Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

» Návrat

Pridané: 16.4.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady Není to tak dávno, co jsme se v této rubrice zamýšleli nad vládním nápadem zavést „vlaky zadarmo“ pro studenty a seniory. Původní, kdekým odmítaná idea byla od té doby transformována, posouzena i schválena a my dnes můžeme diskutovat o tom, jaké výhody a nevýhody do veřejné dopravy přinese tříčtvrteční sleva pro ony dvě skupiny obyvatel, už neomezená pouze na železnici.

 

 

 

Podívejme se nyní na vývoj této myšlenky, jak se odvděčit seniorům a juniory nalákat do vlaků (a později i autobusů), trochu podrobněji. Poprvé se objevila v programovém prohlášení vlády Andreje Babiše začátkem letošního ledna. Zatím jen načrtnutý záměr zanedlouho podrobněji objasnil její ministr dopravy v rozhovoru pro Lidové noviny, který doporučujeme k přečtení, neboť dává nejúplnější představu o tom, co představitelé hnutí ANO v tomto směru původně zamýšleli. Mělo jít víceméně o kopii systému, který funguje na Slovensku od 17. listopadu 2014, ovšem s vyloučením některých jeho zásadních nedostatků..Ministr tehdy mimo jiné vyvrátil některé námitky kritiků a zejména odmítl nařčení z populismu: Kdybychom chtěli být populisté, zavedeme volné jízdné až před dalšími volbami, ne krátce po nich.


Ministr dopravy České republiky Ing. Dan Ťok; zdroj: www.mdcr.cz

O tři měsíce později jsme se mohli v médiích dočíst: Na ministerstvu se rodí plán na zavedení jízdného zdarma, i když tak úplně zdarma nebude. Místo něj sleva 75 procent ve vlacích i autobusech. Za šest miliard ročně studenti do 26 let, děti a mládež od 6 do 18 let a senioři nad 65 let mají jezdit vlaky a autobusy po celém Česku o 75 procent levněji, než ostatní platící cestující. A v zápětí také kritiku, kterou známý dopravní web shrnul do sedmi bodů. No shrnul, ve skutečnosti jen oprášil článek, jímž zavrhl původní plán. Oba už v titulku operují pojmem „populismus“, který se na naší politické scéně stal spíš nadávkou, používanou zhusta těmi, kdož zjevně ani nechápou jeho skutečný význam. Tak či onak, těch sedm výtek stojí za přečtení, protože víceméně soustřeďují na jednom místě kritické názory zaznívající z více zdrojů.


Podle kritiků sleva vytlačí ze spojů plně platící cestující (12.7.2011, Hradec Králové hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Nejde však pouze o předpokládané přeplnění vlaků a autobusů studující mládeží i důchodci či další zatím spíš jen hypotetické hrozby, spojované se schváleným zavedením státní slevy (k nimž se nově řadí i opačná teoretická možnost vylidnění spojů MHD), ale také o reálné kolize s už existujícími tarifními systémy. České dráhy musí v předstihu řešit zejména dopad státní slevy na držitele In Karet a problémy čekají také jednotlivé integrované dopravní systémy, jak si mezi prvními uvědomili v Plzeňském kraji. Ačkoliv na stránkách našeho magazínu není „politika“ vesměs příliš vítána, v tomto případě o ni pochopitelně jde „až na prvním místě“, jak premiérovi v demisi připomněli opoziční poslanci, když se jej rozhodli „grilovat“ dotazy, proč peníze na slevu nedá třeba na vědu a vzdělání, což Andrej Babiš odmítl jako demagogii.


Předseda vlády České republiky Ing. Andrej Babiš © Jiří Vítek; zdroj: cs.wikipedia.org

Jestliže tedy původní kritika vládního opatření směřovala, jak zaznělo i v naší předchozí diskusi, proti tomu, že jízdné bude zdarma a jen ve vlacích, po ztrátě svého hlavního ostří se zaměřuje na tyto jeho hlavní údajné nedostatky: jde o populistické a nesystémové opatření, vláda v demisi by taková rozhodnutí neměla vůbec činit, kompenzace dopravcům budou příliš drahé, jejich skutečné nároky nebude mít kdo kontrolovat, potřebné finance by měly být vynaloženy na cosi jiného, dojde ke zkreslení údajů o vytíženosti spojů VHD, tím a „umlčením soukromých dopravců“ bude ohroženo soutěžení dopravní obslužnosti, stávající kapacita vlaků i autobusů nové cestující nepojme a cestující se slevou znechutí cestování těm plně platícím. A zejména ty poslední dva uvedené rysy jsou strašákem, vyčnívajícím ze všech kritik.


Odpůrci slevy věští dobu přeplněných příměstských vlaků (22.9.2007, Liberec)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Nepochybujeme o tom, že každý z vás má nějaké vlastní názory a mnozí i osobní zkušenosti se zvýhodňováním vybraných skupin cestujících ve veřejné hromadné dopravě, nakonec podobné (věkem či jinými atributy limitované) slevy v ní nejsou nic nového. Ale v tomto případě jde přece jen o cosi trochu jiného, asi ne jednoznačně přijímaného. Proto otvíráme diskusi, která by se mohla odvíjet například v těchto okruzích:

Je pro vás myšlenka státem poskytované tříčtvrteční slevy z jízdného pro seniory a studenty přijatelná?

Měla by tato sleva být v zájmu sjednocení tarifní politiky rozšířena i na městskou hromadnou dopravu?

V čem vidíte možné nedostatky takovéhoto zvýhodňování některých skupin cestujících v systému VHD?

Úvodní snímek: Hrozí nám spoje přeplněné důchodci? (28.10.2011, Jihlava - prezentace vozu 841.001-1)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 77     Stránky: / 4     Výpis:    
» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 962 23.4.2018 8:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Zavedení slev na jízdném se podle Ťoka může posunout na září

Zavedení slev na jízdném by se mohlo posunout na počátek září místo plánovaného 10. června. Novinářům to dnes při příchodu na jednání vlády řekl ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) s tím, že kabinet se tím bude zabývat. Kraje minulý týden upozornily, že zavedení slev v původním termínu brání technické problémy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 962 20.4.2018 11:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Má to svoji logiku, ...

... jež naneštěstí odporuje logice vydávání řádných změn jízdního řádu. Ostatně pochybuji, že se kraje během dovolených hromadně vrhnou na ladění svých systémů, o které má jít.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 116 20.4.2018 11:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

kraje chtějí start až 1. září

Má to svoji logiku: Proč by měly študákům platit prázdninové vandrování?

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 962 20.4.2018 10:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Kde je óbrsál, tam jsou i extra kukaně ...

Jistě zajímavé, ale vraťme se k našemu tématu: Slevám pro seniory a studenty hrozí odklad, kraje chtějí start až 1. září.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 116 19.4.2018 15:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

Aleš L. Kde je óbrsál, tam jsou i extra kukaně pro prodej lístků a extra pro informace v několika jazycích. Já měl na mysli spíš venkovské staničky a obsazené zastávky, kde je jedna paní ve směně na všechno včetně vytírání podlahy.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 400 19.4.2018 14:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

Max: ale na to nepotřebuju ani na hlaváku óbrsál s 11 či kolika kasami, ale stačí mi 2 malé kukaně.
Mmch, kdyby si všichni měli kupovat lístek (tak jako dřív), tak by ani těch 11 či kolik kas nestačilo.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 530 19.4.2018 14:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

To je samozrejme nezmysel, pretože počítač vie nájsť aj operatívne riešenie rovnako ako človek, len k tomu potrebuje informácie, ktoré na železnici dosť radi všetci taja, veď náhodou by tie stroje skutočne mohli nahradiť ľudí. Dnes vieme dokonca aj zväčšiť písmo a tej babke vie niekto určite kúpiť lístok, navyše postupne budú starnúť generácie, ktoré už sú na prácu s počítačom či iným prístrojom relatívne zohrane a vedia ich používať. Čo sa týka systémov, málokedy sa podarí trafiť všetko na 100%, rôzne šumy pri kreslení modelu a tiež profesna deformácia IT stále niečo zdokonaľovať podľa seba, to je v takom svete železníc silne proti srsti.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 116 19.4.2018 12:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

Aleš L.: Ne vše lze přepočítat na úspory nákladů. Centrální automat nikdy nebude fungovat zároveň jako poradce a průvodce a bleskový hledač v jízdních řádech pro babičku, co si zapomněla doma brejle, i pro tu, která si je nezapomněla ale nevyzná se v poznámkách, jestli vlak jede ve středu, v poledne nebo na podzim a neumí operativně řešit přestupy, když je zpoždění a původní plánovaný spoj nenavazuje... zkrátka, tohle všechno umí jen živá paní za okénkem.

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 683 19.4.2018 9:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

AZD > Pripominas mi otcovho suseda, tiez dochodcu. Dlhe roky zivnostnicil a potom isiel do dochodku. Kade chodil, tam nadaval aky maly dochodok mu vypocitali. Ked sa ho oco spytal, z akej mzdy platil odvody, tak jeho odpoved bola ze samozrejme z tej minimalnej mzdy.

Tu snivas o dochodku pokryvajuci 100. Dajme tomu ze robis 40 rokov a budes poberat dochodk 10 rokov. Tak si pozri svoje vyplatne pasky a pozri sumu odvodov do dochodkoveho fondu. Tu sumu vynasob 4 a to je vyska tvojho idealneho dochodku. Pokial to cislo nedosahuje 100 percent cistej mzdy, tak si si platil malo na dochodok a mal si si platit viacej.

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 683 19.4.2018 9:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

ales_liesk. > S tou modernizaciu a usetrenim ludi to nie je vzdy take ruzove ako to tvrdis. Oco kde dakedy robil, tiez nasadili novy system. Dodavatel samozrejme vychvalil, stylom bude to robit samo. Nasluboval aj modre z neba. Poprepustali ludi a nasadili novy system. A ten super system zrazu nefungoval tak, ako to dodavatel sluboval. Nedosahoval deklarovane parametre a kazyl sa. Dodavatel sa vyhovaral na toto, na ono. Ked padla zaruka tak sa calovalo za opravy toho noveho systemu viacej ako sa usetrilo na ludoch a ty co ostali len hasili problemy s novym systemom

nasledujúce príspevky »