Unikátní dokumentární film o železnici

» Návrat

Pridané: 22.9.2017 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Unikátní dokumentární film o železnici Když jsem obvyklou cestou obdržel pozvánku na předpremiéru filmu Záhada lokálek, moc jsem neváhal a na akci pro novináře se akreditoval. Mimo jiné proto, že jsem si tak mohl s předstihem odbýt shlédnutí díla, které bude mít svou premiéru na sobotním bohumínském Národním dnu železnice. A také mne lákala možnost dovědět se o tomto projektu cosi dalšího.

 

 

 

Pozvánka totiž slibovala, že k dispozici bude režisérka a autorka projektu Andy Primusová, z aktérů přislíbili účast dopravní specialisté ing. Antonín Minařík a ing. Michal Skala. Součástí materiálů bude synopse filmu a odborně zpracované informace o problematice regionální železniční dopravy. O celém tom počinu jsem už cosi věděl, především z informace zveřejněné v našich Krátkých dopravních zprávách, a zaujalo mne jeho poslání. Film je exkurzí po zaniklých a ohrožených regionálních železničních tratích. Jeho ambicí je nastartovat širší celospolečenskou diskuzi o významu regionální železniční dopravy v České republice a příčinách její degradace. To vyjadřuje i motto filmu „Kam vedou koleje, tam je život“, píše se v tehdejší tiskové zprávě.


Interiér předsálí kina MAT © Jiří Řechka

Tak jsem se 21. září před 10. hodinou dopolední ocitl v pražském kině MAT. Po částečně zpožděném začátku došlo na projekci filmu. Již na začátku jsem byl překvapen, jak „velký“ zájem tento film vzbudil. Mohu říci, že to bylo poprvé, kdy jsem na takovéto akci, kam byla pozvána novinářská obec, byl sám. Opravdu pozoruhodný nezájem o film, který má ambice ukázat, jaké šance mají u nás regionální tratě. Jaký je zájem o provozování a udržení železničního provozu na mnohých místních tratích. Film klade řadu otázek, na které by se mnohým dopravním expertům a všem těm, kteří odpovídají za tuto oblast železniční dopravy, těžko odpovídalo. Pokud by chtěli odpovídat po pravdě. Za vším stojí peníze.


Na předpremiéru přišla jen hrstka diváků © Jiří Řechka

Říkalo se, že železnice je ukazatelem pokroku a rozvoje, domnívám se, že můžeme být pyšní na naše předky, co v tomto ohledu dokázali. Podle dnešních měřítek bychom měly postaveny hlavní tratě a sem tam nějakou lokálku. Ale lokálky jsou službou lidem a tuto službu společenskou nelze neustále přepočítávat na peníze, byť samozřejmě bez peněz to nejde. Tato doprava je v dnešní době potlačována na úkor dopravy silniční. Doprava po pozemních komunikacích individuální, autobusová a nákladní v řadě srovnávání vychází jako levnější proti vlakové. Ale pokud by se měly započítat všechny ukazatele, které jsou součástí všech těchto doprav, včetně způsobených úrazů a úmrtí převedených na peníze, vše asi dostane jiný rozměr.


„Záhada lokálek“, trailer - YouTube

V řadě případů jsou nová výrobní a logistická centra stavěna kolem silnic a dálnic bez možnosti napojení na železniční síť. Neustále se divíme, že regionální doprava je v mnohých místech nerentabilní, má málo cestujících. Ale co se udělalo pro změnu v myšlení těch, co rozhodují, i samotných cestujících? Chybí smysluplné navazující spoje v patřičnou dobu. Leckdy je jednodušší vlaky nahradit autobusy, ač  i ty mají své limity, a železniční tratě zrušit. A nahradit je třeba cyklostezkou. Na ně dává EU štědré dotace, na rozdíl od oprav regionálních tratí. Prostě tento film klade řadu otázek na fungování regionální dopravy v současnosti a budoucnosti. Po skončení promítání jsem ještě nějakou dobu setrval v přítomnosti režisérky Andy Primusové a dopravních expertů Ing. Antonína Minaříka a Ing. Michala Skaly.


Režisérka Andy Primusová © Jiří Řechka

Na můj dotaz režisérce Primusové, kdy to vše začalo, jsem se dověděl, že na podzim roku 2015 začala přemýšlet o projektu a na jaře 2016 se začalo natáčet. Film byl dokončen v létě letošního roku. A myslím si, že ne každý, kdo zodpovídá za tento segment dopravy, bude mít nebo již má z filmu radost. Nicméně jsem přesvědčen, že stojí zato jej vidět. Teď si dovolím doslovnou citaci ze zprávy, kterou jsem dostal: Negativním důsledkem potlačování železniční dopravy je ekonomický úpadek postižených lokalit a jejich vylidňování, na úkor neadekvátního zatížení regionálních aglomerací a velkých měst. Záhadou zůstává, proč je téma rozvoje moderní regionální železnice nezajímavé pro zástupce státní správy i politické reprezentanty, přestože v různé míře zasahuje část obyvatel České republiky. Smutné, ale výstižné.


Natáčení filmu v Chornici; zdroj: zahada-lokalek.cz

Vylidňování obcí, městysů a menších měst vede k neadekvátnímu zatížení regionálních aglomerací. Silnice jsou přetíženy automobilovou dopravou, osobní i nákladní, zatímco železniční tratě se ruší. Obyvatelé postižených oblastí přicházejí o spoje veřejné dopravy, jsou nuceni jezdit po nekvalitních silnicích a jsou obtěžovaní nadměrnou tranzitní kamionovou přepravou. Problematika se dotýká v různé míře všech krajů ČR. V Moravskoslezském kraji může být smutným příkladem přerušení železničního spojení z Nového Jičína do Valašského Meziříčí, či neprovozovaná část Vidnava – Velká Kraš. Naopak nadějné jsou aktivity kolem „odepsané“ trati z Bruntálu do Malé Morávky. Tyto alarmující věty najdeme v tiskové zprávě k premiéře filmu.


Plakát filmu; zdroj: zahada-lokalek.cz

Ta se uskuteční, jak už víme z úvodního odstavce, v Bohumíně, jako součást programu zítřejšího Národního dne železnice. Stane se tak v 16:00 hod. v místním kině K3, které se nachází nedaleko nádraží. Vstup na představení je zdarma a krom samotného promítnutí filmu je plánováno i cosi navíc: Před veřejnou premiérou celovečerního dokumentu budou v tomto kině uvedeny ještě další filmy s železniční tématikou: Ostře sledované vlaky, Anděl na horách a Dívka ve vlaku. Premiéru uvede režisérka filmu Andrea Primusová společně s jedním z hlavních aktérů, projektantem Tomášem Tužínem. Oba budou po projekci k dispozici pro dotazy diváků i médií. Vstup je zdarma, kapacita sálu je omezena, jak uvádí už výše citovaná tisková zpráva .


Poloha kina na schématickém plánu oslav NDŽ 2017; zdroj: www.denzeleznice.cz

Prameny a odkazy:

  1. Záhada lokálek  Kam vedou koleje tam je život...! – oficiální web projektu
  2. Záhada lokálek - DOKweb – o filmu na stránkách Institutu dokumentárního filmu
  3. Záhada lokálek – YouTube – trailer a dodatky
  4. Regionální dráha – Wikipedie
  5. Kino MAT – Wikipedie
  6. Jedním z vrcholů letošního Dne železnice bude premiéra dokumentu Záhada lokálek – tisková zpráva (formát PDF)
  7. Den železnice - Záhada lokálek (So 23.9.2017, 16:00) – premiéra filmu na webu kina bohumínské organizace K3
  8. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní obrázek: Výřez z filmového plakátu; zdroj: zahada-lokalek.cz

Přepracoval a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 9    

Foto 21.9.2017 - Praha: vstup do kina MAT © Jiří Řechka

Foto 21.9.2017 - Praha, kino MAT: interiér předsálí kin ...

Foto 21.9.2017 - Praha, kino MAT: režisérka Andy Primus ...

Foto 21.9.2017 - Praha, kino MAT: kinosál © Jiří Řechka

Foto 21.9.2017 - Praha, kino MAT: nečetní pozvaní hosté ...

Foto 21.9.2017 - Praha, kino MAT: nečetní pozvaní hosté ...

Foto 21.9.2017 - Praha, kino MAT: nečetní pozvaní hosté ...

Foto 28.6.2016 - Rožmitál pod Třemšínem: natáčení na tr ...

Foto 9.7.2016 - Třebívlice: natáčení na trati se zrušen ...
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 86     Stránky: / 5     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 5.10.2017 15:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Už teraz je 6-pruh po Trnavu... Hlavne ale, pridanie jedného pruhu nie je také triviálne ako sa zdá, v praxi znamená po kúskoch zbúrať pôvodnú diaľnicu a postaviť novú. Pritom rozpočet na železnicu z toho Trnovca je cca 140 mil. eur, čo je zlomok nákladov potrebných na upgrade diaľnice.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 4.10.2017 13:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Obávám se, že přidat k dálnici v každém směru další pruh by vyšlo levněji.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 2.10.2017 17:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

azetdak:

Nemal som na mysli výstavbu lokálok, čo asi aj vyplýva z môjho prvého príspevku - v takejto doprave už železnica nebude, až na pár výnimiek potvrdzujúcich pravidlo, nikdy konkurencieschopná. Narážal som hlavne na výstavbu prímestských a regionálnych tratí. Na Slovensku je trebárs podľa dopravných modelov MDV veľmi žiadané spojenie Bratislava - Nitra. Medzi oboma mestami vedie diaľnica, ktorá je každú chvíľu ucpatá (často aj mimo špičky), ale žiadna poriadna železnica - ostatne z Nitry nevedie poriadna trať nikam. Pričom by stačilo postaviť približne 17-18 km trate po rovine od cca Trnovca nad Váhom po Ivanku plus rekonštrukcia zostávajúceho úseku trate 140 a stanice v Nitre a rýchliky BA-NR by tam mohli jazdiť plné každú hodinu a ešte by sa tam uživila aj prímestská doprava (Galanta-) Šaľa - Nitra, nevraviac o možnosti trasovať rýchliky do Prievidze radšej cez Nitru.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 2.10.2017 12:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

TEE:
A ony jsou dnes, v době, kdy do do každé samoty u lesa vede silnice a silniční doprava je levnější a efektivnější, nějaké nové lokálky potřeba? Kdyby potřeba byly, tak by se prostředky na jejich budování našly, ale na rozdíl od druhé poloviny 19. století, kdy byl na výběr vlak, nebo koňský potah, je dnes situace podstatně jiná. Máme hustou síť autobusů a osobní auto má skoro každý. Takže postupně vznikl konkurenční tlak, kterému regionální železniční doprava nemá jak odolávat. Nebo snad víš o nějaké lokalitě, v rámci bývalého Československa, kde je lokálka tou nejoptimálnější a jedině možnou variantou a tudíž by bylo vhodné ji postavit? (mne teď napadlo obnovení úzkorozchodky z Berouna do Koněpruských jeskyní, ale vzhledem ke sklonovým a směrovým poměrům vidím jako jedinou možnost tramvaj a normální rozchod s tím, že konec v Berouně by byl dost problematický.)

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 1.10.2017 23:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Ešte jedna básnická otázka.

Je normálne, že staré už nepotrebné veci zanikajú a nové dnes potrebné vznikajú - a tie sa časom možno tiež stanú starými a nepotrebnými. Ale prečo to v železničnej doprave v našich zemepisných šírkach platí len napoly? Teda že trate, ktoré stratili svoj význam, zanikajú, ale na druhej strane, žiadne nové sa nestavajú? Ak si teda odmyslíme plány na VRT v Česku, čo sú po prvé stále len plány a po druhé sú z hľadiska každodennej (=regionálnej a prímestskej) dopravy irelevantné.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 1.10.2017 23:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Cmelak:

Zeleznice vzdy stavali tak, ze najprv existoval dovod na ich stavbu ( preprava materialu, ludi atd). Dnes je situacia mierne opacna, kolaje su polozene avsak neni co vozit.

Presne o tom to je. Železničné trate naši predkovia stavali z čisto praktických dôvodov (nie kvôli "regionálnemu rozvoju" a "pracovným príležitostiam" a blabla), pričom ale tie lokálky boli na rozdiel od diaľkových a regionálnych tratí obvykle "jednoúčelové" - teda ako som písal, niečo ako dlhé "vlečky" k nejakej fabrike, píle apod. Osobná doprava tam bola vtedy bonusom, ktorý veľa nestál: nakoniec, celkom bežné boli zmiešané vlaky osobno-nákladné. S ohľadom na vtedajšie alternatívy - rebrinák alebo peši - to bola na tú dobu doprava rýchla a luxusná. Lenže keď zanikla tá fabrika či píla, tak zanikol aj pôvodný dôvod výstavby tej lokálky, pričom nový dôvod sa v drvivej väčšine prípadov nielenže nenašiel, ale navyše vývoj poskytol cestujúcim nové, spravidla komfortnejšie a rýchlejšie alternatívy v podobe autobusov a IAD. A keďže pri výstavbe tých lokálok a výbere trasy sa na potreby osobnej dopravy moc nehľadelo - veď sa stavali pre potreby priemyslu - tak dnes väčšina z nich by len ťažko mohla iným módom dopravy konkurovať ešte aj v prípade, že by tie trate boli v dobrom stave a jazdili na nich moderné vozidlá. Čím nechcem povedať, že na niektorých by to nešlo, ale je to len malá časť z nich.

Ovšem celkom iným prípadom sú trate regionálneho významu, ktoré sa s lokálkami často hádžu do jedného vreca. Tieto sú skutočne trestuhodne zanedbávané a ponechané svojmu neblahému osudu, pričom často krát by stačilo pomerne málo a mohli by byť široko využívané. Tým málom myslím vytvorenie atraktívneho grafikonu s väzbami v taktových uzloch, realizáciu nevyhnutných opráv potrebných z dôvodu dlhodobého (desiatky rokov) zanedbania údržby, realizáciu úprav potrebných pre navrhnutý grafikon a nasadenie pohodlných a rýchlych vozidiel. A úplne optimálne ešte pri staniciach vytvoriť P+R, B+R parkingy a busové prípoje z okolia. Možno to znie náročne ale v porovnaní s peniazmi, ktoré stoji obnova koridorov, je to všetko bagateľ.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 1.10.2017 22:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Aleš, kašlite na to, nemá to cenu. A je to OT.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 1.10.2017 17:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Spíš ty si nedokážeš najít relevantní statistické údaje, zejména když se ti nehodí do krámu. A skutečná demokracie je, když dolních deset milionů vládne a horních deset tisíc drží hubu a krok, tedy přesný opak toho, co je teď u nás. Ostatně, jak vypadá EU ,,demokracie" teď velmi názorně předvádí Španělsko. V opravdové demokracii by nechali referendum proběhnout a teprve potom by konali. Jenže ono jde o to, že Španělsko by šlo bez Katalánska hospodářsky do kolen, takže slepici, snášející zlatá vejce si utéci nenechají; demokracie má smůlu! (Napřed byznys, pak hodně dlouho nic a teprve potom nějaká ta lidská práva).

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 29.9.2017 8:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Já nemyslím Prahu, ale celou republiku.
No však. Pokud ten milion-cechu-zijicich-pod-hranici-chudoby znamená 80% obyvatel ČR, tak je nás Čechů jeden a čtvrt milionu.
To už ani nezvládáte trojčlenku?

většina těch nespokojených volit nepůjde, ale pak v hospodě se všichni shodnou na tom, jak ty volby dopadly na ho*no.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 27.9.2017 20:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Unikátní dokumentární film o železnici

Já nemyslím Prahu, ale celou republiku. A kolik nás je, se pozná po volbách, i když většina těch nespokojených volit nepůjde, protože dobře vědí, že kdyby mohly volby něco změnit, byly by už dávno zakázány.

nasledujúce príspevky »