Naše téma: Protihluková opatření na železnici

» Návrat

Pridané: 2.1.2018 8:00
Autor: Pavel Šmídek, nick: » pavlos26

Naše téma: Protihluková opatření na železnici Jako většina z vás, i já se při cestování vlakem rád kochám pohledem do okolní krajiny, jenže v poslední době tento požitek stále častěji hatí protihlukové stěny. Ty uzavírají rekonstruované tratě do jakýchsi (ponejvíce betonových) koryt, která sice víceméně spolehlivě zabraňují šíření zvuku jedoucího vlaku do okolí, ale zcela zaručeně jej odrážejí zpět do soupravy samotné.

 

 

 

V poslední době při jízdě vlakem často zažívám pohled do zdi,.takže mne napadá, že za chvíli okna ve vagónech snad ani nebudou třeba. Nebo že se cestování vlakem nebude příliš lišit od jízdy podzemním metrem. Začal jsem tedy sledovat, co na to říkají jiní, laici i odborníci. A zjistil jsem, že protihlukové stěny vyvolávají rozpory i v místech, kde jsou zřizovány. Takovým klasickým případem je trať na Benešov u Prahy a nebo třeba i kolem Rokycan. Starosta Benešova Petr Hostek k tomu říká: „Pokud jde o estetiku, zcela jistě došlo k jistému zabetonování trati. Zejména v okolí zastávky Čtyřkoly a Senohraby je jistě umístění několika protihlukových zdí na pováženou. Přesto rovina akustická a bezpečnostní převyšuje tu estetickou. Vysoké protihlukové zdi také značně zkomplikovaly přecházení kolejí, což přispělo ke zvýšení bezpečnosti na naší trati.“ To jsme si mohli přečíst v jednom z článků k této problematice.


Protihlukové stěny na trati 031 v Opatoviicích nad Labem-Pohřebačce (27.3.2016)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Jak jisti všichni víte, provozovatel dráhy, kterým je od roku 2008 Správa železniční dopravní cesty, státní organizace (SŽDC), má za povinnost na základě platné legislativy, zejména zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a jeho prováděcích předpisů, zamezit účinkům nadměrného hluku na chráněné plochy a prostory. Prováděcí předpisy k zákonu o ochraně veřejného zdraví jsou neustále novelizovány, v současné době je platné nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Jedním z typů protihlukových clon jsou i tzv. klasické protihlukové stěny. Do současné doby byly tyto konstrukce používány jako nejméně konfliktní a co do spolehlivosti dosažení požadovaného snížení hlukových imisí v okolí trati při srovnání projektových předpokladů a měření skutečného stavu po realizaci také jako nejfunkčnější řešení.


Zjevně nadbytečná stěna v úseku Verměřovice - Letohrad trati 024 (20.11.2008)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Samozřejmě za předpokladu dodržení všech pravidel při návrhu a výstavbě. Nicméně, jejich poměrně jednoduchý návrh a modelování budoucího působení ve výpočtových programech akustiků vedly, podle některých názorů, k opuštění prověřování jiných cest ochrany před hlukem. Dokonce je možno konstatovat, že výstavba protihlukových stěn bývá považována jako jediná používaná možnost snížení hlukových emisí a často se objevuje podezření z jejich nadužívání. SŽDC zkouší a neustále hledá jiné, vhodnější řešení. Jedním z těchto řešení se mohou být takzvané nízké protihlukové clony. Konstrukčních systémů těchto clon existuje v zemích EU několik. Betonové nízké protihlukové clony jsou zkoušeny například ve variantě svislé stěnové konstrukce opatřené pryžovou pohltivou vrstvou na straně přilehlé ke koleji (např. systém Zbloc).


Systém Zbloc, typ 3a, v německém městě Bingen; zdroj: www.heringinternational.com

Betonový prefabrikát je opatřen na spodní straně vodorovnou částí, kterou je uložen na podklad a stabilizuje clonu ve svislém směru. Jinou variantou je stěna z hliníkových prvků, která je kotvena do podloží pomocí zemních vrutů. Akusticky pohltivou vrstvu tvoří minerální rohož, takže je celá konstrukce poměrně lehká. To umožnilo vybavit tuto clonu funkcí sklopení při potřebě údržby trati nebo přepravě nákladu s překročenou ložnou mírou (systém Soundim). U nás je aktuálně testována konstrukce systému BRENS BARRIER. Jedná se o tvarovanou konstrukci z betonu s pohltivou vrstvou na obloukovitě tvarované ploše směrem ke koleji. Tvarování konstrukce eliminuje odrazy hluku mimo prostor trati, zejména lze předpokládat, že je oproti jiným systémům omezen únik hluku směrem vzhůru. Více o tom v materiálu Ing. arch. Pavla Andršta.


Nízká protihluková clona BRENS BARRIER v Praze-Hlubočepích (18.7.2013);
zdroj: www.zpsv.cz

Problematice hluku kolem tratí se už před relativně dlouhým časem věnovala třeba také Doc. Ing. Kristýna Neubergová v časopise Stavebnictví. Její příspěvek se zabývá hlukem ze železniční dopravy a možnostmi jeho eliminace. Úvodem jsou shrnuty základní zdroje hluku ze železniční dopravy a vlivy, kterými jsou ovlivněny. V následující části jsou pak uvedena protihluková opatření pasivní i aktivní, jejich účinnost a možnosti jejich aplikace. V závěru jsou jednotlivá protihluková opatření porovnána na pozadí evropského projektu STAIRRS a jsou konstatována doporučení ve vztahu k železničnímu hluku. Přestože mnohé výzkumy i praktické zkušenosti jasně ukazují, že pouhá výstavba protihlukových stěn není vhodným řešením, jsou stále ve velké míře realizovány. Je třeba tento přístup přehodnotit, k řešení železničního hluku přistupovat komplexně a zaměřit se především na taková opatření, jejich působnost není pouze lokální.


Stavba protihlukové stěny v zastávce Stašov na trati 170 (31.7.2010)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Klasické vysoké protihlukové stěny mají rozporuplný dopad také na bezpečnost železniční dopravy. Na jedné straně sice do jisté míry omezují možnost střetu vlaku s osobou v kolejišti, na druhé straně však nebezpečně snižují akceschopnost záchranných složek. Protihlukové stěny (PHS) u tratí jsou bezpečnostním rizikem. Tak zněl verdikt hasičského záchranného sboru po cvičení iniciovaném SŽDC, které se uskutečnilo ve čtvrtek 5. května 2011 v Plané nad Lužnicí. Profesionální jednotky se v rámci cvičení pokusily proniknout přes jednu z protihlukových stěn na čtvrtém železničním koridoru, a to s negativním výsledkem. K dispozici byla veškerá dostupná technika; žádný z nástrojů však nedokázal betonovou překážku jakýmkoliv způsobem zničit. Pokud by se v budoucnu stala nehoda v blízkosti některé z protihlukových stěn, záchranářům by nezbývalo nic jiného, než stěnu rozebrat. Tak zní úvod jednoho článku na toto téma.


Koho asi chrání tato protihluková zeď u Svojkovic na trati 170? (31.7.2010)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

K tématice hluku ze železniční dopravy a opatřením proti němu by se tady dalo napsat ještě mnohé, ale to už kdosi učinil, jak se můžete přesvědčit ve výběru zdrojů uvedených níže v Pramenech a odkazech. Teď už bychom se měli soustředit na diskusi, která by se mohla soustředit do těchto (pochopitelně nikoliv závazných) okruhů:

Jak vnímáte hluk na železnici, také ve srovnání s dopravou silniční a leteckou?

Co si myslíte o protihlukových opatřeních používaných na tratích SŽDC a ŽSR?

Jaké máte v tomto směru zkušenosti (i zprostředkované třeba médii) ze zahraničí?


Příklad „estetické“ protihlukové stěny v Rokycanech na trati 170 (31.7.2010)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Prameny a odkazy:

  1. Stát chce podél kolejí protihlukové stěny, rozdělují odborníky i cestující - iDNES.cz
  2. Železnice a protihluková opatření - Trolejbusy v Praze
  3. Protihlukové stěny hluku nezabrání a jsou bezpečnostní komplikací - ŽelPage
  4. Hluk ze železniční dopravy – porovnání účinku pasivních protihlukových opatření
  5. Protihlukové stěny – Enviwiki
  6. Nízké protihlukové clony pro železniční a tramvajové tratě - časopis Stavebnictví
  7. Místo protihlukové stěny odzvučí vlaky nízký betonový plot - Česká televize
  8. Aplikace nízkých protihlukových stěn u SŽDC - vystoupení na konferenci Železniční dopravní cesta 2014 (formát PDF)
  9. Protihluková opatření – prospekt ŽPSV a.s. (formát PDF)

Úvodní snímek: Protihlukové stěny na trati č. 170 v obci Kařez (24.10.2013) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Přepracoval a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Pavel Šmídek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 72     Stránky: / 4     Výpis:    
» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 360 10.1.2018 3:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Cmelak
1/ je pre vsetkych citatelov dobre, ze tu mame niekoho, kto vie, co je pravda a neboji sa nam ju tu povedat…
2/ len mi prezrad, ktore zdroje mam citat, lebo ako vidim, moje su hlupe a podplatene, kdezto tvoje jedine spravne;
3/ este mi vysvetli, ako info o tom, ze nemci vyvazaju odpad do ciny dokazuje nepouzitelnost plastovych podvalov;
4/ zarazila ma tvoja info o ‘smrdiacich vlakoch s gumovymi kolesami’; kde si na to dosiel? A preco by mali smrdiet, nie su ani na paru, ani na naftu. Nebolo to tym, ze smrdel tvoj spolucestovatel?
Na zaver: redakcia by mala pouvazovat nad varovanim na zaciatku diskuzii: ‘citatnie diskuznych prispevkov len na vlastne nebezpecenstvo’.

TEE
Ano, beton bude zrejme vzdy ’nehorlavejsi’ ako upraveny plast.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 10.1.2018 0:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

František,

Potiaž je v tom, že tie kvázinehorľavé pražce síce hneď nezvýšia tepelný výkon požiaru, ale tlieť budú a teda z nich pôjde dym plný jedovatých látok. Čo je problém tak pre zasahujúcich hasičov, ako aj pre unikajúce osoby. Hasiči pochopiteľne nemajú plasty v tuneli v láske a odobria len to, čo je nevyhnutné, napríklad káble (prirodzene len “nehorľavé”) a aj to len v najnevyhnutnejšom možnom rozsahu. Ale čo sa dá vyrobiť z betónu, nech je radšej z betónu. Podotýkam, že bez dobrozdania hasičov sa žiadny tunel nesmie uviesť do prevádzky.

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 360 9.1.2018 1:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

TEE - hasicov maju vsade vo svete, neboj. podla info su do plastovych podvalov pridavane retardery horenia, ergo su do tunelov odsuhlasene.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 8.1.2018 11:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Cmelak,

ale jasné, že niečo spáliť je energeticky výhodnejšie ako niečo vyrobiť, to máš recht, na to stačí aj sedliacky rozum, ani nepotrebujem žiadne štúdie. Nota bene ak pálim plasty, tie ochotne horia. Lenže rozdiel je v tom, že po spálení toho plastu mám úžitok akurát tak trochu tepelnej energie zo spaľovne (a v praxi je ešte otázne, či ho dokážem využiť inak ako vypustením cez komín), kým pri recyklácii mám úžitok nový výrobok. Čiže na objektívne porovnanie musíš k tomu spáleniu prirátať ešte náklady na výrobu toho výrobku z gruntu. A po druhé - žiadne spálenie nie je ekologicky v poriadku, nech sa deje pri akýchkoľvek teplotách, pri každom horení vzniká jedovatý bordel plus CO2 a niet takého filtra, čo by si s ním poradil.

Inak čo sa týka plastových podvalov, ako nič proti, ale preboha nie do tunelov, ako tu bolo v diskusii kýmsi spomenuté. To by nás hasiči hnali vidlami.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 8.1.2018 11:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Priatelia,

vidím, že sa tu berie ako Písmo sväté, že akási tajomná smernica EK či EP nám nariaďuje stavať protihlukové steny pri podstatnej rekonštrukcii dopravných stavieb... No tak sem s ňou, nech vieme všetci, ktoráže to je!

Hint: nehovorí to žiadna európska smernica, ale naše vlastné zákony. Na Slovensku konkrétne 355/2007 Z.z. Ten samý zákon ale tiež vtipne vlastníkom budov nariaďuje, že pri podstatnej rekonštrukcii ich musia tiež odhlučniť, to len tak mimochodom.

Pre úplnosť, existuje smernica 2002/49/ES, ktorá požaduje od členských štátov vypracovanie kdejakých opatrení na ochranu pred hlukom o.i. z dopravy, nehovorí však konkrétne za akých okolností a navyše sa vzťahuje v prípade železníc len na "väčšie železničné trate", čo sú definotoricky trate s viac ako 30.000 prejazdmi vlakov za rok. To je preložené do ľudskej reči v priemere viac ako 40 párov každý Boží deň.

Inak moja najobľúbenejšia PHS - len stále neviem, či chráni vlaky pred hlukom z áut alebo autá pred hlukom z vlakov:

https://www.brezno.sk/photogallery/16/432.JPG

Prípadne si všimnite PHS-ky na moste v pozadí:

https://www.brezno.sk/photogallery/16/431.JPG


» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 6.1.2018 18:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Lenze to nie je pravda.
Ako som pisal minule, podla oficialnych sprav recyklacia je energeticky narocnejsia ako spalenie plastickych hmot, (tzn, ze potrebujes viac energie ako by si ziskal vo spalovni - tzn aj na recyklaciu potrebujes ropu a nie malo) a to spalenie udajne je ekologicky v poriadku ( deje sa to pri znacne vysokych teplotách).
Takze ziadna plasticka hmota ti nevydrzi 1000 rokov ( rozhodne nie pod kolajnicami), nanajvys vo forme odpadu v niektorom oceane.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 6.1.2018 16:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Cmelak: když už jsi téma roztáhl až k pra-zdrojům těch materiálů: Psal jsem přece jasně a srozumitelně česky - ale pro jistotu přeložím: pri výrobe týchto plastových podvalov recykláciou odpadov - čiže byly z té nafty už jednou získány a já ten materiál, namísto spálení, tedy znečistění ovzduší spalinami, nebo zahrabání někam, kde to vydrží tisíc let, použiji znava, aniž bych na to zase něco těžil z přírody.

Zemědělci orají stále tentýž lán, toho zásahu do krajiny se dopustily už ve středověku, když ji prvně vyžďářili a vyklučili a zorali, a pak až před 65 lety, když políčka zcelili do lánů. Od té doby se příliš nemění, kdežto těžaři z ní stále ukrajují a ukrajují.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 6.1.2018 15:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Ad padre

V druhom odstavci si pekne popisal zdroje hluku. Niektore sa vsak daju pomerne jednoducho utlmit - napr hluk dieslovych motorov. Ked sa pozries (merias) moderne dieslove masiny ( napr Herkules) jej hluk je uplne na urovni elektrickej lokomotivy - vyrazne nizsi ako tradicne diesle. ( az viac ako 10 dB, co je strasne vela (prakticky by nebolo treba ani PHS keby len take vozidla jazdili, lebo by ekvivalenty hluk nedosiahol ani zakonom stanovenu hodnotu.
Takisto moderne osobne supravy hravo splnuju podmienky aj bez PHS. Problem je so starsimi vozidlami a hlavne s nákladnymi vagonmi. Tam nielen brzdove spalky, ale cele brzdove ustrojenstvo (tyce, zavesy atd) hrkota a naviac ani nápravy nie su bezhlucne ulozene. Dalej niektore prazdne vagony robia tiez dost velky kraval (dvere a konstrukcia nastavby). To je co sa tyka vozidiel.
Druha strana ako sme uz to pisali na zaciatku je udrzba a typ zvrsku. Na zlom zvrsku aj najmodernejsie supravy hrkotaju (uviedol som priklad Railjetu medzi Brnom a C. Trebovou). Tam postavit PHS je blbost, najprv trat by mali obrusit a dat do poriadku.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 6.1.2018 15:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Maxi

Ano jediny bod vo vyrobe betonovych prazcov je potreba tepelnej energie na vyrobu cementu ( niekedy aj pri betonovani prazcov, na urychlenie vytvrdenia betonu). Ale to je jedine miesto kde potrebujes tepelnu energiu - u vyrobe plastov vsak v kazdom procese potrebujes nielen tepelnu energiu. Naviac vyrabas neprirodny material, tj nieco co v prirode v ziadnej forme neexistuje. Aj tazba ropy devastuje prirodu, aj ked to priamo nevidis.
Pripad povrchovych lomov povazovat za devastaciu prirody je uz dost krkolomna teza, potom aj polnohospodari devastuju prirodu.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 6.1.2018 14:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Protihluková opatření na železnici

Protihlukové steny teda narozdiel od čiastkových riešení... ... predstavujú riešenie na zabitie všetkých troch múch naraz
Silně pochybuji, že stěny tlumí i aerodynamický hluk. Naopak, řekl bych, že podobně jako tunel, zvyšují aerodinamický odpor a tím nejen zvyšují hluk ale i sílu, potřebnou k překonání tohoto odporu, a tedy spotřebu vozidla. Neboli jsme došli k dalšímu mínusu vysokých zdí.
Jediné, co by mohlo pomoci proti aerodynamickému hluku, by byli mnou již vzpomínané estakády, které by jednak vzdálily překážky a tím i odpor vzduchu, jednak by se z nich větší složka hluku šířila "nad hlavu" okolí.

nasledujúce príspevky »