Naše téma: 75% sleva v praxi

» Návrat

Pridané: 10.9.2018 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: 75% sleva v praxi S počátkem září vešla v platnost vládní sleva na železniční a autobusovou dopravu v České republice. Děti (6–18 let), studenti do 26 let a senioři nad 65 let teď jezdí se slevou 75 %, zvýhodnění se však netýká invalidních důchodců a cestujících v MHD. Zaplatí však zmíněné sociální skupiny vždy čtvrtinu ceny jízdenky pro dospělé? A kdo ze slev nejvíce profituje?


K prokázání nároku na slevu stačí doklad s fotografií a datem narození (15–18 let, 65+), případně ISIC nebo žákovský průkaz (studenti). Na začátek by bylo vhodné si připomenout dosavadní systém slev. Děti ve věku 6–15 let a senioři nad 65 let jezdili za poloviční cenu, žáci měli pro cestu do školy slevu 62,5 % a studenti do 26 let pouze 25 %. Právě ti pocítí změny nejvíce, jelikož kromě zvýšení slevy na 75 % se dočkali také citelného zlevnění cest mimo relaci bydliště–škola. Podpůrci vládní slevy zdůrazňují zvýšení mobility obyvatelstva a podporu ekologicky šetrné veřejné dopravy, přitom by ale veřejná doprava díky 25% „pojistce“ neměla být nadužívána. Vícenáklady pro státní rozpočet se odhadují přibližně na 6 mld. Kč ročně.

Praxe však odhalila několik aspektů sociálních slev, na které bych chtěl poukázat. Někteří cestující si všimli zvýšené poptávky po vlacích a autobusech, na hodnocení tohoto jevu je však ještě poněkud brzo. Máme za sebou teprve první týden slev na jízdném, během kterého bylo například v pokladně Leo Expressu na pražském hlavním nádraží nečekaně mnoho školáků, kteří pro radost jeli do Kolína se soukromým dopravcem – proč ne, když to stojí jen 27 Kč. Na relevantní výsledky si zkrátka budeme muset počkat, až počáteční euforie svobody cestování trochu opadne.

Pokračujme jednotlivými dopravci. Soukromníci a média upozorňují na skutečnost, že České dráhy vydělávají na sociálních skupinách více než na běžném cestujícím. Jádro problému spočívá v tom, že sleva se vypočítává z kilometrického tarifu pro 2. vozovou třídu a ještě k tomu nelze slevu kombinovat s aplikací na InKartě. Reprezentativní příklad: Dosud jsem byl zvyklý platit ČD za jízdenku Hradec Králové – Praha 75 Kč (IN25, nejnižší cena Včasné jízdenky Česko). Teď mi je ale InKarta k ničemu (pravda, mohu ji vrátit a ČD mi poměrnou část ceny aplikace vyplatí) zrovna tak jako Včasná jízdenka, protože za jízdenku vydám 42 Kč bez ohledu na to, v jakém předstihu ji koupím. Protože patřím k těm, kteří mají IN25 a většinu cest po Česku realizovali pomocí Včasných jízdenek, ČD na mě vydělají nejvíce. Do Prahy tedy nebudu jezdit se slevou 75 %, ale 44 % a státní dopravce nedostane 75 Kč, nýbrž ve výsledku 168 Kč (126 Kč se naúčtuje státu), což je částka, kterou na relaci Hradec Králové – Praha díky Akční jízdence za 105 Kč u pokladny (bez aplikace na InKartě) zdaleka nikdo neplatí. Výjimkou je však SuperAkční jízdenka, kde už 75% sleva platí. Takové jízdní doklady lze ovšem pořádit pouze na několik výjimečných relací jako Praha–Ostrava.


Různé jízdenky ČD © Dominik Havel

Kapitola sama pro sebe je cestování první třídou. Zde totiž od 1. září pro uvedené skupiny neplatí sleva vůbec, tedy ani ve výši 50 % pro děti a seniory jako doposud. Možná si řeknete, že děti stejně 1. třídou nejezdí, ale už se ke mně dostala rozhořčená zpráva od majitele roční IN100 za 19 990 Kč s doplatkem do 1. třídy za 4990 Kč, který chtěl jet s dvěma dětmi z Prahy do Ostravy a zpět samozřejmě v 1. třídě. Cena pro děti 2440 Kč, tedy dvojnásobek toho co dříve, byla pro něj nepřijatelná a s doplatkem do 1. třídy byl nucen jet v nižším pohodlí. „Příště kašlu na vlak a jedu za tyhle peníze autem,“ dodal. Opravdu chceme z železniční dopravy vyštípat movitější klientelu, zvláště poté, co zaplatila 25 000 Kč za roční ježdění bez omezení?

Přesuňme se k soukromníkům, kteří se v článku na Novinkách hájí, že oni důsledně vypočítávají čtvrtinu z aktuálně nabízené ceny jízdenky na daný vlak a dané místo. Regiojet na rozdíl od ČD povoluje kombinaci komerční slevy (Kreditová jízdenka) s vládní slevou. Letmým pohledem do e-shopu vidíme, že sleva 75 % skutečně platí ve třídách Low cost, Standard, a dokonce i Relax. Z relace Praha–Pardubice se tak stává zajímavá pojízdná kavárna, kde cena kávy začíná na 22 Kč a jako bonus se posunete o 104 km dál.


Z vozů Regiojet jsou „slevistům“ zapovězeny pouze luxusní oddíly Business. © Dominik Havel

Poněkud dravou cenovou politiku zvolil konkurenční Leo Express. Svým věrným cestujícím totiž kromě 75% slevy poskytne ještě 25% cashback v leo korunách (z původní ceny!), které mají časově omezenou platnost. Sociální skupiny tedy při častém cestování černozlatými Flirty zaplatí pouze poprvé a pak se pořád vozí zadarmo, protože si recyklují leo koruny na kontu. Platí pouze stát… Sleva platí pouze v Economy třídě a někdy odpovídá 75 %, ale zdaleka ne vždy – v systému jsem narazil například na nabídku Praha–Pardubice za 119 Kč (dosp.), resp. 39 Kč (sleva). To dělá zvýhodnění 67 %. Dopravce tedy za jedoucího studenta v tomto případě dostane 156 Kč, a když věrný zákazník pojede de facto zadarmo, firma (od státu) inkasuje 117 Kč, tedy pouze o 2 Kč méně oproti běžnému tarifu.

Podobně zajímavě by se dalo pokračovat v autobusové dopravě, ale té se z důvodu už tak velkého rozsahu Našeho tématu věnovat nebudu. To ale neznamená, že se k ní nemůžete vyjadřovat v diskuzi. Do budoucna bude zajímavé sledovat, zda se systém slev uchytí, jaké bude mít dopady a zda vůbec někdy bude průchodné ho omezit či zrušit. A to jak z hlediska tlaku sociálně slabších vrstev, tak dopravců, kterým se stát stará o zákazníky i peníze.

Přijde vám v pořádku, že dopravci jako ČD nebo Leo Express vydělávají na zvýhodněných skupinách více než na dospělých?

Zaznamenali jste nárůst počtu cestujících?

Máte zkušenosti s cestováním na zlevněnou jízdenku?

Myslíte si, že 75% sleva má šanci přispět k dlouhodobému růstu počtu cestujících ve veřejné dopravě?

Úvodní snímek: Cestující před odjezdovou tabulí v Kolíně (27. 12. 2017) © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 37     Stránky: / 2     Výpis:    
» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 12.9.2018 21:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

miskovlza1: Maďarští důchodci jsou obecně hodně zajímavý výjev, protože se přiznám, že na první pohled nejsem schopen rozeznat důchodce z Maďarska, z Německa a ze Švýcarska - všichni jsou udržovaní a nezapáchají (přinejmenším ti z měst a aglomerací). A někteří z nich cestují VHD i po zahraničí - v červnu jsem byl hodně překvapen, když jsem ve Vorarlbersku na zastávce autobusu "Egg Zentrum" slyšel maďarštinu. :-)

Čím to je, že Slovák se vozí a Maďar ne, také netuším. Vyspělost maďarských důchodců umím pouze konstatovat. Člověk by mohl říct, že slovenský důchodce je chudý, a když je něco zadarmo, tak se to musí využít, ale Maďaři si prošli ještě většími ekonomickými průšvihy a stejně VHD nepoužávají zbytečně.

Zelená: Ten návrh na vyplácení kompenzací vůbec nic neřeší, naopak by se peníze lily ve velkém všem vč. Regiojetu, který snad podvody nedělá. Včera jsem si koupil jízdenku "standard" (přeci jen to státem dotované kafe chci) Praha - Pardubice za 20 Kč (v Amz ex-SBB). Jízdenka za plnou cenu tedy stojí 80 Kč, stát doplatí 60 Kč. A proč by teď najednou měl soukromník dostat 96 Kč?
Pro úplnost dodám, že od pátka budou ČD vypočítávat slevu ze všech jízdenek (zpráva vyšla v pondělí odpoledne). InKarty (aplikace na nich) se ale stále uznávat nebudou.

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 296 12.9.2018 16:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

V Maďarsku môžu dôchodcovia cestovať zadarmo aj v MHD a autobusoch. Neviem čím to je ale v Maďarsku dôchodcovia nevyužívajú verejnú dopravu na zbytočné vozenie. Pred rokom som cestoval na trase Bicske - Bratislava s tým, že úsek Komárom - Komárno som prešiel pešo. Vo vlaku MÁV cestovalo pár ľudí všetkých vekových kategórii ale na Slovensku vo vlaku Komárno - Dunajská Streda - Bratislava hl.st. už bolo plno dôchodkov, ktorý si išli do Komárna nakúpiť, ale tie isté obchody sú aj v Bratislava a vtedy som videl obrovský rozdiel v správaní ľudí, ktorých oddeľuje Dunaj.

Veľmi dobrý článok o zľavách v Maďarsku na stránke zdopravy.cz

https://zdopravy.cz/slevy-v-madarsku-jen-na-vlaky-v-zavazku-a-bez-dodatecne-kompenzace-10437/

» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 624 12.9.2018 12:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

Ještě v Maďarku mají občané nad 65 let cestování zcela zdarma, neplatí ale v mezistátních vlacích. Takže je třeba mít normální jízdenku do první stanice v Maďarsku, tam vystoupit a pokračovat dále nějakým vnitrostátním vlakem už jen na občanku zdarma. Vím to ale jen z vyprávění, v Maďarsku jsem už hodně dlouho nebyl (kromě velmi blízkého příhraničí) a vlakem nejel.

» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 624 12.9.2018 11:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

libor1
Nelžu, mám také maminku dávno přes 70 let, takže to dobře vím. Právě jsi to teď přiznal, jak to bylo. Nebylo to zadarmo, bylo třeba 100 Kč a ještě fotografii. Normálně ta sleva nebyla, už ani na občanku. Takže oba tvrdíme přesně totéž, jen se na to každý dívá jinak. Pro mou matku by to skutečně vyšlo draho, i s tou fotografií dalších asi 100 Kč, tak to už je dost, když jezdí jen několikrát do roku. Předtím těch 25 procent bylo jen na občanku.... Takže děkuji, že jsi mi to (možná nechtěně) potvrdil. Takže si odpusť ty výpady. Jednou v jakémsi satirickém pořadu v TV bylo "Nechci slevu zadarmo". Tak přesně tak to bylo u ČD. Zajímavé, že u nenáviděného RJ ji ta občanka na slevu asi 20 procent platila. Bohužel ale neoplatila ve všech vlacích. Ty co jezdily až do Košic, v těch ta sleva neplatila, v těch co jely jen po Návsí, tak ano.

Twix - v Polsku mají senioři od 60 let slevu v autobusech i vlacích (aspoň teda v těch regionálních), jen na občanku - lístek "ulgowy". Ale není to moc velká sleva, asi tak 20 procent. Ale je výhoda, že k tomu nic nepotřebují. Na stránkách dopravců Koleje Slaskie nebo Przewozy Regionalne je podrobný soupis všech slev, tak tam možná najdeš, jak je to se studenty. Naštěstí dnes díky EU se už neurčuje, kdo je z jakého státu, nárok mají všichni občané dané věkové kategorie bez ohledu na trvalé bydliště.

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 12.9.2018 11:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

Máte někdo přehled o tom, jak to funguje v dalších okolních zemích, například v Německu a Polsku? Slyšel jsem že v Rumunsku současná vláda také zavedla vlaky zdarma pro studenty. A od té doby si kupuješ lístek 4 týdny dopředu...

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.9.2018 10:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zelená:

senioři neměli posuď na ČD vůbec žádnou slevu, a to dokonce ani nad 70 let. Museli mít seniorskou Inkartu, ale ta byla dost drahá.

Nevím, jestli lžete z neznalosti, nebo je to cílený záměr pomluvit. ČD pro tyto lidi slevu samozřejmě měly. Akorát už nestačil OP nebo pas, tak vloni si babička vyřídila IN Kartu k prokazování na snížené jízdné o 25%. Zaplatila 100 Kč s platností na 6 let. Že by to bylo drahé si nemyslím. A když teď začal platit výnos MF o slevách, tak babička zkrátka kartu vrátila a dostala ještě poměrnou část (říkala něco o cca 80 Kč) zpět.

» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 624 12.9.2018 10:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

samkoh - ano samozřejmě, s tím souhlasím. Tak třeba 1,10 Kč za kilometr a fixní položka 10 Kč. Tak jako je to např. u linek ODIS - 12 Kč fixní složka + 1 Kč/km (na ODISKU je fixní sazba 9 Kč + zvýhodněný přestup). Uvedl jsem to takhle jen jako příklad možností.

I když to takhle i já využívám - např. u RJ jízdenka lowcost Ostrava - LIptovský MIkuláš 6,90 Euro, ale když ji rozdělím na třikrát (Ostrava - Žilina 4 Euro, Žilina - Ružomberok 0,40 Euro a Ružomberok - L.Mikuláš také 0,40 Euro - celkem 4,80 Euro a to už je výrazně levnější. I stewardka, co se mne dívala na kreditku, se tomu usmála. Ale legální to je. Ale to jsem kupoval přes internet, takže žádnou frontu jsem nezdržoval a díky zápisu na kreditce i šetřil lesy.


» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 624 12.9.2018 10:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

libor1
já bych s tebou i souhlasil, aby byla slevy jen v lowcostu. Ale muselo by jich být více než 1 vůz ve vlaku. Takhle by ho vykoupili ti se slevou a už by se nedostal normálním cestujícím. A že je rozdíl v ceně obrovský, někdy i 50 procent, jako doplatek do 1.tř. u ČD. Takže ano, pokud by každý vlak RJ měl aspoň 2 lowcosty, do jedého by se daly koupit jízdenky se slevou, ale do druhého už jen plné jízdenky, pak bych nebyl proti tomu. To by měl s Jančurou zařídit stát. Ale těch vozů je zatím tak málo, že často místo lowcostu dávají vůz Standart, naštěstí ale bez doplatku. Tak zatím proto jsem nyní i za Standart, je to sice tak něco mezi 1. a 2. tř., ale vtěsnat to vše do 1 lowcostu z kapacitních důvodů nejde. To je jako kdyby u ČD se uznávaly jízdenky jen v motorácích typu 814 nebo 844 a pantografech 460 nebo v 50 let starých 8místných kupákách, ale v trochu lepších vozech v rychlících už ne.
Samozřejmě Relax do této kategorie nepatří, to je jasná 1.tř. Nechápu, jak toto mohlo projít. Důchodci ale Relaxem určitě nepojedou a chudí studenti také ne. A ti prachatí mají svá auta s osobními šoféry, ty vlak nezajímá. Na druhé straně paradoxem je ale fakt, že i ten Relax pro stát vyjde levněji než ČD, které počítá slevy ze zlodějského jízdného. Vše toto by dokázal eliminovat můj předchozí příspěvek.

» samkoh Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 110 12.9.2018 10:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

Zelená 10:01: Má to 1 nevýhodu: Myslím, že už všetci dopravcovia majú nejakú "fixnú položku" v cene lístka- kvôli cene papiera, pokladníčky apod., aby sa neoplatilo kupovať si na každej zastávke lístok na tú vedľajšiu- rozumej napr. Bratislava-Košice rozdeliť na lístky BAHS-BAVIN, BAVIN-TT, TT-LEO, LEO-PN, PN-NM, NM-TN, TN-TNT, TNT-PU, PU-PB, PB-ZA, ZA-VR, VR-KRA, KRA-RK, RK-LM, LM-ŠTR, ŠTR-PP, PP-SN, SN-MAR, MAR-KYS, KYS-KE, a to ani notorickému zdržiavačovi pokladníčiek..

» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 624 12.9.2018 10:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: 75 sleva v praxi

Ty doplatky státu by se možná daly vyřešit takto.
Stát by určil pevnou cenu jízdného - např. 1,20 Kč za kilometr, takže např. jízdenka Praha - Pardubice by měla základní hodnotu 128 Kč. Tou by se dopravci při plném jízdném samozřejmě nemuseli zabývat, ale z ní by se vypočítal zlevněný lístek, který by vyšel v ceně 0,30 Kč za km a stát by doplatil 0,90 Kč za km. Takže cestující s nárokem na slevu by zaplatil za zmíněný úsek 32 Kč a stát dopravci doplatil 96 Kč. Bez ohledu na skutečnou výši aktuálního jízdného pro plně platící cestující a tím by už nemohlo docházet ke spekulacím ze strany ČD a LE. Ztrátoví by dopravci určitě nebyli.
Je to socilální sleva a byla by stejná při jízdě jakýmkoliv vlakem nebo busem na stejnou vzdálenost. Tak by to rozhodně bylo spravedlivější a pro státní rozpočet méně náročné.

nasledujúce príspevky »