Prepojenie bratislavského letiska so železnicou
17.7.2006 21:20Zdroj: SME
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začali prípravu projektu prepojenia železničného koridoru zo siete TEN T s bratislavským letiskom a so železničnou sieťou v Bratislave. Vyhlásili totiž súťaž na vypracovanie projektovej dokumentácie vrátane inžinierskej činnosti a autorského dozoru stavby.
Projektová dokumentácia bude riešiť prepojenie troch bratislavských staníc, priame prepojenie bratislavského letiska na existujúcu železničnú sieť a elektrifikáciu železničnej trate v úseku Devínska Nová Ves štátna hranica SR/Rakúsko (Marchegg).
"Projekt bude na polovicu financovaný z fondu TEN T (Trans Europe Network Transport) Európskej únie a ďalších 50 percent bude zo štátneho rozpočtu," povedali predstavitelia ŽSR. Ide pritom o financie pre plánovacie obdobie 2007 až 2013.
Prvá časť projektu zahŕňa priame prepojenie miest Bratislava a Viedeň zo súčasných staníc Bratislava Predmestie Bratislava filiálka Bratislava Petržalka. Celá trať bude pod zemou okolo 16 až 20 metrov a dĺžka tunelu bude zhruba 6 kilometrov. Realizáciu tohto projektu plánujú železnice na roky 2010 až 2015.
Druhou časťou projektu je elektrifikácia trate Devínska Nová Ves Marchegg v dĺžke 2,4 kilometra. S elektrifikáciou by sa malo na slovenskej strane, podobne ako na rakúskej strane, začať v roku 2007.
Treťou časťou projektu bude pripojenie bratislavského letiska na súčasnú trať v úseku Bratislava Nové Mesto Bratislava ústredná nákladná stanica, a to v dĺžke 1,5 kilometra v rokoch 2010 až 2015.
Zástupcovia konzorcia TwoOne, ktoré by sa malo stať koncom augusta majoritným akcionárom bratislavského letiska, uvedený projekt zatiaľ nekomentovali.
Potenciálni záujemcovia o vypracovanie projektovej dokumentácie môžu získať súťažné podklady do 28. júla 2006, lehotu na predloženie ponúk stanovili železnice na 23. augusta tohto roka. Od uchádzačov požadujú zábezpeku na zabezpečenie viazanosti ponuky vo výške 10 miliónov korún. Priemerný ročný obrat záujemcu musí za roky 2003 až 2005 dosiahnuť minimálne 100 miliónov korún ročne. S víťazom by mali železnice uzavrieť rámcovú zmluvu na desať rokov.
Foto: ilustračné