Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
http://portal.cp.sk/Data/pdf/L307427_241215_108350.pdf
A tu sa dostávame k problému, pre ktorý si dovolím tvrdiť, že táto lokálna téma má celoslovenský presah, lebo sa nedá pozerať na prázdne busy (alebo hoci aj vlaky) tak, že ľudia sú vypatlaní, ak sa na takýto systém dívajú a priori s nedôverou. Sme v roku 2025, je k dispozícii obrovské know-how, odborníci, s ktorými sa dá vopred konzultovať (s mnohými zdarma) a je lepšie vychytať čo najviac ''detailov'' hneď na začiatku. Ak chceme pestovať návyk ľudí, aby využívali tento druh služby, tak od začiatku musí byť nastavená čo najlepšie a nejsť spôsobom pokus - omyl. Musí byť dostatočne kvalitná, spoľahlivá a pokiaľ možno aj stabilná. Inak ten dopyt jednoducho nevytvoríš a službu budú využívať len tí, ktorí sú na ňu úplne odkázaní. Čo je obvykle príliš malá množina.
Tvoju úvaha, že mesto alebo hoci aj štát vytvorí vo verejnej doprave ponuku, ktorá má potom (automaticky) vygenerovať nejaký zaujímavý dopyt, ti vyvráti asi každý študent ekonómie. Takto jednoducho to nefunguje. Tá ponuka musí byť dnes aj čímsi atraktívna.* Nestačí len samotná skutočnosť, že tu je. Napokon, aj zavedenie MHD v meste, o ktorom je tu reč, bolo reakciou na nejaký dopyt, ktorý vznikol práve v dôsledku okolností, ktoré si popísal. Otázka teraz je, ako sa ten dopyt darí uspokojovať a čo urobiť, aby bol väčší. Ale upokojím ťa, zmluva s dopravcom je podpísaná na dosť dlhú dobu, takže nejakého rušenia sa v tomto momente netreba obávať.
*Inak, toto je vec, o ktorej sa tu - v trocha inom kontexte - bavíme stále dokola, že aké služby ponúka ŽSSK, na koho tým mieri a pod.
, ako je názov tohto vlákna, že to tu nefunguje, a, že sa na takú aktivitu časťou obyvatelstva hľadí pohŕdavo resp. podozrievavo, vid dôvody spomenuté vyššie.
Skôr či neskôr príde niekto ekonomicky príčetnejší, poukáže na to, že nič nie je zadarmo a začne sa pýtať, či je v poriadku voziť vzduch, či je takýto model udržateľný, či je fér, ak sa všetci občania v plnej výške skladajú na čosi, čo sporadicky využíva len menšia časť z nich a denne len úplný zlomok z nich. A dobrá idea - zaviesť MHD a naučiť ľudí, aby ju využívali - možno napokon narazí na negatíva jej chaotickej realizácie a na to, že viac ako nástrojom rozumnej politiky sa stala PR nástrojom egocentrických (lokálnych) politikov.
Ak tu je nejaká podobnosť s celoštátnou dopravnou politikou, potom najmä v tom, že sme dávno zabudli, čo nás učili predkovia, že dvakrát meraj a raz rež. A teda, že nie je od veci merať aj potom, čo už bolo odrezané. Aplikované na túto tému, možno v čase konsolidácie bol vhodný čas seriózne sa zamyslieť nad negatívami i pozitívami bezplatnej dopravy (v celoštátnom meradle). Nestalo sa a čosi mi hovorí, že tak skoro sa ani nestane...
je na prevádzku vyčlenený nejaký pevný balík, tak je aj jedno, koľko tých cestujúcich jazdí, hlavne nech sa za ten
objem zaplatia buskm, vodiči,... čiže je celkom jedno, či ide 1 cestujúci, alebo 20. Horšie je, ak sa ten MHDbalík začne zmenšovať, tak je defacto jedno, čo sa zoškrtá, primárne bude snaha ušetriť turnus, resp. vozidlo, prípadne vodiča v stave.
https://blog.sme.sk/sonakallova/cestovanie/slovenske-zeleznice-35-rokov-po-revolucii-a-107-rokov-po-monarchii