Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

» Návrat

Pridané: 19.12.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě Co je to první třída? Prémiový oddíl nejvyšší kvality? Prostor rezervovaný pro železničáře? Nebo jen vysoká šance na jízdu o samotě? V dnešní době jsme svědky proměny významu první třídy.

Ve východoněmeckých vozech A a B byly a jsou vozové třídy jasně odlišeny – v první třídě šest křesel v jednom kupé, v druhé třídě koženkové lavice pro osm cestujících. Rozdíl v počtu cestujících v oddíle se zachoval i u nástupců Amee a Bmee, které byly nakonec všechny přestavěny do podoby Amee a deklasovány na 2. třídu. Ve vyspělých zemích se ve stejné době jediným rozdílem mezi vozovými třídami v oddílovém uspořádání stal prostor na nohy neboli počet kupé ve voze. Mezitím ale kupé vyšla z módy a přešlo se na velkoprostorové interiéry, kde v 1. třídě bývá uspořádání 2+1, zatímco v 2. třídě 2+2. Spolu s tím došlo např. v Rakousku k často skloňovanému zhoršení pohodlí zejména v 2. třídě – polohovatelná křesla vozů Bmz nahradily úzké, pevné sedačky v Railjetu. U nás se něco podobného nestalo, neboť když Rakušané nakupovali Bmz, ČSD odebíraly stovky B.

Rozdělení do tříd se u nás dostává i do regionální dopravy. Vozidla CityElefant a ABfbrdtn795 přenášejí svou 1. třídou pohodlí dálkové dopravy do zastávkových vlaků. Markantní rozdíl je patrný především ve jmenovaném řídicím voze, kde se od 2. třídy neliší jen sedadla, ale i barevnější obložení interiéru a pohlednější podélné skleněné police na zavazadla. Zato v novějších vozech a jednotkách má první třída skoro stejná sedadla jako třída druhá a ještě se nachází na nejhlučnějším místě se špatnými chodovými vlastnostmi (RegioPanter, RegioShark). Podobně nepatrný rozdíl pozorujeme bohužel i na rychlíkových spojích – ABpee347, InterPanter (pohodlná sedadla, ale 1. třída rozházena na několika místech jednotky). Rozdíl v pohodlí pak samozřejmě ovlivňuje počet cestujících v 1. třídě a obecně vůli lidu si za takové navýšení komfortu připlatit.


1. třída v rychlíkovém voze ABpee347 se od druhé třídy liší jen uspořádáním 2+1 a velkými stoly. Sedadla (Borcad Regio+) jsou v obou třídách skoro stejná a na cesty dlouhé dvě až tři hodiny je jejich pohodlí přinejmenším diskutabilní. © Dominik Havel

V zahraničí jsou vidět odlišné přístupy k problému. V Rakousku najdeme 1. třídu jen v dálkových vlacích. Ta v Railjetu nabízí po „osekání“ druhé třídy skutečně vyšší pohodlí, čehož (i díky výhodné konstrukci tarifu akčních jízdenek) využívají především cestující na velké vzdálenosti. Zato v Německu najdeme 1. třídu téměř všude, motorové vozy RS1 nevyjímaje. Někdy v nich najdeme aspoň skleněnou přepážku, jindy rozdíl spočívá pouze v samolepce – stejně jako v letadle. Prakticky nulový rozdíl mezi třídami (pouze věšák na kabáty) je i v motorových jednotkách Desiro, jejichž malý oddíl 1. třídy si např. Vogtlandbahn přeznačila na „Stammplatzbereich“, tedy oddíl, do něhož si můžete pořídit místenku třeba na měsíc (pro daný spoj). V jednotkách Talent 2 Abellio se vyšší třída odlišuje pouze koženým potahem sedadel – jejich tvar je jinak stejný. Dalším případem je i Stadler Kiss SBB, který v 1. třídě zachovává uspořádání 2+2 a zvětšuje pouze rozteč mezi sedadly.


Poměrně vysoké vytížení 1. třídy Railjetu na odjezdu z Budapešti do Vídně. © Dominik Havel


1. třída v motorovém voze RS1 Erfurter Bahn se od „dvojky“ liší minimálně a je umístěna na nejméně pohodlném místě ve vlaku. © Dominik Havel


Dnešní trendy znázorňují i jednotky Talent 2 Abellio, jezdící především v Durynsku. © Dominik Havel


SBB vsadily v 1. třídě jednotky Kiss pouze na plyšové podhlavníky a větší rozteč. Jiné rozdíly nenajdeme. © Dominik Havel


1. třída v motorové jednotce Desiro DB se liší pouze věšákem. © Dominik Havel

Jaký je podle vás účel první třídy? Jak by se měla její podoba tomuto účelu přizpůsobit?

Co žádají cestující od první třídy?

Za jakých podmínek byste občas nebo pravidelně využívali první třídu?

Úvodní snímek: 1. třída v jednotce Alstom Coradia Continental MRB © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 63     Stránky: / 4     Výpis:    
» Baal Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.5.2018 2:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

2/2
ABpee je vagón který mne jako zarytého jedničkáře donutil sedat si do třídy druhé… Byť je to vagón spolehlivý po provozní stránce tak by měl být doplněním k syslům Bfhpvee, na osobní a spěšné vlaky, tam by se ztratil podobně jako panter či shark. Dráhy nepovedenost vagónu argumentují, že se jedná o přestavbu Bdt, jenže třeba sysel ABfhpvee vznikl ze stejného vozu a jednička tam je na úrovni a hlavně je na první pohled odlišná od dvojky. Přitom kdyby nebyla tak patrná snaha vecpat tam za každou cenu 30 sedadel a logičtěji by se rozvrhlo umístění, místo sedaček regio by se tam daly sedačky comfort, nebo staré sedačky z pendolin, tak by ten vagón hned mohl vypadat jinak.
Každopádně bych ten vagón tak jak je a hodnotil čistou koulí.
Vagóny Aee140 i Aee 145 se příliš nepovedly a hlavně druhý nemá ani klimu a ani stahovací okno, nepohodlné jsou oba stejně a z kupé vozů jde asi o nejhorší verze co u nás jezdí. Obě verze by zasluhovaly vyměnit sedačky a verze Aee145 dosadit klimu, vagóny bych hodnotil za čtyři mínus.
Exrakouské Amz a ABmz vypadají fajn, ale odstranění koberců je dosti degraduje i když mají klimatizaci, tak ABmz se jednička a dvojka liší jen materiálem a barvou potahů i tak by to na dvojku stačilo.
Vagón Amz bych hodnotil jedna mínus, protože nabízí i čtyčmístná kupé.
Jedna z vlajkových lodí EC vlaků Ampz, také není zrovna výhra a třeba Bmz která jsou ve stejné soupravě jsou daleko pohodlnější a verze před modernizací se mi zdála lepší, tomuto vagónu bych dal za tři mínus.
U railjetu jsou sedadla pohodlná a v podstatě není co vytknout a hodnocení za jedna si zaslouží.
Pendolíno jsem neměl možnost cestovat revitalizovaným, ale u toho staršího bych to hodnotil za dvě, protože zase taková sláva to není…
Naopak vagón Apee si modernizací hodně polepšil a byť má své nedostatky tak dvě mínus by dostal.
Sysel ABfhpvee je velmi pěkný počin a vzhledem k tomu, kde je nasazován si zaslouží jedničku.
Elefanty bych hodnotil dvojkou, protože chybí koberce.
InterPanter má sice sedačky pohodlné, ale rozprchnutí jedničky po celé soupravě je děs, je to pak průchozí a do toho tam chybí koberce, tudíž má za tři mínus.
RegioPanter, se dá osekání pochopit vzhledem k určení kde jde více než o pohodlí o to, že si člověk sedne, tudíž čtverka.
RaegioShark je na tom stejně jako panter za čtyři.
Vagón ABfbrdtn je velmi povedený a působí příjemně, bohužel je už starší i tak to na dvojku stačí.
Dvojku dostanou i stařičká áčka a ábéčka, protože přes degradaci v podobě nahrazení původní imitace dřeba bílým nátěrem a odstraněním koberců patří k nejpohodlnější první třídě na kterou můžeme dneska narazit.
Dovolím si zhodnotit i vozy Bmz, kterým dávám za dvě stejně jako jejich příbuznému ABmz, byť jde o třídu druhou, tak to jsou velmi pohodlné vagóny, které mnohé moderní první třídy strčí hravě do kapsy…

» Baal Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.5.2018 2:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zhodnocení jedničky

První třídou jezdím často, respektive pokaždé když mohu, mám najeto desetisíce kilometrů hlavně ve vlacích ČD, ale i ve vlacích ZSSR, několik let jsem byl držitelem In-Gold karty. Cestoval jsem už každou jedničkou co tito dopravci mají a musím konstatovat, že Slováci jsou na tom lépe.

Jen dodávám, že nepožaduji věci jako klimu, zásuvky, nebo wifi a beru je jako nadstandard, ale chci pohodlně sedět, popřípadě si na cestě i zdřímnout. Můj příspěvek je hodně ovlivněn faktem, že zastávám názor, že minimálně v první třídě by měla zůstat kupéčka, protože velkoprostor je řešení pro nacpání více lidí do jednoho vozu.

Křížová výprava s úmyslem zničit kupé na Slovensko ještě nedorazila v takové síle a tak se tam můžeme setkat s moderními Aeer vozy i velkoprostory Apeer mají šikovně oddělené tónovaným plexi aby měl cestující pocit soukromí a i obyčejné velkoprostory Ampeer jsou pohodlné. Kombinace s jídelním vozem je v provedení alá Bmz což nevypadá špatně a nebo velkoprostor.
Nikde se však nevyskytují v první třídě nepohodlné tvrdé sedačky borcad regio! Po většinou se jedná o křesla borcad SEL v první třídě samozřejmě nechybí koberce, stolky jsou dělané v imitaci dřeva a celkově jsem při cestování první třídou ve vozech ZSSR měl z cesty dobrý pocit.

Bohužel u ČD je to složitější a někdy si opravdu říkám aby se v tom prase vyznalo… Koberce dráhy odstraňují, což postihlo všechny kupé vozy s první třídou. Dráhy to odůvodňují, že jsou nehygienické, ale v nových vagónech Apee, Ampz, ABfhpvee, 680 a railjetu jsou a jsou dokonce ve vozech druhé třídy Bdmpz, Bhmpz a Bmz… Tudíž by si v tom měli udělat pořádek. V některých vagónech mizí i látkové podhlavníky a čím dál častěji se v první třídě začíná vyskytovat koženka…

Asi nejotřesnější jednička na dálkových spojích je vagón ABpee u kterého je jednička podstatně horší, než třída druhá, u jednotek shark a panter se dají sedačky borcad regio omluvit faktem, že jde o vlaky na krátké vzdálenosti. Ovšem třeba elefant má jedničku daleko lepší. Sharka zase mohu přirovnat k vozu ABfbrdtn, který má jedničku také daleko lepší, jenže tam to tak nepálí. Ovšem sedět tři hodiny v jedničce vagónu ABpee je záležitost pro otrlé, zásuvka jedna pro čtyři, světlo nejde ztlumit, furt tam někdo šmejdí, koberce a podhlavníky by jste hledali marně, sedačky skoro nejdou polohovat, jsou tvrdý a nepohodlný z části koženkový do toho máte na nohy o třetinu míň místa než ve dvojce a než sedět v jedničce ABpee ve čtyřech, tak to si rasši sednu v omi do starého béčka. Obzvláště když je v soupravě zařazen po všech stránkách komfortnější vagón Bmz, Bee a nebo Bpee, tak tato první ztrácí smysl…

» Frantisek1978 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 4.1.2018 11:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

S těmi, kteří hledí pouze na své zájmy bez ohledu na okolí, asi nemá cenu v diskusi hledat řešení schůdné pro více stran. :-) Chápu, že leckdo může být z lecčeho zatrpklý a mít potřebu si to vylít, ale z toho těžko něco vzejde.

První třídu jsem zatím využil pouze jednou, a to když jsem si chtěl z té strany vlaku pořídit záznam pohledu na trať přes sklem oddělenou kabinu strojvedoucího. Jinak ji chápu jako místo pro větší celkové pohodlí přepravy, od pohodlnějšího sezení přes více prostoru po lepší služby. Obecně však lze těžko zaručit menší tlačenici, neboť i první třída se dá vyprodat. A neměla by pouze zabírat místo ve voze, i když nejede nikdo. Možná by mohla umožnit vzájemně oddělené sezení pro jednotlivce či uzavřené skupiny cestujících, ale zcela prázdné oddíly v přeplněném vlaku značí, že je některý parametr nastaven nesprávně. Více se vyjadřovat nebudu, naštěstí nemusím denně dojíždět, neb mám zajištěné bydlení ve městě, kde pracuji (a dříve naopak), a pro občasné cesty do rodného města či na výlet mi dvojka s místenkou zdarma z e-shopu stačí.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 23.12.2017 11:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Maxi, než něco napíšeš, měl bys napřed vystřízlivět. Takový pelmel, co z tebe vypadl v příspěvku č. 5690 se hned tak nevidí. ZTP je, pochopitelně, výhoda pro ty, kteří ho vlastní, a je to to samé, jako když jsi, kdysi dávno, když dráha si svých zaměstnanců vážila, jel na stálou jízdenku v jedničce zadarmo.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 22.12.2017 23:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

miropiro: Já také využívám 1. třídu jen velmi zřídka, protože v drtivé většině případů by její doplacení bylo vyšší než procentuální hodnoty, které jsem uvedl v jednom z předchozích komentářů. 1. třída má pro mě v podstatě cenu jen v případě CityElefantu, ABfbrdtn, Railjetu a ABmz. Vše kromě prvního ve výsledku odpadá, protože všude jezdím primárně na loterie (včasné jízdenky Česko), a ty nemají verzi pro 1. třídu. V PID naštěstí 1. třídu doplatit lze, a tak když se jednou za čas podívám do Prahy, 1. třídu si dopřeju, protože těch pár korun, co ČD chtějí, jsem ochoten za takové zvýšení pohodlí dát.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 22.12.2017 18:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Ážetďák: To ZTP máš na dislexii? To asi těžko, protože T = tělesně. Takže tu dislexii máš navíc k těm všem tělesným postižením, na které se dává ZTP.

Sám svým komentářem dokazuješ, že ZTP řešením není, protože je spousta lidí, kteří na něj (zatím) nárok nemají a že ostatní řidiči řeší spoustu problémů, např. parkování. Řekl bych, že těch, co nemají ZTP3 je silně převažující většina, tak ty výhody auta oproti vlaku, které se nám tu snažíž vtloukat do hlavy, jsou vlastně k ničemu. A opakuji, že ti mnozí řidiči závidí parkovací místo s obrázkem vozejčkáře, ale určitě by tu výhodu za zdraví neměnili.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 22.12.2017 17:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Jo a Maxíku, divil by ses, co lidí mi závidí to vyhrazené parkovací místo, zejména, když vyrazím na týden do termálek, u chodníku zívá prázdná díra a ti ostatní musejí parkovat kde se dá, občas i na trávníku, za což je pak Městapo dusí.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 22.12.2017 17:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Maxipes:
ZTP to skutečně řeší. Na rozdíl od těch, co ho nemají: 1/ nepotřebuji dálniční známku, 2/ mohu jet všude tam, kde je vjezd dopravní obsluze povolen, 3/ mohu parkovat i na zákazu zastavení, 4/ na většině parkovišť mám rezervovaná místa 5/ na modrých zónách parkuji zcela zdarma a libovolně dlouho 6/ mám nárok na bezplatné parkovací místo u místa bydliště, vyhrazené pouze pro mé auto. Tím pádem nemusím řešit spoustu problémů, pronásledujících ostatní řidiče.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 22.12.2017 17:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Halbstadt:
A proč ne? jednak se tu občas i něco zajímavého dozvím, (je to pohodlnější, než chodit na nádraží, nebo někam ke kolejím) a jednak se bavím urputnou snahou několika jedinců, marně sobě i druhým dokazovat, že není nad vlak a zejména ten Česko - Slovenský. V době, kdy jsem měl řidičák jen na Mko, jsem vlakem jezdil, jenže to jsem měl 1. třídu zcela zdarma a nikdo neřešil, jestli o víkendu jedu do práce, nebo na výlet. Dnes si zaměstnanci musí cestu vlakem platit a navíc ještě stále se zvyšujícím paušálem, což je vrchol ostudy a zlodějství a já se divím drážním odborům, že to papalášům trpí. Naštěstí už s dráhou nemám co do činění a jsem rád, že jsem od ní včas, i když na poslední chvíli, utekl. Raději si zaplatím benzin do auta, než ZTP jízdenku, důvody jsou jasné: nulová flexibilita, značná nespolehlivost, (každou chvíli zpoždění) a velice mizerná návaznost na místní dopravu. (zlatej socík). Když se jelo v 60. letech z Prahy do Mníšku, mohl sis vybrat, zda vlakem do Řevnic a návazným busem do centra města, nebo vlakem dožst Mníšek pod Brdy a opět návazným busem do centra. Dnes se do centra dostaneš pouze busem MHD přímo z Prahy, (pro mne zdarma, vlakem za peníze) nebo vlakem do Mníšku pod Brdy a pak hezky pěšky, což je, když je bouřka, nebo minus deset a fujavice, opravdu pošušňáníčko. A takovýchto případů by se po republice našly stovky.

» miropiro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 22.12.2017 9:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Dovolím si reagovat na onu třetí otázku ohledně těch podmínek pro využití první třídy mou osobou.

Osobně jsem ještě v době pořízení In Karty ve svých 19 letech neměl důvod k první třídě. Bylo to dáno cenou. Tehdejší eLišky nabízely poměrně levné cestování a cesta jedničkou mne tedy vůbec nezajímala.

Ale od chvíle, kdy České dráhy zavedly ČD Body a v kombinaci s bonusem dvojnásobku bodů za využití první třídy v některých rychlících a současně i nižší cenou jsem najednou zjistil, že sice ne vždy, ale někdy si tu první třídu dopřeji.

Obzvláště v momentě, kdy zjistím, že na určité trase, kterou chci jet, je jízdenka do druhé třídy už jen za cenu In 25 a následně zjistím, že jednička stojí o 50 až 60 Kč více, tak do toho obvykle jdu.

Ale faktem je, že takto nyní cestuji o něco častěji akorát mezi Brnem a Ostravou a je třeba říct, že zrovna poslední využití první třídy mělo v pátek odpoledne svůj význam. V první třídě bylo více místa, zásuvky fungovaly, vlak byl poměrně plný, takže ten příplatek navíc měl svůj význam.

Pokud jde o pohodlí, jsem rád, že v případě Pendolin se České dráhy vydaly směrem, kdy konečně se první třída nebude od druhé třídy lišit jen barvou sedaček, ale i jejich kvalitou...

nasledujúce príspevky »