Po bratislavských spojkách

» Návrat

Pridané: 3.3.2018 8:00
Autor: Kamil Korecz, nick: » kamilk

Po bratislavských spojkách Bratislavský železničný uzol patrí medzi tie najviac vyťažené miesta na Slovensku. Neplatí to však o všetkých tratiach do tohto uzla zapletených. Sú tu trate a rôzne spojky medzi nimi, ktoré nie sú osobnou dopravou pravidelne prechádzané, využívajú sa len pri výlukách ako variantné trasy, pripadne nie sú osobnou dopravou využívané vôbec.

 

 

 

 

Klub priateľov železníc pri Žilinskej univerzite v Žiline zorganizoval mimoriadnu jazdu, pri ktorej sa dala časť týchto tratí precestovať a spoznať tak nie len nové, mnohými železničnými fanúšikmi doteraz neprecestované trate, ale aj utvoriť si aspoň čiastkovú predstavu o možnostiach využitia týchto tratí a spojok na zavedenie mestských vlakov typu S-Bahn.


Okolo súpravy je živo, Bratislava hlavná stanica, 24.2.2018 © Kamil Korecz

Mimoriadny vlak vypravený dňa 24. februára 2018 prešiel z bratislavskej hlavnej stanice do pohraničných Rusoviec trasou cez Bratislavu Vinohrady, odbočkou Vinohrady, koľajisko Bratislava východ vchodová skupina, odchodová skupina sever, stanicu Vajnory, kde bola úvrať a následne cez odchodovú skupinu juh, Modrý most, odbočku Vinohrady, stanicu Bratislava Predmestie, Bratislava Nové Mesto, cez Ústrednú nákladnú stanicuPrístavný most na pravý breh Dunaja, ďalej do stanice Petržalka, odkiaľ je to už len pár kilometrov do stanice Rusovce.


Po rokoch má stanica opäť pravidelnú osobnú dopravu, Rusovce, 24.2.2018 © Kamil Korecz

Stanica Rusovce, vybavená elektrodynamickým staničným zabezpečovacím zariadením, je poslednou stanicou na území Slovenska smerom do Maďarska. Trať ďalej pokračuje cez stanicu Rajka do Hegyeshalomu na sieti MÁV. Práve na tejto trati, z Petržalky do Hegyeshalomu, bola od začiatku platnosti súčasného grafikonu vlakovej dopravy 2017/2018 obnovená pravidelná osobná doprava. Prevádzkovaných je päť párov vlakov, v nedeľu štyri. Linku obsluhujú vozidlá spoločnosti GYSEV, rušňovodiči sa menia v stanici Rajka, kde nastupuje aj maďarská vlaková čata. Na slovenskom území chodia vlaky len s rušňovodičom. Linka je v celom slovenskom úseku zaradená do Bratislavskej integrovanej dopravy, platia tu predplatné časové lístky aj jednorazové cestovné lístky. Jedinou komplikáciou je absencia automatu integrovanej dopravy na stanici v Rusovciach, cestovné lístky z tejto stanice podľa potreby predáva a označuje rušňovodič.


Spoločná fotka, Rusovce, 24.2.2018 © Kamil Korecz

Jazda sobotňajšieho mimoriadneho vlaku po bratislavských spojkách, na ktoré všetky vlakové náležitosti poskytol súkromný dopravca RegioJet, dosiahla v stanici Rusovce svoj najvzdialenejší cieľ. Po niekoľkominútovom obrate súpravy, spojenom s neodmysliteľným fotografovaním, sa náš vlak vydal na spiatočnú cestu. Tá prebiehala v rovnakej trase ako cestou tam s tým rozdielom, že zo stanice Bratislava Nové Mesto vlak prešiel priamo na hlavnú stanicu bez zachádzky do Vajnor. Prešiel tak teda po trati, po ktorej bežne jazdia obsadené súpravy obsluhujúce trať do Dunajskej Stredy a Komárna.


Bratislava Petržalka, 24.2.2018 © Kamil Korecz

Mimoriadna jazda skončila v súlade s cestovným poriadkom o 13:04 a neostávalo ako pomýšľať na návrat domov. Pekné slnečné počasie a pomerne skorá hodina dala priestor na vznik nápadu využiť mrazivé sobotné slnečné popoludnie na otestovanie novej linky bratislavskej mestskej hromadnej dopravy. Od 10. februára bola pod číslom 144 skúšobne zavedená krátka autobusová linka od konečnej trolejbusov na Kolibe pod vysielač Kamzík v bratislavskom lesoparku, obľúbenej vychádzkovej destinácii mnohých Bratislavčanov.


Živá vlečka v bratislavskom prístave, 24.2.2018 © Dušan Ščepka

Od tohto nápadu nebolo ďaleko k realizácii a už len malý krôčik vpred znamenal zokruhovanie cesty všetkými dostupnými prostriedkami verejnej dopravy. Využili sme teda lanovku na cestu z Kamzíka do údolia lesoparku, odkiaľ nás autobusy číslo 43 a 37 s jedným prestupom odviezli na železničnú stanicu Lamač. Tu zostávalo pár minút k osobnému vlaku linky S20 z Kútov na bratislavskú hlavnú stanicu. Takto sa môj pobyt v hlavnom meste predĺžil o dve hodiny, ale mal som možnosť vyskúšať nový elektrobus z flotily dopravného podniku a previezť sa aj sedačkovou lanovou dráhou v mrazivom februárovom počasí.


R 611 Považan, Bratislava Vinohrady, 24.2.2018 © Marek L.Guspan

Bratislavská aglomerácia má nemalé problémy s dopravou, no zároveň má k dispozícii nevyužité rezervy na posilnenie a zatraktívnenie svojej verejnej dopravy. Zavedenie integrovanej dopravy trvalo viac ako desať rokov, pričom RegioJet doteraz nie je jeho súčasťou, chýba systém rýchlych mestských vlakov, nebudujú sa nové prestupové uzly ani jednotlivé železničné zastávky, potenciál stanice Filiálka nie je využitý vôbec. Ľadom stojí nedávno kompletne zrekonštruovaná stanica Bratislava Predmestie, o jej prepojení so stanicou Vinohrady nadzemnými lávkami s travelátormi sa vedú iba dlhé reči a špiní sa papier stále novými štúdiami. Nie je známe, kedy a či vôbec dôjde k pozdvihnutiu verejnej dopravy v našom hlavnom meste, avšak obnovenie prevádzky na trati do Rajky nech je prvou lastovičkou pozitívnych zmien, ktoré nás snáď už v dohľadnej dobe čakajú.

Odkazy

Úvodný snímok: Zapožičaná 628 302-4, Rusovce, 24.2.2018 © Marek L.Guspan

Kamil Korecz


Galéria k článku

Počet: 57     Stránky: / 2        

Foto Digitron, Bratislava hlavná stanica, 24.2.2018 © K ...

Foto Okolo súpravy je živo, Bratislava hlavná stanica, ...

Foto Digitron na nástupišti prezradí viac, Bratislava h ...

Foto Digitron na nástupišti prezradí viac, Bratislava h ...

Foto Bratislava hlavná stanica, 24.2.2018 © Kamil Korec ...

Foto Smerová tabuľa, Bratislava hlavná stanica, 24.2.20 ...

Foto Cestou okolo Rendezu, Bratislava východ, 24.2.2018 ...

Foto Vynovená 240 061-2, Bratislava východ, 24.2.2018 © ...

Foto Krátka pauza, vystupovať dovolené, Bratislava Vajn ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 23     Stránky: / 2     Výpis:    
» juro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 362 7.3.2018 21:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

architekt: to bola reakcia na prizrena , ktorý písal že BNM nahradí BHS a ma napojenie na všetky smery. Bezúvraťovo sa vlaky Praha - Budapešť dostanú cez BNM len cez Rajku.

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 171 7.3.2018 16:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

Juro, súhlas.
Nerozumiem iba tomu, že "tranzitné EC pôjdu asi cez Rajku". EC Praha- Budapešť pôjde pravdepodobne cez Štúrovo, po pripravovanom koridóre a Viedeň- Košice cez tunel- ako dnes. A obídu pritom BA-NM.

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 6.3.2018 22:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

Maxipes: asi ohrozenie príjmov istých lobbistov

» juro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 362 4.3.2018 21:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

prizren: to sú iné mokré sny.
1.od kade a kam bude ten tunel smerovať? Niekedy dávno sa uvažovalo s tunelom medzi Lamačom a Vinohradmi pre nákladnú dopravu. To je zbytočný luxus, to radšej ďalšiu rúru vedľa súčasného tunelu na BHS.
2.Nové Mesto má napojenie na všetky trate? Má, ale tranzitné EC pôjdu asi cez Rajku. BNM nemá také kapacity ako BHS. Zbytočne sa rozbijú prestupné väzby.
3. Zbytočné rozbitie prestupných väzieb tým že sa rozloží osobná doprava do viacerých staníc.
4. Podobne ako bod Prečo to robili vo Viedni a Berlíne opačne a postavili si centrálne stanice?

Nohy na zem.

» intelpetr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 83 4.3.2018 12:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

Jedna fotka s krátkým textem zde http://lokomotivy.net/zobraz2.php?rada=r_zd&loko=62830200

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 4.3.2018 12:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

prizren: Ano, Bratislava má unikátní polohu. Je to hlavní město, ležící takřka na trojmezí s Rakouskem a Maďarskem, do dalšího státu (ČR) to nemající daleko, navíc významný říční přístav. Takže nejen uzel osobní dopravy, i nákladní doprava, má-li se rozvíjet a nezaostat (pokud už k tomu nedošlo) by potřebovala odpovídající moderní terminál. I ten tunel pod Malými Karpaty by měl bát také pro nákladní dopravu. Nejsou na to finance? Co vám brání podojit Únii? Vždyť takový významý uzel je v zájmu celé Evropy.

» prizren Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 46 4.3.2018 10:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

Železničnú dopravu v Bratislave základným spôsobom limitujú geografické a politické podmienky: hrebeň Karpát, Dunaj a hranice so susednými štátmi. V týchto podmienkach by boli čiastkové úpravy súčasného stavu v podstate len plátaním dier. Preto by sa zrejme malo pristúpiť ku generálnemu riešeniu:

1. Stavba tunelu pod Karpatmi, ktorý eliminuje úzke hrdlo tvorené dnešnou hlavnou stanicou. Išlo by súčasne o výrazné skrátenie cestných časov na koridore Budapešť - Bratislava - Praha - Berlín.

2. Stavba tunelu by si vyžiadala aj premiestnenie hlavnej stanice. Tou by mala byť súčasná Bratislava Nové mesto. Má napojenie na všetky trate vedúce do a z Bratislavy, súčasne by musela byť ale nanovo riešená mestská doprava pre rýchle spojenie stanice s centrom mesta.

3. Súčasná Hlavná stanica by sa premenovala napr. na Bratislava sever a slúžila by pre os. a REX vlaky tratí 110 a 120 a pre potreby tranzitnej nákladnej dopravy (aby nebol zahlcovaný koridor vedený tunelom pod Karpatmi).

4. Pre potreby mestskej železnice by mohla byť okrem obnovy žst. Filiálka (a následným vybudovaním terminálu s mestskou dopravou) mohla byť využívaná aj vlečka do nákl. prístavu kde by vznikla stanica, resp. zastávka Bratislava prístav. Vybudovali by sa aj nové zastávky v Petržalke a inde, čo je už reálne plánované.

Komplexné riešenie žel. dopravy v Bratislave znie ako sci-fi, ale napr. v cestnej doprave sa už reálne buduje. Ako je u nás zvykom, železnica príde na radu až po ceste, ale bude to nevyhnutné.


» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 4.3.2018 9:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

» TEE
Ďakujem za doplnenie. Áno, trať do Stupavy je minulosťou, tá mapka už má svoje roky. Dostal som ju spolu s pamätným cestovným lístkom na mimoriadnej jazde:
https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/001266-Do-Stupavy-vlakom-I-cast/

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 3.3.2018 22:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

kamilk: mapka je trochu optimisticka: trat Devinske jazero - Stupava uz par rokov fyzicky neexistuje.

K tej “trojkolajke”, ano, je to subeh trati 131 a 132. Mimochodom, drobny detail, ktory si nie kazdy hned vsimne, ze zadratovane su len dve kolaje (trat 132), aj ked stoziare su nasekane na celu sirku.

RailFun: prave dlhorocne snivanie o megalomanskom projekte Filialky s tunelom pod Dunajom je jednym z vyznamnych dovodov, preco sa so sietou v BA dlhe roky nic nevymyslelo. Ten projekt bol inak nerealny od zaciatku uz len kvoli postoju rakuskej strany, ktora vzdy preferovala ako hlavny tah Marchegger Ostbahn (uz sa mimochodom koridorizuje).

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 3.3.2018 20:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po bratislavských spojkách

kamilk: ano, je to presne tak.

nasledujúce príspevky »