Nádraží získá nádech historie

» Návrat

Pridané: 20.7.2018 8:00
Autor: Milan Vojtek, nick: » Shalomek

Nádraží získá nádech historie Do historizujícího kabátku se se převléká břeclavské nádraží. Zmizí úpravy průčelí, provedené zhruba před půlstoletím, část dřívějších změn ale zůstane. Novou tvář má získat do půlky příštího roku.

Změny přežije při poslední přestavbě stanice zřízené zastřešení prostor u vchodu do vestibulu. Přístřešek současně chrání východ z podchodu. Nově pak budou před nepřízní počasí ukryti i lidé, přecházející z vlaku na autobusový terminál. Prosklený koridor upoutá pozornost lidí při cestě z centra města k nádraží. „Stavebními úpravami vzniknou nové prostory pro cestující v části původních pokladen, stavbou nového proskleného koridoru dojde ke vhodnějšímu propojení mezi nástupištěm 1B, terminálem linkových a městských autobusů a samotnou nádražní budovou. Tím se zajistí komfortní přestupy mezi autobusovou a vlakovou dopravou,“ popsala proměny mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. Výpravní hala i původní část staniční budovy se na straně k městu vrátí do starobylé podoby. „Projekt zohlednil úpravu průčelí do původního stavu z konce 19. století,“ říká mluvčí. SŽDC akceptovala požadavek radnice na důstojnou podobu budovy.
Po předchozí redukci provozních nároků na prostory chce vlastník nádraží řešit jejich využití. „Opravíme prázdné kanceláře v administrativní části budovy. SŽDC chce maximálně využít tyto prostory. Jednáme s několika institucemi, aby do volných částí přesunuly své pracovníky. Konkrétně by mělo jít o policisty a pobočku České správy sociálního zabezpečení,“ dodala Šubová. Město zvažuje pronájem části prostor pro malé železniční muzeum, připomínající, že Břeclav byla prvním místem v zemi, kam v roce 1839 přijel parní vlak. 
 
 
Pohled na staveniště. Foto autor
 
Budoucí podoba břeclavského nádraží dle vizualizace SŽDC
 
Rekonstrukce nádraží ale změní lidem od 30. července cestu na vlak. Zatímco aktuálně se stavbaři věnují severní části stanice a mimo jiné vystěhovali do buňky na prvním nástupišti i výpravčího, za pár dní se stavební práce dotknou střední části budovy s vstupním vestibulem a obvyklý přístup proto bude uzavřen. Uzavření vestibulu potrvá jedenáct měsíců. „Znovuotevření je naplánované zároveň s celkovým dokončením stavebních prací, tedy na konci června příštího roku. Uzavření vestibulu souvisí se zahájením další etapy rekonstrukce nádražní budovy,“ uvedla mluvčí.
Střední část objektu s vestibulem čeká revitalizace. Jak již bylo napsáno, její průčelí přitom dostane historizující vzhled původní budovy z 19. století. Zásadní změny budou ale i v interiéru. Právě ty jsou příčinou jedenáctiměsíčního uzavření. „Uskuteční se tam konstrukční zásahy do nosného systému budovy, Zmizí nosný sloup v hlavním průchodu na 1. nástupiště, vzniknou otvory v nosných stěnách do budoucího spojovacího koridoru a komerčních prostor,“ řekla mluvčí. V neposlední řádě stavbaři provedou i výměnu střešní krytiny.
 
Kudy v době uzavření vestibulu k vlaku?
Přístup k vlakům bude možný vstupem vedle restaurace. Lidé se tam dostanou vedlejším vchodem do budovy u úschovny zavazadel do spojovací chodby mezi vestibulem a restaurací. Z chodby bude přístup do ČD centra a k pokladnímu kiosku RegioJet. Na nástupiště bude přístup pouze přes ČD centrum. Dále pak bude možné jít stávající přístupovou trasou z přestupního terminálu autobusů a novým provizorním přístupem na 1. nástupiště otevřenou bránou od parkoviště u pošty, tedy průchodem mezi poštou a restaurací. „Trasy budou vyznačené provizorním značením. Informace o odjezdech vlaků budou umístěné v chodbě u ČD centra a na 1. nástupišti v buňce provizorní dopravní kanceláře,“ uvedla Šubová.
Dokončení oprav v polovině příštího roku symbolicky završí rekonstrukci železničního uzlu. Město následně upraví přednádražní prostory. Právě ve snaze změnit celé okolí nádraží podle místostarosty Svatopluka Pěčka město žádalo, aby SŽDC zařadilo rekonstrukci budovy břeclavského nádraží do první skupině opravovaných staničních budov. SŽDC totiž chystá opravy celé řady jihomoravských nádraží. Břeclavské si podle mluvčí vyžádá zhruba sedmapadesát milionů korun.

Přístup k vlakům: Zdroj - Město Břeclav

Milan Vojtek
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 12         Výpis:    
» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 078 30.7.2018 23:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

V krátkých zprávách to máme trochu chaoticky. Samozřejmě se oprava budovy neodkládá, ta je v plném proudu. Jen vestibul si na stavbaře ještě měsíc počká.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 30.7.2018 14:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Posun termínu uzavření vestibulu břeclavské výpravní budovy (tisková informace SŽDC)

Dobrý den,

v červnu jsme Vás informovali, že 30. července dojde k uzavření vestibulu břeclavské výpravní budovy, které souvisí se zahájením další etapy rekonstrukce nádražní budovy. Dovolujeme si aktualizovat avizovaný termín, který se odkládá přibližně o měsíc. K časovému posunu dochází z důvodu administrativního vyřízení uvedení ČD centra do zkušebního provozu na Drážním úřadě.

ČD centrum bude stavebně dokončeno v plánovaném termínu. Do doby otevření ČD centra budou pokladny pro cestující ve stávajících prostorách.

S pozdravem

Kateřina Šubová

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Generální ředitelství
Odbor komunikace


» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 597 23.7.2018 7:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

Břeclav už pěkná byla . To už se nikdy nevrátí. A ty přestupy z vlaku na vlak s báglama z dovolené taky pamatuji. Jsem rád že na dovču už jen lítám a tam se staráte jen o příruční zavazadlo. Vlaky do Varny, Burgasu, Soluně i Splitu jsou nenávratně v čudu.

FOTO: Břeclav léto 1991 počátek vlaků EC u nás.
RE: Nádraží získá nádech historie

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 22.7.2018 21:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Shalomek - druhý podchod

Ono by hodně cestujícím i pomohlo, kdyby osobní vlaky z/do Přerova nejezdily na 11 kolej. Zkuste zjistit, jestli na to existuje nějaké (stupidní) nařízení pro výpravčí, protože dobrovolně tak činit nemohou. Lze tolerovat výjimečně jenom při výlukách a pod.

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 078 22.7.2018 10:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

Jirka_p: S názorem na chybějící podchod zcela souhlasím. Jeho vymazání z původního projektu dělá z přestupů mezi nástupištěm 1 B a trojicí ostrovních peronů boj s časem.

» Jirka_p Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 291 22.7.2018 8:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

Tím se zajistí komfortní přestupy mezi autobusovou a vlakovou dopravou
Ty by v případě vlaků u 2., 3. a 4. nástupiště zajistil spíše druhý podchod s výlezem mezi budovou a terminálem. Ten zde byl ostatně plánován a pak z modernizace vyškrtnut aby "se ušetřilo".

» Etienne Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 028 21.7.2018 9:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

Břeclavské nádraží v současné době není zrovna příjemné místo na čekání, často tam ztvrdnu při cestě na Vídeň/Budapešť, tak snad se to změní k lepšímu. Všem lze ale doporučit místní výborný nádražní bufet

» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 240 20.7.2018 14:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

Možno by bol problém s nejakými dnešnými predpismi.

» Horst Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 118 20.7.2018 12:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

Ale do okna to bolo lepšie. Boli ich viac ako dverí. "...Limo, horké parky..."

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 20.7.2018 10:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nádraží získá nádech historie

pro "piol"

Kdyz se chce, vsechno jde. Místo neotevítatelných oken lze prodávat do dverí.

nasledujúce príspevky »