Naše téma: Malované podchody

» Návrat

Pridané: 8.1.2018 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Naše téma: Malované podchody Léta, celá desetiletí, jsme cestou na ostrovní nástupiště viděli jen bílé kachličky, které za ta desetiletí nebyly už bílé, nebo vybílené stěny, v nejhorším případě šedý beton. Jen občas ve velkoměstech se v podchodu objevila i velkoplošná reklama. Až přišel vynález barev ve spreji a s ním sorta samozvaných výtvarníků i „výtvarníků“.

 

 

 


Ti nesnesou pohled na monotónní plochu, musí ji obohatit i „obohatit“ svými výtvory. Mám podezření, že to byly právě tito samozvaní umělci, kteří majiteli drážních objektů vnukli myšlenku – předejít této nevyžádané amatérské tvorbě a zároveň nabídnout očím cestující veřejnosti lepší pastvu než je bílá či šedá stěna. Ta myšlenka zřejmě přišla ze zahraničí – jak dokazuje jedna naše reportáž z roku 2010 se snímky pořízenými v rakouské železniční stanici Hohenau an der March:


Dětmi stvořená výzdoba podchodu (21.8.2010, Hohenau an der March)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Povídání k dnešní diskusi bude stručné – víc povědí samy obrázky. Výzdobu podchodů můžeme vidět zatím jen spíš výjimečně; možná nyní v souvislosti se změnou a tím i ustálením majitele objektů, jímž se stala SŽDC, i s postupnou výstavbou ostrovních nástupišť v dalších stanicích, se nabídka našim očím rozšíří.


Historická lokomotiva v Poděbradech (26.8.2017) © Luděk Šimek

Jaké náměty se objevují v těchto výtvarných dílcích? Především dva okruhy: dráha a cestování (viz Poděbrady či Svitavy) nebo místní zajímavosti a pamětihodnosti (Kutná Hora nebo Pečky). Ve Svitavách měl autor graffitů fantastický nápad: kufr se čtyřmi nohami, který by za páníčkem běhal jako pejsek. Jen nevím, jak by nastupoval do vlaku – víte přece, jaké potíže na stupátkách mívají psí tlapky.


Podchod hlavního nádraží v Kutné Hoře láká návštěvníky na světoznámé památky (24.7.2017)
© Pavel Šmídek


Rovněž nádraží v Pečkách propaguje svoje město (25.8.2007) © Luděk Šimek

Mohu nabídnout odkazy na tvorbu v dalších stanicích: slovenský Liptovský Hrádok, moravské Brno-Židenice nebo české Ústí nad Orlicí.

O čem dnes budeme debatovat? Zajímalo by mne především, jak se vyjádříte k následujícím otázkám:

Jak se vám líbí dnešní běžná úprava stěn nádražních podchodů?

Znáte nějaké další podobně vyzdobené nádražní podchody?

A co „divocí“ sprejeři? Jak se vám líbí/nelíbí jejich graffiti? Jaká byste udělali opatření, aby již nečmárali po zdech i vagonech?

Úvodní snímek: Žst. Lysá nad Labem se pyšní svou „Galerií v průvanu“ (18.11.2009) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Luděk Šimek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 11         Výpis:    
» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 360 11.1.2018 13:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

libcha + maxipes = videl som v cinskych metrach, ze pocas jazdy sa na steny "premieta" reklama, myslim pohybova. takze technicky sa to riesit da (nepytajte sa ma ako). len by to fungovalo len na riadne dlhych phs a asi len v noci

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 209 10.1.2018 22:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

Kamilk, ťažko povedať. Niekedy proste súdruhovia projektanti na taký detail úplne pozabudnú. Inokedy je to, ako vravíš, jedna z prvých položiek, ktorá sa škrtajú. Časy sa, našťastie, trocha menia. Síce pomaly, ale menia. Napr. keď sa päť rokov nazad robili v rámci BSK v okresných mestách terminály integrovanej dopravy, kamerový systém už medzi výdavkami nikomu oči netrhal. A kamery sa nakupovali so špičkovými parametrami. Našťastie.
S tým zatieraním máš pravdu. Lenže to už je odstraňovanie následkov. A žiaľ, neodradí každého. Vždy tu bude skupina pologramotných šimpanzov, ktorej bude jedno, koľko ich tagy prežijú. Im ide hlavne o to spraviť ich, zanechať niekde stopu...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 10.1.2018 9:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... dá zvíťaziť len okamžitým znehodnotením ich výtvoru

Před časem jsem pozoroval účinnost toho postupu v jednom podchodu pod hradeckou Brněnskou třídou. Sledovali jej jacísi městští pracanti, kteří ilegální výtvory průběžně zatírali. Trvalo to sice nějakou dobu, ale nakonec zvítězili.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 9.1.2018 19:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

O kvalite či hodnote tohto pouličného umenia debatovať možno. Ale debatu neznesie, kde môžu byť takéto výtvory umiestňované. Okrem legálne vyčlenených plôch všetko ostatné nekompromisne zatierať/zmývať. Nad sprejermi poškodzujúcimi majetok sa dá zvíťaziť len okamžitým znehodnotením ich výtvoru.
Príklady z článku pekne ukazujú, že keď sa urobí dohoda, výsledok môže stáť za to a namiesto žlče grafity zdvihnú náladu.

» Clansman
Pokiaľ treba na stavbe z akýchkoľvek dôvodov zoškrtať rozpočet, kamerový systém ide dole ako prvý.

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 209 9.1.2018 15:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

Dobrá téma, hoci dávno nevzbudzuje také vášne ako, povedzme, pred desiatimi či pätnástimi rokmi.
1. Nepopieram, že dobre vymyslené a kvalitne zrealizované graffiti je umením. Ani si nenárokujem právo rozhodovať, čo je a čo už nie je umenie. Napokon, na tom sa dnes často nevedia zhodnúť ani teoretici umenia. Žiaľ, v našom prostredí je "výzdoba" podchodov skôr len ďalším vizuálnym smogom. Hoci, vždy lepšie dívať sa na infantilné nasprejované obrážteky naivných wannabe umelcov, než na zašednuté a zašpinené steny. To bez debaty. Avšak proti udržiavaným podchodom v ich pôvodnej podobe (jednofarebný náter, kamenný obklad, a pod.) nemám výhrady.
2. Iste. Žiaľ, o drvivej väčšine platí, čo som napísal vyššie. Podobný vizuálny smog ako napríklad reklamné plochy.
3. V trestnom zákone máme skutkovú podstatu, ktorá postihuje takéto konanie. A máme ju tam v podstate zbytočne. Jednak tieto ustanovenia zbytočne kriminalizujú mladých ľudí, ktorí v skutočnosti (v drvivej väčšine prípadov) žiadnymi kriminálnymi živlami nie sú a hlavne, tieto ustanovenia sa vynucujú len veľmi laxne, čiže beztak sa míňajú účinkom. Cesta by mala viesť skôr cez ukladanie trestu povinnej práce než podmienečných trestov. Hlavne však by sa železničné spoločnosti mali dôslednejšie starať o ochranu svojho majetku. Ale to sa ľahšie povie, ako realizuje. Napriek tomu, asi nikdy nepochopím, ako je možné, že keď sa napríklad koridorizoval úsek z BA do TT, našli sa stámilióny korún na výstavbu (resp. opravu) podchodov, no nenašlo sa pár stoviek tisíc na opatrenie podchodov kamerami. A tak boli tieto okamžite zasvinené, počmárané a inak devastované. Detto peróny. Možno, že by Brusel nepreplatil kamery, ale to nie je ospravedlnenie, vzhľadom na to, o akú sumu (by) išlo...

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 8.1.2018 12:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

Dekuji za téma.

1) Kachlíky vzdy, bíle omítnutá zed mozná, pohledový beton radeji ne.
2) bez komentáre
3) Grafity je skoro vzdy poskozování cizího majetku. Nikdy umení.

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 429 8.1.2018 12:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

V Bratislavskom Novom Meste to majiteľ riešil takto : http://i45.tinypic.com/34q1jjl.jpg

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 8.1.2018 11:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

libcha: Především bych tlačil na to, jestli s tou výzdobou souhlasí majitel či uživatel objektu.

PHS jakýsi "stroboskop": To je zajímavý nápad, jenže těžko technicky řešitelný: filmový projektor má zatmívačku - jednoduchou vrtulku před objektiovem, a film nejde spojitě, ale každé okénko se na chvíli (t< 1/24 s) zastaví. Jinak bys na plátně viděl jen čmouhu. Vlak ale takhle cukat nemůže

» libcha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 201 8.1.2018 10:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

Mě se třeba líbí Benešov.

Co se týče sprejerů, netlačil bych ani tak na to, aby jejich dílo bylo "slušné a přínosné", jako jen na to, na co malují. Všechny jednobarevné betonové stěny jsou OK. Soukromé budovy už ne. Vozidla a okna určitě ne.

...co takhle propojit tohle s minulým Naším tématem a pomalovat PHS? Obzvláště kreativní by mohlo být namalovat na PHS jakýsi "stroboskop", takže by cestující mohli bt okouzleni krátkým filmem

» samkoh Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 110 8.1.2018 9:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Malované podchody

1. Neveľmi, jednotvarna, trochu aj tiesniva.
2. Ba- rača, pezinok, senkvice ...
3. Pokiaľ sú ich obrázky slušné a prinosne, nech sa páči. Ale ak to má vyzerať ako u nás v cíferi alebo v ba- vinohradoch, radšej nie.

nasledujúce príspevky »