Naše téma: Film a železnice

» Návrat

Pridané: 30.4.2018 8:00
Autor: Mgr. Jiří Mazal, nick: » Etienne

Naše téma: Film a železnice Film, jakožto žhavá novinka konce 19. století, svou pozornost již od počátku upoutal k jinému symbolu pokroku své doby – k železnici. Železnice se stala nedílnou součástí filmového plátna, ať již v ní hrála hlavní roli, nebo pouze tvořila kulisu příběhu. Podívejme se nyní na nejznámější filmy s železniční tematikou, přičemž pozornost budeme věnovat filmovému umění, nikoliv dokumentům.

 

 

 

Již jeden z prvních veřejně promítaných filmů bratří Lumièrů r. 1896 byl z prostřední železnice – zachycoval příjezd vlaku do stanice La Ciotat. Byl však chápán pouze jako pouťová atrakce. Někteří diváci dokonce utíkali ze židlí, neboť měli pocit, že se vlak vyřítí z plátna. Éra němého filmu přinesla dílo Bustera Keatona Frigo na mašině, které líčí epizodu z americké občanské války známé jako Velká lokomotivní honička. Při ní vojáci Unie unesli vlak a snažili se ho odvézt, přičemž poškozovali za sebou trať a zničili i telegrafní vedení. Nakonec však byli zajati a někteří z nich popraveni.

Z naší předválečné (či spíše protektorátní) kinematografie nelze nevzpomenout na Přednostu stanice, i když při bližším prozkoumání je patrné, že film vznikl z většiny ve studiu a skutečná železnice si v něm zahrála jen malou roli.


Jaroslav Marvan ve filmu Přednosta stanice při jednom z mála exteriérových záběrů © Česká televize

Téma druhé světové války přineslo řadu filmů, v nichž se vlaky a hlavně tratě dočkají nevděčné role předmětů ničených, vyhazovaných do vzduchu či jinak poškozovaných. Tak je tomu v mnoha Oskary ověnčeném Mostu přes řeku Kwai, odehrávajícím se u mostu v thajském městě Kančanaburi (točeno však bylo na Srí Lance), kde angličtí váleční zajatci musí pro Japonce postavit železniční most. Ten nakonec skončí vyhozen do povětří i s vlakem.

Válečné období je také tématem jednoho z nejlepších českých filmů Ostře sledované vlaky s postavou mladého výpravčího Miloše Hrmy (Václav Neckář). Ten se i přes mnohá klopýtnutí ve svém životě zachová jako hrdina a zničí muniční vlak. Film byl natočen v železniční stanici Loděnice nedaleko Berouna. Množství železničních záběrů jak ze Středočeského kraje, tak ze samotné Prahy, obsahuje film Železný dědek s Jaroslavem Marvanem, strojvedoucím láskyplně se starajícím o svou „Lízu“ (lokomotivu řady 387).


Šlapací drezína si zahrála ve snímku Páni kluci © Playtvak.cz

Atmosféra časů Rakouského mocnářství na nás doslova dýchne z dětského filmu Páni kluci z roku 1975, natočeného podle knihy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera. Exteriéry pochází z okolí Levína (okres Litoměřice). Z českých filmů ještě zmiňme Proč? z roku 1987 o řádění fotbalových fanoušků, kteří během cesty z Prahy do Banské Bystrice zdemolují několik vagonů a průvodčí málem vyhodí z okna.

Do prostředí amerických železnic nás zavede snímek Splašený vlak, líčící uprchlé trestance, kteří v nekontrolovatelném vlaku bojují o přežití s pracovníky železnic. Kulisu jim přitom představuje mrazivá aljašská zima. Již poněkud za hranicí uvěřitelnosti se pohybuje italský film Přejezd Kassandra, kdy jsou cestující v mezinárodním expresu ze Ženevy do Stockholmu nakaženi nebezpečným virem. Vlak je hermeticky uzavřen, aby z něj nikdo nemohl uprchnout, a nakonec naveden na most Cassandra v Polsku. Tento most si ve skutečnosti zahrál viadukt Garabit v jižní Francii.


Film Splašený vlak se odehrává v prostředí drsné zimní přírody (snímek pořízen během natáčení) © Jonathan C. Fischer

Málo známým snímkem je artová záležitost Evropa od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera. Hlavní hrdina, Američan Leo, přijíždí do poválečného Německa roku 1945 a s pomocí svého strýce se stává průvodčím lůžkového vozu společnosti Zentropa (zjevná narážka na Mitropu). Úžasná je zejména práce s kamerou, černobílý film je doplněn barevnými záběry na předměty či osoby, které hrají důležitou roli.

Ze žhavé současnosti je nutno vyzdvihnout srbskou černou komedii Deník strojvůdce o strojvedoucím odcházejícím do důchodu, který během své kariéry přejel 28 osob. Jeho adoptivní syn se stane také strojvůdcem a psychicky ho deprimuje, že ani po několika měsících nikoho nepřejel. Zachyceny jsou nejen srbské lokomotivy, ale také salonní vozy Titova vládního vlaku „Plavi voz“.


Ve filmu Deník strojvůdce lze kromě srbských lokomotiv zahlédnout i českého „Kocoura“ © csfd.cz

Filmů s železniční tematikou je samozřejmě mnohem více, při cestách po Itálii jsem dokonce narazil na brožuru, která obsahovala filmy odehrávající se na železnici. Byly to však pouze starší italské filmy, které se jednak dají obtížně sehnat a téměř vůbec nemají alespoň anglické titulky.

Na závěr máme pro naše čtenáře opět pár otázek:

Jaký je váš nejoblíbenější film z prostředí železnice?

Proč myslíte, že se dnes oproti minulosti již filmy z prostředí železnice příliš netočí?

Úvodní snímek: záběr z filmu Frigo na mašině s Busterem Keatonem v hlavní roli © silentfilm.org
 

Mgr. Jiří Mazal
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 34     Stránky: / 2     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 4.5.2018 18:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

maxipes:

Bohužel, k atmosféře dráhy patřily i řady sloupů telefonního vedení a drátovody. Ty už dnes kvůli filmování nikdo nenahradí.

Dnes ale už nie je žiaden problém ich doeditovať v štúdiu na počítači. Teda, keď sa chce.

Čo sa týka kiksov z historicky ladených filmov, vždy nejaký nájdeš, keď budeš dostatočne dlho hľadať. Ale dokiaľ Indiáni vo westerne nenosia digitálky a nad stredovekým hradom nie je vidieť contrail z lietadla, tak je to v pohode

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 4.5.2018 18:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

1. Moja najobľúbenejšia železničná scéna je "Matýsek se posral". Vlastne, celý ten film je môj najobľúbenejší.

2. Železnica sa vo filmoch stále dosť vyskytuje, hoc už nie v takej miere ako kedysi, to však tiež zodpovedá "modal splitu" vtedy a dnes. Dá sa povedať, že filmári v tomto kopírujú realitu. Ono keby ste sledovali trebárs nemeckú produkciu, videli by ste vlak vo filmoch o dosť častejšie ako u nás, čo zas zodpovedá tamojšiemu modal splitu. A čo sa týka domácej (myslené ČS) produkcie, tak taký Svěrák, to je frajer, ten natlačí vlak do každého filmu, aj keď tam z hľadiska deja či pointy nie je nijako potrebný...ale proste, musí ho tam mať

» fíha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 514 4.5.2018 16:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

"Prejazd Cassandra"- videl som to ešte v 20 th storočí, ale marí sa mi, že ku mostu jeli striedavo pod trolejou, pod bez, aj pod trojfázovou trolejou. Skriptka to trochu neohlídala.

A "Denník strojvůdce" silno odporúčam, hoši z Balkánu to dosť zvládli.

» mku81 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 2.5.2018 15:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

Ako chlapca.. a vlstne stale... ma fascinovali westerny a tam sa vždy nejaký ten vlak objavil, ale ak mám vybrať jeden tak určite "Vtedy na západe"
Nemyslím si, že by sa filmy o železničnom prostredí netočili. Veď v Nórsku majú TV kanál, čo vysiela len jazdu vlakom :D

» Radoslav Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 125 2.5.2018 12:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

MiroD: Vďaka za opravu názvu, pri samotnom písaní som lovil len z vlastnej pamäti z návštevy pred vyše 10 r v presvedčení, že dáta v nej sú bezchybné :-). Že Golubiči je pôvodom iba filmová som spomenul, i keď nie úplne zrejme v rýchlosti. Btw rozumné, že sa nezbúrala ako často filmové stavby v krajine (napr. Jakubiskove). No Kosturica mal rádovo väčší rozpočet a tak stavba nebola len lacnejšou kulisou.

maxipes: ak vieš, s akým rozpočtom sa tu filmuje, tak tvoj návrh by finančne vyznel tak, že by sa prípadne šetrilo inde, kde by to už poznal každý z divákov, nielen znalec želez. histórie.

» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 240 2.5.2018 10:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

Radoslav - len popravím, nie Šumanska, ale Šarganska osmica. Trať tam prekonáva veľký výškový rozdiel horského masívu Šargan tak, že vytvára osmičku.

Stanica Golubiči pôvodne na tejto trati nebola, Kusturica ju tam nechal postaviť kvôli nakrúcaniu filmu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0argansk%C3%A1_osmi%C4%8Dka

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 2.5.2018 9:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

Také rád sleduji historické chyby ve filmech, a nejen týkající se železnice. V těch, odehrávajících se před 2.světovou válkou, např. výpravčí běžně používají dnešní zelenou výpravku. Horší ovšem je, když z pražského nádraží Císaře Františka Josefa rychlík do Vídně táhne kafemlejnak. (já vím, u nás už žádná pojízdná rychlíková kolohnátka z přelomu století není, ale dala by se půjčit právě ve Vídni - Hrbatá)

Bohužel, k atmosféře dráhy patřily i řady sloupů telefonního vedení a drátovody. Ty už dnes kvůli filmování nikdo nenahradí.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 2.5.2018 9:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

Já mám asi smůlu v tom, že v těch filmech vidím hlavně ty chyby.
Už zmiňovaný "Vlak" - hezký film, ale prakticky nereálný děj (ostatně jako většina filmů, že? ). Burt Lancaster je takový železniční Jára Cimrman, prostě všeuměl - od plánování trasy vlaku přes obsluhu lokomotivy, házení vexlí na ranžíru, kování ojnice, její přenos v holých rukách (váží asi tak půl tuny), vylejvání ložisek kompozicí až po vlastnění klíčů od traťováckých kůlniček a vědění, kde mají klíč na povolování svěrkovejch šroubů.

A Přejezd Cassandra?
To si pustím, když se chci od srdce zasmát .
Větší kravinu těžko pohledáte.
Spouštění se k vlaku z vrtulníku - na elektrizované trati, házení výhybek těsně před vlakem, velká "reléovka" půlky Evropy, kde jsou průsvitky (jako ve skutečnosti), ale mezi Ostravou a Hranicemi tak jsou ty průsvitky až tři (přesto všichni vědí, kde vlak přesně je), no a nakonec - vlak se roztrhne, zázračně nebrzdí, ale jde ubrzdit ruční brzdou.
Jen by mne zajímalo, kdyby ten vlak teda spadl z toho mostu dolů do řeky, s tím virusem by se stalo co - utopil by se?
(Kolegova manželka dělala v breberkárně a říkala, že stejný blbosti jako v případě železnice jsou v tomto filmu i v oblasti breberek - zabezpečení prostorů apod.)
Prostě blbost na kvadrát.

Ještě vzpomínám na akční film z prostředí metra (Ňjůjorkského, of course), kde jeden vlak s mrtvým (snad gangstery zastřeleným) strojvůdcem dojížděl druhý, ten byl obsazený kladnými hrdiny. "Co chceš dělat?", ptá se zoufale ten míň chrabrý hrdina toho chrabřejšího, jenž v ruce drží dlouhou tyč."Rozbiju okno a přehodím směrovou páku""A co se stane pak?""TRAKČNÍ MOTOR DOSTANE INFARKT" (tenhle obrat se mi obzvlášť líbí), "roztrhne se a vlak zastaví"
Inu, jak řekli, tak udělali. Přehodili směrovou páku (co na tom, že to nejde, za pohybu je reverz mechanicky blokovaný), zablesklo se, druhý vlak vyskočil z kolejí a začal se v tunelu točit jak vrták... a první vlak v pohodě odjíždí pryč (co na tom, že napájecí kolejnice je sešrotovaná a měnírny vypadlé...). Akce musí bejt.

» triton121 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 2.5.2018 9:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

Neviem, či boli spomenuté:
Vražda v orient exprese,
S tebou mne baví svet.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 1.5.2018 17:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Film a železnice

A ještě jednu scénu nelze nevzpomenout, ikdyž film se jinak příliš železnice netýká: V Obecné škole, když kluci naskočí z mostu do nákladního vlaku a když s nimi pak vlak včele s čtyřkolákem uhání krajinou za doprovodu Larga z Dvořákovy Novosvětské, to se mi normánlě vždycky stáhne hrdlo...

nasledujúce príspevky »