Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

» Návrat

Pridané: 30.7.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku Liberalizace osobní železniční dopravy má být výhodná zejména pro cestující, protože jim přinese lepší služby za nižší ceny. Tak zní nejčastější argument politiků při prosazování myšlenky o nezbytnosti zrušení monopolu jediného (národního) dopravce. Jenže naše cestující veřejnost naráží na přinejmenším jeden praktický problém této proměny – cestování se jí zbytečně komplikuje.

 

 

 

Kdysi, a není tomu tak dávno, to měl železniční cestovatel jednoduché. Přišel na nádraží, u pokladny si koupil jízdenku a pak nastoupil do prvního vlaku jedoucího příslušným směrem, Poté případně stejným způsobem přestupoval, až se dostal do cíle své pouti. Když tam naplnil předsevzatý záměr, vrátil se do výchozí stanice postupem právě opačným, zpravidla s využitím zpáteční jízdenky. Pozor si musel dávat jen na to, aby náhodou nenastoupil do spoje s povinným příplatkem, ale i ten si mohl jednoduše dokoupit. Dnes ovšem musí být neustále ve střehu, zda u nástupiště stojící vlak patří vskutku jeho dopravci a ne některému jinému, v němž jeho jízdní doklad nebude uznán. Připomeňme si třeba „tarifní chaos“, doprovázející svěření státem objednaných rychlíků na trase Plzeň – Most soukromému dopravci v roce 2016.


Rychlík dopravce GWTR Most - Plzeň ve výchozí stanici (3.2.2017) © Dominik Havel

Už tehdy (a samozřejmě také dávno před tím) se leckdo tázal, zda ministerstvo dopravy nezapřahá vůz před koně, když ve věci vstupu konkurence Českých drah na síť SŽDC tlačí na pilu, aniž vyřešilo takové „drobnosti“, jako je tarifní integrace. Vzájemné neuznávání jízdenek jednotlivými dopravci přitom není výsledkem nedostatku jejich dobré vůle. Dosavadní snahy o obchodní dohodu v této oblasti vždy narazily na právní překážky a hlavně neexistenci clearingového centra. […] Je to důsledkem předčasné liberalizace bez ošetření kritických míst ze strany státu. V důsledku bude touto liberalizací cestující poškozen, minimálně v oblasti odbavení, kde není státem zajištěna tarifní integrace, a přesto se již otevírá trh veřejné železniční dopravy, vyjádřila tisková mluvčí ČD názor svého chlebodárce ve výše zmíněném článku.


R 1196 Plzeň hl.n. - Most před odjezdem z výchozí stanice (31.7.2010)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

O potřebě zmíněných předpokladů k úspěšné (a cestujícím skutečně prospěšné) liberalizaci osobní železniční dopravy se samozřejmě po léta hojně diskutovalo, psalo, ale zjevně méně na jejich vytváření pracovalo. Zprávy o konkrétních krocích v tomto směru se začaly v médiích objevovat až loni. Cestující na železnici by to podle plánu Ministerstva dopravy mohli mít od konce roku 2019 výrazně snazší. Ministerstvo dopravy totiž hodlá zavést jednotné jízdné, které budou uznávat všichni zapojení dopravci. Cestující by si tak už nemuseli kupovat jízdenky u každého dopravce zvlášť. Inspiraci úřad našel ve Švýcarsku, kde obdobný systém uznávání jízdenek už nyní dobře funguje. Tak zní úvod tiskové zprávy, kterou dne 26.5.2017 vydalo Ministerstvo dopravy. Zjevně objevilo Ameriku, tedy vlastně Švýcarsko..


Jeď si s kým a čím chceš! aneb Švýcarsko náš vzor (8.3.2017, Brig) © Pavel Stejskal

Po tomto mocně manifestovaném záchvěvu aktivity nastalo mediální ticho, které až v půli minulého týdne narušila zpráva spíš negativní: Dálkové železniční tratě v Česku se mají dál otevírat soukromým dopravcům a RegioJet nově prolomil monopol Českých drah i na regionálních tratích v Ústeckém kraji. Lidé si zatím při přestupování mezi vlaky různých dopravců musí kupovat jízdenky zvlášť. To se má změnit, ale až za dva roky. Pokud jste ji objevili na portálu Novinky.cz, pak jste se také dověděli, co ten odklad dříve uváděn=ho termínu realizace zavinilo: Dříve se uváděl jako termín zavedení rok 2019. Za zpožděním mimo jiné stojí práce kolem zavádění slev pro důchodce a studenty, které z rozhodnutí vlády začnou ve vlacích a autobusech platit v září. Možná by bylo užitečné vědět, co se skrývá pod tím slůvkem „jiné“.


Jednou Luhačovice - Kraslice“; vrátí se někdejší možnost? (28.10.2009)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Pro nikoho věci aspoň trochu znalého totiž není tajemstvím, že ta naše (ne)slavná liberalizace má lecjaké temná zákoutí. Na jejich nedávné důsledky upozorňuje jistý podještědský železniční odborník na známém dopravním webu. A když si jeho názory přečtete, můžete se zamyslet třeba nad těmito (ale i jinými souvisejícími) otázkami:.

Vnímáte celostátní integraci tarifu osobní dopravy na naší železnici jako nezbytný předpoklad její liberalizace?

Nepřipadá vám, že otevírání dalších tratí konkurenci Českých drah je za daných okolností poněkud ukvapené?

Co si myslíte o celkové připravenosti České (či Slovenské) republiky na liberalizaci osobní železniční dopravy?

Úvodní snímek: Na trutnovském hlavním nádraží operují dva dopravci, ale pokladna prodává jen jízdenky ČD (11.9.2011)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 31.7.2018 21:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

Páči sa mi, ako poniektorí sústavne kritizujú lacné cestovné v ČR a SR a zároveň sa idú roztrhať za každou zľavou...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 31.7.2018 21:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Promiňte, vážené ČD, ale tohle je fakt úlet ,,,

Včasná jízdenka a relační slevy jsou bonus, nikoliv nárok. Mají přitáhnout cestující na méně využívané trasy, zcela podle konkrétního obchodního záměru dopravce. Čílit se můžeš, ale vyčítat to ČD jako úlet určitě ne.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 31.7.2018 20:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

libor1: BA-KN je krásnou ukázkou neschopnosti objednatele. Kdyby si ten stanovil do smlouvy postup při růstu počtu cestujících, všechno by šlapalo, jak má, a MD by mělo právo toto kontrolovat a pokutovat. Vždycky platí, že dopravce bude skákat, jak MD (příp. u nás kraj) píská. Pokud se sepíše blbá smlouva, pak hrozí špatné služby a/nebo růst kompenzací dopravci, pokud objednatel jasně nestanoví klíč, podle kterého se bude kompenzace v budoucnu navyšovat (viz ČD na Plzeň - Most, tam si ČD už říkaly tolik, že to MD přestalo bavit a trasu předalo GWTR).

Ať se nám to líbí nebo ne, doprava je v dnešní době hlavně právnická záležitost. A rozdělení objednávky mezi stát a kraje spíše ku škodě není, protože na rozdíl od Slovenska se nám v ČR vybudovala řada fungujících IDS, které by bez centralizované objednávky regionální dopravy nevznikly. Z hlediska státního tarifu to také problém není, protože MD jako nadřízený orgán může uznávání tarifu všem nařídit.

A vůbec - všiml jsem si, že Včasné jízdenky nějak podražily a ještě se změnily pravidla jejich užívání a kontingenty. Třeba včera jsem si kupoval lístek Hradec - Ústí. n. L. a s překvapením jsem zjistil, že včasná jízdenka platí pouze v trase HK - Nymburk - Česká Lípa - Děčín - Ústí n. L. Promiňte, vážené ČD, ale tohle je fakt úlet a vloni to ještě nebylo (dalo se jet přes Všetaty). Takže jsem to vyřešil nákupem jízdenky HK - Děčín, která už paradoxně platí přes Č. Lípu, Všetaty i Prahu. Pokud to bude takhle pokračovat, na státní tarif přesednu velmi rychle. Ale ČD si tímto samy pod sebou řežou větev, protože relace HK - Ústí je zrovna ukázkou síťovosti železnice, kterou ony tak obhajují - a nefunguje.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 31.7.2018 12:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

Zase IC o toľko viac nestali ako R, študenti nimi jazdili celkom dosť, hlavne na východ, kam ľudia necestovala každý týždeň. Samozrejme do Trenčína či Žiliny sa to ľuďom neoplatilo.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 31.7.2018 12:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

Jasne, vlaky majú rovnakú trasu, jeden za 10€ resp 14€ a druhý zadarmo, ktorým asi pocestujú študenti? Občas by to chcelo použiť rozum. Podobne pri cenách, je jasné, že na začiatku majú dopravcovia uvádzacie ceny, nedávno aerolinka Level predávala 50000 leteniek za 1cent, podobne Flixbus stále jazdí viaceré spoje za pár supov. Aj takto môže vyzerať snaha presadiť sa na trhu, škoda, že to tiež viacerí nepochopia. Takisto s traťou 131, tam by to chcelo dlhšie nástupištia, aby sa dala zvýšiť kapacita, ale ŽSR by nevyšli odmeny, takže smolik na ďalších pár patrocnic, lebo nie sú susne a ľudia by náhodou cestovali vlakom.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 31.7.2018 12:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

libor1: jenže ti důchodci a studenti předtím ICčkama moc nejezdili, protože globální cena. Většina jich jezdila šestistovkovými rychlíky, kde ta jízda zdarma byla a je.
Takže odčerpání kapacity nastalo.
Argumentační faul vidíte kde?

Kromě toho, ZSSK brzy po nástupu Jančury ICčka zrušily, protože jen obtížně konkurovaly Jančurovi. A obnovily je až s mohutným dosypem státu.

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 31.7.2018 10:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ales_Liesk.

Fico Jančurovi nohy nepodrazil. Na zmiňované IC vlaky Bratislava - Košice se jízdné úplně zdarma pro studenty a důchodce nikdy nevztahovalo ani nevztahuje. Takže žádné odčerpání kapacity nenastalo. Použití takových a obdobných lží a argumentačních faulů mi ihned připomnělo nějakého T.H. z K-reportu, ale ten je alespoň velmi sofistikovaný. Na podobnou úroveň se zde doufám nedostaneme.

A pro Twixe. Na trati BA-KN nedodržoval RJ kapacitu. Jestli nasadí Talent nebo Desiro mu bylo úplně jedno a docházelo k permanentním stížnostem cestujících.

» 110mat110 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 37 31.7.2018 9:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

Treba trocha rozlisovat medzi jazdenim sukromnika na vlastne riziko a v statnom zavazku. V tom prvom pripade je viazany len poplatkom za pouzivanie kolajnic (a par pridruzenych veci k tomu) a tento stav by som bral ako charter pri letoch. Je to dopravny system toho jedneho dopravcu a on si svojimi pripojmi caka (LEO na Ukrajinu, RJ na vychod SK atd) ale necaka na ineho dopravcu, rovnako ako iny dopravca necaka na neho. Listky su pre kazdy tento maly piesocek samostatne a stat do nich nema co kecat. Kym si to sukromnik odjazdi za vlastne, nech jazdi. To je podla mna fajn.

Ine to je, ked si dopravu na trase objedna niekto iny. Vtedy je v zaujme objednavatela (ci to je stat alebo kraj, to je jedno) aby tieto vlaky jazdili. A je jedno akej farby ten vlak bude. Listky by v tomto pripade mal zastresovat objednavatel a zmluvne zaviazat dopravcu tak, aby vlaky jazdili tak, ako chce objednavatel. Samozrejme suma ktoru vyzbiera objednavatel na listkoch a ktoru ma zaplatit dopravcovi nemusi byt vobec rovnaka.

Cize za mna: 1. Nie, nie je to nutne, a uz vobec nie na celostatnej urovni. Cesi si to dobabrali tym, ze niektore vlaky jazdia na objednavku statu, niektore na kraj. Nemozu ocakavat, ze to bude pod kontrolou ked to kontroluje tisic institucii. Na SK staci, ze dopravu objedna stat a ten si urci podmienky.
2. Nie, nevidim neprekonatelne prekazky aby system ktory zatial bezal namalovany na modro, bol proste premalovany na zlto/cierno/ruzovo... Aj ked vieme, ze samotny system nie je dobry, ale kym nebude konkurencia, nebude tlak na zlepsenie.
3. Nie su pripraveni, aj ked mali cas aj priestor. A nemyslim, ze dalsi cas a priestor nieco zmenia. V nasej ludovobalkanskej dvojrepublike treba proste veci riesit za pochodu. Odborne to nejde. Slovensko je na tom podla mna mierne lepsie, lebo este nestihli dobabrat to, co cesi (vid vyssie) ako sa vravi, kto nic nerobi, nic nepokazi

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 31.7.2018 9:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

Anjel:
Lokomotívy r.380 sú úplne v pohode,
No, úplně v pohodě nejsou, ale jezdí. Potkat mašinu, která má zdravé všechny 4 trakčáky, je spíš náhoda.
Ale je na dlouhou dišputaci, nakolik za to může konstrukce a nakolik (ne)údržba.

žel.doprava jako vo Veľkej Británii-chaos,vysoké ceny atď
Jel jste v té Británii vlakem? Nebo to máte jen z odborářských časopisů?
Já tam vlakem jel a žádný chaos nepozoroval (pokud teda chaosem nenazýváte to, že tam během hodiny odjíždí třeba 40 vlaků...)
A ceny? Třeba z Newcastlu do Edinburghu můžete jet na onen u nás tak opěvovaný "univerzální lístek", stál 53,50. Anebo si koupíte lístek na konkrétní vlak a ten seženete od 19,90. Jízdní doba je stejná (+/- 5 minut, což v té hodině a půl nehraje roli).

o jazdy nostalgických vlakov je stále veľký záujem,neviem prečo by to mali ČD nechať.V cene lístkov za nostalgické zvláštne vlaky je aj 21 % DPH,ktorú odvádzame štátu
Proč by toho měly nechat? No protože je to těžce ztrátové.
Ale chápu (a souhlasím s tím), že jsou věci, které se pouze ekonomicky hodnotit nedají.

k motorákom dopravcu Arriva ktoré na koridore spomaľujú iné vlaky je škoda hovoriť
Když se po koridoru žene 810 ČD, tak to není "škoda hovoriť"?
(Abyste mne nechytal za slovo s 810 na koridoru, tak se můžeme bavit o 843, které po koridoru nedávno jezdily z Moravan do Pardubic nebo z Olomouce do Zábřehu)

Na šumavských lokálkách sa im podarilo zabezpečiť prácu viacerým pokladníčkam aj vlakvedúcim
Hele, a kdyby nebylo těch udatných odborářů, tak by v těch pokladnách seděli šimpanzi a vlakvedoucí dělaly gorily? Anebo by titíž lidé dělali tutéž práci (protože někdo jí dělat musí), jen by to bylo bez humbuku "odbory zajistily..."?

Libor1
když ani to nepřinášelo zisk, tak odešel.
A proč "negeneroval zisk" víte?
No protože mu Fico podrazil nohy jízdným zdarma pro studenty a důchodce ve státních vlacích, takže mu zcela nefér zákrokem odčerpal podstatnou část klientely.
Je to totéž, jako kdyby stát ve státní "Jednotě" rozdával důchodcům a studentům potraviny zadarmo a vy byste se divil, proč Tesco nemá zisk a odchází.

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 31.7.2018 8:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: S kýmkoliv kamkoliv na jednu jízdenku

1. Ne, je to věc která by byla fajn dořešit, ale určitě ne nezbytná.
2. Ne, pokud se tedy těmi "danými okolnostmi" myslí neexistence státního tarifu, který musejí akceptovat povinně všichni.
3. Vzhledem k tomu, že na řadě tratí už jiný dopravce jezdí léta letoucí, stejně tak už dlouho víme jakou představu o fungování dopravy má EU, času na přípravu bylo až dost.

Zrovna jsem plánoval poslat námět na Naše téma ve smyslu "Co je to vlastně síťovost?", vidím že Zbyněk to už zvládl, i když trochu podsouvá odpovědi na dotazy v textu. Poslední dobou se všude hemží různá prohlášení, že ČD zajišťují nad rámec svých povinností všelijaké síťové služby, ale vlastně jsem úplně nepochopil, co z toho je skutečně důležité pro zákazníka, a jak vlastně je to znevýhodňuje ve výběrkách. Napadlo mě spíš, že možnost zapůjčit na trať vozidla z jiné části republiky jim snižuje rizika a ve výběrkách je zvýhodňuje. A ta jízdenka "Luhačovice - Kraslice" na obrázku je celkem výmluvná. Kvůli čemu to už nejde koupit? Kvůli tomu, že "Síťový dopravce" vypověděl smlouvu s GWTR.

Jasně že jedna jízdenka na celou trasu je někdy dobrá věc a že někomu se tím cestování zkomplikuje, ale to jsou spíš ty pomyslné třísky, které létají když se kácí les. Když si vezmu ten osobák od Úpořin na Ústí, který by měl převzít RegioJet - hádám že max. 2 lidi ve vlaku z Ústí pokračují někam mimo kraj. Pokud nejezdí na dvě jízdenky už teď (možností je víc), budou to tedy muset řešit jinak, ale pořád to neznamená, že železnici zavrhnou. Ze zbylého osazenstva hádám že třetina přestoupí na MHD, třetina na jiný vlak v rámci kraje a třetina dojde do cíle pěšky z nádraží, těm všem krajský tarif postačí.

Někteří tady dávají do souvislosti jednoho dopravce/tarif/jízdenku s čekáním přípojů, podle mě je ta souvislost dost volná. Vzpomínám jak někdy v roce 2009, v době předliberalizační, nám průvodčí v lehce zpožděném rychlíku z Opavy řekl, že se máme pomodlit aby nám Beskyd (poslední spoj na Olomouc a Prahu) ze Svinova o 2 minuty neujel, protože ČD teď dostaly flastr za zpoždění a nehodlají se s čekáním párat. A loni mi na Svinově o 2 minuty ujel EC do Polska kvůli zpoždění IC z Prahy, samozřejmě jednu jízdenku jsem měl, byla na konkrétní vlaky, takže v "systému" bylo jasně dané, že někdo by rád takto přestoupil.

A v čem jsou v Německu o tolik dál a připravenější? Sice si můžu v nějaké vesnici koupit lístek na Agilis do Regensburgu a pak na ICE do Norimberka, ale na něj budu mít stejně Zugbindung a nejspíš čekat nebude. A budu pak moct s tím lístkem nastoupit v Norimberku do tramvaje, tak jak někteří nejspíš požadují u nás? Kromě toho myslím, že celostátní tarif pro veškeré vnitrostátní cesty je zhruba stejně podstatný jako nějaký oblastní tarif v přeshraničních oblastech, a tam se to také na 100 % vyřešit nedá.

libor1: Myslím že se tady řeší spíš soukromníci jezdící v závazku, ne na vlastní triko. (Odříká RJ dlouhodobě nějaké spoje BA-KN?) Ale když jsme u toho, Národný dopravca neodešel z měsíce na měsíc?

nasledujúce príspevky »