Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ...

» Návrat

Pridané: 27.12.2017 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ... Už okřídlené rčení z textu kdysi populární písně uvozuje zamyšlení nad současnou obsahovou náplní internetového magazínu VLAKY.NET i jejími výhledy do budoucna. Je sice inspirováno některými nedávnými diskusními příspěvky, něco velebícími a cosi jiného zavrhujícími, ale před koncem roku, spojeným s jeho bilancováním a novoročními předsevzetími, je i jinak docela případné.

 

 

 

Původně jsem chtěl začít odkazy na výše zmíněné kladné a záporné výroky k reportážím z poslední doby, ale pak jsem si uvědomil, že by to jejich původce možná vedlo k pokračování ve výměně názorů na to či ono téma, takže volím přístup jiný a začnu všeobecně používanými rčeními, že „někdo má rád holky, jiný zase vdolky“ a „není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem“. Tato za sebou řazená moudra platí i pro vztah čtenářů a tvůrců stránek VLAKY.NET. Jde jen o to, aby se obě strany toho „dodavatelsko-odběratelského vztahu“ sešly v nějakém kompromisním bodě, v rovnováze mezi rozmanitými tužbami „odběratelů“ a možnostmi „dodavatelů“. Což je v našem případě komplikováno (nebo možná naopak zjednodušováno) skutečností, že se obě tyto role prolínají. Podívejme se na to blíž.


V poslední době sklidila velký úspěch aktualita Ing. Františka Sakalíka

V diskusním fóru se tu a tam objeví nápady, co bychom mohli publikovat. Mnohé z nich nejsou na první pohled vůbec špatné, ale jejich původci zapomínají na jednu věc: Obsah magazínu vzniká takříkajíc samoobslužně, stylem „udělej si sám“. Aktuality a reportáže posílají členové i nečlenové „klubu“ z vlastní iniciativy, na témata a v čase podle svého uvážení. Výjimku tvoří reportáže z oficiálních akcí, na které jsou osvědčení reportéři vysíláni šéfem redakce, popřípadě „na zakázku“ vznikající příspěvky příležitostné a články redakční. Ty poslední vydáváme především v období přelomu kalendářního i železničního roku či o Vánocích. Zvláštní kategorii obsahu tvoří pozvánky na nostalgické jízdy a podobné události, publikované z větší části na podnět jejich pořadatelů, ale někdy i bez něj, z iniciativy redakční.


K redakčním počinům patří z větší části i Malý atlas železničních vozidel,
naposled doplněný 16. listopadu

Aktivní redakční tým přitom nyní tvoří pouhé dvě osoby. (Proč se do práce redakce nezapojují její ostatní členové, zde nemíním rozebírat.) A ty mají co dělat, aby dokázaly editovat příspěvky jiných autorů a jen občas napsaly i cosi vlastního. Navíc ani jeden z aktivních redaktorů není (u toho mladšího podotýkám „zatím“) v naší zájmové oblasti odborníkem, nanejvýš poučeným laikem, takže sám nemůže naplnit rovněž v diskusích se ozývající volání po vyšší odborné úrovni našich článků. Obdobně je tomu u většiny reportérů VLAKY.NET. Mezi našimi členy se nepochybně vyskytuje i jistý počet skutečných odborníků, jak teoretiků, tak hlavně praktiků, z různých oborů drážní dopravy či průmyslu, ale až na zářné výjimky se o své znalosti a zkušenosti s ostatními dělí jen v různých sekcích našeho diskusního fóra.


Ing. František Smatana je naším reportérem v daleké Číně

Těžko je můžeme přimět k tomu, aby se prezentovali také na hlavní stránce, zvláště když jim v tom možná brání i nějaké vážné objektivní důvody. A podobně nesnadné je přimět většinu stávajících (i potenciálních) přispěvatelů, aby své úsilí napřeli směrem, který si redakce vytýčila. Jsme tedy v úplně jiné situaci než profesionální médium, jehož formální struktura zaručuje hladké prosazování obecné vydavatelské politiky i konkrétních redakčních záměrů. Vědomí tohoto faktu zjevně schází autorům jinak dobře míněných návrhů na vylepšení obsahu magazínu VLAKY.NET. Pak je nasnadě, že se dočkají třeba odpovědi, aby tedy svůj návrh uskutečnili a redakci poslali příslušné podklady – protože jiné cesty vesměs není. Zkrátka jaký si to uděláš, takový to máš, to je refrén nejen oné známé písně, ale i náš vlastní.


Návrh nových příspěvků a odpověď v diskusním fóru

A ten by měl doprovázet i nostalgické povzdechy, které zazněly v diskusi ke stati včerejší. Ano, kdysi jsme možná přinášeli články kvalitnější, ale tehdy je také tvořili lidé jiní, jak v redakci (která pracovala ve své úplnosti), tak „venku“. Podle jedné teorie za to prý mohou diskutující. Některým tvůrcům vadí četné názory odchylující se od tématu a údajně kvůli nim nám přestali svá díla posílat. Jiní jsou opačného názoru: Čím víc diskusbích příspěvků, tím déle se jejich aktualita nebo reportáž udrží v pozornosti návštěvníků webu prostřednictvím sekce Diskusné príspevky za posledných 30 dní, což přináší zvýšení její návštěvnosti. Vyhovět můžeme každému - diskusi pod článkem lze zásahem kteréhokoliv člena redakce regulovat či dokonce ji vůbec nezřídit, stačí, aby autor vyjevil své přání. Zkrátka jaký si to uděláš


Ukázka hlavní stránky ze dne 18. ledna 2007

Tolik na vysvětlenou, jak se rodí sdělný obsah našeho média. A zároveň na úvod k diskusi, která by se mohla zaměřit zejména na tyto okruhy:

Co vás vede k tomu, že přispíváte nebo nepřispíváte na hlavní stranu internetového magazínu VLAKY.NET?

Jaké (popřípadě čí) aktuality, reportáže a další zatím zveřejněné články se vám nejvíce líbí či naopak nelíbí?

Co v doposud publikovaných příspěvcích postrádáte, jaká nová tématika a forma zpracování by vás zaujala?

Úvodní snímek: Reportér VLAKY.NET a prezident republiky (12.9.2013, CZ LOKO Česká Třebová)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 166     Stránky: / 9     Výpis:    
» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 078 6.1.2018 20:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ...

Jak říkáš, otázka je, co je horší. Zda "demagog" který - i podle mínění jiných dokázal (spolu s dalšími - znovuoživit web) či "normalizátor" který s několika nohsledy odrazuje poslední vytrvalce. Dnes jsem si na Semmeringu znovu poslechl pár hlasů lidí, co už nad vlaky net zlomili hůl.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 6.1.2018 9:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Priatelia, tvrdohlavosťou sa ešte žiaden spor neurovnal.

Svatá pravda, proto nadále rýpavé a demagogické výpady proti (nejen) své maličkosti ignoruji a raději pilně pracuji (nejen já) na dalším chodu našeho magazínu. Jaký si to uděláš, takový to máš ...

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 078 5.1.2018 23:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ...

kamilk: je ovšem otázka, kdo je ten tvrdohlavý. Já s tratovákem plně souhlasím. A i když třeba některé jeho nápady neodpovídaly mým představám, nechal jsem se přesvědčit. V nemálo případech se ukázalo, že má pravdu. Zatímco Zbyněk mluví o tom, jak jsou "vrchností" nelibě snášené naše vzájemné názorové rozepře, už "skromně" mlčí o tom, že ta stejná vrchnost jedním dechem říká: To, na co Shalomek poukazuje, je pravda a je to smutný popis reality.
Ano, před rokem to tady skutečně fungovalo. Vrátilo se pár autorů, kteří po dění, trefně nazvaném normalizací, zase skončili. Ono se to vážně nedá nazvat jinak, než normalizace. Uši jsou otevřené pochvalnému mlaskání jedinců, neschopných napsat v diskusi příspěvek bez několika hrubek, zatímco kritická, leč budoucnosti webu nezbytná slova jsou vnímána jako útok na nejvyšší autoritu. To, že na situaci upozorňuji, je znamení, že jsem nad vlaky.net stále nezlomil hůl - byť Zbyněk požadoval můj vyhazov. A i když se dnes přímo podílím na chodu několika facebookových stran, které taky kradou čas, byl bych stále ochotný přiložit ruku k dílu. Ovšem až poté, co vlaky.net začnou fungovat na jiném organizačním schématu a zbavené negramotných pleveličů diskusí..

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 2.1.2018 21:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ...

Priatelia, tvrdohlavosťou sa ešte žiaden spor neurovnal.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 2.1.2018 14:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ...

Nemyslel som to ironicky, pochopil som tvoju reakciu.
Nie si najväčší škodca VN, naopak, tvoje zásluhy o to, že to je aspoň tam, kde to je, sú neodškriepiteľné. Ale bohužiaľ je to iba tam, kde to je, bez perspektívy zmeny (rád sa ale nechám milo prekvapiť), za ktorej brzdu ťa skutočne považujem - ako ukázal tvoj pobyt v nemocnici (samozrejme ti ho neželám) zmeny i v rámci daných možností reálne sú...

Za konštruktívnych považuj tých 6 mojich minuloročných článkov na hlavnej strane (do avízovaného 7. som sa už nepúšťal) - nakoľko som s tým chcel seknúť už o rok skor a vlastne už celý rok 2017 bol akýsi nadplán...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 2.1.2018 8:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tak snáď ťa poteším...

Asi jsi to myslel ironicky, ale skutečně potěšil. I když jsem z Tvého příspěvku vyšel jako největší škůdce našeho magazínu, na což bohužel nemohu a nechci přiměřeně reagovat, protože bych zase otevřel vrchností nelibě snášené a prakticky nikam nevedoucí téma rozporů mezi dvěma členy redakce. Ale nepotěšil jsi mne svým protestním přístupem. Konstruktivnější by asi bylo místo stávkování ukázat vlastní tvorbou ostatním, jaké články by měli či neměli posílat. Ale přesto Ti děkuji.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 2.1.2018 7:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: diskusi sleduji a z jejího posledního vývoje je mi smutno.

Tak snáď ťa poteším...

Co vás vede k tomu, že přispíváte nebo nepřispíváte na hlavní stranu internetového magazínu VLAKY.NET?
Viedlo ma k tomu to, že ma to bavilo, presvedčenie, že informácie treba zdielať, že nepublikovaná fotka akoby nebola, že ma to samotného posúvalo ďalej. Neprispievam na protest voči tomu, že si tu z toho spravil "samoděržaví jediného autokrata", že po závane čerstvého vzduchu vlaňajšej "VN jari" si zabuchol dvere a nastalo obdobie "normalizácie". Tak snáď avízovaná zmena bude k lepšiemu...

Jaké (popřípadě čí) aktuality, reportáže a další zatím zveřejněné články se vám nejvíce líbí či naopak nelíbí?
Pestrosť tém je v poriadku. Výborné sú viaceré cestopisy, myslím, že tie tvoria podstatnú časť "zlatého fondu". Neprekoneteľna je ale Dodiho prvoaprílová... Nepáčia sa mi reporty "o tom ako išlo vajce na vandrovku". Nepáči sa mi, keď je pri reporte zbytočný balast (obkecávanie nepodstatného a zbytočne veľa fotiek), nepáči sa mi, keď sú reporty OPAKOVANE u toho istého autora jazykovo/štylisticky na úrovni žiaka ZŠ, keď sú fotky v reporte akoby schválne urobené biedne...

Co v doposud publikovaných příspěvcích postrádáte, jaká nová tématika a forma zpracování by vás zaujala?
V niektorých príspevkoch mi chýba "štábna kultúra". Minimálne kritéria na ňu by mala nastaviť redakcia a držať sa ich. Nie púšťať do sveta čokoľvek, hoci s minimálnou pridanou hodnotou len za cenu, aby bol každý deň na stránke článok. Chýba mi systém. Podporujem kvalitu miesto kvantity i za cenu, že tej kvality bude menej. Je tu málo vecí z prevádzky a techniky. Dávnejšie som navhoval, aby sa začala spolupráca so seminármi a tlačenými preiodikami (keď može byť jeden článok tu i v Železničáři, tak prečo byt o nešlo i s inými?), čím by sa čitatelia dostali k "materiálom" inak pre nich nedostupným a súčasne by sa autorom príspevkov rozšíril okruh čitateľov. Vidím to ako prvý krok k tomu, aby sa to tu jednak spestrilo a druhak sa prilákali autori, ktorí by sem inak ani neťukli.

Za posledných cca 5 rokov sa tu toho popísal toľko, že zhrnúť to v jednom príspevku je nemožné...
-------------
P.S: Cmelák, kým na mňa budeš reagovať, tak sa snaž prosím chápať čítaný text a súvislosti. Lebo inak budeš ako obyčajne vedľa jak jedľa...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 1.1.2018 23:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ...

Plácáte Magořiny

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 1.1.2018 19:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Jaký si to uděláš, takový to máš ...

Pulsní měnič (když jsme u těch mašin).


» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 1.1.2018 19:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Teoreticky prichádzali v úvahu ...

... i jiné významy, v tomto případě třeba také pezinocký magistrát.

nasledujúce príspevky »