Záhradné železnice v Čechách a na Morave
Zaujímavý článok uverejnil časopis Plus 7 dní v článku Paromilci v č. 22/05.
V Dačiciach v okr. Jind. Hradec prevádzkujú traja študenti pod vedením "šéfa Zdeňka Jirsu " záhradnú úzkokoľajnú trať cca 127 m pod názvom Parná železnica , č. pop. 75. Majú niekoľko vrakov rušňov , parnú mašinki a prevádzkovaný lokotraktor, zrejme z banskej prevádzky. Na jednom otvorenom vagóniku aj povozia záujemcov. Všetky svoje voľné investície dávajú do tohto koníčka. Materiál si zbierajú sami, niečo im darujú, niečo kúpia. Šéf je veľký fanúšik prných rušňov a podľa vyjadrenia nechce byť skutočným železničiarom, lebo už para je zrušená a práve tá je jeho láska. Plány majú vytvoriť okruh o dĺžke až 500 m, ovšem termín ešte neurčili. Zaujímavý koníček.
-jízdy v roce 2015
http://historicke-vlaky-dvd.webnode.cz/zahradni-zeleznice-podhradi/
Provoz na miniaturní dráze zabezpečuje Společnost moravských parkových drah.
Parkovou dráhu u Olympie tvoří kombinované kolejiště pro modely velikosti 5 a 7, tedy nesouosá splítka rozchodu 127 a 184 mm. Délka okruhu činí zhruba 1,4 kilometru, což řadí dráhu mezi nejdelší v Evropě. Maximální stoupání dosahuje deseti promile, minimální poloměr traťových kolejí je dvanáct metrů. Nácestná smyčka umožňuje délkovou variabilitu jízdy.
Zábavní park je volně přístupný a lze jej navštívit od dubna do října vždy mezi devátou hodinou ranní a desátou večerní.
(Železničář)
Nejvyšší pan železničář z Pohádky o mašinkách několikrát vybral všechny pokladny svého nádraží, aby kouzelníku Zababovi zaplatil za největší mašinku na světě. Tomáš Randýsek a jeho přátelé si kupují mnohonásobně menší mašinky, a přesto za ně platí i půl milionu korun.
Díky jejich nadšení teď vzniká poblíž řeky Svratky u obchodního centra Olympia největší parková železnice v Česku. "Je to naše velká vášeň Jeden vláček vyjde na půl milionu korun a konečně si splníme sen," říká nadšeně Randýsek.
První část unikátního kolejiště zpřístupní modeláři již v sobotu 22. května. Až ho dokončí, bude mít 1439 metrů a vyjde přibližně na deset milionů korun, které zčásti zaplatí Olympia. "Zatím je hotových čtyři sta metrů dráhy od stanice Amfiteátr po vratnou smyčku," popisuje Randýsek.
Velké modely, které uvezou i statné muže, jsou přesnou a funkční kopií parních nebo elektrických lokomotiv. "Strojvedoucí vláčku přidává uhlí do kotle a ovládá vlak stejně jako skutečný. Moje parní lokomotiva váží asi 140 kilo a při zkušební jízdě zvládla na čtyřech vagóncích vézt šest dospělých," chlubí se Randýsek.
Vznikajícího kolejiště, které modeláři dokončí v květnu 2012, si už někteří Brňané všimli. "Doma mám mašinku a brácha má i koleje, ale tohle je vážně něco. Určitě se půjdu svézt," těší se desetiletý Radim Lukšíček.
Přestože jsou práce na nejdelší parkové železnici v Česku v plném proudu, děti i dospělí se mohou povozit kromě 22. května i o dalších víkendech. Uvidí tak na vlastní oči, jak v areálu kolejiště vyroste několik budov včetně hlavního nádraží a rotundy pro vlakové soupravy.
Terén začali stavbaři upravovat na podzim 2009. "Dráhu bude pro dva typy modelů. Označují se podle šířky rozchodu náprav jako pěti a sedmipalcové," vysvětluje Randýsek. Po kolejích, na které bylo dosud potřeba šestnáct tun oceli, se dnes prohání pětipalcové vláčky.
Jízdné bude napoprvé pro všechny zdarma. "Jakmile dokončíme dráhu, zprovozníme větší sedmipalcové soupravy, které uvezou až dvacet lidí. Až pak určíme konečnou cenu jízdy," říká modelář ze Společnosti moravských parkových drah. Ta má dvanáct členů, kteří by v budoucnu rádi pořádali i mezinárodní srazy modelářů.
Drahý a časově náročný koníček podle Randýska nemůže dělat každý. Podmínkou je hlavně chápavá manželka. "My máme štěstí. Když jedeme na sraz, tak se ony věnují turistice a my technice," oceňuje Randýsek.
(Sedmička)
Neobvyklá atrakce se chystá v parku před Novákovými garážemi v centru Hradce Králové. Nejpozději do konce letošního roku tam má vzniknout dětská železnice. Modely parních vlaků po ní budou vozit děti.
„Ve všední den počítáme s návštěvou škol, o víkendech s rodiči s dětmi a kolejí jistě budou chtít využít i železniční modeláři, kteří své mašinky staví doma a nemají je kde otestovat,„ vysvětlil Jiří Stránský z Královéhradeckého klubu přátel parních strojů, který s dalšími nadšenci připravil projekt na výstavbu dětské zahradní železnice v Hradci.
Na čtyři sta metrů dlouhé dráze, po níž budou jezdit vláčky s dětmi dokola, budou i výhybky a mostek.
„V Hradci Králové vznikne něco, co jinde ve světě nemá obdoby, areál parních strojů s parníčky Hradec a Královna Eliška na Labi a sousední park s vláčky,„ uvedl Stránský.
S modely parních vlaků se lidé v Hradci mohli zatím setkat jen při každoroční akci Nábřeží paromilů. Letos se uskuteční už po osmé 28. srpna. Plánovaná dětská železnice má být v provozu po celý rok, pokud nenapadne sníh.
Krajský úřad se už rozhodl podpořit vybudování kolejiště 350 tisíci korunami, podobný příslib mají autoři projektu od města. Záměr musí ještě projednat stavební úřad města Hradec Králové.
„Dráha je citlivě zakomponovaná tak, že vytváří s naprosto nedotčenou zelení parku jednotný celek. Magistrát nám park na náměstí 5. května pronajal s podmínkou, že železnici do konce roku zprovozníme. Kolejiště však musíme stihnout vybudovat do 28. srpna, abychom nemuseli jako v předchozích létech kvůli Nábřeží paromilů vše stavět a vzápětí bourat. Mašinky máme, ale na kolejiště musíme nakoupit materiál,„ dodal Stránský.
(Sedmička)
V sobotu se lidé mohou opět projet po zahradní železnici v Zásmukách. Projížďky po kolejích širokých třicet centimetrů ve vagonu, do kterého se vejde pouze jeden dospělý člověk, začínají již v devět hodin ráno.
„Většinou jezdíme celý den bez přestávky, tak do čtyř či pěti hodin odpoledne,„ uvedl jeden z provozovatelů železnice, Michal Barták.
Podle něj se bez problémů mohou svézt i dospělí. „Původně jsme si to stavěli pro nás, takže vlak dospělého uveze, teprve postupem času se z toho stala hlavně atrakce pro děti,„ dodal Barták.
Provozovatelé zahradní železnice by také rádi pořídili další vůz. Byl by jejich prvním na parní pohon. Už v dubnu na něj vypsali sbírku. „Pára vždy lákala lidi, je to stará technika, díky které bude železnice ještě atraktivnější,„ zdůvodnil člen občanského sdružení Posázavský pacifik, která železničku provozuje, František Pašek.
Potřebují ještě 80 tisíc
Zatím pomocí sbírky získali necelých deset tisíc korun, potřebují osmdesát. Vše si sice vyrábějí sami, ale vysoké částky jsou potřeba na materiál a dvě třetiny bude tentokrát stát kotel, který vyrobí soukromá firma.
„Bude to replika kotle parního kočáru, který kdysi jezdil po silnicích,„ upřesnil Pašek.
Zbytek vozíku už dostavějí sami. Nic jiného jim totiž ani nezbývá, ještě než začali v roce 1997 železničku stavět, rozhodli se pro tehdy unikátní třiceticentimetrový rozchod. Ten je nyní v České republice poměrně populární, v zahraničí mají dokonce specializované prodejny na náhradní díly.
Nejde však použít vozíky, které sloužily v nějakém průmyslovém odvětví, ty totiž měly jiné rozchody.
Parní vůz však není jediné vylepšení, které mezi Zásmukami a Horními Chvatlinami chystají. Vykoupili 4 tisíce metrů čtverečních okolních pozemků, kde budou stavět další koleje. Z dnešní dvousetmetrové projížďky si tak lidé jednou budou moci užít půlkilometrový výlet na minikolejích.
Svezou až 200 lidí denně
K návštěvě zmenšené železnice jsou určeny takzvané provozní dny, které jsou většinou jednou měsíčně, nejbližší příležitost je právě zítra.
Na 19. září potom provozovatelé připravili pro zájemce vyjížďku rovnou z Kolína, odkud pojedou starým motoráčkem obvyklých rozměrů k miniželeznici. Při klasických provozních dnech se malou železnicí nechá svézt padesát až dvě stě návštěvníků. Školy a školky se mohou objednat i na jindy.
Vstupné je dobrovolné, provozovatelé si prý něco málo vydělají také drobným občerstvením, které prodávají. Peníze však padnou na provoz a údržbu.
„80 tisíc není v žádném případě možné zaplatit z finančních zdrojů zahradní železnice,„ podotkl Pašek. Právě proto nadšení stavitelé ze Zásmucka vypsali sbírku. Zatím mají dva osobní a sedm nákladních vozíků, parní pohon nemá zatím žádný.
(Mladá fronta DNES)
K dráze má majitel zahradní železnice vztah už od dětství. „Táta byl výpravčí, chodil jsem za ním na dráhu. První vláček jsem dostal ve čtyřech letech. Byl dřevěný, ale byl nejkrásnější. Pak jsem vždy před Vánocemi přilepil nos na výlohu hračkářství a doufal, že dostanu vlak. Ten první, elektrický, jsem dostal v deseti letech,“ vzpomíná Váňa.
O vlastní železnici snil už jako kluk. Věnoval se i modelářství, ale do své zahradní železnice využil koupené modely. Osobní i nákladní vlaky nyní jezdí po zhruba sedmdesáti metrech kolejí, návštěvníci uvidí i tři nádraží včetně Drahanovic-Střížova. „Ve Střížově vlaky nejezdí, tak jsem udělal místním radost a vybudoval střížovské nádraží alespoň u svého domu,“ usmívá se muž, který je profesí projektant zabezpečovacích zařízení pro dráhy. Na dráze pracuje i jeho žena, která mu pomáhá hlavně s úpravou rostlin v zahradní železnici. Ruku k dílu přiloží i dospělá dcera. „Hraní si s vláčky je až to vedlejší. Hlavně je třeba upravovat krajinu, mám tu skoro tři stovky skalniček,“ vysvětlil Váňa.
S výstavbou železnice začal po dlouholetém plánování před sedmi lety. Poslední tři roky je jeho dílo přístupné i veřejnosti. Ročně na dvůr jeho domu zavítají až dva tisíce lidí.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava)
Větší železnice, které jsou již schopné uvázt na vagoně svého tvůrce či majitele jsou v kategorii parkových železnic, které poloměrem svých oblouků překračují omezené rozměry většiny zahrad rodinných domů a křižují parky a pozemky o podstatně větších rozlohách.
Ale držme se při zemi. Pokud bychom se začali u nás selektovat na velikosti a zaměření, asi by se ztrácel vzájemný kontakt mezi fandy a modeláři, což by nadělalo více škody než užitku. Buďme demokraté. Nechme pojmenování či zatřídění na jejich provozovatelích. Hlavně, když přinášejí radost sobě a svému okolí. Radost modelářů je hnací silou do dalšího budování a rozšiřování.
Pěkné dny všem zahradním železničářům a jejich obdivovatelům.
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?lang=1&id=103059