žádné maskování v maliní) a obě skupinky vesele prodávaly bločky zájemcům, kteří neváhali riskovat život a vydali se je nakoupit okolo stažených závor.
Co už na ty spěchače říct. DEBILOVÉ.
Přitom je hned vedle podchod...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 5.9.2017 14:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

a to VŠEM, VŠEM, VŠEM, co na ten přejezd vjedou.
Už vidím, jak pan poslanec, co ještě včera řečnil v parlamentě v přímém přenosu, není k dohledání a pošta ne a ne mu přípis doručit, doručovatelka ani neví, kde pan poslanec bydlí a už 10 let ho neviděli... atd.

» hoch Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 5.9.2017 14:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

Tak to jo...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 5.9.2017 13:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

Asi neproběhla verifikace tratě. Ono to chce, mimo jiné, pro kopení i solidní svršek, poněvadž

Reč je o koridore, kde infraštrukturník na časť trate horné rýchlostniky dal a na časť ich nedal. S odovodnením, ktoré som spomenul...
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 5.9.2017 13:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

Trochu hrachu do lesa, dříví do Athén a sov na stěnu:
1400 m NENÍ dohlednost návěstidla. 1400 m se skládá z 1000 m mezi předvěstí a návěstidlem a ze 400 m dohlednosti předvěsti.

Změny z výstrahy na volno: něco jinýho je, když se to děje náhodně, víceméně mimořádně (na "línej zadek" totiž poměrně rychle přijde hlášenka, víme? Oni si fírové už nenechají s*át na hlavu). No a něco jinýho je situce, kdy se POKAŽDÉ změní Vý na Vo těsně před čumákem, fírové si na to stereotypně zvyknou, a pak se jednou na to volno nezmění, jim to ani nedojde, a bác...
V Anglii by mohli sáhodlouze vyprávět, tam totiž podobným způsobem návěstí "Jízdu odbočkou" (je na Stůj a když časový obvod odměří čas od minutí předvěsti, během něhož rychlý vlak brzděním ke stůj zpomalí na tu "čtyřicítku", tak se změní na volno. No a zvyk je Fe košile, "vždycky se to změnilo na volno", až dneska né, protože se tam motal protivlak...)

by úrovňové přejezdy vůbec neměly být
Neměly, ale jsou.

stačil čtyřznakový autoblok, rovněž s návěstidly po 1 km
To jako že někdy by mezi volno a stůj byly dva oddíly po kilometru a jindy 3 taky po kilometru?
Hm. Tisíceré díky od strojvedoucích.
Co takhle navrhnout, že někdy by žlutá mohla znamenat Stůj a modrá Rychlost 63 km/h a opakování návěsti očekávej 17,5 km/h? A jindy zase výstrahu a posun zakázán.

tak na ten detektor můžeme klidně zase zapomenout,
Já bych na něj klidně zapomenul. Detektor je totiž totéž co ustupovat teroristům. "Dráho, já (řidič) nerespektuju předpisy (resp. vědomě na ně se*u) a ty se starej, ať se mi neudělá žádný bebíčko a neškrábnu si svý autíčko."
Řešení tu padlo: kamery (jsou), vyhodnocení (je), liebesbrief s decentní žádostí o pártisícový příspěvek na další rozvoj dopravy (tady to drhne) - a to VŠEM, VŠEM, VŠEM, co na ten přejezd vjedou.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 5.9.2017 12:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

Maxi, ty uděláš nejlíp, když se budeš vyjadřovat jen k tomu, co znáš a umíš. (kolik toho asi bude?)
A vy ostatní: Uvědomte si, že tím, že je k dispozici fungující detektor zatarasení přejezdu, se dostáváme na, jak se teď vznešeně říká, vyšší level. Takže je to o přístupu; je potřeba vymyslet něco jiného, než co je dnes, když chceme jezdit bez nehod. Nebo nechceme? pokud nechceme, tak na ten detektor můžeme klidně zase zapomenout, protože aby dopravní obsluha zjistila, že přejezd je zatarasený pár vteřin před tím, než vlak do překážky ducne, je na dvě věci.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 5.9.2017 12:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

TEE:
Pokud bude zaručeno, že při zatarasení přejezdu vlak před překážkou bezpečně zastaví, ztrácí ta tvoje norma smysl, naopak je spíš na škodu! Ale ono je lepší si nabiflovat normy, než zkusit vymyslet nějaké řešení.
Aleš:
Jak chceš zajistit viditelnost 1.400 m na trati, plné zatáček a tunelů? V okolí Prahy je spousta tratí, kde návěstidlo uvidíš opravdu až na poslední chvíli. A změna z výstrahy na volno? Každou chvíli, stačí, když výpravčí trochu zachrápe. Hoši, zvedněte zadky ze židlí a jděte se podívat do terénu, jaká je realita; nebudete se stačit divit. A pokud jde o zábrzdnou vzdálenost: pro 120 km/h je 1 km, (na trati, kde se jezdí rychleji, by úrovňové přejezdy vůbec neměly být) a pro 160 by stačil čtyřznakový autoblok, rovněž s návěstidly po 1 km
Hoch:
řešení typu Nejde to a argumenty, typu: Předpisy to nedovolují, neberu. Když se zjistilo, že Pendolino ruší, tak se předpisy změnily během krátké doby dvakrát po sobě, takže když se chce, tak to jde. Takže znovu: Vymysli něco, co spolehlivě zamezí nehodě, když na přejezdu zůstane vozidlo. K dispozici máš detektor, který obsazení přejezdu během sekundy zjistí. A teď se snaž! (Vlak musí před překážkou bezpečně zastavit, je jediné podstatné, na všechno ostatní zapomeň).

» hoch Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 5.9.2017 12:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

tratovak: Asi neproběhla verifikace tratě. Ono to chce, mimo jiné, pro kopení i solidní svršek, poněvadž Pendolinu se při klopení nelíbí nestabilita podvozku, myslím že i proto se verifikují na klopení hlavně nové (reko) úseky. No a pak ta verifikace taky něco stojí, že, a kvůli jednomu páru vlaků za 24 hodin to asi nestojí za to. Přejezdy v tom jsou asi nevinně.

» hoch Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 5.9.2017 12:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

Aleš_Liesk. Gratuluji. Právě ses dostal tam, kam jsme došli i někteří před tebou. Předložil jsi argumenty, ale azetdak prostě VÍ, že má pravdu. Rozuměj on to prostě VÍ. Vítej v klubu Pro členství není podstatné, jaké řešení navrhuješ, ani jaké argumenty předkládáš...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 5.9.2017 12:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nehody na přejezdech

To je další level. Na trati se 160kou už nestačí
A aký level je odovodnenie, že pindík nemože na Kysuciach klopiť a tým ísť o 10 km/h rýchlejšie (140 vs. 150 km/h) lebo to by boli závory stále dolu?

nasledujúce príspevky »