Na Rušňoparádu s kliešťami v ruke

» Návrat

Pridané: 28.4.2018 8:00
Autor: Oliver Dučák, nick: » setup

Na Rušňoparádu s kliešťami v ruke V tejto reportáži nebude veľa fotiek, nakoľko som Rušňoparádou tradične preplával ako sprievodca mimoriadnych vlakov. K napísaniu reportáže ma prehovoril Jirka Mazal, nakoľko som ju písať neplánoval kvôli očakávanému množstvu práce (a iným, menej dôležitým dôvodom). Konieckoncov verím, že sa na tejto stránke ukáže aj reportáž o akcií okom návštevníka.

Tradičné železničiarske podujatie, ktoré patrí medzi najväčšie podujatia v Európe, prebehlo cez víkend 14.4.2018 a 15.4.2018. Opäť sa ho zúčastnilo obrovské množstvo ľudí a dalo vzniknúť mnohým krásnym zážitkom.

 

Moja sobota začala vstávaním o tretej hodine ráno. Skoré vstávanie bolo nutné kvôli mimoriadnemu vlaku z Vranova nad Topľou do Košíc, ktorý cestujúcich odviezol po pre osobnú dopravu nevyužívanej lokálke cez Sečovce, na ktorej je osobná doprava zastavená už 15 rokov. Jediný spoj, ktorým by som stíhal „šichtu“, mi cez víkendy odchádza z Košíc pred štvrtou hodinou ráno. Pobrali sme sa teda s kolegom na železničnú zastávku v Ťahanovciach, odkiaľ sme išli osobným vlakom do Prešova, kde sme prestúpili na osobný vlak do Strážskeho, ktorým sme docestovali do Vranova. Keď sme vo Vranove vystúpili, prvá osoba, ktorá mi skrížila zorné pole, bol náš starý známy, ktorého pozná snáď každý fanúšik železnice pre svoje neúnavné písomné dokumentovanie jak pravidelnej, tak mimoriadnej prevádzky na železnici. Podotýkam len, že sme do Vranova došli 2 hodiny pred plánovaným odchodom nášho mimoriadneho vlaku. Voľný čas sme strávili na čaji v pohostinstve, kde sme sa chceli naraňajkovať, no plány nám hneď zmenila čašníčka s tým, že cez víkendy raňajky nerobia.


M152.0004 v žst. Vranov nad Topľou, 14.4.2018  © Oliver Dučák

Po zhruba hodine a pol sme sa vrátili na stanicu čakať náš vlak. Súpravu tvorili mašinky 810 004 (M152.0004) a 810 636 (M152.0636). Po zvítaní sa s našim vlakvedúcim sme (obkľúčení šotoušmi) čakali pri súprave na odchod. Konečne sme sa pohli a ja som sa pustil do predávania cestovných lístkov, v ktorých cene bol aj vstup na podujatie. Medzitým, ako sme leteli na Sečovce, nám okolo vlaku pobiehala miestna zver, ktorá už zjavne zabudla, že po tých koľajniciach sem-tam aj niečo prejde. V Sečovciach nám pristúpili ďalší cestujúci a do Trebišova sme prišli za pomerne krátku dobu napriek tomu, že sme mali rýchlosť oproti tej traťovej výrazne nižšiu. V Trebišove sme boli privesení na súpravu z idúcu Humenného, ktorá bola ťahaná Sergejom. Z Trebišova sme do Košíc „leteli“ za krásneho slnečného počasia, až sme sa nakoniec ocitli v košickom rušňovom depe vo víre udalostí.


Od Trebišova nás bral humenský Sergej, 14.4.2018  © Oliver Dučák

Na točni sa predstavili všeliaké stroje. Parnú trakciu zastupovali: Krutwig U29.101 z Košíc, Papagáj 477.013 z Popradu, Ušatá 464.008 z Olomouca, Štvorkolák 434.2338 z Košíc, maďarská mašinka rady 204 z Budapešti a Albatros 498.104 z Bratislavy. Jednou z najväčších celebrít bol najnovší prírastok vo vozovom parku ZSSK – Vectron. Veľký záujem o návštevu najmodernejšieho elektrického rušňa v Európe dokazoval niekoľkometrový rad, v ktorom niektorí ľudia čakali pravdepodobne aj desiatky minút. O zábavu sa postarala aj skupina S hudbou vesmírnou, ktorá je tvárou najnovšej mediálnej kampane ZSSK. Celá sobota prebehla za krásneho slnečného počasia bez výrazných komplikácií.

V nedeľu sme našťastie nemuseli vstávať tak skoro, nakoľko sme mohli využiť návoz Ušatej so súpravou do Margecian. Počas cesty bola trať lemovaná veľkým množstvom fotografov. V Margecanoch bol pre všetkých záujemcov dostatok času na prieskum rušňa a súpravy, až sme sa nakoniec pohli do Košíc. Predaj cestovných lístkov mi na chvíľu zastavil Bujanovský tunel, avšak po Kysak som už bol hotový. V Kysaku a Kostoľanoch nad Hornádom nastala krátka zastávka na nástup cestujúcich a od Kostolian sme už leteli plnou parou na Košice s Albatrosom po boku, ktorý do Kostolian súpravu dotiahol z Prešova.


Ušatá so svojou súpravou čaká na odchod z Margecian, 15.4.2018  © Oliver Dučák

V Košiciach som skoro okamžite prestupoval do druhej súpravy tvorenej Žabotlamou, ktorá išla do Trebišova ako mimoriadny vlak. Návšteva Trebišova bola spojená s návštevou miestneho múzea v kaštieli. Keď sme sa vrátili do Košíc, podujatie pomaly končilo. Po rokoch môžem skonštatovať, že sa na Rušňoparáde objavil pekný počet parných rušňov a zároveň aj iných zaujímavých strojov. Aby ste sa o Rušňoparáde dočítali viac, prikladám do reportáže aj zopár odkazov na iné portály, ktoré o tomto známom podujatí tiež niečo napísali, alebo natočili:

https://kosice.korzar.sme.sk/c/20803676/krasavci-na-kolesach-rusnoparada-prilakala-hufy-zvedavcov.html

https://www.railpage.net/prebudzanie-katky-2018-ocami-vas-citatelov/

https://www.tvkosice.sk/video/5ad45e3a4526ca756a455c7d

http://kosice.dnes24.sk/rusnoparada-prilakala-tisice-ludi-foto-nechybali-najvacsie-zeleznicne-skvosty-296608

Oliver Dučák


Galéria k článku

Počet: 24    

Foto M152.0004 v žst. Vranov nad Topľou, 14.4.2018 © O ...

Foto Na šírej trati medzi Vranovom a Sečovcami, 14.4.20 ...

Foto Hmlisté počasie v žst. Sečovce, 14.4.2018 © Olive ...

Foto Naša súprava v Sečovciach, 14.4.2018 © Oliver Duč ...

Foto Od Trebišova nás bral humenský Sergej, 14.4.2018 ...

Foto Križovanie s EN 443 vo výhybni Slivník, 14.4.2018 ...

Foto Pod Slanským hradom, 14.4.2018 © Oliver Dučák

Foto Krutwig v depe, 14.4.2018 © Oliver Dučák

Foto Kývadlovej jazdy medzi depom a stanicou sa už trad ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 15         Výpis:    
» setup Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 032 29.4.2018 9:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Rušňoparádu s kliešťami v ruke

Zbyňku...čo sa týka jazykovedy, aj Maďari majú slovo "mozdonyparádé"...no obávam sa, že to je len preklad slova rusnoparada 🤘

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 29.4.2018 9:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: hezké melodické slovenské rušeň a rušňovodič

Vývoj je ovšem právě opačný, slovenština (můžete si zagooglit) stále častěji používá pojmy lokomotíva a strojvodca.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 29.4.2018 9:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Rušňoparádu s kliešťami v ruke

Mně by se spíš líbilo, kdyby česká terminologie převzala namísto cizího dlouhého lokomotiva hezké melodické slovenské rušeň a rušňovodič .

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 29.4.2018 8:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Co je to proti tomu, když ...

Když jsme sklouzli na jazykovědnou půdu, mohli bychom spíš popřemýšlet nad jiným slovem z titulku. Rušňoparáda je nepochybně překlad německého pojmu Lokparade (i když ten má význam užší). Poláci mají třeba parowozjadu, ale češtině obdobný jednoslovný výraz pro setkání (parních) lokomotiv chybí.
_____________

Jinak samozřejmě autora za jeho reportážní počin chválím, obzvlášť proto, že se v jeho úvodu asi mýlí - zatím jiná reportáž z této letošní akce na obzoru není.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 29.4.2018 8:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Rušňoparádu s kliešťami v ruke

Co je to proti tomu, když jeden spolubojovník se vrátil z dovolenky a pochvaloval si, že u nich byly hody - poľovníci piekli diviaka a český spolubojovník se vyděsil, že na Slovensku jedí diváky.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 29.4.2018 7:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Klíště se slovensky řekne kliešť

To jistě, ale plurál (který jsem v češtině použil a Ty dokonce cituješ) zní kliešte.
Jinak řečeno, kolega Lieskovský (jehož slavné příjmení mimochodem nevzniklo pod Řípem) se "vyděsil" oprávněně, protože titulek je vskutku "zavádějící".

» setup Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 032 28.4.2018 23:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Rušňoparádu s kliešťami v ruke

Presne tak páni...je rozdiel medzi kliešťom a kliešťami...dúfam, že toto číta aj pán kubino...verím, že vám gramatiku v tomto prípade vysvetlí do hĺbky a čo sa týka útoku kliešťov a česko - slovenských jazykových nedorozumení, odporúčam vám pozrieť si toto video: https://www.youtube.com/watch?v=zcqbOHVZifI&t=245s hlavne si vypočuť tú pieseň

» intelpetr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 83 28.4.2018 22:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na Rušňoparádu s kliešťami v ruke

Jedna fotka z cesty, Sečovce http://lokomotivy.net/zobraz2.php?rada=r810&loko=401

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 28.4.2018 22:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Kliešte jsou kleště i klíšťata.

Nikoliv, slovenské kliešte jsou české kleště. Klíště se slovensky řekne kliešť.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 28.4.2018 21:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ufff, už jsem se bál ...

Inu, to je nevýhoda slovenštiny, že je v některých případech slovně (tady spíš jen tvarově) chudší, než třeba čeština. Kliešte jsou kleště i klíšťata.

nasledujúce príspevky »