Výročí trati Kutná Hora-město – Zruč nad Sázavou
Dne 1.11.1905 byla slavnostně otevřena jízdou pro veřejnost lokální dráha Kutná Hora-Zruč nad Sázavou. Trať navazovala na již dříve vystavěnou Sedlec-Kutná Hora z roku 1882 a ve Zruči se napojovala na trať Kácov-Světlá n. S. Ze stanice Kutná Hora-město stoupáme údolím Vrchlice pod nádherným panoramatem stříbrného města, míjíme za železným mostem přes Vrchlici po pravé straně Vlašský dvůr(bývalou mincovnu i sídlo králů), kostel Sv. Jakuba, Arciděkanství, Hrádek,Jezuitskou kolej a konečně i majestátní chrám Sv. Barbory-patronky horníků.
Pokračujeme pískovcovými skalami dále až k zastávce Kutná Hora-předměstí s novou městskou zástavbou, vzniklou převážně v 80. letech minulého století. Po dalších dvou kilometrech stoupání se velikým obloukem blížíme k zastávce Poličany s opět nádherným pohledem na část panoramatu města, především Sv. Barboru. Trať se ve svém prudkém stoupání polevuje, ale nezastavuje. Mezi poli míříme do stanice Malešov. Zde najdeme bývalou tvrz, nedaleko odtud je údolní nádrž na Vrchlici, která je zásobárnou pitné vody pro široké okolí. Vyjíždíme z Malešova, levým obloukem mineme místo, kde Jan Žižka porazil v bitvě u Malešova vojska Pražanů v roce 1424. Jedeme dál lesíkem až k zastávce Bykáň, která stejně jako dříve Poličany, byla nákladní zastávkou s jednou kolejí manipulační. Za Bykání najdeme v nedávné době otevřené zastávky Týniště a Krasoňovice, mezi lány stále mírně stoupáme do v lese uschované zastávky Bahno. Sem rádi cestují především houbaři. Po výjezdu z lesíka následuje taktéž nová zastávka Předbořice, ležící nedaleko rybníka. Tato zastávka nahradila dříve méně využívanou stanici Červené Janovice. V jízdním řádu ji už nenajdete, ale je tu fungující nákladiště společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora, spol. s r.o. To je snad jediný důvod, pro další existenci tratě. Následující zastávkou jsou Černíny, rekreační oblast kutnohorského obyvatelstva. Rybník Vidlák a lesy okolo jsou pravým balzámem na zjitřelé duše návštěvníků a rekreantů. Ze zastávky míříme dále mírnými oblouky mezi bělostnými břízami a upravenou tratí až do zastávky Štipoklasy, která leží těsně před lesním úsekem, ve kterém se trať láme, a kde se nachází i hranice povodí Vltavy a Labe. Projedeme lesík, přibrzdíme a zahoukáme na přejezdu před další rekreační oblastí u Starého rybníka a prudkým klesáním sjedeme do stanice Zbraslavice. Po mírném klesání míjíme zastávky Hodkov, novou zastávku Hodkov-zastávka, Želivec až dojedeme do cíle trati do Zruče nad Sázavou.
Doprava zde byla provozována parními lokomotivami řady 310, 422, 423,parními vozy M112,M220,později motorovými lokomotivami T435, T444 a vozy M152, v současnosti zde najdeme stále motorové vozy 810, lokomotivy řady 731, 742. Na trati je denně vedeno v průměru 10 párů osobních vlaků a jeden pár manipulačního vlaku Kolín-Zbraslavice-(Zruč nad Sázavou pp).
Dovolte mi,abych Vás všechny pozval na oslavy 100. výročí otevření tratě. Více najdete na www.posazavsky-pacifik.cz. Podpořte, prosím, jízdy parní lokomotivy alespoň symbolickým zakoupením pamětní jízdenky, jak to mám v úmyslu udělat i já sám. Mohu-li radit, pár fotomíst:určitě panorama města na Vrchlici, skalní masivy ve stoupání k zastávce na předměstí,před zastávkou Poličany, rovný úsek před stanicí Malešov (pole s ničím rušivým), vjezd a odjezd z Malešova směr Kutná Hora(silo a přejezd,rozjezd z 10 km/h), výjezd z Malešova na Zbraslavice(oblouk kolem hřbitova,přejezd), táhlý oblouk u Bykáně, průjezd Červené Janovice (neexistence stanice v JŘ), zastavovat se má v Černínách (břízy po obou stranách zastávky) mezi Černíny a Štipoklasy (račte posoudit na fotogalerii M131 KŽC), Zbraslavice při výjezdu Kutná Hora (stoupání v rovném úseku,v horní části lesík po levé ruce, ve spodní zářez a násep od rybníka, nad nádražím cesta na kopci). Za Zbraslavicemi, se omlouvám, příliš prochozeno nemám.
Foto: 310.922, 27.11.1999, před Bykání, Autor: Josef Gargula