Dávne podoby motorových vozňov M 131.1009, M 131.1053, M 131.2014
18.3.2006 10:20 Ing. Peter Kálman
Motorové vozne M 131.1, známe najmä pod menom „Hurvínek“ sa vyrábali v rokoch 1948 až 1956 vo viacerých sériách. Celkovo sa ich vyrobilo 549 kusov. Výroba motorových vozňov sa začala v továrni Tatra Kopřivnice a prvý motorový vozeň vykonal technicko-bezpečnostnú skúšku 20.5.1948 na trati Veřovice - Ostrava – Studénka.
Hoci sa výroba motorových vozňov M 131.1 začala v závode Tatra Kopřivnice, vyrobených tu bolo len prvých 40 kusov. Výroba vozňov čísel 41 až 140 pokračovala pod hlavičkou Tatry Kopřivnice v závode Vagónka Studénka a to tak, že Tatra Kopřivnice do Studénky dodávala kovovú skriňu, hnací agregát a elektroinštaláciu. Ostatné komponenty sa vyrábali v Studénke. U vozňov čísel 141 až 549 sa už v Studénke vyrábala aj kovová skriňa.
Ako sa postupne presúvala výroba jednotlivých komponentov z Kopřivnice do Studénky, menil sa nepatrne aj vzhľad motorových vozňov. Skrine vyrábané v Studénke napríklad nemali vetrací tunel na streche, prípadne im chýbali ochranné bočné plechy zakrývajúce rám, nachádzajúce sa na spodku skrine pozdĺž celého vozňa. Vozne vyrábané v Kopřivnici mali tabuľky odlievané, zatiaľ čo vozne vyrábané v Studénke mali tabuľky smaltované s bielym podkladom a červenými písmenami.
Zatiaľ čo tunely na strechách ostali, krycie plechy na spodku skrine boli počas prevádzky zo všetkých vozňov odstránené. Ako spomienka zostali len oblé plechy na čelách skrine. Na čelá skrine boli doplnené červené svetlá.
Hoci sa do dnešných dní zachovalo niekoľko motorových vozňov M 131.1, ktoré svojim originálnym vzhľadom, dreveným interiérom, či nenapodobiteľným zvukom 12 valcového vzduchom chladeného nepreplňovaného vznetového motora TATRA, či netradičným prenosom výkonu, pripomínajú čaro cestovania po lokálnych tratiach Československa, ani jeden sa nezachoval v pôvodnom vzhľade.
Asi pred dvomi rokmi som začal pátrať po pôvodnej podobe M 131.1 aj ja. Napokon som našiel jednu M 131.1184 v LD Plzeň, ktorá sa aspoň jemne podobá pôvodnému vzhľadu, aj keď je dnes v nie celkom dokonalom technickom stave.
Pri pátraní po stopách M 131.1 som náhodou spoznal príbeh M 131.1009, ktorá sa po rôznych úpravách a neistotách nakoniec dočkala svojej záchrany v rukách spolku Zubrnickej muzeálnej železnice (ZMŽ) a dnes je opäť prevádzkyschopným exponátom. Zvláštnosťou tohto vozňa je skutočnosť, že v minulosti bol prerobený na prehliadku trakčného vedenia a preznačený na M 131.2014. Takto slúžil i v Leopoldove. Hoci je história vozidla M 131.1009 na stránke ZMŽ veľmi pekne spracovaná a doplnená i viacerými fotografiami, chýbajú tu fotky z minulosti, pravidelnej prevádzky vozidla alebo zo služby pri údržbe trakčných vedení.
Osud M 131.1053 je spracovaný na stránke KHT. Opäť tu chýba množstvo údajov z minulosti, či historické zábery z pravidelnej prevádzky.
Týmto článkom by som nás, všetkých členov a sympatizantov stránky VLAKY.NET chcel poprosiť, aby sme si dôkladne preštudovali svoje historické fotografie a zápisky, či medzi nimi nenájdeme zmienku o spomínaných lokomotívach. Možno nepodstatná, ošumelá fotografia, či poznámka v našom archíve dokáže potešiť záchrancov týchto strojov a pomôže doplniť chýbajúce políčka v mozaike histórie jednotlivých vozidiel. Možno máme známych starších rušňovodičov, otcov, starých otcov a možno práve oni si kedysi dávno odfotili svoj obľúbený stroj, ktorý sa dnes vďaka úsiliu dobrovoľníkov podarilo zachrániť.
Ak by sme niekto náhodou niečo našli a boli by sme sa o to ochotní podeliť,
môžeme tak urobiť v diskusii tohto článku, alebo svoje nálezy zaslať rovno na
adresy zmz@cmail.cz v prípade M 131.1009 / M
131.2014/, alebo info@kht.sk v prípade M
131.1053.