Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

» Návrat

Pridané: 19.12.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě Co je to první třída? Prémiový oddíl nejvyšší kvality? Prostor rezervovaný pro železničáře? Nebo jen vysoká šance na jízdu o samotě? V dnešní době jsme svědky proměny významu první třídy.

Ve východoněmeckých vozech A a B byly a jsou vozové třídy jasně odlišeny – v první třídě šest křesel v jednom kupé, v druhé třídě koženkové lavice pro osm cestujících. Rozdíl v počtu cestujících v oddíle se zachoval i u nástupců Amee a Bmee, které byly nakonec všechny přestavěny do podoby Amee a deklasovány na 2. třídu. Ve vyspělých zemích se ve stejné době jediným rozdílem mezi vozovými třídami v oddílovém uspořádání stal prostor na nohy neboli počet kupé ve voze. Mezitím ale kupé vyšla z módy a přešlo se na velkoprostorové interiéry, kde v 1. třídě bývá uspořádání 2+1, zatímco v 2. třídě 2+2. Spolu s tím došlo např. v Rakousku k často skloňovanému zhoršení pohodlí zejména v 2. třídě – polohovatelná křesla vozů Bmz nahradily úzké, pevné sedačky v Railjetu. U nás se něco podobného nestalo, neboť když Rakušané nakupovali Bmz, ČSD odebíraly stovky B.

Rozdělení do tříd se u nás dostává i do regionální dopravy. Vozidla CityElefant a ABfbrdtn795 přenášejí svou 1. třídou pohodlí dálkové dopravy do zastávkových vlaků. Markantní rozdíl je patrný především ve jmenovaném řídicím voze, kde se od 2. třídy neliší jen sedadla, ale i barevnější obložení interiéru a pohlednější podélné skleněné police na zavazadla. Zato v novějších vozech a jednotkách má první třída skoro stejná sedadla jako třída druhá a ještě se nachází na nejhlučnějším místě se špatnými chodovými vlastnostmi (RegioPanter, RegioShark). Podobně nepatrný rozdíl pozorujeme bohužel i na rychlíkových spojích – ABpee347, InterPanter (pohodlná sedadla, ale 1. třída rozházena na několika místech jednotky). Rozdíl v pohodlí pak samozřejmě ovlivňuje počet cestujících v 1. třídě a obecně vůli lidu si za takové navýšení komfortu připlatit.


1. třída v rychlíkovém voze ABpee347 se od druhé třídy liší jen uspořádáním 2+1 a velkými stoly. Sedadla (Borcad Regio+) jsou v obou třídách skoro stejná a na cesty dlouhé dvě až tři hodiny je jejich pohodlí přinejmenším diskutabilní. © Dominik Havel

V zahraničí jsou vidět odlišné přístupy k problému. V Rakousku najdeme 1. třídu jen v dálkových vlacích. Ta v Railjetu nabízí po „osekání“ druhé třídy skutečně vyšší pohodlí, čehož (i díky výhodné konstrukci tarifu akčních jízdenek) využívají především cestující na velké vzdálenosti. Zato v Německu najdeme 1. třídu téměř všude, motorové vozy RS1 nevyjímaje. Někdy v nich najdeme aspoň skleněnou přepážku, jindy rozdíl spočívá pouze v samolepce – stejně jako v letadle. Prakticky nulový rozdíl mezi třídami (pouze věšák na kabáty) je i v motorových jednotkách Desiro, jejichž malý oddíl 1. třídy si např. Vogtlandbahn přeznačila na „Stammplatzbereich“, tedy oddíl, do něhož si můžete pořídit místenku třeba na měsíc (pro daný spoj). V jednotkách Talent 2 Abellio se vyšší třída odlišuje pouze koženým potahem sedadel – jejich tvar je jinak stejný. Dalším případem je i Stadler Kiss SBB, který v 1. třídě zachovává uspořádání 2+2 a zvětšuje pouze rozteč mezi sedadly.


Poměrně vysoké vytížení 1. třídy Railjetu na odjezdu z Budapešti do Vídně. © Dominik Havel


1. třída v motorovém voze RS1 Erfurter Bahn se od „dvojky“ liší minimálně a je umístěna na nejméně pohodlném místě ve vlaku. © Dominik Havel


Dnešní trendy znázorňují i jednotky Talent 2 Abellio, jezdící především v Durynsku. © Dominik Havel


SBB vsadily v 1. třídě jednotky Kiss pouze na plyšové podhlavníky a větší rozteč. Jiné rozdíly nenajdeme. © Dominik Havel


1. třída v motorové jednotce Desiro DB se liší pouze věšákem. © Dominik Havel

Jaký je podle vás účel první třídy? Jak by se měla její podoba tomuto účelu přizpůsobit?

Co žádají cestující od první třídy?

Za jakých podmínek byste občas nebo pravidelně využívali první třídu?

Úvodní snímek: 1. třída v jednotce Alstom Coradia Continental MRB © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 64     Stránky: / 4     Výpis:    
» Frantisek1978 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 4.1.2018 11:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

S těmi, kteří hledí pouze na své zájmy bez ohledu na okolí, asi nemá cenu v diskusi hledat řešení schůdné pro více stran. :-) Chápu, že leckdo může být z lecčeho zatrpklý a mít potřebu si to vylít, ale z toho těžko něco vzejde.

První třídu jsem zatím využil pouze jednou, a to když jsem si chtěl z té strany vlaku pořídit záznam pohledu na trať přes sklem oddělenou kabinu strojvedoucího. Jinak ji chápu jako místo pro větší celkové pohodlí přepravy, od pohodlnějšího sezení přes více prostoru po lepší služby. Obecně však lze těžko zaručit menší tlačenici, neboť i první třída se dá vyprodat. A neměla by pouze zabírat místo ve voze, i když nejede nikdo. Možná by mohla umožnit vzájemně oddělené sezení pro jednotlivce či uzavřené skupiny cestujících, ale zcela prázdné oddíly v přeplněném vlaku značí, že je některý parametr nastaven nesprávně. Více se vyjadřovat nebudu, naštěstí nemusím denně dojíždět, neb mám zajištěné bydlení ve městě, kde pracuji (a dříve naopak), a pro občasné cesty do rodného města či na výlet mi dvojka s místenkou zdarma z e-shopu stačí.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 993 23.12.2017 11:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Maxi, než něco napíšeš, měl bys napřed vystřízlivět. Takový pelmel, co z tebe vypadl v příspěvku č. 5690 se hned tak nevidí. ZTP je, pochopitelně, výhoda pro ty, kteří ho vlastní, a je to to samé, jako když jsi, kdysi dávno, když dráha si svých zaměstnanců vážila, jel na stálou jízdenku v jedničce zadarmo.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 057 22.12.2017 23:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

miropiro: Já také využívám 1. třídu jen velmi zřídka, protože v drtivé většině případů by její doplacení bylo vyšší než procentuální hodnoty, které jsem uvedl v jednom z předchozích komentářů. 1. třída má pro mě v podstatě cenu jen v případě CityElefantu, ABfbrdtn, Railjetu a ABmz. Vše kromě prvního ve výsledku odpadá, protože všude jezdím primárně na loterie (včasné jízdenky Česko), a ty nemají verzi pro 1. třídu. V PID naštěstí 1. třídu doplatit lze, a tak když se jednou za čas podívám do Prahy, 1. třídu si dopřeju, protože těch pár korun, co ČD chtějí, jsem ochoten za takové zvýšení pohodlí dát.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 116 22.12.2017 18:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Ážetďák: To ZTP máš na dislexii? To asi těžko, protože T = tělesně. Takže tu dislexii máš navíc k těm všem tělesným postižením, na které se dává ZTP.

Sám svým komentářem dokazuješ, že ZTP řešením není, protože je spousta lidí, kteří na něj (zatím) nárok nemají a že ostatní řidiči řeší spoustu problémů, např. parkování. Řekl bych, že těch, co nemají ZTP3 je silně převažující většina, tak ty výhody auta oproti vlaku, které se nám tu snažíž vtloukat do hlavy, jsou vlastně k ničemu. A opakuji, že ti mnozí řidiči závidí parkovací místo s obrázkem vozejčkáře, ale určitě by tu výhodu za zdraví neměnili.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 993 22.12.2017 17:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Jo a Maxíku, divil by ses, co lidí mi závidí to vyhrazené parkovací místo, zejména, když vyrazím na týden do termálek, u chodníku zívá prázdná díra a ti ostatní musejí parkovat kde se dá, občas i na trávníku, za což je pak Městapo dusí.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 993 22.12.2017 17:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Maxipes:
ZTP to skutečně řeší. Na rozdíl od těch, co ho nemají: 1/ nepotřebuji dálniční známku, 2/ mohu jet všude tam, kde je vjezd dopravní obsluze povolen, 3/ mohu parkovat i na zákazu zastavení, 4/ na většině parkovišť mám rezervovaná místa 5/ na modrých zónách parkuji zcela zdarma a libovolně dlouho 6/ mám nárok na bezplatné parkovací místo u místa bydliště, vyhrazené pouze pro mé auto. Tím pádem nemusím řešit spoustu problémů, pronásledujících ostatní řidiče.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 993 22.12.2017 17:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Halbstadt:
A proč ne? jednak se tu občas i něco zajímavého dozvím, (je to pohodlnější, než chodit na nádraží, nebo někam ke kolejím) a jednak se bavím urputnou snahou několika jedinců, marně sobě i druhým dokazovat, že není nad vlak a zejména ten Česko - Slovenský. V době, kdy jsem měl řidičák jen na Mko, jsem vlakem jezdil, jenže to jsem měl 1. třídu zcela zdarma a nikdo neřešil, jestli o víkendu jedu do práce, nebo na výlet. Dnes si zaměstnanci musí cestu vlakem platit a navíc ještě stále se zvyšujícím paušálem, což je vrchol ostudy a zlodějství a já se divím drážním odborům, že to papalášům trpí. Naštěstí už s dráhou nemám co do činění a jsem rád, že jsem od ní včas, i když na poslední chvíli, utekl. Raději si zaplatím benzin do auta, než ZTP jízdenku, důvody jsou jasné: nulová flexibilita, značná nespolehlivost, (každou chvíli zpoždění) a velice mizerná návaznost na místní dopravu. (zlatej socík). Když se jelo v 60. letech z Prahy do Mníšku, mohl sis vybrat, zda vlakem do Řevnic a návazným busem do centra města, nebo vlakem dožst Mníšek pod Brdy a opět návazným busem do centra. Dnes se do centra dostaneš pouze busem MHD přímo z Prahy, (pro mne zdarma, vlakem za peníze) nebo vlakem do Mníšku pod Brdy a pak hezky pěšky, což je, když je bouřka, nebo minus deset a fujavice, opravdu pošušňáníčko. A takovýchto případů by se po republice našly stovky.

» miropiro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 36 22.12.2017 9:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Dovolím si reagovat na onu třetí otázku ohledně těch podmínek pro využití první třídy mou osobou.

Osobně jsem ještě v době pořízení In Karty ve svých 19 letech neměl důvod k první třídě. Bylo to dáno cenou. Tehdejší eLišky nabízely poměrně levné cestování a cesta jedničkou mne tedy vůbec nezajímala.

Ale od chvíle, kdy České dráhy zavedly ČD Body a v kombinaci s bonusem dvojnásobku bodů za využití první třídy v některých rychlících a současně i nižší cenou jsem najednou zjistil, že sice ne vždy, ale někdy si tu první třídu dopřeji.

Obzvláště v momentě, kdy zjistím, že na určité trase, kterou chci jet, je jízdenka do druhé třídy už jen za cenu In 25 a následně zjistím, že jednička stojí o 50 až 60 Kč více, tak do toho obvykle jdu.

Ale faktem je, že takto nyní cestuji o něco častěji akorát mezi Brnem a Ostravou a je třeba říct, že zrovna poslední využití první třídy mělo v pátek odpoledne svůj význam. V první třídě bylo více místa, zásuvky fungovaly, vlak byl poměrně plný, takže ten příplatek navíc měl svůj význam.

Pokud jde o pohodlí, jsem rád, že v případě Pendolin se České dráhy vydaly směrem, kdy konečně se první třída nebude od druhé třídy lišit jen barvou sedaček, ale i jejich kvalitou...

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 683 21.12.2017 23:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Halbstadt > Prezrad mi, ako by si riesil vlakom toto. V lete som chodil pracovat do Prievidze. To je mesto vzdialene od Martina vlakom 69 km. Cesta vlakom podla cestovneho poriadku trva 1h 43 min. Nic rychlejsie tam nechodi. Autobusy boli optimistickejsie, tam by boli len 1:15 a naspet 1:25. Kedze nebyvam na stanici ani som nepracoval na stanici, tak by bolo treba pripocita takych 30 minut na to aby som sa dopravil na stanicu a zo stanice. To si myslim, ze som este optimista.
Takze verejnou dopravou by som stravil denno denne dochadzanim do prace minimalne tak 3,25h v najoptimistickejsej variante az po 4.5h pri cestovani vlakom.
Autom som to robil za 1:50 az 2h.

Ked som zapocital naklady na MHD v jednom, druhom meste a cestovne, tak cesta autom ma vysla tak polovicu.


» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 683 21.12.2017 22:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Snižování pohodlí v první třídě

Domink.HK > Dneskajsia cerstva skusenost. Potreboval som byt v Martine o pol piatej. Mal som nieco dohodnute. Zistil som, ze zo Ziliny do Vrutok mi ide vlak o 14:54 a potom najblizsi dalsi o 15:43. Cesta trva vlakom necelych 20 minut, podla toho cim ides. Prvym vlakom by som prisiel prilis skoro, nemal by som co robit v Martine a kedze pracujem, tak by som si musel inokedy nadrabat kedze na ten prvy by som musel odist skorej z prace. Ten druhym by som zase meskal tak 10 minut. Nakoniec to dopadlo tak, ze som siel tym druhym a manzelka prisla po mna na stanicu vo Vrutkach, takze som to len tak tak stihal.

Vies, vlaky zo ziliny na vrutky idu od 14:10 - 14:55 4 vlaky. Potom je pre istotu 50 minutova diera a potom zase od 15:43 do 16:43 idu zase 4.


nasledujúce príspevky »