Vyšla unikátní kniha o speciálních drážních vozidlech
11.9.2012 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský
Řadu publikací o železnici v těchto dnech rozšířila poměrně obsáhlá kniha autorů Petra Bada a Václava Jelínka „Speciální drážní vozidla“. Je výsledkem několikaleté snahy autorů o ucelený přehled všech traťových strojů a ostatních kolejových vozidel, používaných tuzemskými subjekty při stavbě, údržbě, diagnostice a všech ostatních činnostech zejména na železniční infrastruktuře na území České republiky a Slovenska.
Zahrnuje popisy a fotografie speciálních a jim podobných vozidel od nejstarších drezín až po nejmodernější stroje a prostředky. Je prvním dílem encyklopedického charakteru v našich zemích, popisujícím tuto méně známou část parku železničních kolejových vozidel. S pomocí a přispěním mnoha pamětníků i odborníků a díky účinné podpoře partnerů – většiny výrobců, provozovatelů a opraven speciálních vozidel – vznikla celobarevná kniha formátu A 4 o rozsahu 368 stran. Publikaci v grafické úpravě Hany Mertové vydala Alena Hübnerová – Agentura ALHA, ISBN 978-80-260-2036-3.
O autorech
Ing. Bado (s brýlemi) sbíral podklady i na exkursi VLAKY.NET v TSS Hulín (9.1.2009)
© PhDr. Zbyněk Zlinský
O knize
Její vznik popíše nejlépe sám Ing. Bado: V súvislosti so svojím zamestnaním, kde ma zaujímalo, aké stroje sú vlastne k dispozícii, som dospel k záveru, že nejestvuje žiaden ich súhrnný prehľad. To bol impulz pre vznik akéhosi „atlasu“. Spočiatku sa jeho spracovanie javilo ako jednoduchá úloha – informácii bolo na prvý pohľad dosť. Lenže keď sa človek do problému zahryzol hlbšie, začal postupne zisťovať, že to také jednoduché nebude, najmä ak chcel obsiahnuť nie len súčasnosť, ale i minulosť. Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ neberieme do úvahy učebnice, písané v zmysle svojho účelu, tak posledná publikácia, ktorá sa problematike aspoň čiastočne venovala, vyšla ešte v roku 1981 a na internete sa k danej problematike nenachádzalo prakticky nič.
O obsahu
Kniha je rozčleněna do patnácti kapitol podle určení jednotlivých vozidel; zvlášť jsou zařazena vozidla dvoucestná, jiného než normálního rozchodu a ta, která používá pražské metro. V jejím obsahu nechybí stručné pojednání o zavádění této mechanizace do provozu na začátku a rejstřík či seznam zkratek a přehled pramenů na konci. Čtenář v publikace najde více než čtyři stovky typů speciálních vozidel, používaných od počátků železnic na území dnešní České republiky a Slovenska až do počátku roku 2012, tedy od prvních primitivních drezín až po nejmodernější mechanismy. Každá z kapitol začíná obecnějším úvodem a pokračuje chronologicky řazeným přehledem jednotlivých typů, z nichž každý je (v rozsahu dostupných informací) popsán a zobrazen na fotografiích, popřípadě i schématech.
Autoři do své publikace zahrnuli i méně známé stroje, které byly vyrobeny třeba jen v podobě prototypu či pouhého funkčního vzoru, jako tomu bylo v případě hrabačky štěrku HŠ 76, bezkolejové čističky BČ 150, sanačního stroje SČ 100 S, sněhové frézy KSF 90 nebo několika typů podbíječek. Přiměřenou pozornost ovšem věnovali také těm známým - od nevelkých, jako jsou motorové vozíky MUV 69, jichž bylo vyrobeno více než 1 300 kusů a staly se předmětem četných rekonstrukcí, až po mohutné stroje SZP 750, SUM 1000 CS či GEPK 130, které patří k největším vozidlům, používaným na našich tratích. Šíře a hloubka popisu jednotlivých typů se však neřídí žádným z výše naznačených hledisek – jsou dány spíš (už zmíněným) rozsahem dostupných informací.
Také proto se samozřejmě může stát, že přes veškerou snahu autorů některý čtenář v publikaci nenajde právě ten údaj, který hledá. Nebo je jeho hodnota jiná, než třeba očekával. Často sme museli riešiť otázku navzájom si odporujúcich informácií a napriek vynaloženej snahe si uvedomujeme, že téma nie je spracovaná dokonale a ostalo viacero nezodpovedaných otázok. Knihu je teda potrebné chápať ako, sme presvedčení že pevný, základný kameň, na ktorom je možné ďalej stavať, podotýká k tomu Ing. Bado. A my dodejme, že z tohoto pohledu je třeba ocenit nejen nepochybný význam publikace jako významného kroku na poli nikdy nekončící práce v dokumentaci historie železničních vozidel, ale také odvahu jejích autorů, že se k němu odhodlali.
O prodeji
Odkazy:
- Traťové stroje
- Mechanizmy a pracovné stroje – galerie VLAKY.NET
- Pracovné stroje, železničné mechanizmy – diskusní téma VLAKY.NET
- Agentura ALHA