Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

» Návrat

Pridané: 17.9.2018 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko České dráhy si na cestující připravily pořádné překvapení – v pátek 14. září 2018 kompletně zrušily Včasné jízdenky Česko. Jejich náhradou má být rozšířená nabídka SuperAkčních jízdenek, které však mají řadu omezení a nelze je koupit u pokladny.

Veřejnost sice změnu tarifu očekávala (v podobě avizovaného rozšíření 75% slevy na levnější jízdenky), na konec dlouholeté tarifní nabídky ale státní dopravce dopředu neupozornil.
Změnu jsem zaznamenal mezi vůbec prvními. Pár minut po půlnoci mezi čtvrtkem a pátkem jsem naštívil web ČD, abych dopředu koupil Včasné jízdenky na cesty, které mě čekají, a měl je tak za co nejvýhodnější cenu. A ejhle – nic takového už neexistuje. E-shop mi nabízí pouze SuperAční, Akční a kilometrické jízdenky. Pojem „Včasná jízdenka Česko“ sice Google vyhledá, po rozkliknutí stránky se však objeví jen „Chyba 404“. Dopoledne si novinky všiml portál Zdopravy.cz.

Stará Včasná jízdenka Česko se nabízela mezi více než 100 městy v Česku a měla několik (obvykle tři) cenových úrovní podle včasnosti nákupu nebo počtu prodaných jízdenek. S IN25 nebo IN50 dostal zákazník slevu. Výhodou jízdenky bylo, že ji šlo do 15 min před odjezdem zadaného vlaku bezplatně vrátit a že vedle uvedeného spojení bylo možné použít i jakékoli pozdější v rámci dne (před zavedením možnosti vrácení jízdenky na poslední chvíli jste mohli použít i dřívější spojení). Po 100 km bylo možné přerušit jízdu. Podobná spojení v ten samý den stála tu samou částku.

Zato SuperAkční jízdenka je už „loterie“ západního střihu – snad jen s tou výjimkou, že ji lze do 15 min před odjezdem bezplatně vrátit. Jinak je ale vázaná na uvedené vlaky, s čímž přirozeně souvisí dynamické ceny jízdného, pracující s daty o vytížení daného vlaku. Dalším omezením je, že jízdenky nelze koupit u pokladny – u okénka pořídíte pouze „Akční jízdenky“, dostupné pouze pro několik relací a platící bez vázanosti na vlak. SuperAkční jízdenky už dříve (se stejnými podmínkami) existovaly na trasách z Prahy na Moravu a v pátek se tarifní body rozšířily přibližně do rozsahu Včasné jízdenky Česko.Seznam stanic, mezi kterými šlo koupit Včasnou jízdenku Česko (pouze nad 49 km). V případě SuperAkční jízdenky je seznam podobný. (zdroj: ČD, Archiv Google)

Ve výsledku se tedy cestování některým cestujícím zlevní a jiným prodraží – tedy zvláště těm, kteří využívali flexibility Včasné jízdenky Česko. Pokud nemají štěstí na vyvolenou relaci s Akční jízdenkou, jsou odkázáni na kilometrický tarif, případně nákup v mobilní aplikaci a doufání, že na ně nějaká SuperAkční jízdenka ještě zbyla. Zároveň lze do budoucna čekat zdražování, jelikož SuperAkční jízdenka nemá na rozdíl od Včasné jízdenky Česko žádný ceník. Není tedy nic jednoduššího než upravit kontingent nebo pozvolna měnit cenové hladiny…

Nulová pružnost se však netýká pouze těch, kteří nevědí, kdy pojedou. Na vytížených relacích jako Praha–Pardubice bývá zvykem přijít na nádraží a jet tím, co odjíždí nejdříve (tedy klidně i tři čtvrtě hodiny zprožděným EuroCity) nebo co vypadá nějak na úrovni (v humanizovaném B jako náhradě za InterPanter opravdu zásuvka ani Wi-Fi není). To teď nelze, cestující budou povinně čekat na svůj zpožděný vlak, a když se v Praze zpozdí tramvaj, o jízdenku přijdou úplně. Tedy nelze – lze, ale s kilometrickým tarifem… Přijde mi, že ČD se tímto krokem samy připravily o jednu ze svých předností – dobrou cenu a zároveň flexibilitu pro cestujícího. Šanci teď mají soukromí dopravci, protože když si musíte jízdenku fixovat na určitý vlak, už je vám jedno, zda dopravce jede jednou nebo šedesátkrát denně.

Mě se zatím dění moc netýká (za kilometrický tarif si případně připlatím pár korun), ale až se mi jednou ceny zněkolikanásobí, očekávám, že obyčejné jízdné se mi nebude chtít platit. Pátek 14. 9. 2018 lze tedy brát jako den vítězství „slevistů“ nad běžnými cestujícími…

Využívali jste Včasné jízdenky Česko? Jak se vás změna dotkne?

Považujete aplikaci praktik leteckých dopravců na železnici za správnou?

Přijde vám cena kilometrického jízdného přiměřená?

Úvodní snímek: Dnešní podoba internetové stránky o Včasné jízdence Česko

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 28     Stránky: / 2     Výpis:    
» BuGEaR Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 341 20.9.2018 22:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

Superakční jízdenku jsem většinou nepoužíval právě kvůli vázanosti na konkrétní vlak.
Proč? Však při použití jiného vlaku umožňovala doplatek do akční. Takže si stačilo vsadit a v případě prohry se člověk jen dostal na úroveň akční. (Mám za to, že do diskutované změny se relace akčních a superakčních shodovaly.)

» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 598 18.9.2018 14:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

Zdravím všechny
1. občas jsem včasné využíval, ale ne moc. Tři dny před odjezdem už byly dost drahé, výhodnější se mne zdály krajské síťovky - třeba i kombinace dvou krajských
2. asi ano, pokud to povede k levnějšími jízdnému
3. ne, je to nehorázně předražené, velká nevýhoda vůči autobusu. Kdo má auto, tak už pro 2 lidí to vyjde levněji. Je mne líto cestujících z krajů, které nemají IDS nebo ho mají, ale neplatí pro jednotlivé jízdné vlakem

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 18.9.2018 9:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

Twix : právě , že byly , první týden počítaly slevu kilometrickýho tarifu a nejspíš někdo nakukal média , který se do toho pustily a majitel jim to zakázal

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 18.9.2018 9:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Twix: Těžko říct. Každopádně platí, že ČD by na Včasných jízdenkách se 75% slevou stejně netratily, protože každá jediná prodaná jízdenka se účtuje státu, a ten těch 75% doplatí (ostatně jako dříve s 25 %). Spíše by ještě vydělaly v důsledku růstu počtu cestujících. Tímto stylem mohou jedině ztrácet, protože třeba Regiojet bývá o dost levnější a nabízí lepší služby. Už teď mezi Prahou a Brnem jezdí lidé, pro které existuje pouze dvouhodinový takt Ex3 (Metropolitan je nezajímá), a když si teď budou muset fixovat jízdenky nebo výrazně připlácet, určitě se začnou zajímat o Regiojet. Ostatně já to mám nastaveno podobně, a když si budu muset fixovat vlak, InterPanter nebo Bdpee231 to rozhodně nebude. ČD pro mě ztratily svou největší výhodu a z hlediska principu tarifu se vyrovnaly se soukromníky.

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 18.9.2018 8:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

jencik: On Salubia asi neměl na mysli ceny dětských jízdenek, nejspíš dokonce neměl na mysli ani to, kolik je celou rodinu stojí výlet vlakem (jak jsem to nejprve pochopil já a chtěl jsem mu odespat ve smyslu že při cestování s dětmi není na prvním místě cena, ale to aby všichni zúčastnění přežili ve zdraví). Asi mu šlo obecně o to, že když budete živit rodinu, přijde vám cena jakýchkoliv jízdenek ČD vysoká.

Jak je to tedy s těmi flexibilními Včasnými jízdenkami, byly ČD nucené je zrušit protože to byly jízdenky dostupné "kdekoliv pro každého", tj. sleva 75 % se měla správně počítat z nich? Jinak si to příliš nedovedu vysvětlit, i na ČD mi to přijde jako dost špatný krok, pokud k tomu nebyly nuceny.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 626 18.9.2018 0:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

Toto vnímám jako krok proti cestujícím. ČD vůbec nic nemusely zdražovat z toho důvodu, že slevu jim stejně vykompenzuje stát, takže jim o peníze nejde. Flexibilita je přesně to, co do vlaků může přitáhnout cestující. ČD dělají tedy všechno proto, aby vyhnaly platící cestující z vlaků. Výhody včasné jízdenky prostě ta superakční nemůže překonat. Mě se to osobně netýká, nicméně tímto ČD udělaly krok zpět a pracně zpět budovaná image jde s tímto do pryč.

» libcha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 201 17.9.2018 23:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

No koukal jsem na relaci Praha-Břeclav, zhruba týden dopředu a v úterý. Když to dám tři týdny dopředu, tak už tam SuperAkční jsou, i když tak nějak nedostávají svému ambicióznímu jménu, když místo 328 Kč (kilometrický tarif) stojí 299 Kč Mmch při rozdělení v Brně a se standardní Akční (neomezený kontingent a flexibilní) to stojí 247 Kč. Náhodou na mě ale vyskočily SuperAkční Praha-Brno, které začínají (docela často a kolikrát i pár hodin předem) na 109 Kč. Cenová válka tedy zřejmě jede na plné obrátky a dělit jízdné budeme víc než kdy dříve...

Jen bych si moc přál, aby začaly akční do 1. třídy.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 17.9.2018 20:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

Nižšie uvádzaný príklad Olomouc - Břeclav, 120km, 1,5 hod jazdy a cenový rozdiel SuprAkční / obyčakná v hodnote tak dvoch kopčekov zmrzliny? Mne sa to teda veľa nezdá a keby neviem presný čas jazdy, jednoducho vezmem obyčajnú.

Považujete aplikaci praktik leteckých dopravců na železnici za správnou?
V leteckej doprave to funguje, dokonca sa to teší veľkej obľube cestujúcich, tak prečo nie?
Nemôžme na strane jednej žiadať, aby železnica nebola len sociálnou službou pre najchudobnejších a na strane druhej prskať, že sa dopravcovia začínajú správať trhovo.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 17.9.2018 19:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

Tiež som si hovoril, že 1090 za lôžko je dosť a predsa to ľudí úplne neodradilo od cestovania, uvidíme, ako to.bude do Vianoc. Je ale vidieť, že citlivých na cenu predsa len nie je také množstvo cestujúcich ako sa na prvý pohľad zdá. Druhá vec je, ako sa budú cestujúci dívať na dané ceny pri úrovni služieb CD. To môže ale nemusí byť solídne fiasko. Praha Pardubice predsa veľa ľudí jazdí na In100 nie? Tým to môže byť jedno

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 17.9.2018 18:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zrušení Včasných jízdenek Česko

zvolenmesto: Naše téma se snaží reagovat na věci, které právě hýbou veřejnou dopravou. Že to je teď tarif, je snad přirozené. A vůbec - nikomu nezakazujeme Naše téma napsat, takže když budou psát i jiní než dva nebo tři lidi, vznikne ta poptávaná rozmanitost. Ale zpět k věci.

Podle mě se ČD zbavily toho mála, co na nich mám rád. Když jsem o flexibilitu přišel, budu se snažit jezdit konkurencí, která často nabízí vyšší kvalitu. Jako dnes - Pha-Pce s RJ v Amz ex SBB za 20 Kč. S ČD bych jel ještě dráže, Bdpee231 prostě Amz není a káva zdarma (či na účet státu?) také potěší... Zrušením Včasných jízdenek dostal "síťový efekt" na frak a domnívám se, že ČD samy sebe připravily o argument proti liberalizaci trhu. Je mi líto, prostě to tak je.

Etienne: Také mě to nakoplo, až jsem z toho daný večer usnout nemohl. Inu pokrok...

stoupa: Včasná jízdenka Evropa zůstává.

libcha: Možná jsi zadal moc brzké datum a kontingent byl vyprodaný - třeba včera jsem se díval na dnešní spojení Pce-Pha a SuperAkční už nebyla skoro nikde - jen Akční za dost vysokých 140 Kč (dosp.). To je to, o čem jsem psal - zmenšíme kontingent a lidé prostě budou jezdit draze. Ostatně DB to dělá také a billboardy "ab 9 €" přeci vypadají hezky. Že za tu cenu pojedou jednotky cestujících, nikdo neví a jde o marketing.

nasledujúce príspevky »