Vysokorýchlostné a naklápacie vlaky
V ekonomicky vyspelejších krajinách (ich počet mierne stúpa) už niekoľko desaťročí po rekonštruovaných štandardných tratiach premávajú vlaky s naklápacou skriňou (ETR, ICT, Talgo); a najmä po špeciálnych novobudovaných tratiach výhradne pre osobnú dopravu, premávajú vysokorýchlostné vlaky (TGV,ICE, Šinkansen).
Definícia pojmu: Vysokorýchlostný vlak - vlak idúci aspoň po časti trate rýchlosťou minimálne 250 km/h (norma UIC) - novinári v krajinách V4 hovoriaci o "vysokorýchlostných" vlakoch a tratiach, príp. používajúci jazykový nezmysel "rýchlovlak" pre trate a vlaky pre rýchlosť 160 km/h (ŽSR/ZSSK/ČD) a 200 km/h (MÁV/PKP), dokazujú len svoj amaterizmus a neznalosť problematiky.
Vývoj súprav i tratí s ich prevádzkou postupuje neustále míľovými krokmi, a tak tu očakávam poznatky od všetkích prispievateľov.
Niektoré údaje o nich v slovenčine je možné nájsť tu: http://www.rail.sk/arp/ .
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/rychlovlak-tgv-francie-testovani-budejovice-praha.A221207_112609_budejovice-zpravy_mrl?zdroj=vykuk_diskuse
http://www.railwaygazette.com/news/passenger/single-view/view/sncb-pulls-out-of-v250-deal.html
http://videos.t-online.de/-sapsan-russischer-todeszug/id_44376520/index .
Francúzske vlaky TGV v Maroku ročne prepravia osem miliónov cestujúcich, povedal na obrade na železničnej stanici v meste Tangier minister dopravy Karim Ghilláb. Trať za 200 miliárd dirhamov (1,84 miliardy eur) bude mať 400 kilometrov a spojí Tangier s mestom Casablanca.
Prevádzka sa má začať v decembri 2015. Na financovaní sa okrem Maroka a Francúzska podieľajú aj nadácie zo Saudskej Arábie, Kuvajtu a Abú Zabí, tiež Arabský fond pre hospodársky a sociálny rozvoj. Vlaky TGV, ktoré dosahujú cestovnú rýchlosť vyše 350 kilometrov za hodinu, skrátia cestovanie medzi najdôležitejšími marockými mestami o polovicu na dve hodiny a 20 minút. Súpravy vlakov budú montovať v Maroku. Ide o prvú takúto operáciu francúzskej spoločnosti Alsthom mimo domovskej krajiny. Marocký TGV je považovaný za zriedkavý medzinárodný úspech pre Alsthom, ktorý doteraz predal technológiu TGV Španielsku, Taliansku a Kórejskej republike. Maroko chce v budúcnosti vybudovať celkovo 1500 kilometrov vysokorýchlostných tratí.
Najmenej jedenásť ľudí zomrelo a 89 sa zranilo po tom, čo na východe Číny do vysokorýchlostného vlaku zozadu narazil iný vysokorýchlostný vlak. Dva vagóny prvej súpravy spadli z mosta do rieky.
Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/v-cine-sa-zrazili-vysokorychlostne-vlaky-jedenast-ludi-zrazku-neprezilo-1rp-/sk_svet.asp?c=A110723_171429_sk_svet_p23#ixzz1Sx0m77aL a
http://www.24hod.sk/na-vychode-ciny-sa-vykolajil-vysokorychlostny-vlak-cl168882.html
TU
(Kedze casu a znalosti jazyka povodneho textu mam malo, preklad neuvadzam, resp. len velmi skrateny. Kto vsak povazuje obsah prispevku aspon intuitivne za zaujimavy, si jeho preklad obstara - programov je dost - ja by som musel urobit to iste. Povazujem za lepsie uvedenie prispevku v tejto forme, ako ziadne neuvedenie.)
Andrew Solutions navrhli riešenie, vďaka ktorému sa dá bezdrôtový internet používať vo všetkých 60 vlakoch Frecciarossa, upozornil server Cellular-news. Vo vozňoch bolo použitých 600 digitálnych opakovačov a kilometre špeciálnych koaxiálnych vyžarovacích káblov Radiax s konektormi a príslušenstvom.
Problémom pri vysokorýchlostných vlakoch je najmä dramatický úbytok signálu, ktorý preniká do vozňov cez okná a prepínanie medzi jednotlivými bunkami siete, tzv. handover. Vyvinuté riešenie napomáha kvalite signálu aj tým, že optimalizuje počet prepnutí medzi jednotlivými bunkami siete.
http://www.zive.sk/talianske-vysokorychlostne-vlaky-su-pokryte-bezdrotovym-internetom/sc-4-a-292019/default.aspx