Prezidentský vlak objede někdejší Československo

» Návrat

Pridané: 20.6.2018 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Prezidentský vlak objede někdejší Československo V pondělí 18. června tohoto roku se v hlavní budově Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné uskutečnila společná tisková konference NTM a Českých drah (ČD) k problematice unikátního projektu Prezidentského vlaku 2018 coby součásti oslav 100. výročí vzniku Československa. Jeho třetím organizátorem jsou Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

 

 

 

Když jsem s patřičným předstihem z redakce internetového magazínu VLAKY.NET obdržel pozvánku na akci, ani chvíli jsem nezaváhal a okamžitě jsem se na ni akreditoval, protože program kromě nastíněné problematiky sliboval také informace o zúčastněných historických vozidlech a plánovaném Muzeu železnice a elek­t­rotechniky NTM na pražském Masarykově nádraží. Jistým bonusem mé účasti byla možnost nahlédnout do dopravní haly NTM, díky pravidelnému zavíracímu dnu muzea zcela prosté jinak obvyklých zástupů návštěvníků (i když poněkud „znehodnocené“ neobvyklým inventářem, souvisejícím s chystaným večerním koncertem). Škoda, že jsem neměl dostatek času na pořízení více než jen několika ojedinělých snímků, protože se blížila 15. hodina a s ní zahájení tiskové konference.


Liduprázdná dopravní hala NTM před večerním koncertem © Jiří Řechka

Toho se ujal vedoucí oddělení PR a práce s veřejností NTM Adam Dušek. Na úvod řekl, že tento speciální vlak ke stému výročí vzniku společného státu českého a slovenského národa spolu připravily NTM, ČD a ŽSR. Poté představil řečníky a předal slovo prvnímu z nich. Tím byl generální ředitel NTM Karel Ksandr. Uvítal přítomné hosty a řekl, že touto akcí spolu s národním dopravcem chtějí veřejnosti nevšední formou připomenout 100. výročí založení Československé republiky. Zmínil se i o tom, že večer se koná koncert, kterým se zahajuje nejen akce Prezidentský vlak, ale také projekt Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět, jímž se rovněž připomíná 100. výročí vzniku Československa. Zmínil se také o akci 1000 mil Československých, která již proběhla, a to ve spoluprácí českých a slovenských institucí.


Hovoří generální ředitel NTM Karel Ksandr © Jiří Řechka

Druhou a svým rozsahem přitažlivější akcí bude právě Prezidentský vlak, k němuž bylo domluveno s ČD, že z pěti našich zachovaných prezidentských vozů, provozovaných v různých dobách, se použijí tři, které jsou funkční a mají potřebné doklady k provozu na kolejích SŽDC a ŽSR. Zdůraznil, že vlak není určen pro přepravu cestujících, veřejnost si bude moci jeho soupravu prohlédnout ve vybraných městech po celém bývalém Československu. V jednom doprovodném voze bude výstava, která dokumentuje jízdy těchto salonních vozů a cestování prezidentů. Uvedl, že nejstarší salonní vagon pochází z roku 1909 a blíží se čas, kdy již nebude moci vyjet na koleje. Tolik ve stručnosti z vystoupení generálního ředitele NTM. Dalším řečníkem byl Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu.


Vystoupení šéfa osobní dopravy ČD Michala Štěpána © Jiří Řechka

Ten připomenul, že České dráhy se připojily k této akci i v rámci svých aktivit nazvaných souhrnně 100 let spolu, a také proto, aby připomněly historickou úlohu státních železnic. Doplnil, že souprava Prezidentského vlaku postupně navštíví patnáct míst v České a Slovenské republice. Celá akce skončí 2. září letošního roku v prostorech budoucího železničního muzea na pražském Masarykově nádraží a 3. září vlak bude rozřazen a jednotlivé vozy se vrátí do míst svého deponování. Připomenul že České dráhy mají připraven další podobný projekt, tentokrát nazvaný Masarykův vlak, který pojede ze Sumerau přes Horní Dvořiště a České Budějovice do Prahy 21 a 22.prosince letošního roku. Rekonstrukce návratu prvního československého prezidenta z exilu bude jakýmsi vyvrcholení všech těchto aktivit.


Salonní vůz prezidenta Masaryka Aza 1-0080 (55 54 89-40 080-7) © NTM

Připravují se také dny otevřených salonků; jako zajímavost uvedl, že těchto akcí se mohou účastnit i anglicky hovoří návštěvníci, bude o ně postaráno. Do Národního dne železnice v Českých Budějovicích bude vydána publikace Historie státních drah 1918 – 2018 ve spolupráci se SŽDC, ŽSR a slovenským národním dopravcem. Celou akci Prezidentský vlak co se týče trasy, složení soupravy a hnacích vozidel představili ředitel Železničního muzea NTM Michal Novotný a ředitel odboru obchodu osobní dopravy ČD Jiří Ješeta. Byla připomenuta historie salonního vozu prezidenta Masaryka a (rovněž prezidenty používaného) vozu arcivévody d'Este. Tato vozidla nebudou z důvodů jejich historické cennosti přístupna veřejnosti, nahlédnout do nich bude možné jen zvenčí přes okna.


Interiér vozu prezidentů Svobody a Husáka Salon 001 (51 54 89-80 001-8) © NTM

Jediný salonní vůz, který bude přístupný k vnitřní prohlídce, bude vůz s označením Salon 001. Také jeho historie byla účastníkům tiskové konference přiblížena. Do soupravy Prezidentského vlaku bude zařazen také osobní vůz s expozicí o cestách našich prezidentů po železnici. Byla zmíněna rovněž hnací vozidla, která stanou v čele Prezidentského vlaku. Půjde o parní lokomotivy, jež se budou střídat, konkrétně půjde o stroje 464.202, 464.008, 475.179, 477.043, 464.102 a 486.007. Motorovou trakci bude zastupovat lokomotiva T 478.1010, řazená trvale na postrku. Celá akce začíná v Praze na Masarykově nádraží 28. června, odkud vlak odjede do Brna, kde bude vystaven v areálu tamního výstaviště od 29.června. Odtud bude vlak pokračovat na Slovensko do Bratislavy a dál do Nitry, Zvolena, Lučence, Žiliny a Košic.


Geografické a časové schéma prezentace "Prezidentského vlaku 2018"; zdroj: NTM a ČD
(upravil PhDr. Zbyněk Zlinský)

Odtud vlak přejede na Moravu do Zlína a Olomouce, odkud se vrátí do Čech, aby se prezentoval v Pardubicích, Plzni, Plasích, Lužné u Rakovníka, Chomutově a na pražském Masarykově nádraží. Jednotlivé termíny, kdy bude vlak na konkrétním místě, najdete (krom jiných zdrojů) přehledně na výše uvedené mapce. Závěrem výkladu došlo také na budoucnost Železničního muzea NTM, jehož areál v prostorách Masarykova nádraží by mohl být veřejnosti otevřeno ke 120. výročí NTM v roce 2028. Na úplný konec byl promítnut krátký film o Masarykově salonním voze. Tolik textová část reportáže, kterou doplňují nejen připojené fotografie, ale zejména níže dostupné dokumenty z tiskové konference – kompletní zvukový záznam jejího průběhu, použitá prezentace projektu a v neposlední řadě také vydaná tisková zpráva.


Ukázka z prezentace projektu při tiskové konferenci © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. 29.6. - 2.9.2018 - Unikátní jízda „Prezidentského vlaku“ - součást oslav 100. výročí založení Československé republiky na webu NTM
  2. Prezidentský vlak - České dráhy – souhrnné informace o projektu
  3. Prezidentský vlak - Společné století – o projektu v programovém katalogu oslav
  4. Prezidentský vlak - 100. výročie prvej Československej republiky - Železničné múzeum Slovenskej republiky – informace v kalendáři akcí
  5. Národní technické muzeum připomíná ve spolupráci s Českými drahami 100. výročí založení Československé republiky unikátní jízdou „Prezidentského vlaku“ – tisková zpráva NTM a ČD (formát PDF)
  6. Zvukový záznam tiskové konference (formát MP3, 66,0 MB)
  7. Prezidentský vlak 2018 – prezentace z tiskové konference (formát PPTX, 8,63 MB)
  8. informace uvedené pod odkazy v textu

Úvodní ilustrační snímek: Lokomotiva 464.202 v čele nostalgického vlaku (1.5.2009, Jaroměř) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 30    

Foto 18.6.2018 - Praha: budova Národního technického mu ...

Foto 18.6.2018 - Praha: budova Národního technického mu ...

Foto 18.6.2018 - Praha, NTM: prezenční listiny © Jiří Ř ...

Foto 18.6.2018 - Praha, NTM: dopravní hala před večerní ...

Foto 18.6.2018 - Praha, NTM: dopravní hala před večerní ...

Foto 18.6.2018 - Praha, NTM: dopravní hala před večerní ...

Foto 18.6.2018 - Praha, NTM: před začátkem tiskové konf ...

Foto 18.6.2018 - Praha, NTM: vedoucí oddělení PR a prác ...

Foto 18.6.2018 - Praha, NTM: představování řečníků © Ji ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 24.6.2018 10:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prezidentský vlak objede někdejší Československo

Halushka: Ty "Budějovice " budou mít "extra" akci na závěr oslav před vánoci , pojede ze Summerau do Prahy zvláštní vlak na vzpomínku návratu prezidenta Masaryka do vlasti

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 23.6.2018 9:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: na Slovensku i v díře po granátu jménem Lučenec...

Plasy také nejsou zrovna velkoměsto, nicméně to rozprostranění zastávek Prezidentského vlaku v Zemích českých je vskutku nerovnoměrné, už jsem na to upozornil níže. Sice prezentaci v Hradci (ač tamní občan) rád oželím a sjedu do Pardubic, ale ty prázdné plochy na mapce ...

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 23.6.2018 7:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prezidentský vlak objede někdejší Československo

» zvolenmesto
Stredoeurópsky (tkz. normálny) rozchod končí v Mukačeve. No o nič nejde, tou mojou poznámkou o Podkarpatskej Rusi som len chcel pripomenúť, že Československá republika nekončila za Lekárovcami. Len aby sa nezabudlo na širšie súvislosti dejín.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 22.6.2018 18:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: prehliadka súpravy odstavenej na júlovom slnku...

To je zařízené, slunko už si své odmakalo, a tak bude pod mrakem.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 22.6.2018 14:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prezidentský vlak objede někdejší Československo

Zbyněk. Takže TGM sa odvážil na Podkarp. Rus až po smrti Nikolu Šuhaja.
kamilk: S prezentáciou vlaku na Podkarpatskej Rusi by bol asi problém s rozchodom. Zato Sliezsko by si mohlo sťažovať oprávnene...
K tým krátkym pobytom na Slovensku:
Prieskum vnímania 1. ČSR ukázal veľké rozdiely medzi SR a ČR. Napr. Masaryka vníma pozitívne 84% českej verejnosti, ale len 45% slovenskej.
cvvm.soc.cas.cz Vynásobené počtom obyvateľov by oproti Česku mohlo znamenať aj štvrtinový záujem o vlak na Slovensku. Mne skôr vadí termín - prehliadka súpravy odstavenej na júlovom slnku...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 22.6.2018 8:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: najhoršie je na tom aj tak Podkarpatská Rus, kde Prezidentský vlak nebude prezentovaný vôbec

Dnes to samozřejmě nejde, ale mohla by se připomenout málo známá událost, pokus o atentát na Masaryka, jedoucího vlakem do nejvýchodnější části ČSR, k němuž došlo ještě na území Slovenska: Zachránila Masaryka před atentátem náhoda, nebo práce rozvědky?

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 21.6.2018 23:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prezidentský vlak objede někdejší Československo

Ešte som si spomenul, že súbežne beží aj výstava fotografií Okamžiky století, ktorá so 100 rokmi štátu a určite aj politikou a politikmi súvisí.
http://www.ctk.cz/vystava-okamziky-stoleti/index.php
Odporúčam.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 21.6.2018 22:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prezidentský vlak objede někdejší Československo

Čechy / Morava / Slovensko... najhoršie je na tom aj tak Podkarpatská Rus, kde Prezidentský vlak nebude prezentovaný vôbec .
Samozrejme, nechcem rýpať, som vďačný za túto aktivitu a určite sa zariadim tak, aby som sa mohol výstavy v niektorom z miest zúčastniť. Už som mal tú česť vstúpiť do Masarykovho vozňa, dokonca som držal v ruke originál brúsený pohár na víno z jeho inventáru, v Husákovom salóne som chvíľu posedel na kresielku za jednacím stolom. Vozeň arcivojvodu Františka Ferdinanda d'́Este som však ešte nevidel, nehovoriac o možnosti vidieť ich všetky naraz na jednom mieste, v jednom vlaku.

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 21.6.2018 11:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prezidentský vlak objede někdejší Československo

oprava tři

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 21.6.2018 11:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prezidentský vlak objede někdejší Československo

no , ale Morava dopadla špatně , jen čtyři města , chybí Ostrava a Jihlava

nasledujúce príspevky »