Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

» Návrat

Pridané: 25.6.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů Ač je to s podivem, fenoménu ilegálního „zkrášlování“ vozidel veřejné hromadné dopravy jsme se v našem internetovém magazínu ještě speciálně nevěnovali, byť se jeho projevy objevily v řadě reportáží z domova i ciziny. Zdá se, že dopravci vedou s „adrenalinovými umělci“ marný boj - zvláště, když tito vandalové poslední dobou ve svém neblahém konání přitvrzují. Musí to tak být?

 

 

 

K zařazení tohoto tématu do naší pravidelné pondělní rubriky nás však neinspirovala pouhá snaha o zaplnění zmíněné mezery v našich článcích, ale zprávy o dvou událostech, jež se nedávno objevily v médiích. První z nich se týká tatranské zubačky, jejíž dvě vozidla byla jednoho květnového rána nalezena ve stavu zobrazeném na úvodním snímku, a to i přesto, že noc strávila v uzamčené hale stanice Štrba. Sprejeři se za účelem realizace svých záměrů do budovy vloupali, jak jsme se mohli dočíst třeba na webu Topky.sk. Reportáž o vandalském činu pak přinesly TVnoviny.sk, uvozenou slovy: Legendárnu zubačku, ktorá vozí turistov v Tatrách, v noci na pondelok (7.5.) počmárali grafitmi. Aby sa sprejeri do uzamknutej budovy stanice, kde zubačka cez noc parkuje, dostali, vybili okno. Vláčik by ste nespoznali.


Odstraňování výtvoru vandalů z vozidel tatranské zubačky; zdroj: reportáž TV Markíza

Druhá událost (dokonce opakovaná), ukazující nevybíravé metody sprejerů, se odehrála pro změnu v pražském metru: Na osm minut zablokovala na začátku června pětice sprejerů metro ve stanici Hradčanská, aby na soupravu mohla načmárat obří nápis. Sprejeři byli podle policie dobře organizovaní. Strojvedoucí nemohl odjet, protože mu kontrolka hlásila poruchu dveří. V pátek o tom informovala policie, která požádala veřejnost o pomoc při pátrání po sprejerech. Podobný případ se odehrál i ve čtvrtek večer. To jsme se mohli dočíst v internetovém deníku Novinky.cz, jehož zpráva pokračuje: Čtyři muži a jedna žena zablokovali metro 2. června o půl desáté večer. Nevadily jim kamery ani cestující a dali se do práce. Někteří blokovali odjezd metra, další čmárali nápis na soupravu. Pražské metro je ostatně častým terčem útoku sprejerů.


Posprejovaný vůz pražského metra; zdroj: www.ustaf.cz

Tato skutečnost se odrazila i v tom, že získala své vlastní heslo ve Wikipedii. A když jsme u tohoto zdroje informací, přidejme ještě, pro poučení těch, kdož po něm touží, odkazy na heslo obecnější – jak v jeho podobě české, tak i ve slovenské verzi (za přečtení stojí obě, nejsou totožná). I z těchto teoretických pojednání plyne, že dnešní sprejery už neuspokojuje „zkrášlování“ kdesi ve tmě odstavených vozidel, ale vyhledávají stále větší výzvy – někdy i za cenu ohrožení vlastního života. A vůbec je zřejmě netrápí, že se tím dopouštějí trestného činu (v České republice dokonce specifického), o způsobených materiálních škodách nemluvě. Nakonec pocit nebezpečí, který při své „výtvarné“ realizaci zažívají, jistě zvyšuje jejich uspokojení. A výchovné snahy ze strany státu či poškozovaných subjektů jsou jim volné.


Unikátní výchovný počin ČD Cargo (30.7.2016, Hradec Králové hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Nicméně boj proti nelegálnímu graffiti zcela marný není. Aspoň České dráhy se nedávno pochlubily úspěchem: Za poslední roky zaznamenal národní dopravce výrazné snížení majetkových škod v důsledku aktivit sprejerů. Velký podíl na tom má anti-graffiti tým (složený ze zaměstnanců ČD a pracovníků bezpečnostní agentury), který letos funguje už 7. rokem. Zatímco v roce 2011 byly evidovány škody přesahující 27 milionů korun, za loňský rok je to cca 8,12 mil. Kč. Důsledná prevence, ostraha vlaků a objektů bezpečnostní agenturou a speciální tým, to vše napomáhá ke snížení škod. Přistižené pachatele předává tento tým Policii ČR. Částka 8,12 milionů pak představuje 681 případů externího a 895 případů interního graffiti, měsíční průměr tedy činí kolem 132 případů. Počet útoků sprejerů a vandalů na vlaky pak podle statistik klesá.


Když výtvor sprejera rychle zmizí, ztrácí i pro něj smysl (22.7.2006, Hradec Králové hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

K dané problematice bychom mohli napsat ještě mnohé, ale drtivé většině našich čtenářů je asi nijak zvlášť podrobně ozřejmovat nemusíme, nakonec se mu (na rozdíl od některých našich témat jiných) poměrně často věnují i obecná média. Tak se pojďme společně zamyslet a vyměnit si názory třeba na tyto okruhy otázek:

Domníváte se, že dnešní neúcta k veřejnému majetku je významně vyšší než před „sametovou revolucí“?

Jaké možné nástroje a metody boje proti sprejerství považujete za potenciálně úspěšné a hodné rozvoje?

Může být snaha měst, obcí a popř. dalších subjektů převést sprejery od ilegální k legální tvorbě úspěšná?

Úvodní snímek: 7.5.2018 ráno našli železničáři v uzamčené hale stanice Štrba posprejovanou ozubnicovou jednotku
© Polícia Slovenskej republiky

PhDr. Zbyněk Zlinský





Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 31     Stránky: / 2     Výpis:    
» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 9.7.2018 13:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

Páni z RAIL CARGO CARRIER Slovakia nepotrebujú ani sprej a zubačku:
https://www.aktuality.sk/clanok/605106/na-vrchole-rysov-chceli-mat-pamiatku-naveky-teraz-ich-riesi-inspekcia/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-3hod.c.x...B.
... a nadmorskú výšku zubačky prekonajú ešte o 1000 m aj po vlastných.
https://refresher.sk/56016-Slovaci-polepili-skalu-v-narodnom-parku-tabulkou-s-menami-aj-nevkusnou-suciastkou-Po-vystupe-na-Rysy-poskodili-nasu-prirodu


» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 29.6.2018 17:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

EIO:

Toto vôbec nevzniklo za socíku. LP Sprayer Frayer vyšlo v roku 1994.

Jedno treba tým komunistom nechať, že by nikdy v živote nedovolili, aby takáto tupelovina vyšla na LP a už vôbec nie, že by ju pustili v rádiu. Na druhej strane nás však na každom rohu oblažovali Moravankou a obdobnými bezduchými odrhovačkami, tak teraz neviem, čo bolo horšie. Našťastie Michaela vyrástla a dnes sa venuje omnoho užitočnejším koníčkom...

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 29.6.2018 17:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

Zbyněk,

náhodou si na tie "dobrovoľné" brigády celkom dobre pamätám, v puberte sme tomu v duchu najlepších jánošíkovských tradícií hovorili, že "ideme na panské." Ono to začínalo už od momentu začiatku školskej dochádzky, prinajmenšom aspoň zametať lístie v mestskom parku atď., neskôr nás nahnali aj na manuálne náročnejšie práce. Ale keďže to bolo zväčša v dobe školského vyučovania, tak sme sa nesťažovali. A pamätám sa aj na Tebou spomínané prípady, keď nejaký dospelák ručne-stručne vysvetlil faganom základy slušného správania, napr. že na tú lavičku, čo on vlastnými rukami postavil, sa naozaj, ale naozaj nemočí alebo že slušní ľudia nemaľujú kosoštvorce na (aj) ním postavenú fontánu. Ničmenej podľa mňa toto nijako nevypovedá o vzťahu k verejnému majetku, pretože to, na čom človek sám robil, už vníma tak trochu ako svoje. Takže aj keď takto mali niekde ľudia k bezprostrednému okoliu nejaký vzťah, už to ani náhodou neplatilo o ostatnom verejnom majetku. Ostatne heslo "kto nekradne, okráda rodinu" celkom vystihuje vtedajší postoj nemalej časti obyvateľstva k "spoločnému" vlastníctvu. Dokonca režim v záujme svojho prežitia do istej miery toleroval rozkrádanie majetku v socialistickom vlastníctve, ak sa to dialo potichu a v nie prehnanej miere (o tom radšej pomlčím je, že rozkrádači často nekončili v base, ale ako konfidenti a vo svojej rozkrádačskej činnosti veselo pokračovali).

Napokon, aby sme zostali pri hlavnej téme VN, miera vandalizmu vo vlakoch bola rovnaká, ak nie väčšia ako dnes. Čosi som sa v tých časoch vlakmi najazdil, tak som kadečo videl. Diaľkové rýchliky ako tak ušli, tam sa ČSD zjavne snažili škody rýchlo naprávať (v 80-tych rokoch tam jazdili "červené koženky" a bývali obvykle v slušnom stave), aj prítomnosť osožákov v nich bola vyššia, ale menej elitné robotnícke či posilové rýchliky (prevažne "zelené koženky") vyzerali často naozaj príšerne - rozrezané sedačky, vytrhané hlavové opierky, počmárané steny, vyvalené dvere od kupé, ošťaté osraté podlahy a streny na WC atď. Paradoxne osobáky bývali dokatované menej. V otvorených priestoroch sa však vandalizmus ako aj bezdôvodovná agresivita naozaj vyskytovali výrazne menej, čo ale ľahko možno pripísať všadeprítomným príslušníkom VB (a kde nebol príslušník, bol aspoň nejaký spolupracovník). To s Tebou súhlasím, jedným dychom však dodávam, že situácia bola podľa mňa najhoršia nie dnes, ale v 90-tych rokoch, keď - podľa hesla z extrému do extrému - nemala polícia žiadnu autoritu a zjavne ani chuť niečo riešiť.

Ešte PS: v skutočnosti brigády á la akcia zet dobre poznám aj dnes - napríklad tu v Petržalke si takto oteckovia stavajú resp. udržiavajú detské ihrisko či pieskovisko. Rozdiel oproti minulosti je ten, že tieto brigády sú dobrovoľné bez úvodzoviek a účastníci nielen zadarmo makajú, ale ešte aj z vlastného vrecka platia materiál.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 29.6.2018 8:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: zabavka postriekat sprejom budovu sa praktikovala aj zaciatkom 80-tych rokov

Možná, asi jsem si toho nevšiml. V každém případě třeba Wikipedie o graffiti uvádí: Jisté náznaky ještě předrevolučního potenciálu graffiti v Čechách mohou poskytnout fenomény Lennonova zeď a Servít je vůl. V Česku je počátek spojen s koncem totalitního režimu okolo let 1989 a to ještě nespojovaného s hip hop stylem. Jako rok nástupu se udává 1993 ...

Na druhou stranu stejný zdroj klade počátek tohoto jevu v obecné podobě až do pravěku: V kontextu pravěku lze považovat za výtvarnou práci ve veřejném prostoru jeskynní malby. V dějinách starověku je graffiti přítomno v Římském impériu (zachovaly dodnes např. v Pompejích) a Egyptě zpravidla jako anonymní škrábání do omítek v podobě nadávek, vyznání lásky nebo reklamy na nevěstinec.

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 29.6.2018 8:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

https://www.youtube.com/watch?v=52ftPZlA03w

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 28.6.2018 23:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

Pojem sprejer sice mozno neexistoval, ale zabavka postriekat sprejom budovu sa praktikovala aj zaciatkom 80-tych rokov. Pubertaci cca 13 -14 rocni...

A este sa s tym chvalili spoluziakom...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 27.6.2018 7:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Toto vôbec nevzniklo za socíku

Bodejť, tehdy pojem "sprejer", stejně jako celý ten problém, u nás neexistoval. Napodobování takových "západních vzorů" přinesly až "demokratizace" a internet. Podobný vývoj jsem ostatně pozoroval také v Tunisku, kde se stala srovnatelným zlomem "Jasmínová revoluce".

» EIO Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 47 26.6.2018 22:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

EMIL

Toto vôbec nevzniklo za socíku. LP Sprayer Frayer vyšlo v roku 1994.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 26.6.2018 16:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: k verejnému majetku a vlastne verejnému priestoru vôbec panoval dosť pohŕdavý postoj

Ty jsi to nezažil, ale situace byla trochu jiná. Díky různým "dobrovolně povinným" aktivitám bylo občanstvo vtahováno do péče o své životní prostředí, jeho zkrášlování a udržování (Akce Z, jarní úklidy i jiné brigády), takže i ve městech a na jejich sídlištích bylo pochopitelně pozorné a aktivní v případě maření jejich vlastní práce.

Když třeba nějaký nezletilec cosi ničil, zpravidla se našel dospělák, který mu to promptně vymluvil, nezřídka ručně. Školáci měli strach z rodičů i učitelů, starší z postihu na pracovišti. Na "orgány činné v trestním řízení" zpravidla ani nedošlo. Dnes to prostě takto nefunguje.

Zato se dějí věci kdysi nevídané - od vandalismu až po napadání spoluobčanů (nejlépe nějak hendikepovaných) bez zjevného důvodu, z čiré nudy. A to vše nejčastěji v podání ne jednotlivců, ale více či méně početných skupinek.

» EMIL Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 674 26.6.2018 14:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů

No už za socíku mali vlastnú hymnu .... https://www.youtube.com/watch?v=52ftPZlA03w

nasledujúce príspevky »