Hromadná doprava ve městě Vinnica

» Návrat

Pridané: 17.11.2017 8:00
Autor: Libor Peltan, nick: » libcha

Hromadná doprava ve městě Vinnica Bezmála čtyřsettisícovým městem zhruba uprostřed Ukrajiny se prohánějí tramvaje i trolejbusy, a na rozdíl od jiných měst na východě tu můžeme mluvit o rozvoji hromadné dopravy. Nejen díky vozovému parku je Vinnica městem, jež by neměl tramvajo-trolejbusový nadšenec minout.Cestování na Ukrajinu je pro našince čím dál jednodušší. Víza i imigrační karty odvál čas, jízda do Košic je levná a pohodová, spojů “přes čáru” přibývá (hlavně tedy těch autobusových) a pak už čeká svět dlouhých dálkových vlaků sestavených z klasických “stodol”, jízdenek za pár stovek na tisíc kilometrů, azbuky, pirohů a kvasu. Není potřeba mít ani obavy z války, na západ od Kyjeva (včetně) ji nic nepřipomíná. Drahému datovému roamingu se snadno vyhnete koupí místní simkarty za pár desítek Kč.


Rychlík Kišiněv - Moskva ve Vinnici © Libor Peltan

Vinnica (nebo také Vinnycja) leží zhruba uprostřed trojúhelníku Lvov-Kyjev-Oděsa. Turisticky mi moc atraktivní nepřipadá (centrum je pěkné, ale malé a ne moc pozoruhodné), šotouše sem ale snadno naláká trolejbusový provoz s převahnou obligátních ZiU-9, ale hlavně tramvaje Mirage původem z Zürichu.

Ještě na přelomu století šlo o ničím nevybočující ukrajinský tramvajový provoz: tatrovácké KT4SU tu převažovaly nad T4SU na obvyklé infrastruktuře. Koncem nultých let ale došlo k nějaké té rekonstrukci (včetně odhlučnění), a dokonce výstavbě nové tratě (byť její zprovoznění jaksi drhne), ale hlavně město dostalo darem (včetně transportu) značně letité švýcarské tramvaje Mirage, které výrazně zlepšily stav a kvalitu vozového parku.

Tramvajová síť je tvořena jednou tratí vedoucí od nádraží do centra poněkud oklikou, pokračující dále do sídlišť na západě, kde se postupně dělí na tři větve (dvě by měly být propojené onou novou tratí). Většina sítě je dublována paralelními trolejbusovými tratěmi, ale tramvaje mají výhodu rychlosti na vlastním tělese. Celodenní jízdenky tu asi nemají, ale jednotlivé koupené přímo u průvodčí ve voze jsou levné.


Mirage v pirohové ulici © Libor Peltan

Pro jistotu hned na začátku naší jednodenní návštěvy města jsme se rozhodli navštívit zdejší tramvajové muzeum, na zmínku o němž jsme narazili náhodou na internetu. Uvedená adresa se shodovala s pozicí tramvajové vozovny. Na místě žádná cedule “Muzeum” nebyla, od jedné vrátnice nás po dotazu poslali ke druhé, kde zas vrátný někam zatelefonoval a řekl ať chvilku počkáme. Po pěti minutách nám podává ruku sympatický pán, ptaje se, zda umíme rusky. “Da, a plócho,” načež zase volá jinam, že přivede někoho, kdo umí anglicky. Další chlapík se představuje lámanou angličtinou a zřejmě jde o samotného šéfa údržby.

Uvedená dvojice nám nejdřív na odstavné ploše mezi spoustou Miráží pověděla něco na úvod a z historie a mohli jsme nahlédnout do haly údržby, kde se však samozřejmě pracovalo. To už ale naše dotazy směřují k moderní článkové tramvaji, již jsme zahlédli jednou ve městě a další exemplář se tu sluní před halou. K našemu překvapení jde o radikální rekonstrukci KT4, s dosazením nízkopodlažního středního článku (podobné konstrukce jako třeba v Talinnu), výzbroje Cegelec dodávané ve formě krabice jako celek a modernizací prakticky všeho. Vedle stojí ještě prototyp Wany z T4 modernizované ve stejném duchu a designu. Šéf údržby zmiňuje, že by rád sdílel zkušenosti s kolegy z českých provozů, nejen ohledně modernizace tratrováckých tramvají.


Rekonstruovaná KT4 na Chmelnické ulici © Libor Peltan

Na ploše si fotíme také původní KT4, hezkou T4SU uvedenou do historické podoby a především spousty modrých švýcarských kousků. Dozvíme se, že na zajištění provozu stačí jenom zlomek jejich počtu, takže většinou je v provozu jen majoritní článková verze, krátká s vlekem jen výjimečně. Dost času je tím pádem i na údržbu vozů, kterou místní zvládají dobře sami po vyškolení švýcarskými experty.

Ještě si prolezeme a nafotíme nádherný starý odmetač sněhu a značně kýčovitou historickou tramvaj a konečně se dostáváme do muzea tvořeného malou budovou. Kolemdokola spousta historických fotografií a popisků, které jsme ve velkém byli líní louskat. Ne moc zajímavá byla přehlídka nějakých osobností, které nám nic neříkaly. Lepší to bylo s uniformami. Hned u vchodu krásně vyvedené modely většiny typů tramvají, co tu kdy jezdily. Objeviv kompostéry (stabilní i ruční) musel jsem zkompostovat všechny papírky, co jsem jen našel po kapsách.


Sněhová fréza ve vozovně © Libor Peltan

Když už jsme viděli vše, co mohlo být k vidění, promýšlel jsem částku, kterou bych za tak dobrou prohlídku mohl dát. Zaměstnanci ale nabízenou sumu rezolutně odmítli s tím, že je to zadarmo. Vřele jsme se rozloučili a vyrazili projet si ještě většinu trolejbusové sítě, která je značně rozsáhlejší také díky dvěma dlouhým tratím v severovýchodě města, tvořícím písmeno C. Se štěstím jsme chytili spoj linky 1, která ho celé projíždí, a mezi značným počtem linek s hodně různými intervaly (třeba taková sedmička jezdí každou chvíli, ale s jinými je to horší) je tvořena vlastně jen několika výstřely za den. Na nic extra zajímavého jsme nenarazili, severní větev ale byla koukatelná.

Mezi množstvím ZiU-9, které jsou na pohled v dobrém technickém stavu, se už často prosazují moderní Bohdany a LAZy. Na zmíněném spoji jedničky chyběl průvodčí a jízdenky tak prodával řidič, musel se ale cestujícím pořád připomínat, asi na to nejsou zvyklí.

Z nedopravních zajímavostí bych uvedl hustý výskyt vodních pump na panelákovém sídlišti. Nevím, jestli tu není pitná voda z vodovodu, každopádně každých pár set metrů jsme narazili na ruční pumpu krytou pěkným altánkem, kam chodili i místní s kanystry. Večer se skoro celé město přesunulo k řece, kde se konalo představení se zpívající fontánou. Zajímavý mix hudby, s ním sladěné dovádění vodní fontány vyšperkované světelnými efekty, chvílemi doplněné i laserovými obrazy. Nevšední kulturní zážitek. Rozsvícený velenápis Roschen na budově této fabriky, vlastněné ukrajinským prezidentem, dával na odiv, kdo za show stojí.


Přes probíhající rekonstrukci mohou na most trolejbusy © Libor Peltan

Myslím si, že Švýcaři darovali své vyřazené tramvaje do dobrých rukou. Ve Vinnici budou ještě dlouho sloužit a starají se tam o ně, jak dovedou. Je jasné, že vinnický dopravní podnik nemá finančně na růžích ustláno, ale služby zajišťuje v na Ukrajině nevídaném rozsahu (v poměru k velikosti města) a kvalitě a může si dovolit i nějaké ty investice. Vše tu na pohled tak nějak funguje, v horším stavu je snad jen trolejbusové trakční vedení. Celkově město vypadá moderně a uhlazeně, nevím, nakolik je to vlivem cukrářského průmyslu, ale s takovým Užhorodem ani vzdáleně nesnese srovnání.

Libor Peltan


Galéria k článku

Počet: 36     Stránky: / 2        

Foto Rychlík Kišiněv - Moskva ve Vinnici, 2. 8. 2017 © ...

Foto ZiU-9 u nádraží, 2. 8. 2017 © Libor Peltan

Foto T4SU upravená na pracovní vůz ve smyčce u nádraží, ...

Foto Odstavené KT4SU v areálu u nádraží, 2. 8. 2017 © L ...

Foto Odstavená T4SU v areálu u nádraží, 2. 8. 2017 © Li ...

Foto Jedna z vodních pump na sídlišti, 2. 8. 2017 © Lib ...

Foto Nová, ale nezporovozněná trať v Barské ulici, 2. 8 ...

Foto Interiér ex-Zuryšské Mirage, 2. 8. 2017 © Libor Pe ...

Foto Interiér ex-Zuryšské Mirage, 2. 8. 2017 © Libor Pe ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 13         Výpis:    
» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 1.12.2017 18:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

Vďaka za inšpiratívny článok

» dzamel Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 19.11.2017 1:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

A ještě dodám , velmi přehledné jsou stránky DP , kde je odkaz i na muzeum depo.vn.ua
A autorovi dodám, že ten vlak co má na obrázku je Kišiněv - Pítěr přes Belarus, dle prvních dvou vozů...

» dzamel Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 19.11.2017 1:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

Jakožto polo-Vinnycjan bych dodal pár upřesnění.
Kvítky se zakupují u konduktora ve spoji na jeden přejezd, zkouší se od jara novinky na nějakých linkách třeba tramvaj 3 a nějaké autobusy , kde se zaplatí u řidiče, je to novinka , proto se to vždy hlásí, že spoj bez konduktora... Jde koupit měsíční kvítek..."Nová trať" - To je Vysenka - Barské Šosé jezdí a jezdí již nějaký pátek, dle datumu na fotografiích autora to bylo tak, že byl remont na prospektu Kosmonautů a na Kelecké ulici, proto se nejezdilo...
Vinway jednodílný jezdí linku 2 , Vinway trojdílný jezdí převážně linku 4 občas linku jedná, celkem je k dnešku již 7 Vinway...
V tramvajovém provozu jezdí standardně Mirage , Karpfen a Vinway , ve špičce na lince 2 a 4 jezdí i KT4...
Muzeum i projížďku jak T4 , KT4 nebo Gotha lze objednat, za celou síť s retro T4 to bylo cca 1400 hryven, dvojce nejde , zásuvky spojovací již na žádné nefungují...
Pokud by někoho něco ohledně Vinnycje nebo místního provozu zajímalo, rád odpovím...
P.S. Voda není pitná, já jsem líný na studně , proto mám blbec na barely jak v kanceláři , ale při průměrném platu 6000 hryven to je drahá hračka a místní volí studně, dokonce i v nejmodernější čtvrti města , Podylja jsou studně a vodovod jen do koupelny...

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 18.11.2017 19:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

maxipes & Stoupa: pani, upokojte sa, prosim, obaja, dobre?
Ja osobne som sem tiez kedysi cosi napisal tak a tak, a dostal som potom zasluzene svoje... Tak.
A vy co? Hm?

» Etienne Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 028 17.11.2017 21:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

libcha: díky, ne že bych se tam zrovna chystal, ale kdyby, je to zajímavý tip :o)

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 17.11.2017 17:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

pro maxipes:

Nesrovnávám, je porádne ctu. Vás ve Vasí obci neucili císt?

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 17.11.2017 16:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

Pane Stoupa, nebuďte kedlubna hloupá, ta fréza ve Vinnici je exponát muzea, tak jak s ní chcete srovnávat moderní soudobé zarízení?

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 17.11.2017 16:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

pro Zbynek:

Mno, srovnávat moderní soudobé zarízení z Bernina-Pass s atchaickou snehovou frézou z mesta Vinnica... Ale i to je pokrok. v roce 1987 v Krivom Rogu (taky Ukrajina) rozbíjely zmrazky tanky. Tak vzniky ve vozovce paste na medvedy a paste na mamuty

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 17.11.2017 12:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrická sněhová fréza - to je, řekl bych, docela unikát

Ani ne, těch se prodává plno.
Nicméně ani na kolejích to není věc tak docela neznámá, i když v tomto případě nejde o vozidlo samohybné, elektrická sněhová fréza (a to dokonce průmyslově vyráběná) to nepochybně je: Železniční zima v průsmyku Bernina...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 17.11.2017 12:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Hromadná doprava ve městě Vinnica

Elektrická sněhová fréza - to je, řekl bych, docela unikát.

nasledujúce príspevky »